Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Ειναι πανευκολο να ταξιδεψει καποιος Ευρωπη και Αυγουστο (not)
Εχουμε βγαλει ανα ατομο
2 διαφορετικα εισιτηρια για μεταβαση σε 2 διαφορετικες χωρες και διαφορετικες ημερομηνιες και
2 ακομη για επιστροφη απο διαφορετικες χωρες και σε διαφορετικες ημερομηνιες.. Εχουμε οργανωσει ετσι 3 διαφορετικα πιθανα ταξιδια, με τις διαμονες τους ακυρωσιμες.
Περιμενω να δω
1. αν μπορουν να συνδεθουν οι χωρες μεταξυ τους με αμοιβαιες συμφωνιες ωστε να γινει εκτεταμενο ταξιδι,
2. αν θα μας δεχονται απο Ελλαδα,
3. αν θα μας δεχονται απο τη χωρα που προηγηθηκε,
4. αν θα μας δεχονται με τεστ,
5. αν θα επιστρεφουμε με καραντινα και τεστ
και ειμαι ετοιμη να ακυρωσω απο 2 ως 4 (ολο το ταξιδι) εισιτηρια ανα ατομο. Δεν με πειραζει αφου καθε εισιτηριο κοστισε 15 ως 30 ευρω με early bookings και μιλια και ετσι κι αλλιως θα καθομουν να περιμενω vouchers, οποτε γιατι οχι;
Δεν το συστηνω: πρεπει να το επιτρεπει η αδεια και να υπαρχει τρελη ευελιξια στα εισιτηρια αφου εξασφαλιστει οτι ειναι πολυ μικρα τα penalties.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.163
Likes
5.073
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Ειναι πανευκολο να ταξιδεψει καποιος Ευρωπη και Αυγουστο (not)
Εχουμε βγαλει ανα ατομο
2 διαφορετικα εισιτηρια για μεταβαση σε 2 διαφορετικες χωρες και διαφορετικες ημερομηνιες και
2 ακομη για επιστροφη απο διαφορετικες χωρες και σε διαφορετικες ημερομηνιες.. Εχουμε οργανωσει ετσι 3 διαφορετικα πιθανα ταξιδια, με τις διαμονες τους ακυρωσιμες.
Περιμενω να δω
1. αν μπορουν να συνδεθουν οι χωρες μεταξυ τους με αμοιβαιες συμφωνιες ωστε να γινει εκτεταμενο ταξιδι,
2. αν θα μας δεχονται απο Ελλαδα,
3. αν θα μας δεχονται απο τη χωρα που προηγηθηκε,
4. αν θα μας δεχονται με τεστ,
5. αν θα επιστρεφουμε με καραντινα και τεστ
και ειμαι ετοιμη να ακυρωσω απο 2 ως 4 (ολο το ταξιδι) εισιτηρια ανα ατομο. Δεν με πειραζει αφου καθε εισιτηριο κοστισε 15 ως 30 ευρω με early bookings και μιλια και ετσι κι αλλιως θα καθομουν να περιμενω vouchers, οποτε γιατι οχι;
Δεν το συστηνω: πρεπει να το επιτρεπει η αδεια και να υπαρχει τρελη ευελιξια στα εισιτηρια αφου εξασφαλιστει οτι ειναι πολυ μικρα τα penalties.
Speechless !!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ειναι πανευκολο να ταξιδεψει καποιος Ευρωπη και Αυγουστο (not)
Εχουμε βγαλει ανα ατομο
2 διαφορετικα εισιτηρια για μεταβαση σε 2 διαφορετικες χωρες και διαφορετικες ημερομηνιες και
2 ακομη για επιστροφη απο διαφορετικες χωρες και σε διαφορετικες ημερομηνιες.. Εχουμε οργανωσει ετσι 3 διαφορετικα πιθανα ταξιδια, με τις διαμονες τους ακυρωσιμες.
Περιμενω να δω
1. αν μπορουν να συνδεθουν οι χωρες μεταξυ τους με αμοιβαιες συμφωνιες ωστε να γινει εκτεταμενο ταξιδι,
2. αν θα μας δεχονται απο Ελλαδα,
3. αν θα μας δεχονται απο τη χωρα που προηγηθηκε,
4. αν θα μας δεχονται με τεστ,
5. αν θα επιστρεφουμε με καραντινα και τεστ
και ειμαι ετοιμη να ακυρωσω απο 2 ως 4 (ολο το ταξιδι) εισιτηρια ανα ατομο. Δεν με πειραζει αφου καθε εισιτηριο κοστισε 15 ως 30 ευρω με early bookings και μιλια και ετσι κι αλλιως θα καθομουν να περιμενω vouchers, οποτε γιατι οχι;
Δεν το συστηνω: πρεπει να το επιτρεπει η αδεια και να υπαρχει τρελη ευελιξια στα εισιτηρια αφου εξασφαλιστει οτι ειναι πολυ μικρα τα penalties.
Τέτοια γράφεις και μετά εγώ είμαι αυτή που έχει κακή νοοτροπία (και για κάποιος είμαι και κορόιδο) και κλείνει εισιτήρια τελευταία στιγμή :p :innocent:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Τέτοια γράφεις και μετά εγώ είμαι αυτή που έχει κακή νοοτροπία (και για κάποιος είμαι και κορόιδο) και κλείνει εισιτήρια τελευταία στιγμή :p :innocent:
Εμαθα καποια πραγματακια με την κορωνοκριση: πχ οτι μπορεις να κλεισεις ακτοπλοικο απο Ιταλια με bonus ποντους. Θα γινω κι εγω της τελευταιας στιγμης σιγα σιγα, εφοσον γινεται με τον γνωστο παρασιτικο τροπο του ταξιδευειν που εξασκω :p
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Σήμερα μπήκα να τσεκαρω αν άλλαξε κάτι και όντως είδα ότι τα δρομολόγια άλλαξαν και
Αυτό συμβαινει ανεξαρτήτως της όλης φασης του φετινού καλοκαιριού.
Παραλίγο να τη πατήσω έτσι το 2018. Άλλαξε τρεις φορές το δρομολόγιο του bluestar, μάλιστα τη τελευταία φορά λίγες μέρες πριν την αναχώρηση και το είδα από σπόντα. Εννοείται δεν υπήρξε η παραμικρή ενημέρωση.
Δεν μας είχαν συνηθίσει σε τέτοια αναξιοπιστία.
Από τότε έμαθα να τσεκάρω τις ώρες συνεχώς, μεχρι τη μέρα που θα φύγω για τυχόν αλλαγές.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
1.942
Όπως πάνε τα πράγματα, δυστυχώς, καλά τα λεγαμε κάποιοι ότι από Ιούλιο και αν για εξωτερικό. Δε μιλάμε για ιδιαίτερες καταστάσεις (διαβάσαμε εδώ τα μυρια ευχολογια και ότι πολλοί θα ταξιδέψουν, που τελικά δεν..) αλλά νορμαλ ταξίδια οπου πας να ευχαριστηθείς ένα μέρος χωρίς παρατράγουδα και ιδιαίτερους περιορισμούς, δε προβλέπεται να γίνουν σύντομα. Τα Βαλκάνια που είχα σαν στόχο οδικώς, μέχρι σήμερα δε φαίνονται εφικτά και δε προτίθεμαι να περιμένω τελευταία στιγμή για το αν η Βοσνία θα ανοίξει ή αν τα κρούσματα έχουν επιδείνωση στη Β. Μακεδονία για παράδειγμα και δε θα μπορείς να περάσεις ή το χειρότερο να εγκλωβιστείς κάπου. Ειναι ευκαιρία και το έχω ξαναγράψει για διακοπές στη χώρα μας χωρίς τις ορδές, είναι ευκαιρία ζωής για κάποια μέρη που έχουν ποδοπατηθεί και λεηλατηθεί χρόνο με το χρόνο από τις ορδές τουριστών χωρίς κανένα μετρο και σεβασμό στο περιβάλλον και στο τοπίο. Πχ αν όχι φέτος ποτέ θα δεις τους Παξούς ανθρώπινα; Προσωπικά αυτό προτίθεμαι να κάνω και ας ελπίσουμε να μας βγει σε καλό. Εξωτερικό τον Αύγουστο και κοντά, Ευρώπη. Φθινόπωρο έχει ο Αλλαχ..
Συγνωμη αλλα τι σε κανει να πιστευεις οτι θα υπαρξουν νησια που θα ειναι "ανθρωπινα"??ηδη δε βρισκεις καταλυμα για ιουλιο και αυγουστο(ειδικα σκ)και δρομολογια σε καραβια...οταν ανοιξουν και τα συνορα λοιπον θα ρθουν και οι τουριστες και τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου...μη περιμενετε αδεια νησια και απλες φετος.... :rolleyes-80:
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Για το αεροδρόμιο της Σιγκαπούρης δε γνωρίζω πότε θα ανοίξει, αυτό που βλέπω είναι ότι η Scoot δεν έχει δρομολόγια προγραμματισμένα από Αθήνα ακόμα.
H scoot από Αθήνα θα ξαναπετάξει τον Απρίλιο του 2021!Είχα 2 πτήσεις και ακυρωθηκαν. Μάλιστα η μία ήταν για Ιανουάριο και ακυρωθηκε
Αυτό είδα και εγώ δυστυχώς..ελπίζω σύντομα να υπάρξει κάποια ενημέρωση από την scoot!σε ευχαριστώ!
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Πως το γνωρίζεις αυτό? Είναι εικασία ή πληροφορία?
Πληροφορία. Ακυρώθηκε ένα ταξίδι που είχα Αύγουστο για Μπαλί. Το ταξίδι που είχα για Ταϊλάνδη τον Απρίλιο το είχα μεταφέρει για Ιανουάριο και ήδη ακυρώθηκε. Μας έστειλαν email και μου το είπαν και τηλεφωνικά ότι οι πτήσεις δεν θα γίνουν ως 31/3/2021. Δίνουν τη δυνατότητα refund ή voucher. Μάλιστα για το refund διευκρίνισαν ότι θα πάρει ως 14 εβδομάδες. Δεν θα έλεγα κάτι έτσι...μπορούν να το επιβεβαιώσουν κι άλλοι.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
Πληροφορία. Ακυρώθηκε ένα ταξίδι που είχα Αύγουστο για Μπαλί. Το ταξίδι που είχα για Ταϊλάνδη τον Απρίλιο το είχα μεταφέρει για Ιανουάριο και ήδη ακυρώθηκε. Μας έστειλαν email και μου το είπαν και τηλεφωνικά ότι οι πτήσεις δεν θα γίνουν ως 31/3/2021. Δίνουν τη δυνατότητα refund ή voucher. Μάλιστα για το refund διευκρίνισαν ότι θα πάρει ως 14 εβδομάδες. Δεν θα έλεγα κάτι έτσι...μπορούν να το επιβεβαιώσουν κι άλλοι.
Έχω ήδη πάρει χρήματα από την Scoot για πτήσεις την περίοδο του Πάσχα. Δεν είναι αυτό το θέμα. Στα αυτοματοποιημενα email της εταιρίας δεν έγραφαν πουθενά ότι θα γίνει νέα πτήση ξανά τον επόμενο Απρίλιο. Αντίθετα έδιναν την δυνατότητα, οπως σε όλους, refund ή voucher χωρίς διευκρινιζουν ότι δεν θα γίνουν πτήσεις για τόσο μεγάλο διάστημα. Θα μπορούσες να ποσταρεις το email με την σχετική ενημέρωση? χωρίς εννοείτε τα προσωπικά στοιχεία. Πάντως όπως έχει αναφερθεί και πιο πάνω πτήσεις η Scoot δεν εμφανίζει από και προς Αθήνα που επιβεβαιώνει κατά κάποιο τρόπο αυτό που σημειώνεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom