Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

koutsoss1

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Καλησπέρα στην ομάδα... Εχω κλείσει εισητηρια αεροπορικος για Ολλανδία στις 17 Φεβρουαρίου για διακοπές με την συζηγο έχουμε κάνει το Μονοδοσικο εμβόλιο της j&j δεν έχουμε κάνει την αναμνηστική μέχρι προχθες ήξερα ότι μπορουμε να ταξιδέψουμε χωρίς τεστ. από της 2 Φεβρουαρίου ανακοίνωσαν ότι πρεπει να κάνουμε pcr test η Ραπίντ έχει ιδέα κανεις τι γίνεται αν θα συναντήσουμε άλλες εκπλήξεις? Είχαμε σκοπό να παμε Γερμανία και Βέλγιο οδικός θα μας ζητήσουν στα συνορα κάτι?
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Τώρα που καταργήθηκε το τεστ για είσοδο Ελλάδα και παίρνω πάλι φόρα να ρωτήσω εδώ κάτι που ρώτησα σε άλλο θέμα αλλά δε πήρα απάντηση? Εδώ είναι πιο ενεργό το θέμα γι΄αυτό σόρρυ για το οφ τόπικ

Εντός ΕΕ μπορείς να ταξιδέψεις με διαβατήριο που λήγει πχ σε ένα μήνα;; Ή έχει χρονικό περιορισμό πχ 6 μήνες, όπως για εκτός ΕΕ; Ναι το ξέρω ότι μπορείς με ταυτότητα αλλά έχω απορία τι ισχύει για το διαβατήριο
 

Ciro

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Τώρα που καταργήθηκε το τεστ για είσοδο Ελλάδα και παίρνω πάλι φόρα να ρωτήσω εδώ κάτι που ρώτησα σε άλλο θέμα αλλά δε πήρα απάντηση? Εδώ είναι πιο ενεργό το θέμα γι΄αυτό σόρρυ για το οφ τόπικ

Εντός ΕΕ μπορείς να ταξιδέψεις με διαβατήριο που λήγει πχ σε ένα μήνα;; Ή έχει χρονικό περιορισμό πχ 6 μήνες, όπως για εκτός ΕΕ; Ναι το ξέρω ότι μπορείς με ταυτότητα αλλά έχω απορία τι ισχύει για το διαβατήριο
Καλημέρα. Ποιος είπε ότι καταργήθηκε το τεστ για είσοδο στην Ελλάδα. Όσο για το διαβατήριο πρέπει να είναι σε ισχύ μέχρι και την επανεισοδο στην Ελλαδα.Οχι απαραίτητα για 6 μήνες. Αλλά αφού έχεις ταυτότητα δεν χρειάζεται.
 
Last edited:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Τώρα που καταργήθηκε το τεστ για είσοδο Ελλάδα και παίρνω πάλι φόρα να ρωτήσω εδώ κάτι που ρώτησα σε άλλο θέμα αλλά δε πήρα απάντηση? Εδώ είναι πιο ενεργό το θέμα γι΄αυτό σόρρυ για το οφ τόπικ

Εντός ΕΕ μπορείς να ταξιδέψεις με διαβατήριο που λήγει πχ σε ένα μήνα;; Ή έχει χρονικό περιορισμό πχ 6 μήνες, όπως για εκτός ΕΕ; Ναι το ξέρω ότι μπορείς με ταυτότητα αλλά έχω απορία τι ισχύει για το διαβατήριο
Δεν ξέρω τι ισχύει για ΕΕ οπότε δε μπορώ να σου απαντήσω πάνω σε αυτό. Πάντως είχα το ίδιο ερώτημα για προορισμό εκτός ΕΕ και μου έλυσε την απορία η αεροπορική (η οποία είναι και η αρμόδια για τον έλεγχο των εγγράφων πριν ταξιδέψεις).
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Για όσους έχουν κάνει το J&J χωρίς ενισχυτική δόση,το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εξακολουθεί να ισχύει;
 

andpsy

Member
Μηνύματα
268
Likes
648
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Από Δευτέρα 7/2 καταργείται η υποχρέωση τέστ για τους πλήρως εμβολιασμενους (3 δόσεις) για την είσοδο στην Ελλάδα
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Από Δευτέρα 7/2 καταργείται η υποχρέωση τέστ για τους πλήρως εμβολιασμενους (3 δόσεις) για την είσοδο στην Ελλάδα
Οπότε γι'αυτούς που δεν κάναν την 3η δόση ή τη 2η για J&J,εξακολουθεί να χρειάζεται τεστ;
 

andpsy

Member
Μηνύματα
268
Likes
648
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Οπότε γι'αυτούς που δεν κάναν την 3η δόση ή τη 2η για J&J,εξακολουθεί να χρειάζεται τεστ;
από το www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ygeia/372695/xoris-test-kai-mono-me-pistopoiitiko-emvoliasmoy-i-eisodos-sti-xora-apo-deftera:

Σημειώνεται πως το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού έχει εννιάμηνη ισχύ.

Αυτό που έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον είναι πως από την προσεχή Δευτέρα, τα πιστοποιητικά εμβολιασμού στην Ελλάδα θα λήγουν σε όσους έκαναν τη δεύτερη δόση εμβολίου επτά μήνες πριν και δεν προχώρησαν σε τρίτη δόση.

Την ίδια ώρα, ωστόσο, τα ευρωπαϊκά πιστοποιητικά εμβολιασμού με δύο δόσεις θα παραμένουν ενεργά για 9 μήνες.

Για περισσότερες λεπτομέρειες, οταν βγει το ΦΕΚ
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
από το www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ygeia/372695/xoris-test-kai-mono-me-pistopoiitiko-emvoliasmoy-i-eisodos-sti-xora-apo-deftera:

Σημειώνεται πως το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού έχει εννιάμηνη ισχύ.

Αυτό που έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον είναι πως από την προσεχή Δευτέρα, τα πιστοποιητικά εμβολιασμού στην Ελλάδα θα λήγουν σε όσους έκαναν τη δεύτερη δόση εμβολίου επτά μήνες πριν και δεν προχώρησαν σε τρίτη δόση.

Την ίδια ώρα, ωστόσο, τα ευρωπαϊκά πιστοποιητικά εμβολιασμού με δύο δόσεις θα παραμένουν ενεργά για 9 μήνες.

Για περισσότερες λεπτομέρειες, οταν βγει το ΦΕΚ
Το Ευρωπαϊκό σύστημα έχει 9μηνη ισχύ, υπό την έννοια ότι δε μπαίνει ο δικός του κόφτης πιο πριν. Αλλά οι χώρες που το σκανάρουν, μπορούν να εφαρμόζουν δικούς τους αυστηρότερους κανόνες στις εφαρμογές τους (βλέπε 7μηνο στην Ελλάδα, τρίμηνο στη Γαλλία, και ότι πιστεύει η κάθε χώρα).

Με άλλα λόγια, το "COVID Free GR" διαβάζει το πιστοποιητικό από το QR, ελέγχει την ημερομηνία εμβολιασμού, και αυτό είναι που αποφασίζει αν θα δείξει πράσινο ή κόκκινο. Η κάθε χώρα προγραμματίζει δικούς της κανόνες στην αντίστοιχη εφαρμογή της, που είναι συνήθως αυστηρότεροι από το 9μηνο.
Κάποιος που έχει εμβολιαστεί προ 8μήνου π.χ. στην Ιρλανδία, όταν έρθει στην Ελλάδα θα ελεγχθεί με την Ελληνική εφαρμογή και θα εφαρμοστούν οι Ελληνικοί κανόνες.
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.322
Πάντως ευρωπαϊκό πιστοποιητικό το οποίο είχε εκδοθεί Ιούνη μετά από την μοναδική δόση του Johnson (δεν χρειαζόταν δεύτερη) ισχύει ακόμα και σκαναρει πράσινο στην εφαρμογή.

Το εν λόγω άτομο έκανε και επαναληπτική με Pfizer τον Δεκέμβρη, έχει εκδόσει και το νέο πιστοποιητικό, αλλά χρησιμοποιεί το παλιό από περιέργεια να δει ποτέ θα σταματήσει να δουλεύει, υποψιάζομαι μέσα Μάρτη (9 μήνες από την τότε δόση).

Θεωρώ απίθανο να προλαβαίνει να κάνει αναζήτηση online η εφαρμογή για να δει ότι ισχύει το παλιό λόγω της επαναληπτικής.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Πάντως ευρωπαϊκό πιστοποιητικό το οποίο είχε εκδοθεί Ιούνη μετά από την μοναδική δόση του Johnson (δεν χρειαζόταν δεύτερη) ισχύει ακόμα και σκαναρει πράσινο στην εφαρμογή.

Το εν λόγω άτομο έκανε και επαναληπτική με Pfizer τον Δεκέμβρη, έχει εκδόσει και το νέο πιστοποιητικό, αλλά χρησιμοποιεί το παλιό από περιέργεια να δει ποτέ θα σταματήσει να δουλεύει, υποψιάζομαι μέσα Μάρτη (9 μήνες από την τότε δόση).
Από τις 8 Φεβρουαρίου, λογικά, θα σταματήσει να βγαίνει πράσινο, όπως και σε αυτά των δύο δόσεων αν έχει παρέλθει επτάμηνο. Υπόψη ότι αρχικά θα ίσχυε επτάμηνο και για το johnson's, το έκαναν τρίμηνο πριν λίγες ημέρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom