Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

AmonAmarth

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Φεύγοντας από αεροδρόμιο Ε. Βενιζέλος, όλοι οι περιορισμοί που είδα (PCR test, rapid, κλπ) αφορούν ανά περίπτωση την χώρα προορισμού, σωστά; Επειδή διάβασα κάποια ποστ τι ζητούσαν εδώ στο αεροδρόμιο, οπότε υποθέτω δε μας πιάνουν όλους.
Επίσης, για επιστροφή Ελλάδα με πιστοποιητικο πλήρως εμβολιασμού απ οτι καταλαβα ειμαστε οκ.
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Ανατολικη Ευρωπη - Ολλανδια - Σκανδιναβια - Αγγλια δεν υπαρχουν μασκες. Ειτε δεν ειναι υποχρεωτικες, ειτε απλα δε το τηρει κανεις.

Υπαρχουν επιλογες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ανατολικη Ευρωπη - Ολλανδια - Σκανδιναβια - Αγγλια δεν υπαρχουν μασκες. Ειτε δεν ειναι υποχρεωτικες, ειτε απλα δε το τηρει κανεις.

Υπαρχουν επιλογες.
βγαινει η μασκα απο τη ζωη κ μπαινει το (υποχρεωτικο σε παμπολλα μερη) corona passport.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το οποιο δεν ειναι προβλημα. Τους δειχνεις ενα χαρτι (ή ηλεκτρονικα στο κινητο).
για τους εμβολιασμενους. για τους λοιπους δεν θα υπαρχουν επιλογες. φαι στο πεζοδρομιο.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Για την είσοδο στο Περού αναφέρει:
Test Required: Passengers aged 12 years and older must hold either a negative PCR test result issued within 72 hours prior to departure, or a negative antigen detection test result issued within 24 hours before boarding.

Αν υπάρχει ενδιάμεση πτήση, το 24ώρο πριν το boarding μέτράει απο την πρώτη πτήση ή από την ενδιάμεση? (για ενιαίο εισιτήριο, όχι ξεχωριστές κρατήσεις).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για την είσοδο στο Περού αναφέρει:
Test Required: Passengers aged 12 years and older must hold either a negative PCR test result issued within 72 hours prior to departure, or a negative antigen detection test result issued within 24 hours before boarding.

Αν υπάρχει ενδιάμεση πτήση, το 24ώρο πριν το boarding μέτράει απο την πρώτη πτήση ή από την ενδιάμεση? (για ενιαίο εισιτήριο, όχι ξεχωριστές κρατήσεις).
Στο σάιτ της ΙΑΤΑ λέει 72 ώρες από το πρώτο σημείο αναχώρησης.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Προσπαθω να καταλαβω αν για την Αίγυπτο αρκεί πιστοποιητικό εμβολιασμου η χρειάζεται απαραίτητα και pcr. Aegean και Egypt τα γραφουν λιγο διαφορετικα μεταξυ τους η εγω ετσι καταλαβαίνω. Αν πηγε κάποιος και μπορεί να ενημερώσει, όπως και για απαιτησεις για το γυρισμό, καλώς😊😊
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Προσπαθω να καταλαβω αν για την Αίγυπτο αρκεί πιστοποιητικό εμβολιασμου η χρειάζεται απαραίτητα και pcr. Aegean και Egypt τα γραφουν λιγο διαφορετικα μεταξυ τους η εγω ετσι καταλαβαίνω. Αν πηγε κάποιος και μπορεί να ενημερώσει, όπως και για απαιτησεις για το γυρισμό, καλώς😊😊
Με ενδιαφέρει κι εμένα να πάω από Μιλανο.
 

aprovleptos

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτια,Λονδινο,Βερολινο!
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια
Καλημερα σε ολους.Προκειται κανενας να ταξιδεψει Βαλτικες χωρες?εχω προγραμματισει ταξιδι τελη Αυγουστου και ειμαι εμβολιασμενος.Απο οτι ειδα στο scyscanner χθες η Λιθουανια και Ριγα "κιτρινισανε"....Αν ταξιδεψει καποιος δεκτες καθε πληροφοριες
Καλησπέρα,ταξίδεψα πριν από 1 μήνα για Ριγα και Βίλνιους..εμβολιασμένος και εγώ.. να έχεις στο νου τα plf,και για τις 2 χώρες
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Υπάρχει μήπως κάποιος που να γνωρίζει τι ισχύει για την είσοδο στο Κατάρ, όταν πρόκειται απλώς για transit; Δηλαδή σε περίπτωση που περιμένω λίγες μόνο ώρες στο αεροδρόμιο μεταξύ πτήσεων. Δεν έχω βρει πληροφορίες για τις περιπτώσεις αυτές και για την είσοδο στη χώρα βλέπω γενικά διάφορες απαγορεύσεις και καραντίνες κλπ. Τηλεφώνησα και στην Qatar Airways αλλά μου τα μασούσε λίγο. Μπορεί και να την μπέρδεψε το πλάνο πτήσεων που της ανέφερα βέβαια, γιατί είναι λίγο μπερδευτικό:lol:

(admins δεν ήξερα πού να το γράψω το μήνυμα, κάντε ό,τι νομίζετε!)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom