Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν κατάλαβα πολύ καλά τι εννοείς. Δηλαδή αν άνοιγαν τα σύνορα με όλο τον πλανήτη(θεωρητικά γιατί δεν υπάρχει καμία περίπτωση τέτοια, ανεξαρτήτως τι κάνει ή δεν κάνει η Ελλάδα) και έρχονταν τουρίστες από χώρες με έξαρση και γέμιζε η Ελλάδα Ιταλούς, Άγγλους κλπ., δεν θα υπήρχε περίπτωση να γεμίζαμε κρούσματα και να γκρεμίζαμε ότι χτίσαμε;

Απλώς δεν κατάλαβα τι προτείνεις για αυτό ρωτάω. Να κλείσουμε εντελώς τα σύνορα και να μην δεχτούμε τουρίστες από καμία χώρα; Ή να τα ανοίξουμε τελείως, χωρίς πολλούς κανόνες και να έρχεται όποιος να'ναι από όπου να΄ναι;
Νομιζω η 14ημερη καραντινα με μετρα προστασιας κατα την πτηση ειναι το μονο που θα μπορουσε να εφαρμοστει προς το παρον. Διαφορετικα κλειστα καλυτερα για τους τουριστες
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.039
Likes
41.045
Εγω με την προταση που διαβασα, περιμενω επομενο βημα να ανακυρηξουν 2-3 νησια Covid, να στελνουν ολους τους τουριστες εκει, να περιμενει πλωτο νοσοκομειο στα αβαθη, κατι σαν Σπιναλογκες "ατομικης ευθυνης" για να εξαργυρωσουμε την καλη μας επιδοση στην πανδημια παση θυσια.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.839
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Ποιος θα πεταξει οταν θα ξερει πως θα ειναι αναγκασμενος να καθεται διπλα σε καποιον αγνωστο για ωρες;

Συμμερίζομαι την αγωνία σας και δεν θέλω να το χαλάσω..... αλλά θα το πώ.
Το θέμα λύνεται απλούστατα, το έλυσα εγώ.
Στο επικείμενο ταξίδι μου τέλος Ιουνίου με Easyjet αγόρασα άλλα 7 εισιτήρια μαζί με τις θέσεις τους, οπότε θα έχω κενές τις μπροστινή και πισινή τριάδα θέσεων καθώς και την θέση του διαδρόμου. Απλούστατα.:xalara::xalara:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ποιος θα πεταξει οταν θα ξερει πως θα ειναι αναγκασμενος να καθεται διπλα σε καποιον αγνωστο για ωρες; Ποιος θα δεχθει στο καταλυμα του ανθρωπους με τετοια ανευθυνοτητα και ποιος θα επισκεφθει μια χωρα κι ενα καταλυμα που δεχεται ανευθυνους;
Δεν ειναι θεμα τι θα κανουν οι κυβερνησεις και σε ποιες συμφωνιες θα ερθουν. Αν ερθουν και 5εκ αντι για 35εκ που περιμεναμε υπο κανονικες συνθηκες δεν λυνεται το προβλημα. Το μονο που μπορεις να πετυχεις ειναι να γκρεμισεις ο,τι εχεις χτισει μεχρι τωρα.
Θα πετάξουν θα πετάξουν,ούτως η άλλως μετά από τόσους μήνες και τόση ενημέρωση και μέτρα παγκόσμια αυτοί που πρόκειται να πετάξουν θα είναι από μόνοι τους πιό συνειδητοποιημένοι και όσοι δεν φοβούνται,
οκ πιθανόν δεν θα πετάξουν άτομα που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες,
άτομα που έχουν συμπτώματα βήχα πυρετό κλπ που θεωρώ εύλογο ότι από μόνοι τους (γιατί τώρα πιά ο καθένας μόλις εκδηλώσει κάποιο από τα γνωστά συμπτώματα κατ ευθείαν σκεφτεται τον κορωνοιό)θα απευθύνονται πριν ταξιδέψουν στις αρμόδιες μονάδες υγείας...
επίσης πολλοί θα φορούν μάσκα(ακόμα και αν δεν είναι υποχρεωτικό),
οπότε περιορίζεται κατά πολύ ο κίνδυνος του να κολλήσεις ...όπως γινόταν στην αρχή που μας ήταν όλα άγνωστα και ήταν όλα"χύμα".
Η ζωή δεν σταματάει.,ούτε μπορείς να προφυλαχθείς στο εκατό τα εκατό...μόνο αν κλεισθούμε όλοι στα σπίτια μας,τάχουμε ξαναπεί αυτά στο τόπικ που ..έκλεισε..παίρνεις τα μέτρα που μπορείς να πάρεις απο κει και πέρα το ρίσκο του να συμβεί κατι πάντα υπάρχει ανεξαρτήτως κορωνοιού....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.039
Likes
41.045
"Το ρισκο" δεν ειναι για ολους το ιδιο. Μεχρι να νιωσουν ασφαλεια οι δικοι μου ανθρωποι στην Αγγλια δεν διανοουνται με παιδια ουτε ως το αεροδρομιο να πανε. Εκτιμουν το προνομιο οτι η τυχη τους εριξε σε ασφαλη απασχοληση και δεν το ανατρεπουν ακομη κι αν κανουμε ενα χρονο να τους δουμε.
Εξάλλου τα μηνύματα που δέχονται είναι διπλά. ΄Ή ίσως όχι, δεν είναι ίδιο το μήνυμα για όλους τους κατοίκους.
1589283590121.png
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.039
Likes
41.045
Συμμερίζομαι την αγωνία σας και δεν θέλω να το χαλάσω..... αλλά θα το πώ.
Το θέμα λύνεται απλούστατα, το έλυσα εγώ.
Στο επικείμενο ταξίδι μου τέλος Ιουνίου με Easyjet αγόρασα άλλα 7 εισιτήρια μαζί με τις θέσεις τους, οπότε θα έχω κενές τις μπροστινή και πισινή τριάδα θέσεων καθώς και την θέση του διαδρόμου. Απλούστατα.:xalara::xalara:
Εγω θα αγορασω ολα τα δωματια του ξενοδοχειου στη Βενετια και θα φερω τη δικη μου καθαριστρια. ΛΥΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.
Τα προβληματα των ανθρωπων ειναι κυριως οικονομικα, απλα οι λυσεις κοστιζουν.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι αυτή που προωθεί η Emirates με επιτόπια τεστ πριν την πτήση. Απλά αυτό δεν ξέρω πόσο κοστοβόρο είναι. Το τεστ 72 ώρες πριν την πτήση είναι πρακτικά ανούσιο.

Μια άλλη ενδιάμεση λύση είναι τα travel bubbles που θα ξεκινήσει από 15 Μαϊου σε Εσθονία, Λετονία, Λιθουανία με την ελεύθερη μετακίνηση μεταξύ των χωρών και αυτό που έχει ξεκινήσει η Αυστραλία με τη Νέα Ζηλανδία.

Το θέμα είναι με ποιες από τις χώρες που έχουμε στο τοπ-5 ή τοπ-10 των εισαγόμενων τουριστών θα μπορούσαμε να το κάνουμε αυτό;

Γερμανία, Ηνωμένο Βασίλειο, Βουλγαρία, Ιταλία, Σκόπια, Γαλλία, Ρουμανία, ΗΠΑ, Ολλανδία. Με ποιους θα μπορούσε να κάνει συμφωνία η Ελλάδα; Νομίζω με κανέναν.

Τώρα το να σκεφτόμαστε ποιος κάθεται δίπλα μας, από που είναι, ποιον είδε, πότε έβηξε, πότε ανάσανε, όλο αυτό είναι μια παράκρουση και δεν βγάζει πουθενά. Όλοι εμείς που έχουμε ταξιδέψει από λίγο έως πολύ, πάντα δεν κρατούσαμε μια "απόσταση" με αυτόν που καθόταν δίπλα μας σε τρένα, λεωφορεία, αεροπλάνα στους εκάστοτε προορισμούς; Το ίδιο θα κάνουμε και τώρα, απλά σε πιο καθημερινή βάση, σε όλες τις πτυχές της καθημερινότητας. Είτε σε ταξίδι είτε στον τόπο διαμονής μας.
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.105
Θα πετάξουν θα πετάξουν,ούτως η άλλως μετά από τόσους μήνες και τόση ενημέρωση και μέτρα παγκόσμια αυτοί που πρόκειται να πετάξουν θα είναι από μόνοι τους πιό συνειδητοποιημένοι και όσοι δεν φοβούνται,

Η ζωή δεν σταματάει.,ούτε μπορείς να προφυλαχθείς στο εκατό τα εκατό...μόνο αν κλεισθούμε όλοι στα σπίτια μας,τάχουμε ξαναπεί αυτά
Κι εγώ πιστεύω ότι εντελώς τα ταξίδια δύσκολα θα σταματήσουν. Πρώτον, θα υπάρχει σε κάθε χώρα ο εσωτερικός τουρισμός, ο οποίος προωθείται ήδη από πολλά κράτη.
Και πιθανόν να γίνουν κάποιες συμφωνίες με συγκεκριμένες χώρες με λίγα κρούσματα.
Οπότε ας γίνουν συντεταγμένες κινήσεις -όχι μπάτε σκύλοι αλέστε- και καλύτερα να είμαστε προσεκτικοί στο πως και από που θα έρθει κάποιος.

Τον Γενάρη έκανα ένα μεγάλο οδικό τουρ στην Ελλάδα όπως κάνω συχνά. Σε γνωστό 5στερο της Αλεξανδρούπολης ήταν σχεδόν όλοι Βούλγαροι που είχαν έρθει οδικώς. Μεγάλα αυτοκίνητα με βουλγάρικες πινακίδες στο παρκινγκ, στη θερμαινόμενη πισίνα και στο πρωινό άκουγες όλο βουλγάρικα. Για μένα αν ανοίξουν τα σύνορα, τέτοιοι τουρίστες(και δεν τους λες και μπατιροβαλκάνιους τους συγκεκριμένους) θα έρθουν. Οδικώς με το αυτοκίνητο τους, ούτε πτήση με κόσμο δίπλα που δεν ξέρουν χρειάζονται,ούτε αναμονές σε αεροδρόμια.
Όπως και δεν θεωρώ απίθανο καθόλου αυτό που λέγεται για συμφωνίες με Κύπρο και Ισραήλ, αλλά οκ πάντα στις πτήσεις κάποιοι θα διστάσουν....

Υπάρχουν κι Έλληνες που δεν τους νοιάζει να κάτσουν σε ανοιχτό χώρο-κατάστρωμα σε ένα πλοίο 4-5 ώρες και να πάνε σε νησιά.

Από την άλλη δεν μου κάνει εντύπωση που πολλοί φοβούνται, τόσο μεγάλο ποσοστό γνωστών που δεν θα πάει πουθενά, δεν είχα ποτέ.....Άλλοι περιμένουν να κάνουν τεστ αντισωμάτων αλλά δεν ξέρουν ακόμα πόσο αξιόπιστα είναι.....
 
Last edited:

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Συμμερίζομαι την αγωνία σας και δεν θέλω να το χαλάσω..... αλλά θα το πώ.
Το θέμα λύνεται απλούστατα, το έλυσα εγώ.
Στο επικείμενο ταξίδι μου τέλος Ιουνίου με Easyjet αγόρασα άλλα 7 εισιτήρια μαζί με τις θέσεις τους, οπότε θα έχω κενές τις μπροστινή και πισινή τριάδα θέσεων καθώς και την θέση του διαδρόμου. Απλούστατα.:xalara::xalara:
Μη σου πω μαζεύεστε όλη η παλιοπαρέα και κλείνετε πριβέ όλη το αεροπλάνο! :haha:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Στην αρχή της καραντίνας ενώ όλοι ήταν σοκαρισμένοι από όλο αυτό, εγώ στον κόσμο μου έκλεινα και οργάνωνα ένα ταξίδι για τον Αύγουστο, έτσι για να βρίσκεται! Οδικώς ένα 10ημερο στο Μαυροβούνιο και την Κροατία με κλεισμένα όλα τα καταλύματα με δωρεάν ακύρωση φυσικά. Εφόσον επιτραπεί η είσοδος σε αυτές τις χώρες που τα πήγαν πάρα πολύ καλά ισάξια με εμάς, εγώ θα τρέξω και δεν θα ματαιώσω αυτό το ταξίδι.

Νομίζω πως όλοι όσοι θα ταξιδέψουμε τελικά, θα πάρουμε όλα τα απαραίτητα μέτρα για την ασφάλεια μας και την ασφάλεια των γύρω μας. Ειδικά εμείς που ταξιδεύουμε θα ενισχύσουμε ακόμα περισσότερο την ατομική ευθύνη για να μη μπει κανείς σε περιπέτειες. Το μοναδικό που θα αποτρέψει μάλλον ένα ταξίδι θα είναι η υποχρεωτική καραντίνα στην επιστροφή, που δεν είναι πρόβλημα για μένα αλλά για τον συνταξιδιώτη μου.

Όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές, όποιος φοβάται μπορεί να κλειστεί σπίτι του για να σωθεί από τον ''φονικό'' ιό μέχρι το εμβόλιο. Σεβαστό και κατανοητό. Κατανοώ όπως όλοι μας οτι η κατάσταση είναι πολύπλοκη, όμως η ζωή πρέπει να συνεχιστεί και δεν γίνεται να ζούμε μονίμως με τον φόβο. Να μετράμε αποστάσεις, να βλέπουμε τους γύρω μας καχύποπτα και να τρέμουμε με ένα φτέρνισμα. Δεν μπήκα και δεν θα μπω σε αυτή την παράνοια.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Θα πετάξουν θα πετάξουν,ούτως η άλλως μετά από τόσους μήνες και τόση ενημέρωση και μέτρα παγκόσμια αυτοί που πρόκειται να πετάξουν θα είναι από μόνοι τους πιό συνειδητοποιημένοι και όσοι δεν φοβούνται,
οκ πιθανόν δεν θα πετάξουν άτομα που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες,
άτομα που έχουν συμπτώματα βήχα πυρετό κλπ που θεωρώ εύλογο ότι από μόνοι τους (γιατί τώρα πιά ο καθένας μόλις εκδηλώσει κάποιο από τα γνωστά συμπτώματα κατ ευθείαν σκεφτεται τον κορωνοιό)θα απευθύνονται πριν ταξιδέψουν στις αρμόδιες μονάδες υγείας...
επίσης πολλοί θα φορούν μάσκα(ακόμα και αν δεν είναι υποχρεωτικό),
οπότε περιορίζεται κατά πολύ ο κίνδυνος του να κολλήσεις ...όπως γινόταν στην αρχή που μας ήταν όλα άγνωστα και ήταν όλα"χύμα".
Η ζωή δεν σταματάει.,ούτε μπορείς να προφυλαχθείς στο εκατό τα εκατό...μόνο αν κλεισθούμε όλοι στα σπίτια μας,τάχουμε ξαναπεί αυτά στο τόπικ που ..έκλεισε..παίρνεις τα μέτρα που μπορείς να πάρεις απο κει και πέρα το ρίσκο του να συμβεί κατι πάντα υπάρχει ανεξαρτήτως κορωνοιού....
Δεν διαφωνω πως θα πεταξουν αν τους δοθει η δυνατοτητα. Νομιζω ομως πως αυτο που παει να κανει η Ελλαδα δεν εχει λογικη. Στο θεωρητικα "καθαρο" τουρισμο/πληθυσμο αρκει ενα και μονο κρουσμα για να κανει τη ζημια και να εξαπλωσει την ασθενεια. Τα μετρα για τεστ 72 ωρες πριν το ταξιδι και τα γεματα αεροπλανα δεν παρεχουν προστασια.
Δεν ξερω πως θα γινει ολο αυτο με τον τουρισμο αλλα το θεωρω πιο επικινδυνο να τα αφησουμε τωρα ολα ελευθερα προκειμενου να ερθουν λιγοι τουριστες που ετσι κι αλλιως δεν εξασφαλιζουν τη βιωσιμοτητα των τουριστικων επιχειρησεων για φετος.
Καλυτερα να το παρουμε αποφαση πως τουρισμο γιοκ για το 2020 και να οργανωθουμε καλα για το 2021.
Με ανησυχησε ιδιαιτερα η εικονα που ειδα το ΣΚ στην περιοχη μου, οπου ηρθαν αρκετοι και παρα τις απαγορευσεις που ισχυουν ακομα απο αλλους νομους για μπανιο και εκδρομη.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.764
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom