Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Στο pcr μπαίνει η ημερομηνία λήψης του δείγματος όχι του αποτελέσματος.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.837
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Σκέφτομαι πρώτα ο Θεός και να χουμε όλοι υγεία , όταν εμβολιαστώ με το καλό να κάνω ένα ταξίδι στην αγαπημένη μου Ευρώπη και απαραίτητα σε με Ευρωπαϊκή χώρα . Ιούλιο-Αύγουστο σκέφτομαι να ταξιδέψω , για το που ακόμα δεν έχω αποφασίσει . Για αυτούς τους μήνες , όταν θα πάω στην Ευρωπαϊκή χώρα πλήρως εμβολιασμένη αυτό το τονίζω , θα χρειαστεί πριν την αναχώρησή μου για το εξωτερικό να συμπληρώσω την φόρμα PLF και πριν την άφιξή μου στην Ελλάδα πάλι ; Ας μου απαντήσει υπεύθυνα κάποιος/α . Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων .
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Σκέφτομαι πρώτα ο Θεός και να χουμε όλοι υγεία , όταν εμβολιαστώ με το καλό να κάνω ένα ταξίδι στην αγαπημένη μου Ευρώπη και απαραίτητα σε με Ευρωπαϊκή χώρα . Ιούλιο-Αύγουστο σκέφτομαι να ταξιδέψω , για το που ακόμα δεν έχω αποφασίσει . Για αυτούς τους μήνες , όταν θα πάω στην Ευρωπαϊκή χώρα πλήρως εμβολιασμένη αυτό το τονίζω , θα χρειαστεί πριν την αναχώρησή μου για το εξωτερικό να συμπληρώσω την φόρμα PLF και πριν την άφιξή μου στην Ελλάδα πάλι ; Ας μου απαντήσει υπεύθυνα κάποιος/α . Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων .
Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάποια διαφοροποίηση μεταξύ εμβολιασμένων και μη εμβολιασμένων για ταξίδια σε ευρωπαϊκές χώρες. Το PLF το συμπληρώνεις έως 24 ώρες πριν την πτήση επιστροφής στην Ελλάδα. Για την επιστροφή στην Ελλάδα δεν χρειάζεσαι πιστοποιητικό PCR , αρκεί το πιστοποιητικό εμβολιασμού.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.837
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάποια διαφοροποίηση μεταξύ εμβολιασμένων και μη εμβολιασμένων για ταξίδια σε ευρωπαϊκές χώρες. Το PLF το συμπληρώνεις έως 24 ώρες πριν την πτήση επιστροφής στην Ελλάδα. Για την επιστροφή στην Ελλάδα δεν χρειάζεσαι πιστοποιητικό PCR , αρκεί το πιστοποιητικό εμβολιασμού.
1000 ευχαριστώ . Κάτι τελευταίο : Το PLF πως το συμπληρώνεις ; Τι στοιχεία βάζεις μέσα ;
 

Jojo Makri

Member
Μηνύματα
8
Likes
5
Στο pcr μπαίνει η ημερομηνία λήψης του δείγματος όχι του αποτελέσματος.
Έχουμε μικρόβιολογικό εργαστήριο που υπόσχεται αποτελέσματα pcr σε 2 ώρες. Έτσι θα ήταν εφικτό; Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
 

vasidarv

Member
Μηνύματα
42
Likes
87
Το βασικό αν είσαι εμβολιασμένος είναι ότι δε θα χρειάζεται τεστ στην επιστροφή(αν και μέχρι να βγει κάποιος στο φόρουμ να πει ότι μπήκα Ελλάδα μόνο με το πιστοποιητικό δε πείθομαι). Το να χρειάζεσαι τεστ πριν φύγεις γενικά είναι minor σε σύγκριση με το εξωτερικό.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.837
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Το καλό είναι ότι τα Ευρωπαϊκά κράτη κατάργησαν την καραντίνα για τις αφίξεις από και προς τη χώρα μας . Αλλά αυτό με το PCR 72 ωρών εμένα προσωπικά δεν με καλύπτει . Ποιος μπορεί να μου εγγυηθεί πως δεν θα κολλήσω κορονοϊό στο κράτος που θα ταξιδέψω ; Για αυτό πιο σίγουρο είναι το εμβόλιο και ιδιαίτερα το πιστοποιητικό εμβολιασμού , αρκεί να έχουν περάσει 14 μέρες από τη δεύτερη δόση .
 
Last edited:

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.837
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Προσωπικά σου στοιχεία,στοιχεία πτήσης,διευθύνσεις κλπ...Είναι πολύ εύκολο
Και αν ταξιδεύω με συγγενικά μου πρόσωπα ; Ρωτάει και αν ταξιδεύω με άλλα άτομα ; Η πρέπει τα άλλα άτομα να συμπληρώσουν το δικό τους PLF ;
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Για το πρώτο δεν γνωρίζω,πάντως όλοι όσοι ταξιδεύουν χρειάζεται.Ισως να υπάρχει κάποια εξαίρεση για άτομο νεαρής (πολύ) ηλικίας
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.837
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Μάλιστα κατάλαβα ο καθένας το δικό του PLF . Ας είναι , τι να κάνουμε ; Όπως όλοι έτσι και εμείς . Viaggi και Κωνσταντίνε σας ευχαριστώ , ήσασταν κατατοπιστικότατοι :):):)
 

mosaicm

Member
Μηνύματα
104
Likes
49
Το καλό είναι ότι τα Ευρωπαϊκά κράτη κατάργησαν την καραντίνα για τις αφίξεις από και προς τη χώρα μας . Αλλά αυτό με το PCR 72 ωρών εμένα προσωπικά δεν με καλύπτει . Ποιος μπορεί να μου εγγυηθεί πως δεν θα κολλήσω κορονοϊό στο κράτος που θα ταξιδέψω ; Για αυτό πιο σίγουρο είναι το εμβόλιο και ιδιαίτερα το πιστοποιητικό εμβολιασμού , αρκεί να έχουν περάσει 14 μέρες από τη πρώτη δόση .
Απο τη 2η δοση ! Με τη 1η συνηθως πιανεις ενα 50-55% και επιπλεον οταν απαιτειται εμβολιασμος απατειται πληρης εμβολιασμος +14 μερες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom