Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
Ολα αυτα μεχρι περσι...φετος θα πεσει τρελο παζαρι οποτε μη βιαζεστε...αν η Σαντορινη μου το 'δινε περσι την βραδια το καταλυμα 400 ευρω για φετος το συζηταμε με εκπτωση ανω του 60% !!! Αν θελει φυσικα ειδαλλως ας παιζει ''κουτσο'' με τις κατσαριδες !
Βασικα αυτο θα παιξει σε ολα τα νησια και εξαρταται απο την εξελιξη του πραματος...αλλαξανε τα κοζα, το μαχαιρι στον πελατη !!!
Κουφονησι παραδεισος...
Αστυπαλαια ,ειδικα τα καμινακια, ονειρο...
Αμοργος, αγριαδα...
Πατμος, το ονειρο του γυμνιστη (οταν πηγα εγω τουλαχιστον)...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εγώ πάντως εχω κλείσει εδώ κ μήνες για μήλο το καλοκαίρι...και τώρα αρχίζω να σκέφτομαι ότι δεν είναι καλή ιδέα το συγκεκριμένο νησί λόγω του πολύ κόσμου που μαζεύει, αν και το κατάλυμα που έχω επιλέξει είναι σε σημείο πιο ήσυχο από το κέντρο...ανησυχώ λίγο και για τις ώρες στο καράβι...δεν ξέρω έχω μπερδευτει...
Για προτάσεις για νησιά κοίταξε πχ αυτά τα θέματα https://www.travelstories.gr/community/threads/Προτάσεις-για-νησιά-Αιγαίου.63802/
https://www.travelstories.gr/community/threads/Προτασεις-για-ελληνικα-νησια.60943/
και τα φόρουμ που τα περιέχουν.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Εγώ έχω μπερδευτει λιγάκι γιατί από τη μια σκέφτομαι πως είναι καλή αφορμή να πας σε ένα νησί σχετικά πιο ήσυχο από πολυκοσμία..αλλά από την άλλη το αν αυτό το νησί είναι 5-6 ώρες με.το καράβι...είναι δηλαδη ίσως πιο επίφοβο το καράβι παρά παρά το ίδιο το νησί που σε οποιοδήποτε κ αν πας θα επιλέξεις εσύ πως θα μετακινηθεις για να αποφύγεις τον συνωστισμό π.χ...
Το πρόβλημα στο καράβι νομίζω ότι θα δημιουργηθεί από τη στιγμή που κάποιος δεν θα αισθανθεί καλά και κατά την άφιξη πιθανόν να μην αφήσουν κ τους υπόλοιπους να κατέβουν φοβούμενοι πιθανά κρούσματα. Σκέψου σε ένα καράβι με 1000 άτομα τι πανικός θα δημιουργηθεί
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το πρόβλημα στο καράβι νομίζω ότι θα δημιουργηθεί από τη στιγμή που κάποιος δεν θα αισθανθεί καλά και κατά την άφιξη πιθανόν να μην αφήσουν κ τους υπόλοιπους να κατέβουν φοβούμενοι πιθανά κρούσματα. Σκέψου σε ένα καράβι με 1000 άτομα τι πανικός θα δημιουργηθεί
Άλλος φόβος είναι να ασθενήσεις σε μικρό νησί, από αυτά με ένα αγροτικό ιατρείο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.092
Άλλος φόβος είναι να ασθενήσεις σε μικρό νησί, από αυτά με ένα αγροτικό ιατρείο.

Αν έχει και αγροτικό ιατρείο κάτι γίνεται.Υπάρχουν και νησιά που δεν έχουν απολύτως τίποτα.
Το ρωτούσε ένας δημοσιογράφος σε κάποιο πολιτικό και αυτός απάντησε πως πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί με αυτά τα νησιά. Δεν ξέρω τι εννοούσε βέβαια. Αν δηλαδή πρέπει να τα αποφύγουν οι ευπαθείς ομάδες για παράδειγμα...

Πάντως ευτυχώς-όπως είπαν και οι πιο πάνω- τα πήγαμε πολύ καλά από άποψη θυμάτων και θα προσπαθήσουμε όλοι να πάρουμε μέτρα για να κάνουμε διακοπές όσο πιο ασφαλείς γίνεται και εμείς και οι συμπολίτες μας. Άλλωστε οι διακοπές που ήταν ο ένας πάνω στον άλλον είτε στο μπαρ, είτε στην παραλία ποτέ δεν ήταν ελκυστικές....
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.179
Likes
5.400
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Άλλος φόβος είναι να ασθενήσεις σε μικρό νησί, από αυτά με ένα αγροτικό ιατρείο.
Ο κορονοιος ειναι το λιγοτερο που μπορει να σου τυχει στα νησια - μικρα και μεγαλα
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ολα αυτα μεχρι περσι...φετος θα πεσει τρελο παζαρι οποτε μη βιαζεστε...
Καλά μην ορκίζεσαι γι' αυτό, ως στιγμής οι τιμές δεν έχουν πέσει σεντ ακόμα.
Το ένα σενάριο είναι αυτό που λες, το άλλο ότι τα καταλύματα θα βγάλουν τα σπασμένα απ' όσους καταφέρουν τελικά να ταξιδέψουν.
Υπομονή και θα δείξει. Προς το παρόν περιμένουμε, αεροπλάνα, πλοία, τα πάντα.
 
Last edited:

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
Καλά μην ορκίζεσαι γι' αυτό, προς το παρόν οι τιμές δεν έχουν πέσει σεντ ακόμα.
Το ένα σενάριο είναι αυτό που λες, το άλλο ότι τα καταλύματα θα βγάλουν τα σπασμένα απ' όσους καταφέρουν τελικά να ταξιδέψουν.
Υπομονή και θα δείξει. Προς το παρόν περιμένουμε, αεροπλάνα, πλοία, τα πάντα.
Πιστευεις οτι αυτοι που θα ταξιδεψουν θα ειναι διατεθειμενοι να πληρωσουν τα διπλασια?
Ουτε μια δεν θα παιξει αυτο το -κακο-σεναριο....οι τιμες, δεν επεσαν σεντ ακομη γιατι και οι ιδιοι οι ιδιοκτητες δεν εχουν κουραγιο να ασχοληθουν απο το σοκ...εδω θα ειμαστε και θα τα ξαναπουμε...οτι αρπαξουμε θα παιξει φετος...που να δειτε τι θα γινει εδω στα βορεια, θα παρακαλας τον Σκοπιανο να ερθει και ας εχει τα τελαρα με τις ντοματες στην οροφη του ι.χ...αν δεν βγει ο Ελληνας θα κλαψουν μανουλες !!! υπομονη !
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Εγώ με τη σειρά μου @thrylosveria να σε ρωτήσω κάτι. Έβαλα τυχαίες ημερομηνίες μέσα Ιούλη για Σαντορινη(που έχω επισκεφτεί, πιο πολύ για να δω που παίζουν οι τιμές). 1 κατάλυμα χρεωνε 9.000€τη διανυκτέρευση. Αυτός δηλαδή τι σοκ έχει υποστεί που δεν αναπροσαμοζει τη τιμή του; Η να προχωρήσω λίγο ακόμα, τι παζάρι αυτός να δεχθεί από έναν καποιον;Πόσο δηλαδή θα πετύχει καλύτερο deal? η θέση μου είναι πως ζητάει αυτά τα λεφτά γιατί ξέρει πως θα πάρει(και κάτι μέσα μου μου λέει πως θα τα πάρει από κάποιον πελάτη)
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
Εγώ με τη σειρά μου @thrylosveria να σε ρωτήσω κάτι. Έβαλα τυχαίες ημερομηνίες μέσα Ιούλη για Σαντορινη(που έχω επισκεφτεί, πιο πολύ για να δω που παίζουν οι τιμές). 1 κατάλυμα χρεωνε 9.000€τη διανυκτέρευση. Αυτός δηλαδή τι σοκ έχει υποστεί που δεν αναπροσαμοζει τη τιμή του; Η να προχωρήσω λίγο ακόμα, τι παζάρι αυτός να δεχθεί από έναν καποιον;Πόσο δηλαδή θα πετύχει καλύτερο deal? η θέση μου είναι πως ζητάει αυτά τα λεφτά γιατί ξέρει πως θα πάρει(και κάτι μέσα μου μου λέει πως θα τα πάρει από κάποιον πελάτη)
Κοιτα, εχει φαγωθει η κορη μου να παμε Σαντορινη, ειπα περσι να κανουμε μια δοκιμη οικογενειακως...ο τυπος μου ζητησε 400 κατι τη βραδια...τον ρωτησα αν μπορει να μου το δωσει φθηνοτερα και μου απαντησε πως ''οχι, τι ειναι αυτα που λετε'' οκ σεβαστο......το προβλημα μου δε ειναι οικονομικο αλλα δεν θα του δωσω ποτε 4000 + 650 μεταφορικα για να παω Σαντορινη για 10 βραδια που εψαχνα !!! Λοιπον, φετος , επειδη το πανηγυρι τελειωσε θα του κανω ενα τηλεφωνημα και θα παιξω με τους ορους μου...οσο δε για τον τυπο με τα 9000,00 μπορουμε να το ξανασυζητησουμε κατα τα μεσα Ιουνη...θα γελανε και τα φτερα του αεροπλανου !!!
υ.γ εκτος αν ειναι του Μαρινακη οποτε παω πασο !!!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom