Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.108
Likes
20.330
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Παιδιά όλες τις πληροφορίες τις πήρα από το re-open EU. Είτε ήταν πάντα λάθος είτε άλλαξαν πρόσφατα.
Το re-open είναι καλό γιατί σε παραπέμπει στις επίσημες ιστοσελίδες κάθε χώρας για ενημέρωση....μέχρι εκεί.
Ούτε εγώ ξέρω Ιταλικά γι αυτό σου επισύναψα λινκ που μπορείς να μεταφράσεις αυτό που πόσταρε ο Samion
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.359
Likes
9.283
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγώ λέω ότι δεν ξέρω ιταλικά για να καταλάβω τι λέει αυτός ο τοίχος κειμένου που πόσταρες και δεν είχα καμία διάθεση να περάσω από OCR το κείμενο γιατί δεν έβαλες link ή μια μετάφραση για να καταλάβω τι θες να πεις.
το πιστοποιητικο ειναι ευρωπαικο και εχει κοινους κανονες. δεν θα ηταν ποτε δυνατο να εχει αλλη ισχυ σε 1 χωρα κ αλλη στην αλλη. η διαρκεια της ισχυος και η εναρξη αυτης ειναι φυσικα η ιδια κ ελλαδα κ ιταλια.
 

zade

Member
Μηνύματα
158
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Πάντως τώρα μου δημιουργείται ένα ερώτημα.

Πως μετράμε τις ημέρες για να ισχύσει; Λέει ότι πρέπει να περάσουν 14 ημέρες από την δεύτερη δόση.
Πως ορίζονται όμως αυτές οι 14 ημέρες;

Ξεκινόυν να μετρούν από την ημέρα που έκανε κανείς το εμβόλιο ή από την επόμενη;

Αν ας πούμε το έκανε κάποιος 1 Ιουλίου ξεκινάμε να μετράμε από την 1 Ιουλίου άρα είμαστε έτοιμοι στις 15 ; Ή ξεκινάμε να μετράμε από τις 2 Ιουλίου άρα πάμε στις 16 ;

Αυτό όσο και να έχω ψάξει δεν το έχω βρει. Και δυστυχώς είναι θέμα που με καίει γιατί έτσι όπως ειναι η πτήση μου αυτή τη στιγμή προσγειώνομαι την 15 ημέρα αλλά μετρώντας ΚΑΙ την μέρα του εμβολιασμού. Εάν ξεκινήσω να μετρώ από την επόμενη του εμβολιασμού προσγειώνομαι την 14η ημέρα όπου δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει.
 

poised

Member
Μηνύματα
873
Likes
6.460
το πιστοποιητικο ειναι ευρωπαικο και εχει κοινους κανονες. δεν θα ηταν ποτε δυνατο να εχει αλλη ισχυ σε 1 χωρα κ αλλη στην αλλη. η διαρκεια της ισχυος και η εναρξη αυτης ειναι φυσικα η ιδια κ ελλαδα κ ιταλια.
Μπορείς να το αποδείξεις αυτόν τον ισχυρισμό πέρα από ότι νομίζεις ότι ισχύει; Γιατί η Ευρωπαϊκή επιτροπή στην αιτιολογική έκθεση λέει ότι κάθε χώρα αποφασίζει πως να το χρησιμοποιήσει και ήδη η Ισλανδία σύμφωνα με το λινκ που στάλθηκε παραπάνω έχει άλλους κανόνες.

(Είμαι από κινητό οπότε δε μπορώ να βάλω συνδέσμους)
 
Last edited by a moderator:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.108
Likes
20.330
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αν ας πούμε το έκανε κάποιος 1 Ιουλίου ξεκινάμε να μετράμε από την 1 Ιουλίου άρα είμαστε έτοιμοι στις 15 ;
Ή ξεκινάμε να μετράμε από τις 2 Ιουλίου άρα πάμε στις 16 ;
Ναι, μετράς απο 02/07 για τη 1η μέρα κοκ. Η 14η μέρα είναι η 15/07
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.359
Likes
9.283
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μπορείς να το αποδείξεις αυτόν τον ισχυρισμό πέρα από ότι νομίζεις ότι ισχύει; Γιατί η Ευρωπαϊκή επιτροπή στην αιτιολογική έκθεση λέει ότι κάθε χώρα αποφασίζει πως να το χρησιμοποιήσει και ήδη η Ισλανδία σύμφωνα με το λινκ που στάλθηκε παραπάνω έχει άλλους κανόνες.

(Είμαι από κινητό οπότε δε μπορώ να βάλω συνδέσμους)
μιλησα για Ιταλια κ ελλαδα κ αυτο παρεθεσα στο ποστ κ μονο.
 
Last edited by a moderator:

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Ξερετε αν υπαρχει η φορμα PLF, που ειναι υποχρεωτική για την εισοδο στη χωρα, να την συμπλήρωσουμε στα ελληνικά; στο travel.gov.gr έχει 10 γλώσσες απο τις οποιες καμια δεν ειναι στα ελληνικά... Το εψαχνα για τους γονεις μου και μου φαίνεται απίστευτο να μην υπαρχει!
 

Andreas K

Member
Μηνύματα
33
Likes
115
Καλησπερα σε ολες και ολους!
Θα ταξιδεψω αεροπορικως απο Αθηνα - Χιο με Self Test. Γνωριζει κανεις αν γινεται αποδεκτη η χειρογραφη βεβαιωση αποτελεσματος ή θα πρεπει να την συμπληρωσω ηλεκτρονικα και να την εκτυπωσω μηχανογραφημενη?
Τηλεφωνησα στην Aegean αλλα η ευγενεστατη υπαλληλος δεν το γνωριζε και με παρεπεμψε στην πολιτικη προστασια.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.052
Likes
1.597
Καλησπερα σε ολες και ολους!
Θα ταξιδεψω αεροπορικως απο Αθηνα - Χιο με Self Test. Γνωριζει κανεις αν γινεται αποδεκτη η χειρογραφη βεβαιωση αποτελεσματος ή θα πρεπει να την συμπληρωσω ηλεκτρονικα και να την εκτυπωσω μηχανογραφημενη?
Τηλεφωνησα στην Aegean αλλα η ευγενεστατη υπαλληλος δεν το γνωριζε και με παρεπεμψε στην πολιτικη προστασια.
Μπορείς να εκτυπώσεις την παρακάτω φόρμα και να την συμπληρώσεις χειρόγραφα.
https://self-testing.gov.gr/covid19-self-test-print.pdf
 

Theocharis

Member
Μηνύματα
32
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Καλημερα σας,

Μηπως γνωριζει κανεις πως καταχωρουνται τα pcr και τα rapid tests που κανει καποιος σε ενα μικροβιολογο μεσα στο πρασινο πιτοποιητικο?

Το κανουμε εμεις?
το κανει ο μικροβιολογος?
Ας υποθεσουμε οτι την τεταρτη πεταω και το rapid test που θα κανω μεχρι 48 ωρες πριν θα πρεπει να εχει καταχωρηθει και εκτυπωθει για να το δειξω στο αεροδρομιο.

Πως γινεται , απο ποιον, και με ποιο τροπο?
Υποψιν οτι θα γινει και πριν την επιστροφη στην ελλαδα σε καποιο μικροβιολογικο κεντρο στο εξωτερικο.Τι γινεται εκει.Τους δινουμε το αμκα??Ποια ειναι η διαδικασια καταχωρησης?
Η περνουμε οποιο χαρτι μας δωσουν και το δειχνουμε εκτος πρασινου πιστοποιητικου?

Συγνωμη αν κουρασα.

Σας ευχαριστω πολυ
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ξερετε αν υπαρχει η φορμα PLF, που ειναι υποχρεωτική για την εισοδο στη χωρα, να την συμπλήρωσουμε στα ελληνικά; στο travel.gov.gr έχει 10 γλώσσες απο τις οποιες καμια δεν ειναι στα ελληνικά... Το εψαχνα για τους γονεις μου και μου φαίνεται απίστευτο να μην υπαρχει!
Οχι ,δεν υπάρχει στα ελληνικά ,
έχω μιλήσει μαζί τους..στο τηλέφωνο.με πολιτική προστασία..για ότι σχετικό με το plf to τηλ είναι 00302155605151
μέχρι τις 8 το βράδυ από δευτ εως παρασ,
μη σου φαίνεται απίστευτο...
όπως απίστευτο και μένα μου φάνηκε όταν τον ρώτησα καλα΄τι γίνεται σε περίπτωση που ...σπάει το κινητό μου,πέφτει κάτω και σπάει ή το χάνω(γιατί ΔΕΝ αρκεί μόνο το επιβεβαιωτικό εμαιλ ΌΠΩς ΓΡΑΦΤΗΚΕ από συμφορουμίτη....,είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟς Ο ΚΩΔΙΚΟς που έρχεται τα μεσάνυχτα.. αλλά οκ είναι στην ..διακριτική ευχέρεια της εκάστοτε αεροπ εταιρείας η συνοριακού σταθμού να σε δεχτουν η όχι αλλά κανονικά ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να έχεις τον κωδικό)
και μου απάντησε ο υπεύθυνος στο τηλ,ναι οκ το καταλαβαίνω αλλά ΕΝΑ θα σας πώ φροντίστε να μη σας συμβεί κάτι τέτοιο,
οπότε καλο θάναι να είμαστε εφοδιασμένοι με καναδυό κινητά,η κινητό και ταμπλετ λαπτοπ κλπ σε περίπτωση ..στραβής

όσο για τους γονείς σου και γενικά για άτομα κάποιας ηλικίας που ορισμένοι έχουν τα κινητά παλιας τεχνολογίας θα πρέπει νάχουν κινητό νέας τεχνολογίας,wifi,..η δεδομένα κλπ για να τους έρθει με email αφενος το επιβεβαιωτικό εμαιλ και κυρίως το εμαιλ με τον κωδικό τα μεσάνυχτο ..σε μορφή αρχείου pdf να το ανοίξουν να το δείξουν
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.406
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom