Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.411
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση προς όλους.. Αλλά ειδικότερα στους Master του ταξιδιού.

Πιστεύεται πως η επόμενη μέρα στα ταξίδια μας δεν θα είναι ποτέ ίδια;

Ο κόσμος θα φοβάται / νιώθει ανασφάλεια όπως και εγώ ας πούμε που ασχέτως με όλα αυτά κοιτάω πως και πως το επόμενο ταξίδι.

Θα υπάρχει αύξηση στις τιμές στα πάντα; Από αεροπορικά, ξενοδοχεία, εστίαση μέχρι και μουσεία;

Βλέπω πολλοί τρέχετε με τις ακυρώσεις ας πούμε. Είναι κάτι που θα σας επηρεάσει στα μελλοντικά σας ταξίδια;

Ίσως να έχουν απαντηθεί όλα αυτά αλλά επειδή γίνεται πανικός από συζητήσεις με τον cov είπα να ανοίξω νέο θέμα. Αν υπάρχει παρόμοιο ας μεταφερθεί εκει.

Ευχαριστώ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.479
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Έχει ανοίξει και το συγκεκριμένο νήμα στο οποίο γίνεται αντίστοιχη συζήτηση:

https://www.travelstories.gr/commun...-καραντίνα-Που-μπορούμε-να-ταξιδέψουμε.63708/
Η γνώμη μου είναι ότι ακόμα είναι πολύ νωρίς για ασφαλή συμπεράσματα.
Όταν αρχίζει να αποκαθίσταται η εναέρια κυκλοφορία θα έχουμε μια εικόνα.
Προς το παρόν το μόνο σίγουρο ειναι ότι δε θα συναντήσουμε κάτι αντίστοιχο μ' αυτό που αφήσαμε, θες από φοβίες, θες από μέτρα ασφαλείας.

Είναι πολύ παράγοντες που παίζουν ρόλο και θα μας απασχολήσουν τους επόμενους μήνες. Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας. ιδιαίτερα όσο τα νέα από την ιατρική κοινότητα δεν είναι καλά (φάρμακο-εμβόλιο) καθώς είναι σε άμεση συνάρτηση το ένα με το αλλο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.714
Likes
14.998
Η γνώμη μου είναι ότι ακόμα είναι πολύ νωρίς για ασφαλή συμπεράσματα.
Όταν αρχίζει να αποκαθίσταται η εναέρια κυκλοφορία θα έχουμε μια εικόνα.
Προς το παρόν το μόνο σίγουρο ειναι ότι δε θα συναντήσουμε κάτι αντίστοιχο μ' αυτό που αφήσαμε, θες από φοβίες, θες από μέτρα ασφαλείας.
Συμφωνώ. 'Ηδη σε ταξίδια που κάναμε αρχές Μαρτίου βλέπαμε διαφορετική εικόνα. Κενές θέσεις σε αεροπλάνα προς προορισμούς που παλιά πήγαιναν γεμάτα εντελώς, πολύ περισσότερος κόσμος με μάσκα(παλιά σε πτήσεις στην Ευρώπη μπορεί και να μην έβλεπες κανέναν με μάσκα), άλλοι να βάζουν το πρόσωπο μέσα σε φουλάρια και κασκόλ λόγω έλλειψης μάσκας...


Ήδη δεν ήταν κάτι αντίστοιχο με αυτό αυτό που βλέπαμε παλιά και ας μην υπήρχε κανένα μέτρο επίσημα. Η συμπεριφορά πολλών ταξιδιωτών ήταν ήδη διαφορετική.Φαντάσου μετά πώς θα είναι....
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.421
Likes
4.405
Να δούμε πώς θα πάνε και οι αεροπορικές μετά τις καραντίνες... Η Lufthansa (ως όμιλος) έχει χοντρά ζόρια... Αντίστοιχα φαντάζομαι και οι υπόλοιπες. Όλα αυτά θα συνδιαμορφώσουν το τοπίο. Λίγο off-topic τα παραπάνω, μπορεί και όχι όμως!
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Απο εδω, https://www.cnn.gr/news/politiki/st...a-anoixoyn-sxoleia-katastimata-kai-xenodoxeia

"Ανοίγουν τα καταστήματα
Για τις 4 Μαΐου «κλείδωσε» το άνοιγμα των μικρών καταστημάτων αλλά και των πολυπόθητων κουρείων και κομμωτηρίων, φυσικά με κανόνες λειτουργίας για το προσωπικό, όπως η αναγκαστική χρήσης μάσκας και γαντιών.
Για τα πολυκαταστήματα που θα ακολουθήσουν αρκετά αργότερα, εξετάζεται ακόμη και περιορισμός του αριθμού πελατών ανά όροφο ανάλογα με την έκταση.
Τι θα γίνει με τις διακοπές; Από αρχές Ιουνίου ανοίγουν τα ξενοδοχεία σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη και μέσα στον Ιούλιο τα ξενοδοχεία και λοιπά καταλύματα στην υπόλοιπη χώρα.
Και στην περίπτωση αυτή η δύσκολη εξίσωση είναι η κοινωνική απόσταση, δηλαδή η τήρηση των σωστών αποστάσεων μεταξύ των πελατών στο πρωινό, τις ξαπλώστρες και τις πισίνες.

Τι θα γίνει με τις πτήσεις
Πληροφορίες αναφέρουν πως οι πτήσεις από το εξωτερικό είναι απίθανο να ξεκινήσουν πριν τα μέσα Ιουνίου και πως σε κάθε περίπτωση η Ελλάδα πολύ δύσκολα θα αρχίσει να δέχεται από εκείνο το χρονικό σημείο τουρίστες από την
Ιταλία ή τη Μεγάλη Βρετανία."

Δηλαδη για να καταλαβω, θα γινονται πτησεις εσωτερικου αλλα τα ξενοδοχεια θα ειναι κλειστα εκτος απο Αθηνα-Θεσσαλονικη;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.589
Likes
9.719
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Σε ενημέρωση που έχω μέσα από την Aegean, οι διεθνείς πτήσεις μάλλον πάνε να ανοίξουν 10-15 Ιουνίου. Όσο για τα ξενοδοχεία πιστεύω θα βγάλουν περαιτέρω ανακοινώσεις.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.764
Likes
18.069
Ενα μεγαλο βαρομετρο για τις διεθνείς πτήσεις, η Emirates, μετεφερε το πρόγραμμα της απο 1 Ιουλιου και ειναι πιθανο αυτο να παει για φθινοπωρο. Κανεις δε μπορει να προβλεψει, αλλα το καλοκαιρι ειναι χλωμο, παντου μιλανε για εσωτερικο τουρισμο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.764
Likes
18.069
Υπαρχει και το ενδεχομενο οι πτησεις να γινουν και μετα να παιζει καραντινα, αυτο θα ειναι το χειροτερο (και το απαγορευτικό). Εγω δεν υπολογιζω στο εξωτερικο τουλάχιστον πριν το φθινοπωρο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υπαρχει και το ενδεχομενο οι πτησεις να γινουν και μετα να παιζει καραντινα, αυτο θα ειναι το χειροτερο (και το απαγορευτικό). Εγω δεν υπολογιζω στο εξωτερικο τουλάχιστον πριν το φθινοπωρο.
Eντάξει, το χειρότερο είναι γι αυτούς που δεν έχουν τη δυνατότητα καραντίνας
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Eντάξει, το χειρότερο είναι γι αυτούς που δεν έχουν τη δυνατότητα καραντίνας
Εχω τη δυνατοτητα καραντινα επιστρεφοντας στην Ελλαδα τον Αυγουστο.
Αλλα οχι πηγαινοντας εξω.
Λογικα θα εχουμε κοινες ευρωπαικες αποφασεις
Αν ειναι μονο για την επιστροφη, μπορει να το κανω. Αλλα το αποκλειω να εχουμε χωριστους κανονες καθε χωρα.
 

x7777

Member
Μηνύματα
871
Likes
3.390
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Εχω τη δυνατοτητα καραντινα επιστρεφοντας στην Ελλαδα τον Αυγουστο.
Αλλα οχι πηγαινοντας εξω.
Λογικα θα εχουμε κοινες ευρωπαικες αποφασεις
Αν ειναι μονο για την επιστροφη, μπορει να το κανω. Αλλα το αποκλειω να εχουμε χωριστους κανονες καθε χωρα.
Ακριβώς αυτό. Αν η καραντίνα είναι μόνο στο γύρνα θα είναι οκ και για μένα. Στο πήγαινε αστα να πάνε. Για μένα όχι λόγο χρόνου αλλά θα πρέπει (λογικά) να πληρώσεις ξενοδοχείο για αυτοπεριορισμό 14 ημέρων. Είναι (αρκετά) έξοδα χωρίς λόγο.
Λογικά για Ευρώπη θα υπάρχει κοινός σχεδιασμός με άλλες χώρες δε ξέρουμε τι θα κάνουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.670
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom