Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

D

Delmem38110

Guest
Επειδη δε βρισκω το καταλληλο θεμα κανω την ερωτηση εδω. Εχω μια πτηση Λιμα-Αμστερνταμ- Ρωμη. Αλλα επειδη στην Ιταλια δε θελω να μπλεξω γιατι μαλλον θα πρεπει να μπω καραντινα (εχεις καποιες εξαιρεσεις αλλα δε ξερω αν θα γινει δεκτο και δε θελω να το ρισκαρω) μπορω να παραλλειψω την πτηση Αμστερνταμ-Λιμα και να κατεβω στο Αμστερνταμ? Τι συνεπειες μπορει να εχει αυτο εφοσον δεν εχω αλλη πτηση με την ιδια εταιρεια ? Η εταιρεια μου ειπε οτι δεν μπορει να αλλαξει το εισιτηριο ουτε με εξτρα κοστος για να κατεβω στο Αμστερνταμ. (@taver, @Samion, @Yorgos εσεις μου ηρθατε πρωτοι στο μυαλο, γιατι πιθανον το εχετε κανει).

ΥΓ Transit με αλλη εταιρεια στην Ιταλια (που ηταν μια λυση) οπως μου ειχε προτεινει ο @Samion δεν γινεται τουλαχιστον απο την Aegean. Μου απαντησαν το παρακατω: «Καλημέρα . Για να θεωρηθούν οι πτήσεις transit, θα πρέπει να έχουν κλειστεί στην ίδια κράτηση και υπό τον ίδιο αριθμό εισιτηρίου. Οπότε θα χρειαστεί να κλείσεις τις πτήσεις μαζί, σαν connecting δρομολόγια.»
επειδή δεν γράφεις σωστά πια πτήση θέλεις να εγκαταλείψεις ας υποθέσουμε ότι πετάς Ρώμη από Λίμα μέσω Άμστερνταμ. αν έχεις βαλίτσες θα στις στείλουν Ρώμη εκτός και αν πρέπει να εκτελωνισθούν στο Άμστερνταμ αρα παραλαμβάνεις και γεια σας. αν δεν έχεις βαλίτσες κατεβαίνεις Άμστερνταμ και ξανά γεια σας . αν παρατήσεις το τελευταίο σκέλος μιας πτήσης δεν θα γίνει τίποτε. και πάντα πρέπει να δεις αν όλες οι πτήσεις έχουν τον ίδιο κωδικό κράτησης. αυτά.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
επειδή δεν γράφεις σωστά πια πτήση θέλεις να εγκαταλείψεις ας υποθέσουμε ότι πετάς Ρώμη από Λίμα μέσω Άμστερνταμ. αν έχεις βαλίτσες θα στις στείλουν Ρώμη εκτός και αν πρέπει να εκτελωνισθούν στο Άμστερνταμ αρα παραλαμβάνεις και γεια σας. αν δεν έχεις βαλίτσες κατεβαίνεις Άμστερνταμ και ξανά γεια σας . αν παρατήσεις το τελευταίο σκέλος μιας πτήσης δεν θα γίνει τίποτε. και πάντα πρέπει να δεις αν όλες οι πτήσεις έχουν τον ίδιο κωδικό κράτησης. αυτά.
Ναι το διορθωσα. Δε θελω να κανω το Αμστερνταμ-Ρωμη. Μπορω να ζητησω να μου κατεβασουν τις βαλιτσες στο Αμστερνταμ. Το εχω ξανακανει σε connecting flight και μετα ειχα ξανα κανει check in (δε νομιζω να εχει αλλαξει κατι σε αυτο). Αν μπορει να κανει κατι η αεροπορικη ρωτησα, να μου δημιουργησει καποιο θεμα πχ να αρνηθει το short check .
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
Ναι το διορθωσα. Δε θελω να κανω το Αμστερνταμ-Ρωμη. Μπορω να ζητησω να μου κατεβασουν τις βαλιτσες στο Αμστερνταμ. Το εχω ξανακανει σε connecting flight και μετα ειχα ξανα κανει check in (δε νομιζω να εχει αλλαξει κατι σε αυτο). Αν μπορει να κανει κατι η αεροπορικη ρωτησα
σαν τι θες να κάνει η αεροπορική. αν μπορείς να κατεβάσεις τις βαλίτσες στο Άμστερνταμ δεν υπάρχει πρόβλημα. τι θα σου πουν; γιατί δεν πήρατε την επομενη πτήση κύριε; είχα πάει στην τουαλέτα θα τους πεις εσύ και ξεχάστηκα.
αν δεν έχεις επιστροφή με το ίδιο εισιτήριο δεν μπορεί να κάνει τίποτε. αν είχες επιστροφή ακυρωνόταν όλο γιατί δεν πήρες ένα σκέλος πτήσης.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ΥΓ Transit με αλλη εταιρεια στην Ιταλια (που ηταν μια λυση) οπως μου ειχε προτεινει ο @Samion δεν γινεται τουλαχιστον απο την Aegean. Μου απαντησαν το παρακατω: «Καλημέρα . Για να θεωρηθούν οι πτήσεις transit, θα πρέπει να έχουν κλειστεί στην ίδια κράτηση και υπό τον ίδιο αριθμό εισιτηρίου. Οπότε θα χρειαστεί να κλείσεις τις πτήσεις μαζί, σαν connecting δρομολόγια.»
αυτο δεν το καταλαβα. τι σχεση εχει η Aegean? εσυ εισαι transit, οχι η πτηση. εμφανιζεις στον ελεγχο το εισητηριο της επομενης πτησης σου κ περνας στη ζωνη σενγκεν. απο κει η απλα βγαινεις εξω, ελεγχος δεν υπαρχει κ παιρνεις αποσκευη κ πας τσαμπινο. αν τυχον εχει ελεγχο γινεσαι κινεζος, δεν ξερω τπτ, πας στο τρανζιτ ντεσκ κ λες να σου τσεκαρουν την αποσκευη. τυπικα δηλ δεν εχεις προορισμο ιταλια, ουτε κ θα βγεις εξω.
αν καταλαβα καλα θα φτασεις ρωμη απο αμστερνταμ. οποτε δεν εχεις κανενα ελεγχο πουθενα. δεν ασχολειται κανεις με πτησεις σενγκεν.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
αυτο δεν το καταλαβα. τι σχεση εχει η Aegean? εσυ εισαι transit, οχι η πτηση. εμφανιζεις στον ελεγχο το εισητηριο της επομενης πτησης σου κ περνας στη ζωνη σενγκεν. απο κει η απλα βγαινεις εξω, ελεγχος δεν υπαρχει κ παιρνεις αποσκευη κ πας τσαμπινο. αν τυχον εχει ελεγχο γινεσαι κινεζος, δεν ξερω τπτ, πας στο τρανζιτ ντεσκ κ λες να σου τσεκαρουν την αποσκευη. τυπικα δηλ δεν εχεις προορισμο ιταλια, ουτε κ θα βγεις εξω.
αν καταλαβα καλα θα φτασεις ρωμη απο αμστερνταμ. οποτε δεν εχεις κανενα ελεγχο πουθενα. δεν ασχολειται κανεις με πτησεις σενγκεν.
Εχω παρει 100 τηλεφωνα και ακρη δεν εβγαλα με τις αεροπορικες. Η KLM μαλιστα μου λεει ποια καραντινα; Δεν εχουμε ενημερωση για κατι τετοιο. Η aegean δε ξερω αν εχει τρανζιτ ντεσκ. Αυτο τους ρωτησα και η απαντηση ηταν αυτη που φαινεται πιο πανω. Θα κανω αυτο που λες και οτι γινει
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εχω παρει 100 τηλεφωνα και ακρη δεν εβγαλα με τις αεροπορικες. Η KLM μαλιστα μου λεει ποια καραντινα; Δεν εχουμε ενημερωση για κατι τετοιο. Η aegean δε ξερω αν εχει τρανζιτ ντεσκ. Αυτο τους ρωτησα και η απαντηση ηταν αυτη που φαινεται πιο πανω. Θα κανω αυτο που λες και οτι γινει
στην ολλανδια θα φαινεται οτι ιταλια πας ως τρανζιτ επιβατης, δεν συμπληρωνεις ιταλικο plf, οταν φτασεις ρωμη τυπικα δεν πρεπει να βγεις εξω. ουσιαστικα δεν θα σε ελεγξει κανεις. για να κανεις το ρισκο 0 κλεισε μια Aegean κ εμφανιζεις το εισητηριο σου. αν, λεμε αν δηλ 1 στο εκατ., δεν σε αφησουν να περασεις να παρεις αποσκευη τοτε κ μονο τοτε πας στο τρανζιτ ντεσκ του αεροδρομιου. μιλαμε για επιστημονικη φαντασια πλεον. πηγαινε αφοβα. εγω θα εκλεινα κ τσαμπινο αν βολευει παραπανω. κ μολις εβγαινα εξω τοτε θα ακυρωνα την Aegean κ θα πηγαινα ανετα στο τσαμπινο.
 
D

Delmem38110

Guest
στην ολλανδια θα φαινεται οτι ιταλια πας ως τρανζιτ επιβατης, δεν συμπληρωνεις ιταλικο plf, οταν φτασεις ρωμη τυπικα δεν πρεπει να βγεις εξω. ουσιαστικα δεν θα σε ελεγξει κανεις. για να κανεις το ρισκο 0 κλεισε μια Aegean κ εμφανιζεις το εισητηριο σου. αν, λεμε αν δηλ 1 στο εκατ., δεν σε αφησουν να περασεις να παρεις αποσκευη τοτε κ μονο τοτε πας στο τρανζιτ ντεσκ του αεροδρομιου. μιλαμε για επιστημονικη φαντασια πλεον. πηγαινε αφοβα. εγω θα εκλεινα κ τσαμπινο αν βολευει παραπανω. κ μολις εβγαινα εξω τοτε θα ακυρωνα την Aegean κ θα πηγαινα ανετα στο τσαμπινο.
είμαστε σε περίοδο πανδημίας. μάλλον η Ιταλία έχει καραντίνα για όσους έρχονται από το Περού.
με η χωρίς ενδιάμεσο Σταθμό. έξαλλου πρέπει να είμαστε ειλικρινείς.
ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει να το κοιτάξει και να πράξει μόνος του με όλες τις ευθύνες να βαρύνουν τη πλάτη του και μόνο. . δεν συμβουλεύουμε λαμογιες τύπου κάνε έτσι ποιος θα σε δει. αν το δοκίμαζες στην Αμερική θα είχες άσχημα ξεμπερδέματα.. αν το ανακαλύψουν οι Ιταλοί πάλι θα έχει άσχημα ξεμπερδέματα...
παραθέτω ένα screen shot από το skyscaner.
η πρεσβεία στη Λίμα των Ιταλών ίσως δώσει απαντήσεις.
Ιταλία: Περιορισμοί πτήσεων και ταξιδιών λόγω κοροναϊού (COVID-19) | Skyscanner
List E - Covid-19, travellers
οποια συμβουλή από μας μπορεί να είναι λάθος.
επίσης οι αεροπορικές δίνουν στοιχεία επιβατών στα κράτη για λόγους ασφάλειας.
το screen shot είναι σημερινό αλλα μπορεί να μην έχει ισχύ.
Στιγμιότυπο 2021-11-01, 7.12.34 μμ.png
Στιγμιότυπο 2021-11-01, 7.12.51 μμ.png
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
είμαστε σε περίοδο πανδημίας. μάλλον η Ιταλία έχει καραντίνα για όσους έρχονται από το Περού.
με η χωρίς ενδιάμεσο Σταθμό. έξαλλου πρέπει να είμαστε ειλικρινείς.
ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει να το κοιτάξει και να πράξει μόνος του με όλες τισ ευθύνες να βαρυμουν τη πλάτη του και μόνο. . δεν συμβουλεύουμε λαμογιες τύπου κάνε έτσι ποιος θα σε δει. αν το δοκίμαζες στην Αμερική θα είχες άσχημα ξεμπερδέματα.. αν το ανακαλύψουν οι Ιταλοί πάλι θα έχει άσχημα ξεμπερδέματα...
παραθέτω ένα screen shot από το skyscaner.
η πρεσβεία στη Λίμα των Ιταλών ίσως δώσει απαντήσεις.
Ιταλία: Περιορισμοί πτήσεων και ταξιδιών λόγω κοροναϊού (COVID-19) | Skyscanner
List E - Covid-19, travellers
οποια συμβουλή από μας μπορεί να είναι λάθος.
επίσης οι αεροπορικές δίνουν στοιχεία επιβατών στα κράτη για λόγους ασφάλειας.
View attachment 375889 View attachment 375890
Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα. Υπαρχουν κοντα 10 περιπτωσεις που εξαιρεισαι απο καραντινα. Επισης, παιζει ρολο το διαβατηριο. Μην βλεπετε scyscanner κλπ site. Το επισημο site της κυβερνησης μου επιτρεπει να μπω στη χωρα και να μην κανω καραντινα εφοσον μεινω 120 ωρες για λογους εργασιας, υγειας ή για λογους αναγκης. Αυτο θα επικαλεστω. Δεν ειπαμε οτι δε θα δηλωσω οτι ημουν Περου ή οτι θα πω ψεμματα. Συζηταμε για το αν θα με ελεγξουν ή οχι. Οποτε εφοσον δε με ελεγξουν υποθετικα οι λογοι αναγκης ειναι δεκτοι, αν με ελεγξουν και δεν το αποδεχθουν απλα θα παρω την πτηση της Aegean.
Επισης η ιδια αεροπορικη που δινει τα στοιχεια στα κρατη μου λεει οτι δεν χρειαζετει καν PCR για να μπω Ιταλια ασχετα με το αν εμπιμπτω σε εναν απο τους λογους εξαιρεσης. Ενω στο επισημο site αναφερει οτι χρειαζεται PCR και εξαιρεισαι αν εχεις τα κριτηρια για μια απο τις εξαιρεσεις.
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα. Υπαρχουν κοντα 10 περιπτωσεις που εξαιρεισαι απο καραντινα. Επισης, παιζει ρολο το διαβατηριο. Μην βλεπετε scyscanner κλπ site. Το επισημο site της κυβερνησης μου επιτρεπει να μπω στη χωρα και να μην κανω καραντινα εφοσον μεινω 120 ωρες για λογους εργασιας, υγειας ή για λογους αναγκης. Αυτο θα επικαλεστω. Δεν ειπαμε οτι δε θα δηλωσω οτι ημουν Περου ή οτι θα πω ψεμματα. Συζηταμε για το αν θα με ελεγξουν ή οχι. Οποτε εφοσον δε με ελεγξουν υποθετικα οι λογοι αναγκης ειναι δεκτοι, αν με ελεγξουν και δεν το αποδεχθουν απλα θα παρω την πτηση της Aegean.
λαμπρά, αλλά αφού τα ήξερες όλα αυτά έπρεπε να τα παραθέσεις και όχι να μας βάλεις να βγάλουμε το φίδι από την τρύπα με την καλή έννοια για σένα.
σε τέτοιες περιπτώσεις πράττεις μόνος.
δεν σου παρέθεσα μόνο σκαισκανερ αλλά την επίσημη σελίδα του ιταλικού κράτους. στα αγγλικά.
List E - Covid-19, travellers
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
είμαστε σε περίοδο πανδημίας. μάλλον η Ιταλία έχει καραντίνα για όσους έρχονται από το Περού.
με η χωρίς ενδιάμεσο Σταθμό. έξαλλου πρέπει να είμαστε ειλικρινείς.
ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει να το κοιτάξει και να πράξει μόνος του με όλες τις ευθύνες να βαρύνουν τη πλάτη του και μόνο. . δεν συμβουλεύουμε λαμογιες τύπου κάνε έτσι ποιος θα σε δει. αν το δοκίμαζες στην Αμερική θα είχες άσχημα ξεμπερδέματα.. αν το ανακαλύψουν οι Ιταλοί πάλι θα έχει άσχημα ξεμπερδέματα...
παραθέτω ένα screen shot από το skyscaner.
η πρεσβεία στη Λίμα των Ιταλών ίσως δώσει απαντήσεις.
Ιταλία: Περιορισμοί πτήσεων και ταξιδιών λόγω κοροναϊού (COVID-19) | Skyscanner
List E - Covid-19, travellers
οποια συμβουλή από μας μπορεί να είναι λάθος.
επίσης οι αεροπορικές δίνουν στοιχεία επιβατών στα κράτη για λόγους ασφάλειας.
το screen shot είναι σημερινό αλλα μπορεί να μην έχει ισχύ.
View attachment 375889 View attachment 375890
διαβσε πιο προσεκτικα τι εχει γραφει. οταν κλεισει με Aegean δεν εχει προορισμο Ιταλια, δεν μπαινει καν στη χωρα. οσο για το τσαμπινο που ηταν η ερωτηση υπαγεται στην αναγκη που αναφερθηκε η απλα αν του αρνηθουν δεν μπαινει στη χωρα κ παει στο τρανζιτ ντεσκ. απλα πραγματα. χαλαρωστε λιγο.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
λαμπρά, αλλά αφού τα ήξερες όλα αυτά έπρεπε να τα παραθέσεις και όχι να μας βάλεις να βγάλουμε το φίδι από την τρύπα με την καλή έννοια για σένα.
σε τέτοιες περιπτώσεις πράττεις μόνος.
δεν σου παρέθεσα μόνο σκαισκανερ αλλά την επίσημη σελίδα του ιταλικού κράτους. στα αγγλικά.
List E - Covid-19, travellers
Μα τα ηξερα αυτα. Αλλο ρωτησα στην αρχικη ερωτηση που αφορουσε το αν μπορω να παραλειψω μια πτηση σε connecting flight γιατι δεν τπ εχω κανει ποτε. Και αυτο για να ελαχιστοποιησω την πιθανοτητα να με ελεγξουν και να απορριψουν το plf στην Ιταλια. Για το τι γινεται στην Ιταλια το γνωριζα. Απλα ο Samion μου ειπε οτι δεν το ελεγχουν καν. Οποτε θα το ρισκαρω ετσι και αν το απορριψουν θα εχω εναλλακτικη την Aegean.
 
D

Delmem38110

Guest
Μα τα ηξερα αυτα. Αλλο ρωτησα στην αρχικη ερωτηση που αφορουσε το αν μπορω να παραλειψω μια πτηση σε connecting flight γιατι δεν τπ εχω κανει ποτε. Και αυτο για να ελαχιστοποιησω την πιθανοτητα να με ελεγξουν και να απορριψουν το plf στην Ιταλια. Για το τι γινεται στην Ιταλια το γνωριζα. Απλα ο Samion μου ειπε οτι δεν το ελεγχουν καν. Οποτε θα το ρισκαρω ετσι και αν το απορριψουν θα εχω εναλλακτικη την Aegean.
η ερώτηση σου σου απαντήθηκε στο αν μπορείς η όχι να παρατήσεις ένα σκέλος μίας πτήσης.
τώρα αν εσύ θες να πέσεις και στον γκρεμό επειδή ο σαμιον στο λέει μπορείς να το κάνεις. φιλικά πάντα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.669
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom