Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.090
Σύμφωνα με την παρακάτω ανακοίνωση του Υπουργείου Τουρισμού της Κούβας, δεομένου ότι "μέσα στο Νοέμβριο θα έχει εμβολιαστεί το 90% του πληθυσμού", ξεκινούν οι προετοιμασίες ώστε να ανοίξουν σταδιακά τα σύνορα της χώρας από τις 15 Νοεμβρίου. Θα χαλαρώσουν τα ισχύοντα υγειονομικά πρωτόκολλά για τους ταξιδιώτες (φαντάζομαι ότι δε θα υπάρχει η καραντίνα) τα οποία πλέον θα επικεντρώνονται στον εντοπισμό των συμπτωματικών επιβατών και στη λήψη θερμοκρασίας. Επιπλέον θα γίνονται τυχαία τεστ, δε θα απαιτείται η πραγματοποίηση PCR κατά την άφιξη και θα αναγνωρίζονται τα πιστοποιητικά εμβολιασμού των επιβατών.
Θα ανοίξει η εσωτερική αγορά τουρισμού βαθμιαία ανάλογα με τους επιδημιολογικούς δείκτες κάθε περιοχής.

https://www.mintur.gob.cu/nota-informativa-3/

Κοινώς η ημερομηνία-στόχος είναι η 15/11, για να δούμε.
Πολύ ευχάριστο νέο αυτό Γιώργο..μακάρι.. αναμένουμε
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Μακαρι όταν λενε οτι θα αρχίσουν να υποδέχονται ταξιδιώτες να μην εννοουν μονο all inclusive τουρισμό, αν δεν κάνω λαθος κατι τετοιο ισχυει τωρα για συγκεκριμένα μερη της Κούβας και από περιορισμενες χωρες..
Τερμα ευχάριστο νεο οντως.... 😁😁
 
D

Delmem37668

Guest
Εχει δει κάποιος τα νοσοκομεία της κουβάς και τι συνθήκες επικρατούν εκεί? (εγώ ευτυχώς όχι) Υπάρχει εμπιστοσύνη το σύστημα υγείας τους, λένε τα καλύτερα, αλλά για ποιους και για πόσους; Μαζί με το όνειρο τώρα πρέπει να πουλήσουν και την ασφάλεια. Το έχουν άραγε; Εχω τις αμφιβολίες μου.
Πάω, αρρωσταίνω και μετά;
Έχουν τις υποδομές;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μακαρι όταν λενε οτι θα αρχίσουν να υποδέχονται ταξιδιώτες να μην εννοουν μονο all inclusive τουρισμό, αν δεν κάνω λαθος κατι τετοιο ισχυει τωρα για συγκεκριμένα μερη της Κούβας και από περιορισμενες χωρες..
Τερμα ευχάριστο νεο οντως.... 😁😁
Μπορούν να μπουν από πολλές χώρες αυτή τη στιγμή αλλά:
1. πρέπει να κάνουν τεστ PCR και να μέινουν σε κρατικό ξενοδοχείο για τουλάχιστον 5 μέρες, με το πέρας των οποίων πρέπει να μπουν σε άλλο κατάλυμα και να περιμένουν τα αποτελέσματα του 2ου τεστ. Κοινώς έχεις μια εβδομάδα χαμένη. Εμείς πάντως αυτή τη στιγμή φιλοξενούμε κόσμο που έκανε αυτή ακριβώς τη διαδικασία.
2. Η μετακίνηση ανάμεσα στις επαρχίες είναι από περιορισμένη έως απαγορευμένη κι έχεις και περιορισμό μέσα στις πόλεις.


Εχει δει κάποιος τα νοσοκομεία της κουβάς και τι συνθήκες επικρατούν εκεί? (εγώ ευτυχώς όχι) Υπάρχει εμπιστοσύνη το σύστημα υγείας τους, λένε τα καλύτερα, αλλά για ποιους και για πόσους; Μαζί με το όνειρο τώρα πρέπει να πουλήσουν και την ασφάλεια. Το έχουν άραγε; Εχω τις αμφιβολίες μου.
Πάω, αρρωσταίνω και μετά;
Έχουν τις υποδομές;
Ναι, δε θες να δεις τις συνθήκες, λείπουν ακόμη και τα απολύτως βασικά, πχ οξυγόνο. Για τους ξένους βέβαια υπάρχουν άλλες δομές (όπου οι Κουβανοί δεν έχουν πρόσβαση), αλλά είναι πολύ περιορισμένες.
 

mel_90

Member
Μηνύματα
60
Likes
4
Καλησπερα σας. Εχω μερικες αποριες κ ελπιζω να γραφω κια στο σωστο θεμα..μας κοπηκαν τα ταξιδια στο εξωτερικο δυστυχως αποτομα με την πανδημια..σκεφτομαστε ομως το Δεκεμβριο τις γιορτες των Χριστουγεννων να ταξιδεψουμε σε καποιον προορισμο της Ευρωπης (Πραγα ή Κοπενγχαγη) κ συνηθως ταξιδευουμε με aegean. Το θεμα ομως ειναι τι γινεται αν βρε αδερφε νοσησουμε εκεινες τις μερες κ δεν μπορουμε να ταξιδεψουμε; Χανουμε εντελως τα χρηματα μας; Κ αναφερομαι στων εισιτηριων. Επισης αν ακυρωθει η πτηση ή κλεισουν αυτες οι χωρες τα συνορα τους τι γινεται παλι με τα εισιτηρια; Ευχαριστω!
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Καλησπερα σας. Εχω μερικες αποριες κ ελπιζω να γραφω κια στο σωστο θεμα..μας κοπηκαν τα ταξιδια στο εξωτερικο δυστυχως αποτομα με την πανδημια..σκεφτομαστε ομως το Δεκεμβριο τις γιορτες των Χριστουγεννων να ταξιδεψουμε σε καποιον προορισμο της Ευρωπης (Πραγα ή Κοπενγχαγη) κ συνηθως ταξιδευουμε με aegean. Το θεμα ομως ειναι τι γινεται αν βρε αδερφε νοσησουμε εκεινες τις μερες κ δεν μπορουμε να ταξιδεψουμε; Χανουμε εντελως τα χρηματα μας; Κ αναφερομαι στων εισιτηριων. Επισης αν ακυρωθει η πτηση ή κλεισουν αυτες οι χωρες τα συνορα τους τι γινεται παλι με τα εισιτηρια; Ευχαριστω!
Αν ακυρωθουν οι πτήσεις δε χάνεις τα χρήματα σου γτ απλά δεν ευθυνεσαι εσυ. Ή επιστροφή χρημάτων ή χρησιμοποιήση εισιτηρίου κάποια αλλη στιγμή. Αν απλά αρρωστήσεις τωρα εχω δει στην πραξη οτι οι περισσότερες εταιρίες ειναι αρκετα εξυπηρετικές λογω της κατάστασης, ασχετα τι γράφουν τα ψιλα γραμματα, και μπορείς να αλλαξεις σχετικά πιο εύκολα σε σχέση με εποχες προ πανδημίας. Απο κει και πέρα αλλάζουν πολλά συνεχώς.Κάποια ασφαλεια δεν θα εβλαπτε ναι, το κόστος είναι σχετικά μικρό νομίζω.
 

mel_90

Member
Μηνύματα
60
Likes
4
Αν ακυρωθουν οι πτήσεις δε χάνεις τα χρήματα σου γτ απλά δεν ευθυνεσαι εσυ. Ή επιστροφή χρημάτων ή χρησιμοποιήση εισιτηρίου κάποια αλλη στιγμή. Αν απλά αρρωστήσεις τωρα εχω δει στην πραξη οτι οι περισσότερες εταιρίες ειναι αρκετα εξυπηρετικές λογω της κατάστασης, ασχετα τι γράφουν τα ψιλα γραμματα, και μπορείς να αλλαξεις σχετικά πιο εύκολα σε σχέση με εποχες προ πανδημίας. Απο κει και πέρα αλλάζουν πολλά συνεχώς.Κάποια ασφαλεια δεν θα εβλαπτε ναι, το κόστος είναι σχετικά μικρό νομίζω.
Α ωραια ευχαριστω!! Εχετε να μου προτεινετε (αν επιτρεπεται) που θα μπορουσα να απευθυνθω για μια τετοια ασφαλιση διοτι δεν γνωριζω; Ή υπαρχει καποιο αντιστοιχο θεμα εδω;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Μηνύματα
26
Likes
8
Καλησπέρα παιδιά, τον Οκτώβριο θά κάνω ένα ταξίδι από Θεσσαλονίκη προς Μάλτα - Ρώμη - Αθήνα, συγκεκριμένα 17 με 30 Οκτωβρίου, έχω πιστοποιητικό εμβολιασμού από Ιούνιο καί (ξέροντας) ότι μπορώ να μετακινηθω χωρίς τέστ μέχρι στιγμής λόγου green pass σε Μάλτα καί Ρώμη, παίρνοντας τηλέφωνο στο Ελευθέριος Βενιζέλος για πληροφορίες μου ανάφεραν ότι κάποιες χώρες χρειάζονται πέρα από το πιστοποιητικό και τέστ μαζί, δεν μου διευκρίνισαν για πού αναφέρονται γιατί δεν γνώριζαν, έχετε κάποια εμπειρία ταξιδεύοντας από Ελλάδα και μετέπειτα σε άλλες χώρες ενδιάμεσα κάποιο προβλήμα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom