Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα!! Σε ταξίδι μετ' επιστροφής στο εξωτερικό, το οποίο διερκεί περισσότερο από 72 ώρες, υποχρεούμαστε να κάνουμε νέο μοριακό τεστ στο εξωτερικό για να επιστρέψουμε Ελλάδα? Τι γίνεται με τα παιδιά?
Ναι στο πρώτο ερώτημα. Για τα παιδιά δεν ξέρω
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Ναι στο πρώτο ερώτημα. Για τα παιδιά δεν ξέρω
Thanks Yiorgo!!

Οι ενήλικες θα είμαστε εμβολιασμένοι με το πιστοποιητικό μας (δηλ 2η δόση και 14 μέρες). Τα ταξίδια θα γίνουν προς Μπολώνια / Ιταλία (Ιούλιο) και Στοκχόλμη (Αυγουστο).
Εχετε να προτείνετε κάποια κεντρα στην Μπολώνια και Στοκχόλμη?
Μου είπαν για Στοκχόλμη ότι το PCR είναι στα 200 ευρω το άτομο. Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό?

Μια τελευταία ερώτηση- ένα voucher που έχει εκδωθεί για Aegean μέσω ταξιδιωτικού γραφείου και λήγει σύντομα, τι κάνει κάποιος για να μην το χάσει αν δεν θέλει να ταξιδέψει άμεσα? πχ κλείνει μελλοντικό εισιτήριο και μεταβάλει ημερομηνίες, ή κάποια άλλη ιδέα???
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Thanks Yiorgo!!

Οι ενήλικες θα είμαστε εμβολιασμένοι με το πιστοποιητικό μας (δηλ 2η δόση και 14 μέρες). Τα ταξίδια θα γίνουν προς Μπολώνια / Ιταλία (Ιούλιο) και Στοκχόλμη (Αυγουστο).
Εχετε να προτείνετε κάποια κεντρα στην Μπολώνια και Στοκχόλμη?
Μου είπαν για Στοκχόλμη ότι το PCR είναι στα 200 ευρω το άτομο. Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό?

Μια τελευταία ερώτηση- ένα voucher που έχει εκδωθεί για Aegean μέσω ταξιδιωτικού γραφείου και λήγει σύντομα, τι κάνει κάποιος για να μην το χάσει αν δεν θέλει να ταξιδέψει άμεσα? πχ κλείνει μελλοντικό εισιτήριο και μεταβάλει ημερομηνίες, ή κάποια άλλη ιδέα???
Καθημερινές, 182€, αποτέλεσμα την ίδια μέρα . ΣΚ πιο ακριβά, κοντά στο αεροδρόμιο
ExpressCare offers PCR and quick tests for Covid-19

Εδώ στην πόλη, το αποτέλεσμα την επόμενη το απόγευμα, ηλεκτρονικά. Καθημερινές 128€
PCR-Intyg & Antikroppstest – Legehuset
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Αν έχουν περάσει 14 μέρες από την δεύτερη δόση εμβολίου μπορούμε να επιστρέψουμε στην Ελλάδα από οποιοδήποτε Ευρωπαϊκό προορισμό; Ή απαιτείται και αρνητικό τεστ;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.343
Αν έχουν περάσει 14 μέρες από την δεύτερη δόση εμβολίου μπορούμε να επιστρέψουμε στην Ελλάδα από οποιοδήποτε Ευρωπαϊκό προορισμό; Ή απαιτείται και αρνητικό τεστ;
Το πιστοποιητικό εμβολιασμού σε καλύπτει.Μπορείς να δεις και εδώ.

Athens International Airport - Covid-19 Χρήσιμες Πληροφορίες
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212

andpsy

Member
Μηνύματα
277
Likes
672
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
OFFTOPIC, μια βοήθεια για το PLF

στην σελίδα

Passenger Locator Form (PLF) – Please fill this form in English

Permanent Address
Please fill in the address of your permanent residence

ζητάει κάτω κάτω
1622408963983.png


τι συμπληρώνουμε; Και εφόσον ειναι Optional, γιατί δεν με αφήνει να προχωρήσω;

Στην περίπτωση μου, θα είμαι Κύπρο για 2 μέρες και γυρνάω Ελλάδα, θα πρέπει να επιλέξω την Κύπρο;

Εφόσον βάλω Κύπρο, παρακάτω μετά ζητάει:
Passenger Locator Form (PLF) – Please fill this form in English

Temporary Address
Please list all the places you will be staying at during the 14 days following your arrival / departure
(Permanent Address listed before is excluded).

Εδώ τι βάζω; Σπίτι μου γυρνάω...


Συγγνωμη αν ειμαι offtopic, ας μετακινηθεί σε πιο κατάλληλο θέμα
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.θα πρέπει να επιλέξω την Κύπρο;
2.Εδώ τι βάζω; Σπίτι μου γυρνάω...
1. Ναι
2. Βαλε την ιδια. Δεν θα σου βαλουν κακο βαθμο..
ο μονος σκοπος του plf ειναι να σε βρουν, αν γινει κατι, για την προστασια της δημοσιας υγειας γι αυτο δεν δηλωνεις κατι ψευδες.
 

andpsy

Member
Μηνύματα
277
Likes
672
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Την διευθυνσή μου (στην Ελλάδα) δεν με αφήνει να την βάλω, θέλει διεύθυνση εκτός Ελλάδος (όπως το αντιλαμβάνομαι, εκεί που ήμουν)

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος αυτό το "πρόβλημα" ;
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Οι ενήλικες θα είμαστε εμβολιασμένοι με το πιστοποιητικό μας (δηλ 2η δόση και 14 μέρες). Τα ταξίδια θα γίνουν προς Μπολώνια / Ιταλία (Ιούλιο) και Στοκχόλμη (Αυγουστο).
Εχετε να προτείνετε κάποια κεντρα στην Μπολώνια και Στοκχόλμη?
Μου είπαν για Στοκχόλμη ότι το PCR είναι στα 200 ευρω το άτομο. Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό?
Καλησπερα,μια χαρα ειναι αυτα που σου ειπε ο Γιωργος για Στοκχολμη απλα θα προσθεσω κι αυτο το συγκριτικο γιατι ενδιαφερει και μενα. COVID tests with travel certificate in Stockholm - PCR Priser .
Τα παιδιά κάτω απο 12 ετών θα πρέπει να κάνουν τεστ? Κατά την αναχώρηση και κατά την επιστροφή? Γνωρίζει κάποιος τι ισχύει?
Παιδια ανω των 5 για εισοδο Ελλαδα χρειαζονται τεστ προς το παρον. Ελπιζω μηπως και ανεβουν λιγο τα ορια μεσα στο καλοκαιρι για τα ανηλικα. Αν ομως κι επειδη οπως φαινεται θα δεχομαστε και rapid test,ισως τη βγαλουμε φθηνοτερα.

Επισης για εισοδο Σουηδια οσον αφορα παιδια κατω των 18χρ! δεν απαιτειται τιποτε,ολα χυμα. Re-open EU . Δε μασανε οι Σουηδοι,σε λιγο θα ζητανε μονο μια υπευθυνη δηλωση οτι ορκιζεσαι στην τιμη σου πως δεν εχεις covid :haha:
 
Last edited by a moderator:

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
8.076
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Καλησπερα,μια χαρα ειναι αυτα που σου ειπε ο Γιωργος για Στοκχολμη απλα θα προσθεσω κι αυτο το συγκριτικο γιατι ενδιαφερει και μενα. COVID tests with travel certificate in Stockholm - PCR Priser .

Παιδια ανω των 5 για εισοδο Ελλαδα χρειαζονται τεστ προς το παρον. Ελπιζω μηπως και ανεβουν λιγο τα ορια μεσα στο καλοκαιρι για τα ανηλικα. Αν ομως κι επειδη οπως φαινεται θα δεχομαστε και rapid test,ισως τη βγαλουμε φθηνοτερα.
Είστε σίγουροι ότι η Σουηδία θα είναι επισκέψιμη ? Entry ban on travel to Sweden extended, but entry restrictions from Nordic countries lifted
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.195
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom