Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Ryanair: Keep Europe Flying and Healthy

Αναμενω να δουμε αν εστω και ενας ευρωπαιος υπουργος τουρισμου θα παρει αεροπλανο φετος το καλοκαιρι η θα επιλεξει την πισινα του για διακοπές. Η εστω θα σταματησει τις τηλεδιασκεψεις και θα πεταξει για Βρυξελλες νιωθοντας ασφαλεια. Για να δωσει το καλο παραδειγμα, ας πουμε.

Πολυ αδειο το αεροδρομιο στο σποτακι. Προκειται περι πλακας ε?
 

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.105
Έχετε καταλάβει με ποιες χώρες θα ανοίξουμε τα σύνορα; Μιλάμε μόνο για ΕΕ;
Σε αρκετές εφημερίδες έχει γραφτεί πως είμαστε σε προχωρημένες συζητήσεις με Κύπρο,Ισραήλ, Βαλκάνια.... Σίγουρα όχι μόνο ΕΕ αν είναι το Ισραήλ μέσα. Δεν ξέρω τι θα γίνει τελικά, αλλά βλέπω στάση αναμονής (και πιο πολύ να τείνουν να μην πάνε πουθενά) από πάρα πολλούς γνωστούς μου που ξόδευαν πολλά σε ταξίδια και μου κάνει εντύπωση. Κάποιοι φοβόνται τουρίστες από χώρες όπως ΗΠΑ, Ιταλία, ΗΒ κλπ. και λένε πως αν έρθουν τέτοιοι στα νησιά, εκείνοι δεν θα πάνε διακοπές.

Αν ανοιξει για ολες, οπως χωρες που ο ρυθμος μεταδοσης ειναι ακομη πολυ υψηλος, θα πρεπει να ετοιμαζομαστε για δευτερο κυμα απο τον Ιουλη. Με ενα αδιαγνωστο κρουσμα ανα πτηση, φανταζομαστε τι θα γινει εδω που κρατηθηκε χαμηλα ο ρυθμος.

Αυτό είναι το θέμα. Πολύ δύσκολη η εύρεση ισορροπίας φέτος. Αν έρθουν από τέτοιες χώρες τουρίστες, κάποιοι άλλοι θα αποφύγουν να πάνε διακοπές.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η american airlines ξεκινάει πτήσεις για Κούβα τον Ιούνιο, ενώ το Περού καταργεί το εισιτήριο σε όλα τα αξιοθέατα, συμπεριλαμβανομένου του ματσου πιτσου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Σε αρκετές εφημερίδες έχει γραφτεί πως είμαστε σε προχωρημένες συζητήσεις με Κύπρο,Ισραήλ, Βαλκάνια.... Σίγουρα όχι μόνο ΕΕ αν είναι το Ισραήλ μέσα. Δεν ξέρω τι θα γίνει τελικά, αλλά βλέπω στάση αναμονής (και πιο πολύ να τείνουν να μην πάνε πουθενά) από πάρα πολλούς γνωστούς μου που ξόδευαν πολλά σε ταξίδια και μου κάνει εντύπωση. Κάποιοι φοβόνται τουρίστες από χώρες όπως ΗΠΑ, Ιταλία, ΗΒ κλπ. και λένε πως αν έρθουν τέτοιοι στα νησιά, εκείνοι δεν θα πάνε διακοπές.




Αυτό είναι το θέμα. Πολύ δύσκολη η εύρεση ισορροπίας φέτος. Αν έρθουν από τέτοιες χώρες τουρίστες, κάποιοι άλλοι θα αποφύγουν να πάνε διακοπές.
Σε προσφατη συζητηση που ειχα με ατομα απο Αγγλια, απο την πιεση που ασκειται να επιστρεψουν οι εργατες στα εργοστασια αυτη την εβδομαδα ενω βραζει ο τοπος, εχει φανει ξεκαθαρα η ασφαλεια και οι προνομιαρες που νιωθει η μεσαια ταξη του τριτογενους τομεα που δουλευει απο το σπιτι. Προσωπικα δεν πιστευω οτι αυτοι θα το ρισκαρουν να εκτεθουν στον ιο πριν βγει εμβολιο,θεραπεια, κατι. Το αν τα χαμηλα κοινωνικα στρωματα θα πανε διακοπες με φτηνες πτησεις αφου ετσι κι αλλιως εκτιθενται, μενει να το δουμε στην πραξη.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μετα το ΗΒ και η Ισπανια φαίνεται να βαζει τους τουριστες σε 14ημερη καραντινα.
Στην Ελλαδα ακομα ελπιζουμε και δεν θελουμε να παραδεχτούμε πως τουριστες με πτησεις τουλαχιστον για το Καλοκαιρι δεν θα υπαρχουν.
Απο την αλλη μιλωντας με φιλους απο Γαλλία και Αγγλια μου μεταφερθηκε πως δινεται η εικονα πως η Ελλαδα εκληπαρει για τουριστες. Συγκεκριμενα ενας Γαλλος με ρωτησε: "Γιατι οι υποργοι σας ζητιανευουν τουριστες; "
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
ενώ το Περού καταργεί το εισιτήριο σε όλα τα αξιοθέατα, συμπεριλαμβανομένου του ματσου πιτσου

Εντελώς κουφό! Κι απ'ότι διάβασα ισχύει από 1η Ιουλίου. Από εκεί που το είχα ξεγράψει αυτό το ταξίδι, έχω αρχίσει να του δίνω πιθανότητες.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.105
Μετα το ΗΒ και η Ισπανια φαίνεται να βαζει τους τουριστες σε 14ημερη καραντινα.
Στην Ελλαδα ακομα ελπιζουμε και δεν θελουμε να παραδεχτούμε πως τουριστες με πτησεις τουλαχιστον για το Καλοκαιρι δεν θα υπαρχουν.
Δηλαδή πιστεύεις πως δεν θα ανοίξουν ούτε οι πτήσεις που λένε με Ισραήλ και Κύπρο πιθανόν με διακρατικές συμφωνίες;
Πάντως πολλοί δεν θα πήγαιναν διακοπές αν άνοιγαν πτήσεις με χώρες όπου υπάρχει έξαρση του ιού....
Αντίθετα αν η χώρα στοχεύσει σε τουρίστες από χώρες με χαμηλά ποσοστά κρουσμάτων και ντόπιους, θα ταξιδέψουν ευκολότερα γιατί θα την θεωρούν ασφαλέστερη....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Απο την αλλη μιλωντας με φιλους απο Γαλλία και Αγγλια μου μεταφερθηκε πως δινεται η εικονα πως η Ελλαδα εκληπαρει για τουριστες. Συγκεκριμενα ενας Γαλλος με ρωτησε: "Γιατι οι υποργοι σας ζητιανευουν τουριστες; "
Αυτη ειναι η ελληνικη προταση. Ολες οι θεσεις γεματες σε αεροπλανα , χωρις καραντινες στην επιστροφη. Ανευ ορων δηλαδη.
Παω να παρω πλαστικη πισινα, καλο ειναι και το μπαλκονι μεχρι το εμβολιο.
https://www.skai.gr/news/greece/i-e...tourismo-stin-ee-tin-tetarti-oi-apofaseis/amp
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δηλαδή πιστεύεις πως δεν θα ανοίξουν ούτε οι πτήσεις που λένε με Ισραήλ και Κύπρο πιθανόν με διακρατικές συμφωνίες;
Πάντως πολλοί δεν θα πήγαιναν διακοπές αν άνοιγαν πτήσεις με χώρες όπου υπάρχει έξαρση του ιού....
Αντίθετα αν η χώρα στοχεύσει σε τουρίστες από χώρες με χαμηλά ποσοστά κρουσμάτων και ντόπιους, θα ταξιδέψουν ευκολότερα γιατί θα την θεωρούν ασφαλέστερη....
Ποιος θα πεταξει οταν θα ξερει πως θα ειναι αναγκασμενος να καθεται διπλα σε καποιον αγνωστο για ωρες; Ποιος θα δεχθει στο καταλυμα του ανθρωπους με τετοια ανευθυνοτητα και ποιος θα επισκεφθει μια χωρα κι ενα καταλυμα που δεχεται ανευθυνους;
Δεν ειναι θεμα τι θα κανουν οι κυβερνησεις και σε ποιες συμφωνιες θα ερθουν. Αν ερθουν και 5εκ αντι για 35εκ που περιμεναμε υπο κανονικες συνθηκες δεν λυνεται το προβλημα. Το μονο που μπορεις να πετυχεις ειναι να γκρεμισεις ο,τι εχεις χτισει μεχρι τωρα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.105
Αν ερθουν και 5εκ αντι για 35εκ που περιμεναμε υπο κανονικες συνθηκες δεν λυνεται το προβλημα. Το μονο που μπορεις να πετυχεις ειναι να γκρεμισεις ο,τι εχεις χτισει μεχρι τωρα.
Δεν κατάλαβα πολύ καλά τι εννοείς. Δηλαδή αν άνοιγαν τα σύνορα με όλο τον πλανήτη(θεωρητικά γιατί δεν υπάρχει καμία περίπτωση τέτοια, ανεξαρτήτως τι κάνει ή δεν κάνει η Ελλάδα) και έρχονταν τουρίστες από χώρες με έξαρση και γέμιζε η Ελλάδα Ιταλούς, Άγγλους κλπ., δεν θα υπήρχε περίπτωση να γεμίζαμε κρούσματα και να γκρεμίζαμε ότι χτίσαμε;

Απλώς δεν κατάλαβα τι προτείνεις για αυτό ρωτάω. Να κλείσουμε εντελώς τα σύνορα και να μην δεχτούμε τουρίστες από καμία χώρα; Ή να τα ανοίξουμε τελείως, χωρίς πολλούς κανόνες και να έρχεται όποιος να'ναι από όπου να΄ναι;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom