Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Υπάρχει μήπως κάποιος που να γνωρίζει τι ισχύει για την είσοδο στο Κατάρ, όταν πρόκειται απλώς για transit; Δηλαδή σε περίπτωση που περιμένω λίγες μόνο ώρες στο αεροδρόμιο μεταξύ πτήσεων. Δεν έχω βρει πληροφορίες για τις περιπτώσεις αυτές και για την είσοδο στη χώρα βλέπω γενικά διάφορες απαγορεύσεις και καραντίνες κλπ. Τηλεφώνησα και στην Qatar Airways αλλά μου τα μασούσε λίγο. Μπορεί και να την μπέρδεψε το πλάνο πτήσεων που της ανέφερα βέβαια, γιατί είναι λίγο μπερδευτικό:lol:

(admins δεν ήξερα πού να το γράψω το μήνυμα, κάντε ό,τι νομίζετε!)
Όταν το έψαξα πριν λίγο καιρό στο site τους ήταν μπερδεμένο. Αν είχα καταλάβει σωστά για transit πτηση δεν χρειαζόταν κάτι (με κάθε επιφύλαξη). Δηλαδή έπρεπε απλά να έχεις φροντίσει να έχεις ότι ζητούσε η τελική χώρα προορισμού. Πρέπει να είναι η χειρότερη "λίστα" οδηγιών που έχω δει.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Όταν το έψαξα πριν λίγο καιρό στο site τους ήταν μπερδεμένο. Αν είχα καταλάβει σωστά για transit πτηση δεν χρειαζόταν κάτι (με κάθε επιφύλαξη). Δηλαδή έπρεπε απλά να έχεις φροντίσει να έχεις ότι ζητούσε η τελική χώρα προορισμού. Πρέπει να είναι η χειρότερη "λίστα" οδηγιών που έχω δει.
Ναι κι εγώ αυτό νομίζω ότι ισχύει αλλά δεν το έχω σιγουρέψει ακόμα...
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Σκοπεύω να ταξιδέψω 15 ημέρες στην Κροατία προκειμένου να μπορέσω (νόμιμα) στη συνέχεια να ταξιδέψω από την Κροατία στις ΗΠΑ (απευθείας πτήση). Για να μου επιτραπεί η είσοδος στην πτήση Κροατία-ΗΠΑ πρέπει να φαίνεται στο διαβατήριο ότι έμεινα 14 ολόκληρες ημέρες στην Κροατία (βασικά σε χώρα που είναι εκτός της λίστας ταξιδιωτικού περιορισμού που έχει η ΗΠΑ).

Η ερώτηση μου είναι: κατά την είσοδο μου στο αεροδρομίου του Ζάγκρεμπ, ερχόμενη από την Ελλάδα, θα μου βάλουν σφραγίδα στο διαβατήριο ή όχι;

Πώς μπορώ να διασφαλισω ότι θα μου βάλουν τη σφραγίδα όπου θα φαίνεται η ημερομηνία εισόδου; Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να απευθυνθώ γι'αυτό; Να επικοινωνήσω με το αεροδρόμιο του Ζάγκρεμπ ίσως;
Αν μου επιτρέπεις, το πραγματοποίησες το πλάνο αυτό η όχι ακόμα; Σκοπεύω να κάνω κάτι παρόμοιο...
Έβγαλες/θα βγάλεις ESTA; Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι με τη διαδικασία αυτή, λόγω των τρεχόντων περιορισμών.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Τα ξέρετε μάλλον, αλλά ας το έχουμε κι εδώ.
Τα μέτρα για τους ανεμβολίαστους από 13/9- Σε εστίαση, σινεμά, εργασία, σχολεία & πανεπιστήμια | LiFO

Σε ό,τι αφορά τους ανεμβολίαστους πολίτες που θέλουν ταξιδέψουν εντός της χώρας με αεροπλάνο, πλοίο, τρένο ή ΚΤΕΛ, θα πρέπει να έχουν κάνει rapid test 48 ώρες πριν από το ταξίδι. Αυτό ισχύει για τους ενήλικους και τους ανήλικους 12-17 ετών.

Το rapid test πραγματοποιείται αποκλειστικά σε ιδιωτικά διαγνωστικά κέντρα με δαπάνη του ταξιδιώτη έναντι 10 ευρώ το τεστ. Αποδεικνύεται με υποχρεωτική επίδειξη βεβαίωσης αρνητικής διάγνωσης από το gov.gr στο check-in κάθε μεταφορικού μέσου και έλεγχο γνησιότητας με την εφαρμογή covid free app από τον ιδιώτη. Οι ανήλικοι 5-12 ετών θα πρέπει να κάνουν self test.
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Για ταξίδι στην Ιταλία που δέχονται και rapid test θα το κάνουμε πάλι σε διαγνωστικό κέντρο? και θα δείξουμε την εφαρμογή covid free app?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Για ταξίδι στην Ιταλία που δέχονται και rapid test θα το κάνουμε πάλι σε διαγνωστικό κέντρο? και θα δείξουμε την εφαρμογή covid free app?
Δεν έχουν διευκρινισει για εξωτερικό αλλά πιστεύω ότι θα ισχύουν τα ίδια.
Με την εφαρμογή covid free app γίνεται ο έλεγχος της βεβαίωσης αρνητικής διάγνωσης που θα έχεις στο gov.gr.
 

kostas travel

Member
Μηνύματα
57
Likes
197
Ταξίδι-Όνειρο
Μιανμάρ
Υπάρχει μήπως κάποιος που να γνωρίζει τι ισχύει για την είσοδο στο Κατάρ, όταν πρόκειται απλώς για transit; Δηλαδή σε περίπτωση που περιμένω λίγες μόνο ώρες στο αεροδρόμιο μεταξύ πτήσεων. Δεν έχω βρει πληροφορίες για τις περιπτώσεις αυτές και για την είσοδο στη χώρα βλέπω γενικά διάφορες απαγορεύσεις και καραντίνες κλπ. Τηλεφώνησα και στην Qatar Airways αλλά μου τα μασούσε λίγο. Μπορεί και να την μπέρδεψε το πλάνο πτήσεων που της ανέφερα βέβαια, γιατί είναι λίγο μπερδευτικό:lol:

(admins δεν ήξερα πού να το γράψω το μήνυμα, κάντε ό,τι νομίζετε!)
Έτσι όπως τα λες είναι. Στο Κατάρ αν πρόκειται για transit δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι έξτρα
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
Δεν έχουν διευκρινισει για εξωτερικό αλλά πιστεύω ότι θα ισχύουν τα ίδια.
Με την εφαρμογή covid free app γίνεται ο έλεγχος της βεβαίωσης αρνητικής διάγνωσης που θα έχεις στο gov.gr.
Ξέρεις αν μπορείς να το έχεις σε έντυπη μορφή; Εκτυπωμένο;
Μέχρι τώρα τα ραπιντ σε πλοία τα έδειχνες και σε εντυπη μορφή πάντως.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ξέρεις αν μπορείς να το έχεις σε έντυπη μορφή; Εκτυπωμένο;
Μέχρι τώρα τα ραπιντ σε πλοία τα έδειχνες και σε εντυπη μορφή πάντως.
Μέχρι τις 13/9 πιστεύω ότι θα έχουμε όλες τις απαντήσεις. Όμως γιατί να μην το δέχονται εκτυπωμένο;
 

pan82

Member
Μηνύματα
622
Likes
771
Που μπορώ να δω αναλυτικά τι χρειάζεται για είσοδο δε καθε χώρα και σε ποιες χώρες αρκει το πιστοποίητικο εμβολιασμου; υπαρχει κάποιο site που να ελεγξεις; ενδιαφέρομαι για Δανια αλλου λεει καραντίνα αλλού pcr αλλού αρκεί πιστοποιητικό εμβολιασμου και άκρη δε βγάζω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.680
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom