Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ε καλά δε νομίζω ότι θα ανατριχιάσω κιόλας, εκτός αν μας πει ότι θα θα ξύνουν με τσουγκράνες τα μάρμαροπατώματα στο Ελ. Βενιζέλος. Το ολοκληρωμένο σχέδιο για τον τουρισμό πάντως θα είναι την άλλη εβδομάδα, οπότε θα περιμένουμε.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Πάντως αυτό με το τεστ, είναι η μεγαλύτερη ανοησία (ή μάλλον η 2η μεγαλύτερη ανοησία), καθώς η πρώτη είναι η θερμομέτρηση:

- Ακόμη και αν κάνω το τεστ 72 ώρες πριν, κανείς δεν επιβεβαιώνει ότι δεν θα κολλήσω 24 ώρες πριν.

- Ακόμη και αν έχω πυρετό π.χ. 38, 8 ώρες πριν την πτήση , αν θέλω να πετάξω και θεωρώ ότι "σε 1-2 μέρες καλά θα είμαι" , χτυπάω ένα ponstan/panadol/depon κτλ 2 ώρες πριν την πτήση και είμαι άρχοντας.

Μέτρα τα οποία είναι εναντίον του "common sense" θα έπρεπε να απορριφθούν, η ερώτηση είναι:

Όσοι σχεδιάζουν το πλάνο (π.χ. τις ανοησίες με τις ξαπλώστρες) , έχουν common sense?
Αν κρίνω από αυτά που έχουν προτείνει, μάλλον όχι..

@Yorgos ο μπουφές είναι απόλαυση, να έχεις τώρα μπροστά σου μπουφέ με 30 ταψιά και να θέλεις να βάλει στο πιάτο του 1 γεύση από το κάθε ένα. Άντε να το δω αυτό σε room service χαχαχαχα,
5-6 επιλογές θα δίνουν το πολύ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πάντως αυτό με το τεστ, είναι η μεγαλύτερη ανοησία (ή μάλλον η 2η μεγαλύτερη ανοησία), καθώς η πρώτη είναι η θερμομέτρηση:
Λες ε? Ακου να δεις οι ανοητοι, το εχουν μελετησει κιολας κ ξοδεψαν ενα καρο χρηματα αντι να συμβουλευτουν ενα ελληνικο φορουμ.
Περι screening ταξιδιωτων:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7060038/
 
Last edited:

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@Samion αν η παραπάνω έρευνα, έδειχνε και το ποσοστό αυτών που πήραν depon/ponstan κτλ 2 ώρες πριν την θερμομέτρηση και δεν τους έπεσε ο πυρετός, θα ήταν πιο αντικειμενική.

Προσωπικά δεν θα ρίσκαρα π.χ. 1000 ευρώ ταξίδι για να μην πάρω ένα χάπι πριν την πτήση.

Επίσης αν ο πυρετός δεν έπεφτε μετά από 2 ώρες, τότε όντως θα είχα κάτι σοβαρό και δεν θα πήγαινα από μόνος μου.

Η κοινή λογική λέει , παίρνω ponstan/depon κτλ -->πέφτει ο πυρετός και παραμένει χαμηλά για μερικές ώρες.
Αν λοιπόν όλοι όσοι έχουν πυρετό κάνουν το ίδιο, τότε θα κάνουν abuse την διαδικασία την θερμομέτρησης.

Αν αυτό δεν μπορεί να το σκεφτεί κάποιος επιστήμονας, τότε ας αφήσει τα βιβλία και ας πιάσει την κοινή λογική.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
@Yorgos ο μπουφές είναι απόλαυση, να έχεις τώρα μπροστά σου μπουφέ με 30 ταψιά και να θέλεις να βάλει στο πιάτο του 1 γεύση από το κάθε ένα. Άντε να το δω αυτό σε room service χαχαχαχα,
5-6 επιλογές θα δίνουν το πολύ.
Εγώ που μπαινοβγαίνω στα AI, της Μελιά όλα έχουν room service και ναι, ουσιαστικά έχει επιλογή συνήθως ανάμεσα σε 2 σούπες, 3-4 ορεκτικά, 5 κυρίως πιάτα και 1-2 γλυκά. Θα πρέπει να αλλάξουν πολλά και στο σέρβις (για την Κούβα μιλάω πάντα) διότι κάτω από 45' δεν κάνουν για να στα φέρουν. Επειδή πάντως σχεδόν όλα έχουν εξωτερικούς χώρους (πισίνες κλπ) φαντάζομαι ότι θα βρεθεί φόρμουλα να μεταφέρουν το μπουφέ έξω, έτσι κι αλλιώς το κάνουν για "ειδικές βραδιές" κλπ.

Πιο προβληματικό μου φαίνεται το θέμα με τις εκδρομές. Φαντάζομαι πως ο ιός μεταδίδεται πολύ πιο εύκολα σε ένα πούλμαν χωρίς παράθυρα με άλλους 30 και το aircon στο φουλ, απ' ό,τι σε ένα μπουφέ πρωινού. Άρα λογικά εκδρομές δε θα έχει. Ποιος θα πάει στην Κούβα μόνο για να κάθεται στην παραλία, χωρίς να μπορεί να πάει καμία εκδρομή. Κάποιοι Καναδοί σίγουρα... αλλά αυτοί καλοκαίρι δεν έρχονται, από Νοέμβριο κι έπειτα. Επίσης τον οργανωμένο τουρισμό τον ξεχνάμε. Για τους μεμονωμένους που έτσι κι αλλιώς θα μείνουν σε σπίτια, είναι μικρότερο το πρόβλημα, αλλά κι αυτοί πώς θα μεταφέρονται από τη μία πόλη στην άλλη; Τα ταξί είναι πανάκριβα και η ενοικίαση αυτοκινήτου ομοίως, κια κποημ κι έτσι 3 άνθρωποι δεν επιτρέπεται προς το παρόν να είναι στο ίδιο αυτοκίνητο, πολλά τα ερωτήματα.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
το ξενοδοχείο που θα πάμε τον Αύγουστο (ελπίζω) μας ενημέρωσε ότι ο μπουφές δεν θα είναι στο στυλ σηκώνομαι k παίρνω μονος μου...

θα φέρνουν ένα στυλ μπουφέ σε κάθε τραπέζι...

βεβαια μιλάμε για μικρό ξενοδοχείο, στην austria k με μπουφέ κάπως περιορισμένο...που πιθανώς είναι εφικτό
πως θα το κάνουν δεν ξέρω...
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
111
Likes
1.007
https://www.in.gr/2020/05/14/politics/mitsotakis-1i-iouliou-ellada-anoigei-ston-tourismo/
«Αν τα πράγματα πάνε σύμφωνα με το σχεδιασμό μας, θα είμαστε ανοιχτοί (για τον τουρισμό) από την 1η Ιουλίου με ένα πρωτόκολλο το οποίο θα είναι λογικό όχι μόνο για τους ανθρώπους που θα θέλουν να ταξιδέψουν, αλλά και για την τουριστική μας βιομηχανία. Θέλουμε ένα μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς από μια πολύ μικρότερη πίτα. Η ευρωπαϊκή πίτα του τουρισμού θα είναι πολύ μικρότερη αλλά φέτος το καλοκαίρι θέλουμε ένα μεγαλύτερο μερίδιο».
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Εκτός από Ισλανδία, στα υπόψη και η Σλοβενία για όποιον ενδιαφέρεται https://www.lifo.gr/now/world/28241...9Pm8JxTvNwA6TFWgu_ULi6u6BY#Echobox=1589526875

Πλέον, όσοι φτάνουν στη Σλοβενία από άλλα κράτη της ΕΕ δεν θα είναι υποχρεωμένοι να μπαίνουν σε καραντίνα τουλάχιστον 7 ημερών, κάτι που ίσχυε από τις αρχές Απριλίου. Όμως, θα παραμείνει σε ισχύ η καραντίνα τουλάχιστον 14 ημερών για τους πολίτες εκτός ΕΕ, με εξαίρεση διπλωμάτες και ανθρώπους που μεταφέρουν φορτία. Επίσης, η κυβέρνηση ανακοίνωσε ότι δεν θα επιτρέπεται η είσοδος στη χώρα σε ξένους πολίτες που εμφανίζουν συμπτώματα κορωνοϊού. Πηγή: www.lifo.gr
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Εκτός από Ισλανδία, στα υπόψη και η Σλοβενία για όποιον ενδιαφέρεται https://www.lifo.gr/now/world/28241...9Pm8JxTvNwA6TFWgu_ULi6u6BY#Echobox=1589526875
Αν η Αυστρια επιβαλλει καραντινα, παλι ακυρο το αυγουστιατικο ταξιδι μου, αφου φτανω μεσω Βιεννης. Εξαλλου δεν υπαρχει απ ευθειας πτηση για Λουμπλιανα.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Αν η Αυστρια επιβαλλει καραντινα, παλι ακυρο το αυγουστιατικο ταξιδι μου, αφου φτανω μεσω Βιεννης. Εξαλλου δεν υπαρχει απ ευθειας πτηση για Λουμπλιανα.
Αλήθεια? Δε το γνώριζα αυτό... Κρίμα (αλλά από όσο ξέρω ούτε για Ισλανδία υπάρχει απευθείας)?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom