Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ότι και να λέμε εμείς, όσο και να ελπίζουμε στην απρόσκοπτη συνέχιση των ταξιδιών μας, δυστυχώς η έως τώρα πραγματικότητα μας διαψεύδει.
Όλοι θέλουμε να τελειώνει γρήγορα, όλοι ευχόμαστε να μη το θυμόμαστε σε λίγο καιρό όπως ειπώθηκε και όπως πολύ σωστά ανέλυσε ο @Hugin ταξίδι με καθεστώς φόβου και περιορισμούς δεν είναι κάθολου ωραίο πρώτα απ' όλα και καθόλου εύκολο να γίνει.

Με τα μέχρι στιγμής δεδομένα όμως είμαστε πολύ σφιχτοί, καθώς οι κανονισμοί βλέπουμε ότι είναι αυστηροί, ότι και να υποστηρίζουμε εδώ μέσα. Μιλάμε πάντα για τα ότι ξέξρουμε μέχρι σήμερα και όχι τα θέλω του καθενός από μας.

Προσωπικά πιστεύω ότι αν δε βρεθεί κάποιο κατασταλτικό φάρμακο δε θα ησυχάσουμε και θα είμαστε με τους περιορισμούς και τη φοβία οτι ανά πάσα στιγμή μπορούν να ανατραπούν όλα τα ταξιδιωτικά μας σχέδια.


edit μόλις διάβασα αυτό σχετικά:

https://www.e-radio.gr/post/150115/...io_slider&utm_campaign=eradio_ref&utm_term=02
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Ότι και να λέμε εμείς, όσο και να ελπίζουμε στην απρόσκοπτη συνέχιση των ταξιδιών μας, δυστυχώς η έως τώρα πραγματικότητα μας διαψεύδει.
Όλοι θέλουμε να τελειώνει γρήγορα, όλοι ευχόμαστε να μη το θυμόμαστε σε λίγο καιρό όπως ειπώθηκε και όπως πολύ σωστά ανέλυσε ο @Hugin ταξίδι με καθεστώς φόβου και περιορισμούς δεν είναι κάθολου ωραίο πρώτα απ' όλα και καθόλου εύκολο να γίνει.

Με τα μέχρι στιγμής δεδομένα όμως είμαστε πολύ σφιχτοί, καθώς οι κανονισμοί βλέπουμε ότι είναι αυστηροί, ότι και να υποστηρίζουμε εδώ μέσα. Μιλάμε πάντα για τα ότι ξέξρουμε μέχρι σήμερα και όχι τα θέλω του καθενός από μας.

Προσωπικά πιστεύω ότι αν δε βρεθεί κάποιο κατασταλτικό φάρμακο δε θα ησυχάσουμε και θα είμαστε με τους περιορισμούς και τη φοβία οτι ανά πάσα στιγμή μπορούν να ανατραπούν όλα τα ταξιδιωτικά μας σχέδια.


edit μόλις διάβασα αυτό σχετικά:

https://www.e-radio.gr/post/150115/...io_slider&utm_campaign=eradio_ref&utm_term=02

Και μόνο η φράση "προτείνει την παράταση των περιορισμών επι των μη αναγκαίων ταξιδιών", δείχνει προς τα που πάει η κατάσταση....

Μάλλον θέλουν μέχρι την ημερομηνία που αναφέρει στα μέσα Ιουνίου να δουν πως πάει η εξάπλωση του ιού και να πράξουν αναλόγως...Μακάρι να πάνε όσο καλύτερα γίνεται τα πράγματα.Οι περισσότεροι παίρνουμε όσες προφυλάξεις μπορούμε για την μη εξάπλωση...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.110
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ο φοβος και τα ψυχολογικα του αντικτυπα ειναι μεγαλη υποθεση. Εζησα 4 κρισεις κοινωνικου πανικου και τις αντιδρασεις των τουριστων.
1. Ο σεισμος του 99 στην Αθηνα οπου ξαφνικα η Χαλκιδικη κατακλυστηκε απο Αθηναιους που ετρεξαν να σωθουν!
2. Την πυρκαγια του 2006 στην Κασσανδρα οπου ξαφνικα αδειασε η χερσονησος απο τη μεση και κατω οπου καηκαν τα δαση και το Καλοκαρι σχεδον εληξε στις 22 Αυγουστου αν θυμαμαι αφου κανεις δεν ηθελε να παει για τουρισμο εκει πλέον.
3. Τα capital controls του 2015 οπου οι Ελληνες φοβηθηκαν πως δεν θα εχουν λεφτα για να ερθουν και οι ξενοι φοβηθηκαν απο τις φημες πως τα σουπερμαρκετ ειναι αδεια και τα ΑΤΜ δεν εχουν χρηματα. Ετσι για μια βδομαδα και κατι η κινηση ηταν ελαχιστη
4. Την περσινη θεομηνια στη Χαλκιδικη οπου εικονες καταστροφης εκαναν το γυρο του κοσμου και φυσικα κανενας τουριστας δεν ηθελε να επισκεφθει ενα μερος που εχουν καταστραφει τα παντα και τα καταλυματα ειναι γκρεμισμενα οπως νομιζαν.

Ηταν ολες ομως παροδικες και τοπικες. Στην 3η και 4η περιπτωση την κατασταση εσωσαν οι προκρατησεις που αρκετοι προκειμενου να μην χασουν χρηματα ηρθαν. Και στην πορεία εγιναν οι καλυτεροι διαφημιστες για να απαλλαγει ο κοσμος απο το φοβο. Σημαντικο ρολο επαιξε βεβαια πως ο κινδυνος ειχε περασει. Τωρα ο κινδυνος παραμενει, οι περισσοτεροι τουριστες δεν εχουν να χασουν χρηματα και ο φοβος ακομα υπαρχει στους περισσότερους και δεν θελει πολυ για να αναζωπυρωθει και σε πολλους αλλους.
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.504
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αφού το θέμα αρχίζει να γίνεται προβλέψεις για το καλοκαίρι του 2020, θεωρώ απίθανο οι αεροπορικές εταιρείες να επιστρέψουν τα λεφτά σε εκατομμύρια τουρίστες στην πιο ακριβή περίοδο που είναι ο Αύγουστος. Πιστεύω ότι θα βρεθεί λύση που θα τις εξυπηρετεί.

Η αλλαγή στάσης των χωρών πάντως είναι εντυπωσιακή. Για παράδειγμα η Γαλλία φαινόταν δύσκολη στο άνοιγμα συνόρων και τώρα διαβάζω ότι το tour de France έχει προγραμματιστεί για 29 Αυγούστου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.484
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τον Ιούλιο δε θα θυμάται κανείς αυτό τον ιό και όσοι ήταν προνοητικοί θα κάνουν τις διακοπές τους χωρίς να πληρώσουν last minute. Όσοι νομίζουν ότι τον Ιούλιο και τον Αύγουστο ο κόσμος θα είναι ακόμα κλεισμένος στις ντουλάπες, να αγοράσουν δυνατά κλιματιστικά ή καλύτερα βεντάλιες γιατί τα κλιματιστικά είναι επικίνδυνα για τη διασπορά του ιού.
Kαλά ο Ιούλιος είναι λίγο νωρίς και το "κανείς" μου κάνει τόσο υπερβολικό όσο και οι υστερίες που γράφτηκαν εδώ και σβήστηκαν. Κάπου στη μέση είναι η αλήθεια. Όλοι ξέρουν ότι μπορεί να κολλήσουν, απλά πολλούς δεν τους αφορά διότι δεν είναι ευπαθείς.

Προφανώς και είναι χρονιά που θα ταξιδέψει λιγότερος κόσμος από όλα τα χρόνια του πρόσφατου παρελθόντος αλλά το "δε θα ταξιδέψει κανείς", "μόνο ο Α τα πιστεύει αυτά" και "δε θα δούμε τουρίστα ούτε ζωγραφιστό" είναι υπερβολές που διαψεύδονται από τα γεγονότα.

Εχθές ήμουν σε φίλη μου που νοικιάζει για Σκύρο, έχει από κρατήσεις ήδη τον Αύγουστο κλεισμένο, το 35% του Ιουλίου και κάτι ψιλά για Σεπτέμβριο και μάλιστα στις περσινές τιμές. Ενδιαφέρον κοινώς υπάρχει, λιγότερο από άλλες χρονιές (άλλες φορές τέτοια εποχή ήταν και ο Ιούλιος φίσκα), αλλά τα λεφτάκια της θα τα βγάλει.

Ο φίλος μου ο Νόρμπερτ και η οικογένειά του θα έρθουν στην Ελλάδα αν τους το επιτρέψει η Αυστρία, καθημερινά μου στέλνει σχέδια. Στο ερώτημα αν φοβούνται η απάντηση ήταν το αναμενόμενο "το πολύ-πολύ να το περάσουμε ασυμπτωματικά ή να έχουμε κανά βηχαλάκι, μας έχει ξανατύχει γρίπη, απλά δε θα επισκεφθούμε τους παππούδες των παιδιών για 14 μέρες όταν επιστρέψουμε".

Η φίλη μου η Ζέλια από την Πορτογαλία έχει εισιτήρια για Ελλάδα τον Αύγουστο και δε σκοπεύει να ακυρώσει τίποτε, απλά αγωνιά για το αν θα γίνει η πτήση και φιλικό ζευγάρι από τη Γερμανία επίσης θα πάνε Πελοπόννησο το Σεπτέμβριο κι ανησυχούν "τόσο όσο θα ανησυχούσαν αν έμεναν στο Αμβούργο".

Οι περισσότεροι που ξέρω δεν κάνουν σχέδια, είτε γιατί όντως φοβούνται (ειδικά όσοι έχουν ευπαθείς) είτε επειδή πήγαν τόσο πίσω οι δουλειές τους (όπως οι δικές μου) που δε θα έχουν χρόνο για ταξίδια. Πολλοί είναι σε στάση αναμονής γιατί είναι να πάνε σε μακρινά και με την ανασφάλεια για το αν θα γίνουν οι πτήσεις ή όχι δε θέλουν ούτε να προγραμματίσουν και να ξενερώσουν ούτε να το σκέφτονται γενικώς και να τρώνε τα νύχια τους.

Μετά τις 15 Ιουνίου θα δούμε, τώρα ακόμη είναι νωρίς. Ξαναλέω ότι αν είχα ξενοδοχείο δε θα ασχολούμουν να το ανοίξω γιατί δεν μπορώ να έχω εικόνα τι πληρότητα θα έχω, τα έξοδα για τα πλεξιγκλάς και τις μανούρες είναι μεγάλα για ένα μικρό ίσως και μηδαμινό κέρδος και το άνοιξε-κλείσε είναι πιο ψυχοφθόρο και κοστοβόρο. Αν είχα ένα airbnb μια χαρά θα το άνοιγα, γνωρίζοντας ότι δε θα έχω τα κέρδη άλλων ετών αλλά ΟΚ, κάτι θα βγει.

Μόλις μίλησα με airbnb στην Ισπανία, άνοιξαν αυτή την εβδομάδα... και μας περιμένουν, με τους γνωστούς περιορισμούς (προσωπικά θα τους φάω στο κεφάλι).
 
Last edited:

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Από τις αποφάσεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης σήμερα κρατάμε :

  • εγκαταλείπεται οριστικά το (εξαρχής ηλίθιο) σενάριο για τις...κενες θεσεις στα αεροπλανα, επομενως κατα πασα πιθανοτητα οι αεροπορικες τυπου Ryan, easyjet, wizz κλπ θα επιστρεψουν στις γνωστες μας φτηνες τιμες.

  • η ΕΕ θελει επαναφορα του τουρισμου και ταξιδια, το λεει διακριτικα για την ωρα αλλα ειναι ξεκαθαρο. Επομενως μπορουμε να ελπιζουμε σε σχετικα κανονικες πτησεις (οχι αναμονες για..τεστ στο αεροδρομιο, οχι καραντινες σε αφιξη/επιστροφη).
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Προφανώς η ΕΕ ζυγίζει τις όποιες ήπιες πια επιπτώσεις του ιού με το ξεκίνημα του καλοκαιριού και την οικονομική καταστροφή. Σε αντίθεση με τους εγχώριους Σωτήρες μας που νομίζουν ότι θα ζούμε απ' τα λεφτόδεντρα τους επόμενους μήνες βλέποντας νέτφλιξ στο σπίτι τηλεργαζόμενοι για το δημόσιο, οι Ευρωπαίοι βλέπουν την κατάσταση πολύ πιο ρεαλιστικά και σωστά.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επίσης ένας μεγάλος αριθμός ανθρώπων δεν μπορούν να κανονίσουν απολύτως τίποτε, γιατί κάποιο μέλος της οικογένειας ανήκει στο υγειονομικό προσωπικό. Και εκει οι άδειες είναι άγνωστο πότε και πώς θα δοθούν.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Oι ΜΕΘ είναι άδειες πια, ενημερωτικά. Και με τόσο προσωπικό που προσέλαβαν έκτακτα λογικά δε θα έχουν πρόβλημα να πάνε διακοπές τμηματικά. Θυμίζω ότι πριν μερικά χρόνια έμπαιναν για 3 εβδομάδες 70 άτομα σε ΜΕΘ κάθε εβδομάδα λόγω γρίπης και τώρα νομίζω είναι 30 σε όλη την Ελλάδα, μιλάμε ότι σήμερα έχουμε ένα πολύ μικρό ποσοστό ασθενών σε ΜΕΘ σε σχέση με αυτούς που μπορεί να εξυπηρετήσει το σύστημα υγείας. Το αφήγημα του ιού τελειώνει σιγά σιγά και έχει ήδη κουράσει.
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Από τις αποφάσεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης σήμερα κρατάμε :

  • εγκαταλείπεται οριστικά το (εξαρχής ηλίθιο) σενάριο για τις...κενες θεσεις στα αεροπλανα, επομενως κατα πασα πιθανοτητα οι αεροπορικες τυπου Ryan, easyjet, wizz κλπ θα επιστρεψουν στις γνωστες μας φτηνες τιμες.

  • η ΕΕ θελει επαναφορα του τουρισμου και ταξιδια, το λεει διακριτικα για την ωρα αλλα ειναι ξεκαθαρο. Επομενως μπορουμε να ελπιζουμε σε σχετικα κανονικες πτησεις (οχι αναμονες για..τεστ στο αεροδρομιο, οχι καραντινες σε αφιξη/επιστροφη).
Πιστεύετε ότι θα ανοίξουν τα σύνορα και με χώρες εκτός Ευρώπης;
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Πιστεύετε ότι θα ανοίξουν τα σύνορα και με χώρες εκτός Ευρώπης;
Οχι μεχρι τις 15/6 σιγουρα κατα την Κομισιον. Μετα θεωρω εξαρταται απ τη χωρα. Πχ στις ΗΠΑ ο πορτοκαλι ουρακοταγκος που παιρνει αποφασεις αναλογα με το αν ξυπνησε στραβα και αν εχει αρκετα likes στο twitter ειναι ικανος να κλεισει τα συνορα μεχρι τις εκλογες για να λεει "i put America first".
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom