Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Άνοιξαν οι πτήσεις για το Νησί του Πάσχα. Μετά από δυο χρόνια απομόνωσης, το Νησί είναι έτοιμο να δεχτεί επισκέπτες. Πτήσεις από μέσα Μαρτίου κι έπειτα.
Πρώτη διαθέσιμη πτήση 10 Φεβρουαρίου (ανέβηκαν και άλλες)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
το εχω τσεκαρει πανω απο 20 φορες,με πολλα ραπιντ.Δυστυχως ειναι εξακριβωμενο.
σου απαντανε και αλλοι,οποτε....Καλη επιτυχια παντως
υγ. που αναγραφει ακριβως την ωρα?Ημερομηνια βγαζει μονο
τσεκαρε το και 129 φορες. και μετα διαβασε καλα το Φεκ. και μετα διαβασε καλα το τεστ που πληρωνεις, η ενα απο τα δικα μου πιο κατω. η ισχυς του ραπιντ ειναι 24 εως 48 ωρες με την ελληνικη νομοθεσια. ταξιδεψα κανονικοτατα με ραπιντ 47 ωρων πριν. αστεια πραγματα.
Screenshot_20220117-110915_Covid Free GR Wallet.jpg

Screenshot_20220117-110254_Covid Free GR Wallet.jpg
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αν έχω καταλάβει σωστά αυτό που συζητάτε, είχε προβληματίσει κι εμένα το γεγονός ότι το τεστ δεν ανέφερε ώρα, κάτι που αφήνει στη διακριτική ευχέρεια του εκάστοτε ελεγκτή να το θεωρήσει έγκυρο ή όχι, αναλόγως τις ημερομηνίες ίσως. Δε ξέρω.

Untitled.jpg
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν έχω καταλάβει σωστά αυτό που συζητάτε, είχε προβληματίσει κι εμένα το γεγονός ότι το τεστ δεν ανέφερε ώρα, κάτι που αφήνει στη διακριτική ευχέρεια του εκάστοτε ελεγκτή να το θεωρήσει έγκυρο ή όχι, αναλόγως τις ημερομηνίες ίσως. Δε ξέρω.

View attachment 385346
αυτο που ποσταρες σορυ αλλα ειναι για καφε, οχι για ταξιδια. κατεβασε το ευρωπαικο οπως αυτο που ποσταρα κ θα δεις την ωρα.
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
168
τσεκαρε το και 129 φορες. και μετα διαβασε καλα το Φεκ. και μετα διαβασε καλα το τεστ που πληρωνεις, η ενα απο τα δικα μου πιο κατω. η ισχυς του ραπιντ ειναι 24 εως 48 ωρες με την ελληνικη νομοθεσια. ταξιδεψα κανονικοτατα με ραπιντ 47 ωρων πριν. αστεια πραγματα.
View attachment 385345
View attachment 385344
κατ αρχας,μιλα ομορφα
κατα δευτερον,μπορεις να τσεκαρεις απλα αυτο που σου λεω με την εφαρμογη covid free gr την ωρα που σου λεω.Μακαρι να εχεις δικιο,αλλα δεν μπορει να το βλεπω παντου γυρω μου και να εισαι ο μονος που ισχυει μετα.
Η ωρα που αναγραφει μηπως ειναι η ωρα που εγινε η εκδοση του πιστοποιητικου και οχι η ωρα ληψης του τεστ?Εκτος αν φαινεται μονο στην ευρωπαικη σελιδα και οχι στην ελληνικη που κατεβαζω εγω
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
168
Αν έχω καταλάβει σωστά αυτό που συζητάτε, είχε προβληματίσει κι εμένα το γεγονός ότι το τεστ δεν ανέφερε ώρα, κάτι που αφήνει στη διακριτική ευχέρεια του εκάστοτε ελεγκτή να το θεωρήσει έγκυρο ή όχι, αναλόγως τις ημερομηνίες ίσως. Δε ξέρω.

View attachment 385346
αυτο ακριβως βλεπω και γω.Εχω κανει ραπιντ βραδυ της πρωτης μερας και την μεθεπομενη στις 3.30 με βγαζει ακυρο σε καταστημα ηλεκτρονικων.Του δειχνω το χαρτι οτι ηταν προχθεσινο και με αφησε να περασω,αλλα αλλοι με εδιωξαν..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
αυτο που ποσταρες σορυ αλλα ειναι για καφε, οχι για ταξιδια. κατεβασε το ευρωπαικο οπως αυτο που ποσταρα κ θα δεις την ωρα.
Μα αυτό που πόσταρα είναι επίσημο έγγραφο της Ελληνικής κυβέρνησης από το gov.gr, δε μου κατέβηκε απ' το πουθενά, ούτε είναι αποτέλεσμα του εργαστηρίου της γειτονιάς μου. Από περιέργεια θα το κατεβάσω και ηλεκτρονικά για να το δω, δεν αμφισβητώ.

Μου επιτράπηκε η είσοδος στη χώρα με την επίδειξη του, ωστόσο αυτό που θέλω να πω μπορεί καθένας που ελέγχει να κρίνει όπως θέλει. Άμα γινει βέβαια η στραβή θα αρχίσουν να ερευνώνται οι λεπτομέρειες και βγάλε άκρη.

Edit Να κι ένα παράδειγμα rapid σε ευρωπαικό πιστοποιητικό που εξέδωσα μόλις τώρα. Πάλι δε φαίνεται κάπου η ώρα του τεστ.

Untitled.jpg
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μα αυτό που πόσταρα είναι επίσημο έγγραφο της Ελληνικής κυβέρνησης από το gov.gr, δε μου κατέβηκε απ' το πουθενά, ούτε είναι αποτέλεσμα του εργαστηρίου της γειτονιάς μου.
δεν αμφισβητησα τη γνησιοτητα του, ηταν στα ελληνικα αρα ακαταλληλο για ταξιδια εξω. κατεβασε το ιδιο στο wallet πρωτα απο το eudcc
 
Last edited:

Billouk

Member
Μηνύματα
496
Likes
1.628
@psilos3 , κατέβασε το Covid Free GR Wallet (app) και εκεί "ανέβασε" το ευρωπαϊκό τεστ. Θα δεις ότι στο barcode θα εμφανίζεται η ημερομηνία, η ώρα και ο τύπος του τεστ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
@psilos3 , κατέβασε το Covid Free GR Wallet (app) και εκεί "ανέβασε" το ευρωπαϊκό τεστ. Θα δεις ότι στο barcode θα εμφανίζεται η ημερομηνία, η ώρα και ο τύπος του τεστ.
Το έχω το app εννοείται ναι, κι από περιέργεια για διευκόλυνση της συζήτησης καταχώρησα και τα δύο πιστοποιητικά μέσω σκαναρίσματος.

Όντως στο Rapid εκεί βγάζει ώρα δήλωσης (ενώ στο pdf όχι) εν αντιθέσει με το Pcr που δίνει και πάλι μόνο ημερομηνία, χωρίς ώρα:

Screenshot_2022-01-17-13-45-32-775_gr.gov.dcc.wallet.jpg
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
168
Το έχω το app εννοείται ναι, κι από περιέργεια για διευκόλυνση της συζήτησης καταχώρησα και τα δύο πιστοποιητικά μέσω σκαναρίσματος.

Όντως στο Rapid εκεί βγάζει ώρα δήλωσης (ενώ στο pdf όχι) εν αντιθέσει με το Pcr που δίνει και πάλι μόνο ημερομηνία, χωρίς ώρα:

View attachment 385350
αναφερει την ωρα που δηλωθηκε το τεστ?οχι την ωρα εκδοσης εγγραφου?Αυτο ειναι καλο
Ωστοσο ο υπαλληλος που θα το τσεκαρει στο αεροδρομιο, το qr δεν σκαναρει?Καθεται και βλεπει καθε εγγραφο ξεχωριστα?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
αναφερει την ωρα που δηλωθηκε το τεστ?οχι την ωρα εκδοσης εγγραφου?Αυτο ειναι καλο
Προφανώς την ώρα που δηλώνεται, εκδίδεται άμεσα αν δε κάνω κάποιο λάθος.
Ωστοσο ο υπαλληλος που θα το τσεκαρει στο αεροδρομιο, το qr δεν σκαναρει?
Εξαρτάται, εμένα σε δύο περιπτώσεις εισόδου στην Ελλάδα δε το σκάναραν, είδαν απλά την ημερομηνία και σκάναραν μόνο το Plf.
Καθεται και βλεπει καθε εγγραφο ξεχωριστα?
Ακριβώς, μάλιστα το τεστ στη πρώτη περίπτωση το ζήτησε στο τέλος, στη δεύτερη δε το ζήτησε καν, μας έστειλαν για τεστ.
Βέβαια δε λέω ότι έτσι γίνεται πάντα σε καμία περίπτωση.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.368
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom