Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.008
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επιστροφή σήμερα από το Newark, την ίδια ώρα 2 πτήσεις προς Ευρωπαϊκή Ένωση σε διπλανά gates. Η μια πάει Αθήνα η πτήση της Emirates, και η άλλη Νέα Υόρκη-Λισαβόνα.

Εγώ που μπήκα στη πτήση για Λισαβόνα, χρειάζεται μόνο πιστοποιητικό εμβολιασμού και το Plf τους, οι υπόλοιποι για Αθήνα με PCR/Rapid και το ελληνικό plf..

Κατα γενική πλειονότητα η Ευρώπη τα έχει σταματήσει όλα αυτά, το μικρό γαλατικό χωριό που λέγεται Ελλάδα ζητάει τεστ στην είσοδο (για ταξίδια εκτός Ευρωπαϊκής Ενωσης) και έχει ακόμα πιστοποιητικά και διαχωρίζει εμβολιασμένους/ανεμβολιαστους.
Κάτι δεν κατάλαβες καλά. Η πτήση για Ελλάδα ζητάει:
- Από τους Ευρωπαίους (συν κάποιες ακόμα χώρες), το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού/νόσησης ή PCR/Rapid.
- Από τους Αμερικανούς και Αυστραλούς, πιστοποιητικό εμβολιασμού ή PCR/Rapid
- Από τους τρίτους, PCR/Rapid.
Δεν έχει κανένα ρόλο το μέρος από το οποίο ξεκινά η πτήση προς Ελάδα. Υπήρχε αμφίσημη έκφραση που μπέρδευε κόσμο στις προηγούμενες NOTAM, τώρα ακόμα κι αυτό διορθώθηκε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.008
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Απρίλιο θέλω να πάω Μπέλφαστ (Uk) μέσω Ιρλανδιας. Με τα σημερινά δεδομένα -και από ότι διάβασα και παραπάνω ότι δηλ. είμαστε από τις λίγες χώρες που ακόμα έχουμε τα μέτρα- λογικά θα θέλει pcr/rapid για την επιβίβαση από Ελλαντα (υπομονή γιατί επίκεινται ανακοινώσεις...) γιατί το uk ζητάει ακόμα το day 2 PCR.....και στην επιστροφή τι γίνεται ? Πάλι τεστ να υποθέσω ....(πάντα με τα σημερινά δεδομένα)
?
Το UK δε ζητάει Day 2 PCR test για εμβολιασμένους.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.417
Δεν ξέρω και εγώ εχω προβληματιστεί γιατί πεταω σε 2 βδομαδες. Απλώς κάπου το είχε αναφερει ο taver και σε καποια πραγματα όσο και αν είμαστε αγνωστοι στο διαδικτυο, μου φαίνεται ατομο εμπιστοσυνης. Ας δουμε βεβαια την επομενη οδηγία. Ελπίζω να είναι πιο κατατοπιστική.
Επειδή με έχει απασχολήσει κι εμένα το θέμα διότι καλώς εχόντων επιστρέφω από Λατ. Αμερική στη Μαδρίτη και από εκεί με άλλη πτήση Αθήνα, για την επιστροφή στην Ελλάδα μετράει η τελευταία αναχώρηση από Μαδρίτη: πού ξέρουν αυτοί που ήμουν εγώ προηγουμένως. Φρονώ δηλ. ότι τα σετ των κανόνων είναι 2, το 1ο τι ισχύει από Λατ. Αμερική για Ισπανία (δε θέλει τεστ για εμβολιασμένους) και το 2ο τι ισχύει από Ισπανία για Ελλάδα (πάλι χωρίς τεστ). Βέβαια ούτως ή άλλως σε λίγο καιρό όλοι οι περιορισμοί θα καταργηθούν όπως πάει.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Κάτι δεν κατάλαβες καλά. Η πτήση για Ελλάδα ζητάει:
- Από τους Ευρωπαίους (συν κάποιες ακόμα χώρες), το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού/νόσησης ή PCR/Rapid.
- Από τους Αμερικανούς και Αυστραλούς, πιστοποιητικό εμβολιασμού ή PCR/Rapid
- Από τους τρίτους, PCR/Rapid.
Δεν έχει κανένα ρόλο το μέρος από το οποίο ξεκινά η πτήση προς Ελάδα. Υπήρχε αμφίσημη έκφραση που μπέρδευε κόσμο στις προηγούμενες NOTAM, τώρα ακόμα κι αυτό διορθώθηκε.
Πάμε πάλι, εγώ πέταξα Λισαβόνα. Τα gate της πτήσης της Αθήνας και της πτήσης της Λισαβόνας ήταν δίπλα-δίπλα και μίλησα με άτομα που έμπαιναν στη πτήση και μου είπαν ότι έκαναν τεστ για να πετάξουν. Προφανώς δεν είχαν ενημερωθεί για την αλλαγή.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.008
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επειδή με έχει απασχολήσει κι εμένα το θέμα διότι καλώς εχόντων επιστρέφω από Λατ. Αμερική στη Μαδρίτη και από εκεί με άλλη πτήση Αθήνα, για την επιστροφή στην Ελλάδα μετράει η τελευταία αναχώρηση από Μαδρίτη: πού ξέρουν αυτοί που ήμουν εγώ προηγουμένως. Φρονώ δηλ. ότι τα σετ των κανόνων είναι 2, το 1ο τι ισχύει από Λατ. Αμερική για Ισπανία (δε θέλει τεστ για εμβολιασμένους) και το 2ο τι ισχύει από Ισπανία για Ελλάδα (πάλι χωρίς τεστ). Βέβαια ούτως ή άλλως σε λίγο καιρό όλοι οι περιορισμοί θα καταργηθούν όπως πάει.
Όχι, είσαι λάθος.
1. Για την είσοδο στην Ελλάδα, με τους κανόνες που ισχύουν τώρα, δεν έχει σημασία το αεροδρόμιο αναχώρησης της πτήσης. Μονο το αν έχεις ή όχι πιστοποιητικό από μια λίστα από χώρες.
2. Αν ταξιδεύεις με εννιαίο εισιτήριο, οι κανόνες της Ισπανίας μπαίνουν στην εξίσωση ΜΟΝΟ αν προβλέπουν κάτι για τους transit επιβάτες (για τις περισσότερες χώρες, οι transit επιβάτες εξαιρούνται από όλα τα μέτρα - π.χ. Τουρκία, Ηνωμένο Βασίλειο, αλλά για άλλες, όπως π.χ. ΗΠΑ, όλα τα μέτρα ισχύουν φουλ, είτε είσαι transit είτε μπαίνεις στη χώρα). Αλλιώς ισχύουν μόνο οι κανόνες της χώρας προορισμού.

Πάμε πάλι, εγώ πέταξα Λισαβόνα. Τα gate της πτήσης της Αθήνας και της πτήσης της Λισαβόνας ήταν δίπλα-δίπλα και μίλησα με άτομα που έμπαιναν στη πτήση και μου είπαν ότι έκαναν τεστ για να πετάξουν. Προφανώς δεν είχαν ενημερωθεί για την αλλαγή.
Μπορεί και να έκαναν τεστ για να νιώθουν αυτοί καλύτερα με τη συνείδησή τους να μην κολλήσουν κανένα στο αεροπλάνο. Ξέρω ανθρώπους που το κάνουν, χωρίς να είναι υποχρεωτικό. Γενικά, το τι λέει ο random επιβάτης στο gate δεν το παίρνω σοβαρά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.541
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όχι, είσαι λάθος.
1. Για την είσοδο στην Ελλάδα, με τους κανόνες που ισχύουν τώρα, δεν έχει σημασία το αεροδρόμιο αναχώρησης της πτήσης. Μονο το αν έχεις ή όχι πιστοποιητικό από μια λίστα από χώρες.
2. Αν ταξιδεύεις με εννιαίο εισιτήριο, οι κανόνες της Ισπανίας μπαίνουν στην εξίσωση ΜΟΝΟ αν προβλέπουν κάτι για τους transit επιβάτες (για τις περισσότερες χώρες, οι transit επιβάτες εξαιρούνται από όλα τα μέτρα - π.χ. Τουρκία, Ηνωμένο Βασίλειο, αλλά για άλλες, όπως π.χ. ΗΠΑ, όλα τα μέτρα ισχύουν φουλ, είτε είσαι transit είτε μπαίνεις στη χώρα). Αλλιώς ισχύουν μόνο οι κανόνες της χώρας προορισμού.


Μπορεί και να έκαναν τεστ για να νιώθουν αυτοί καλύτερα με τη συνείδησή τους να μην κολλήσουν κανένα στο αεροπλάνο. Ξέρω ανθρώπους που το κάνουν, χωρίς να είναι υποχρεωτικό. Γενικά, το τι λέει ο random επιβάτης στο gate δεν το παίρνω σοβαρά.
Σε παραδείγματα από αναχωρηση από 2 χώρες εκτός ΕΕ δύο πελάτες μου δεν κατάφεραν να πετάξουν διότι οι αεροπορικές εταιρείες ερμηνεύουν αλλιώς τον κανονισμό. Θα έκανα pcr για να είμαι βέβαιος.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.008
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σε παραδείγματα από αναχωρηση από 2 χώρες εκτός ΕΕ δύο πελάτες μου δεν κατάφεραν να πετάξουν διότι οι αεροπορικές εταιρείες ερμηνεύουν αλλιώς τον κανονισμό. Θα έκανα pcr για να είμαι βέβαιος.
Σε ποιό σημείο απαντάς; Ο Ελληνικός κανονισμός σήκωνε παρερμηνείες πιο πριν, αλλά από τη Δευτέρα που μας πέρασε (7/3) έχει αλλάξει η διατύπωση και πλέον δε σηκώνει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.541
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προ Δευτέρας απαντάω. Που βλέπω τη νέα διατύπωση;

Που
Σε ποιό σημείο απαντάς; Ο Ελληνικός κανονισμός σήκωνε παρερμηνείες πιο πριν, αλλά από τη Δευτέρα που μας πέρασε (7/3) έχει αλλάξει η διατύπωση και πλέον δε σηκώνει.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.129
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Σε ποιό σημείο απαντάς; Ο Ελληνικός κανονισμός σήκωνε παρερμηνείες πιο πριν, αλλά από τη Δευτέρα που μας πέρασε (7/3) έχει αλλάξει η διατύπωση και πλέον δε σηκώνει.
Χτες ρώτησα σε γραφείο αεροπορικης στο εξωτερικό ,λέω γυρναω ταδε του μηνός Ελλάδα, ελληνικο διαβατήριο εχω,ευρωπαϊκό πιστοποιητικό εμβολιασμού εχω, μπλα μπλα μπλα.. Μπορείτε να τσεκάρετε αν χρειαζεται τεστ μου λένε ναι... Σαν να μου λένε δε ξέρουμε τι ισχύει εμείς θα στο ζητήσουμε. Πιθανόν, ελπίζω δλδ, τις επόμενες μέρες να ενημερωθούν καλύτερα.!!!
 
Last edited:

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Επειδή με έχει απασχολήσει κι εμένα το θέμα διότι καλώς εχόντων επιστρέφω από Λατ. Αμερική στη Μαδρίτη και από εκεί με άλλη πτήση Αθήνα, για την επιστροφή στην Ελλάδα μετράει η τελευταία αναχώρηση από Μαδρίτη: πού ξέρουν αυτοί που ήμουν εγώ προηγουμένως. Φρονώ δηλ. ότι τα σετ των κανόνων είναι 2, το 1ο τι ισχύει από Λατ. Αμερική για Ισπανία (δε θέλει τεστ για εμβολιασμένους) και το 2ο τι ισχύει από Ισπανία για Ελλάδα (πάλι χωρίς τεστ). Βέβαια ούτως ή άλλως σε λίγο καιρό όλοι οι περιορισμοί θα καταργηθούν όπως πάει.
Προσωπικά, από όπου περνάω, ακόμα και transit, κάνω PLF. Στα PLF της εκάστοτε χώρας, στο πεδίο "εάν πήγατε κάπου αλλού τις τελευταίες 14 μέρες", πάντα πατάω όχι και βάζω μόνο την χώρα αναχώρησης.

Στο PLF της Ισπανίας, είναι σαφές ότι transit θεωρεί τις πτήσεις που είναι λιγότερο του 24ωρου και όταν δεν βγει ο επιβάτης από τον χώρο του check-in. Γενικά αυτό που βλέπω είναι ότι οι υπάλληλοι του αεροδρομίου κάνουν ό,τι τους δείξεις, δεν έχουν πρόσβαση σε databases. Άμα τους δείξεις ότι έχεις άλλη πτήση σε αφήνουν να περάσεις, αλλά το plf τους το σκανάρουν στο 80% των περιπτώσεων.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom