Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
Πήρα στη πρεσβεία...για εμβολιασμενους αρκεί μια υπεύθυνη δήλωση.Δεν έχει plf . Σας ευχαριστώ
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Μολις ακουσα στο ΣΚΑΙ, ότι απο 1/2/22 ο εμβολιασμος θα γινει υποχρεωτικός σε όλους τους κατοίκους της Αυστρίας.
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.251
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Πήρα στη πρεσβεία...για εμβολιασμενους αρκεί μια υπεύθυνη δήλωση.Δεν έχει plf . Σας ευχαριστώ
Κι εγώ αυτό είχα βρει και είχα ετοιμάσει (την υπεύθυνη δήλωση). Αλλά στην πτήση Αθήνα-Παρίσι, η Aegean μας μοίρασε και μας ζήτησε να συμπληρώσουμε μία φόρμα plf, την οποία μάζεψαν οι αεροσυνοδοί κατά τη διάρκεια της πτήσης. Την υπεύθυνη δήλωση που είχα ετοιμάσει δεν τη ζήτησε κανείς.

Και για να μην μπερδευτεί κανείς, αυτό ήταν ανεξάρτητο από το plf που είχαμε συμπληρώσει διαδικτυακά για την επιστροφή στην Ελλάδα.
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Καλησπέρα σας. Γνωρίζετε αν πρέπει να συμπληρώσουμε plf για επιστροφή από ταξίδι σε ευρωπαϊκή χώρα (Ισπανία) ενώ είμαστε μόνιμοι κάτοικοι της Ελλάδας; Διάβασα πως όλοι οι επιβάτες πτήσης πρέπει αλλά ζητάει τοποθεσία διαμονής τις πρώτες 15 μέρες στη χώρα και προφανώς δε με αφήνει να βάλω το μόνιμο τόπο κατοικίας. Τι να βάλω; Ψέματα;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Διάβασα πως όλοι οι επιβάτες πτήσης πρέπει αλλά ζητάει τοποθεσία διαμονής τις πρώτες 15 μέρες στη χώρα και προφανώς δε με αφήνει να βάλω το μόνιμο τόπο κατοικίας. Τι να βάλω; Ψέματα;
Σωστά διάβασες, χωρίς plf θα έχετε πρόβλημα στην επιστροφή. Όχι δεν γράφεις τίποτα ψευδές. Στο τόπο μόνιμης κατοικίας βάζεις κανονικά τη μόνιμη κατοικία σου αν όντως επιστρέφεις σε αυτή.
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Στο τόπο μόνιμης κατοικίας βάζεις κανονικά τη μόνιμη κατοικία σου αν όντως επιστρέφεις σε αυτή.
Μα δε μου επέτρεπε να βάλω τόπο μόνιμης κατοικίας. Λέτε να έκανα τόσο λάθος; Αν έχω ήδη ένα συμπληρωμένο, μπορώ να κάνω καινούργιο με τα στοιχεία μου πάλι;
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
Μπορεί το plf να γίνει και αρκετές μέρες πριν την επιστροφή, να είμαι έτοιμος ;
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Μπορεί το plf να γίνει και αρκετές μέρες πριν την επιστροφή, να είμαι έτοιμος ;
Ναι πλέον γίνεται όποτε θέλεις. Εγώ τουλάχιστον το έκανα για 3 εβδομάδες μετά, βέβαια δεν ξέρω αν το έκανα σωστά 🤷🏽‍♀️
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μα δε μου επέτρεπε να βάλω τόπο μόνιμης κατοικίας. Λέτε να έκανα τόσο λάθος; Αν έχω ήδη ένα συμπληρωμένο, μπορώ να κάνω καινούργιο με τα στοιχεία μου πάλι;
Τι εννοείς δεν σου επιτρέπει να βάλεις μόνιμη κατοικία; Επειδή λέει να μην είναι ίδια με τη προσωρινή; Ας λέει, εσύ θα βάλεις τα πραγματικά στοιχεία. Άσε τικαρισμένο το "Hotel" και συνέχισε με οτι άλλο ζητάει απο κάτω.
Αν έχεις ήδη μία συμπληρωμένη μπορείς να μπεις να την επεξεργαστείς και να κάνεις οτι αλλαγές θέλεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom