Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Αν και λίγο ξεφεύγουμε από το topic, ή προσωπική μου εμπειρία από ταξίδι με υδροπλάνο που έκανα το 2006 (από Πάτρα προς Κέρκυρα) δεν ήταν και η καλύτερη. Τρελό κοπανημα και κουνημα, απίστευτος θόρυβος, προσθαλασσωση στους Παξους (η πρώτη στάση του ταξιδιού) άκρως ατσαλη. Έφτασα στην Κέρκυρα με βουλωμενα αυτιά και ολίγον πονοκέφαλο.Το μόνο θετικό το ότι επειδή πετούσε σχετικά χαμηλά, απολαμβανες απίστευτες εικόνες της ακτογραμμής γύρω από το Ιόνιο και ειδικά της Λευκάδας και της Πρεβεζας
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Δηλαδη δεν σε προβληματισε οτι στην προταση ανεφερεται οτι τα "εξωτερικα παραθυρα" πρεπει να ειναι ανοιχτα για καλο αερισμο, ενω αναθεμα αν εχει δει κανεις παραθυρο που ανοιγει σε πλοιο.
Γραφτηκε απο καραασχετους, μπαχαλο θα γινει.
Τι εχετε στο μυαλό σας εσεις οι ειδικοί που εξυπνακίζετε προκειμένου να κατηγορήσετε εκ του καναπέ ανθρώπους που ξενυχτούν σε έκτακτες συνθήκες να αντιμετωπίσουν σε χρονους ρεκόρ αχαρτογράφητες καταστάσεις; Εθνικές νομοθεσίες, Ευρωπαικά ECDC, κανονισμοί REHVA πρέπει να ληφθούν υπόψιν σε χρονους ρεκόρ και η στοιχειώδης λογική που πρεπει να αναγνωρίζει τι ειναι το εξωτερικό ανοιγμα,πορτα ή παράθυρο, πρέπει να διατυπωθεί υποδειγματικά οταν το ζητουμενο είναι ο οσο το δυνατον επαρκέστερος εξαερισμός ;
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Γεια σας παιδιά !!! Θα ήθελα να μου πείτε ποιοι από εσάς σκοπεύουν να κάνουν διακοπές σε ελληνικά νησιά φέτος ή αν έχουν κλείσει ήδη σε κάποιο κατάλυμα.Οσοι έχετε κλείσει ή σκέφτεστε να κλείσετε , τι νησιά θα επιλέγατε για τις καλοκαιρινές διακοπές σας βάσει των δεδομένων συνθηκών του κορωναιου ?
Το ζητούμενο νομίζω δεν είναι το τι νησί θα επέλεγε κάποιος, αλλά το είδος του καταλύματος. Προσωπικά έχω κάνει κράτηση σε προορισμό (Ρόδο, χωρίς να είμαι βέβαια σίγουρος ότι θα πάω), και έχω προτιμήσει να κλείσω κατάλυμα μέσα στην πόλη που ξέρω ότι λειτουργεί όλο το χρόνο. Γενικά στην παρούσα φάση θα προτιμούσα κάτι που είναι 12μηνης λειτουργίας. Έχω κάνει και κάποιες κρατήσεις σε Χάλκη κ Καστελλοριζο (Το αρχικό σκεπτικό μου ήταν ένα tour στην περιοχή), αλλά ήδη προβληματίζομαι πολύ για το τί θα κάνω τελικά (Ίσως κάποιο από τα 2 να το δω ως μονοήμερη εκδρομή...Και πάλι δεν ξέρω)
 

katerina R

Member
Μηνύματα
76
Likes
52
Το ζητούμενο νομίζω δεν είναι το τι νησί θα επέλεγε κάποιος, αλλά το είδος του καταλύματος. Προσωπικά έχω κάνει κράτηση σε προορισμό (Ρόδο, χωρίς να είμαι βέβαια σίγουρος ότι θα πάω), και έχω προτιμήσει να κλείσω κατάλυμα μέσα στην πόλη που ξέρω ότι λειτουργεί όλο το χρόνο. Γενικά στην παρούσα φάση θα προτιμούσα κάτι που είναι 12μηνης λειτουργίας. Έχω κάνει και κάποιες κρατήσεις σε Χάλκη κ Καστελλοριζο (Το αρχικό σκεπτικό μου ήταν ένα tour στην περιοχή), αλλά ήδη προβληματίζομαι πολύ για το τί θα κάνω τελικά (Ίσως κάποιο από τα 2 να το δω ως μονοήμερη εκδρομή...Και πάλι δεν ξέρω)
Εγώ έχω μπερδευτει λιγάκι γιατί από τη μια σκέφτομαι πως είναι καλή αφορμή να πας σε ένα νησί σχετικά πιο ήσυχο από πολυκοσμία..αλλά από την άλλη το αν αυτό το νησί είναι 5-6 ώρες με.το καράβι...είναι δηλαδη ίσως πιο επίφοβο το καράβι παρά παρά το ίδιο το νησί που σε οποιοδήποτε κ αν πας θα επιλέξεις εσύ πως θα μετακινηθεις για να αποφύγεις τον συνωστισμό π.χ...
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Εγώ έχω μπερδευτει λιγάκι γιατί από τη μια σκέφτομαι πως είναι καλή αφορμή να πας σε ένα νησί σχετικά πιο ήσυχο από πολυκοσμία..αλλά από την άλλη το αν αυτό το νησί είναι 5-6 ώρες με.το καράβι...είναι δηλαδη ίσως πιο επίφοβο το καράβι παρά παρά το ίδιο το νησί που σε οποιοδήποτε κ αν πας θα επιλέξεις εσύ πως θα μετακινηθεις για να αποφύγεις τον συνωστισμό π.χ...
Δεδομένου ότι ο συνωστισμός δεν θα είναι τρελός στα πλοία (Σύμφωνα με τη σημερινή εγκύκλιο τα συμβατικά θα ταξιδεύουν με το 55% του πρωτοκόλλου), προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα και ειδικά με απολυμαντικό κ μάσκα . Το μόνο που με προβληματίζει είναι ο κλιματισμός και τα συστήματα εξαερισμού του πλοίου (ευτυχώς που είμαι γενικά του open deck🙂)
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Δεδομένου ότι ο συνωστισμός δεν θα είναι τρελός στα πλοία (Σύμφωνα με τη σημερινή εγκύκλιο τα συμβατικά θα ταξιδεύουν με το 55% του πρωτοκόλλου), προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα και ειδικά με απολυμαντικό κ μάσκα . Το μόνο που με προβληματίζει είναι ο κλιματισμός και τα συστήματα εξαερισμού του πλοίου (ευτυχώς που είμαι γενικά του open deck🙂)
Κατάστρωμα, βιβλίο, μουσική, σταυρολεξα και περνά ευχάριστα η ώρα όσες ώρες κι αν είναι το νησί. Το ίδιο ισχύει και για αεροπλάνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom