Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγω ουτε λαθος δε μπορω να τα γραψω :haha:
Ειναι χτυπημα κατω απο τη ζωνη αυτο. Τις απλες λεξεις των δεκα συλλαβων μου παιρνει λιγοτερο απο μιση ωρα να τις αποστηθισω και να τις θυμαμαι για τα επομενα 10 δευτερολεπτα. Αν ξεχασω κι ενα γραμμα ενδιαμεσα δεν νομιζω να σημαινει πως δεν μαθαινω τη γλωσσα ευκολα.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.169
Likes
5.219
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Ειναι χτυπημα κατω απο τη ζωνη αυτο. Τις απλες λεξεις των δεκα συλλαβων μου παιρνει λιγοτερο απο μιση ωρα να τις αποστηθισω και να τις θυμαμαι για τα επομενα 10 δευτερολεπτα. Αν ξεχασω κι ενα γραμμα ενδιαμεσα δεν νομιζω να σημαινει πως δεν μαθαινω τη γλωσσα ευκολα.
Ενταξει , τοτε σου μενει να μαθεις και την προφορα
 

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Πιστεύετε το να κλείσω ταξίδι στο εξωτερικό για τον Αύγουστο είναι ριψοκίνδυνο;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Εγώ αναμένω με το πόδι στο γκάζι για Βαλκάνια τον Ιούλιο, έχω κάνει γερό πρόγραμμα 2 εβδομάδων για Β. Μακεδονία - Κόσοβο - Βοσνία - Μαυροβούνιο - Κροατία - Αλβανία. Αφού τους δεχόμαστε εμείς, του πούστη, θα μας δεχτούν και αυτοί. Μένει η συμφωνία με το Μαυροβούνιο, χωρίς αυτό το ταξίδι δε γίνεται (χωρίς Κόσοβο ναι).
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Εγώ αναμένω με το πόδι στο γκάζι για Βαλκάνια τον Ιούλιο, έχω κάνει γερό πρόγραμμα 2 εβδομάδων για Β. Μακεδονία - Κόσοβο - Βοσνία - Μαυροβούνιο - Κροατία - Αλβανία. Αφού τους δεχόμαστε εμείς, του πούστη, θα μας δεχτούν και αυτοί. Μένει η συμφωνία με το Μαυροβούνιο, χωρίς αυτό το ταξίδι δε γίνεται (χωρίς Κόσοβο ναι).
Το σκέφτομαι κι εγώ αυτό το ταξίδι.Υο Μπαλί που είχα κλείσει πάει για ακύρωση...βρήκα μια διαδρομή για να αποφύγουμε την Αλβανία. Μπορείς να πας από Βορεια Μακεδονία, Σερβία (Βελιγράδι) και μετά κατευθείαν Κροατία βόρεια.
 
  • Like
Reactions: GTS

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πιστεύετε το να κλείσω ταξίδι στο εξωτερικό για τον Αύγουστο είναι ριψοκίνδυνο;
Θα σου μιλήσω για εμένα. Λόγω ιού εχω ήδη τρία ταξίδια που δεν έγιναν. Ένα αναβλήθηκε, ένα ακυρώθηκε και το τρίτο πάει για ακύρωση/rebooking. Ψυχολογικά, δε θέλω να το ξαναπερασω, να μεινω πάλι με voucher και να ψάχνω νέες ημερομηνίες, πότε θα μαζευτούμε όλοι, πώς θα είναι οι συνθήκες, κλπ. Έχοντας πει αυτά, θεωρητικά ο Αύγουστος είναι οκ. Εγώ θα ταξιδεψω Ελλάδα από Γερμανία που μενω αλλά δεν το θεωρώ ταξίδι, είναι η βόλτα ανάμεσα στα δύο σπίτια. Θα το κάνω Ιούλιο ή Αύγουστο που θεωρώ ότι θα είναι οκ, αν και θα κλείσω εισιτήρια όσο πιο τελευταία στιγμή μπορώ. Το βασικό : για πού σκέφτεσαι; άλλο εντός Ευρώπης, άλλο Λατινική Αμερική. Τα ταξίδια, για κάποιο διάστημα, θα εμπεριέχουν έξτρα ρίσκο. Δηλαδή, θα παίζει η ερώτηση, αντέχω να μείνω περισσότερο, ψυχολογικά και οικονομικά, στην τάδε χώρα, ειδικά αν πρόκειται για καραντίνα /νοσηλεία;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Πιστεύετε το να κλείσω ταξίδι στο εξωτερικό για τον Αύγουστο είναι ριψοκίνδυνο;
Επειδη ανοιγοντας τα συνορα χωρις τεστ και καραντινα συντομα οι χωρες θα εχουν τα ιδια κρουσματα σε ολη την Ευρωπη, θεωρεις οτι σε ενα απομακρυσμενο νησι των Δωδεκανησων χωρις γιατρο θα εισαι πιο ασφαλης?
Διαλεξε μια χωρα που εχει γιατρους εκει που θα πας και δεν χρειαζεσαι αεροδιακομιδη για νοσοκομειο και ολα θα πανε καλα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πιστεύετε το να κλείσω ταξίδι στο εξωτερικό για τον Αύγουστο είναι ριψοκίνδυνο;
Ίσα που προλαβαίνεις το φθινοπωρινό δεύτερο κύμα του κορώνα.

Εγώ θα ταξιδεψω Ελλάδα από Γερμανία που μενω αλλά δεν το θεωρώ ταξίδι, είναι η βόλτα ανάμεσα στα δύο σπίτια. Θα το κάνω Ιούλιο ή Αύγουστο που θεωρώ ότι θα είναι οκ, αν και θα κλείσω εισιτήρια όσο πιο τελευταία στιγμή μπορώ.
Οι αεροπορικές επανέρχονται με κανονικά προγράμματα, οι καραντίνες στην είσοδο χωρών καταργούνται, δε νομίζω ότι είναι σωστή στρατηγική να περιμένεις τελευταία στιγμή να κλείσεις εισιτήριο για Ελλάδα, ειδικά μιας και μιλάμε για δρομολόγια που εξυπηρετούν και Έλληνες μετανάστες άρα θα έχουν μεγαλύτερη ζήτηση εκείνη την περίοδο.
 
Last edited:

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ίσα που προλαβαίνεις το φθινοπωρινό δεύτερο κύμα του κορώνα.


Οι αεροπορικές επανέρχονται με κανονικά προγράμματα, οι καραντίνες στην είσοδο χωρών καταργούνται, δε νομίζω ότι είναι σωστή στρατηγική να περιμένεις τελευταία στιγμή να κλείσεις εισιτήριο για Ελλάδα, ειδικά μιας και μιλάμε για δρομολόγια που εξυπηρετούν και Έλληνες μετανάστες άρα θα έχουν μεγαλύτερη ζήτηση εκείνη την περίοδο.
Ναι, έτσι είναι, απλά μου έχει μείνει το τραύμα των ακυρωμένων και αλλαγμενων. :(
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ναι, έτσι είναι, απλά μου έχει μείνει το τραύμα των ακυρωμένων και αλλαγμενων. :(
Καμιά εταιρεία δε θα ακυρώσει αν ο κόσμος μπορεί να ταξιδέψει (και με τον οδικό χάρτη της Κομισιόν και το επερχόμενο ολικό άνοιγμα των συνόρων στο χώρο Σένγκεν αυτό θα είναι σύντομα εφικτό) και ο κόσμος θα μπορεί να ταξιδέψει γιατί πόσους έχεις δει να είναι στο κρεβάτι με ιό καλοκαιριάτικα.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Αφήνω καποιές σκέψεις εδώ,ενός φίλου ξεναγού...Κι ελπίζω να μην έχει δίκιο...
Σκέψεις ενός τρελού
Η Ελλάδα λειτουργεί σαν πείραμα ακόμα μια φορά και δίνει τα φώτα της στον κόσμο
Τελευταία μας δοκίμασαν με επτά χρόνια λιτότητας κερδίσανε από την πλάτη μας τώρα μας χρησιμοποιούν σαν παράδειγμα τι θα γίνει σε μια χώρα που έχει λίγα κρούσματα με τόσο ιδιόμορφη γεωγραφία λόγω των νησιών ανοίγοντας διάπλατα τα σύνορα σε όλους
Καλούμε κινέζους Άγγλους Γερμανούς και όλους που έχουν πολύ περισσότερα κρούσματα από εμάς να μας επισκεφθούν με το σκεπτικό να σώσουμε ότι μπορούμε από την τουριστική σαιζόν
Κάποιος σαν εμένα που δουλεύω στον κλάδο θα το θεωρούσε απόλυτα φυσιολογικό και θεμιτό και θα το υποδεχόταν με χαρά
Θα ήθελα να χαρώ και γω μαζί σας αλλά θέτω τρία ερωτήματα και το αφήνω σε σας
Πόσοι θα έλθουν από τα τριάντα τρία εκατομμύρια της περυσινής σαιζόν ;; Πέντε χιλιάδες ;; Θα σωθεί κανείς ;; Όλοι μεμονωμένοι θα κλείσουν ΚΑΤ ευθείαν θα πάνε σε κάποιο νησί που είναι απόλυτα υγιές το περιβάλλον και ίσως μεταφέρουν τον ιό

Δεύτερον αυτοί που θα έλθουν οργανωμένα και θα πάνε στα ξενοδοχεία all inclusive θα είναι κλεισμένοι μέσα και δεν θα αφήσουν στην τοπική κοινωνία ούτε μια πεντάρα
Υο όψιν τα περισσότερα ξενοδοχεία αυτής της κατηγορίας είναι ξένων συμφερόντων .
Σε περίπτωση δε που είναι φορείς και κάνουν την βόλτα τους στην τοπική κοινωνία μπορεί και να βοηθήσουν στην εξάπλωση του ιού
Τρίτον οι χώρες σαν την Κίνα δεν έχουν ανακοινώσει αληθινά στοιχεία ,γιατί μη μου πείτε ότι οι τρεις περίπου χιλιάδες θάνατοι αντιστοιχούν σε αλήθεια
Χώρες σαν την Αγγλία και σαν την Γαλλία και Ισπανία δεν νομίζω επι του παρόντος μπορούν να μας κάνουν να εφησυχάζουμε αν μας επισκεφθούν οι τουρίστες
Και μάλιστα πάνω από όλα χωρίς κανένα έλεγχο στα αεροδρόμια και τα σύνορα μας
Θα μπορούσα να γράφω με τις ώρες και δεν μπορώ να κλέβω τον χρόνο σας
Σωστά ο κύριος Τσιόδρας περιμένει δεύτερο κύμα ιού στη χώρα μας
Σας ερωτώ αξίζει για ένα ελάχιστο ποσοστό τουριστών εφέτος το οποίο δεν θα αφήσει παρά ελάχιστο ποσό στη χώρα μας
Να διακινδυνέψουμε την επόμενη χρονια ;;
Ότι κερδίσαμε με την απομόνωση και την πτώση στην οικονομία μας και όλα όσα έρχονται στο οικονομικό πεδίο στη χώρα μας αξίζει να το καταστρέψουμε με ένα ελάχιστο ποσοστό κέρδους ;
Μήπως είμαστε ένας τρόπος να δοκιμάσουν πως εξαπλώνεται ο ιός σε μια χώρα που είναι σχετικά παρθένα στον ιό με τόσα λίγα κρούσματα και που τα νησιά της είναι απόλυτα καθαρά από κάθε ιό ;
Μήπως για φέτος θα έπρεπε να είμαστε πιο προσεκτικοί ;;
Άλλωστε για φέτος οι πόλεις και ειδικά Αθήνα Θεσσαλονίκη δεν θα είναι τα πιο επισκέψιμα μέρη θα είναι κυρίως τα νησιά
Τα κλασσικά τουρ είναι πεθαμένα καθώς και οι κρουαζιέρες
Οι ξεναγοί μας οι οδηγοί των πούλμαν χωρίς δουλειά φέτος
Τα τουριστικά γραφεία κλειστά
Σε τι θα βοηθήσει αυτό το ελάχιστο ποσοστό που θα μας επισκεφθεί και σε τι ποσοστό θα προσφέρει στο ΑΕΠ της χώρας ώστε να κινδυνεύουμε τόσο τους μέχρι τώρα κόπους μας ;;
Απλά ρωτώ
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
161
Likes
1.229
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ αναμένω με το πόδι στο γκάζι για Βαλκάνια τον Ιούλιο, έχω κάνει γερό πρόγραμμα 2 εβδομάδων για Β. Μακεδονία - Κόσοβο - Βοσνία - Μαυροβούνιο - Κροατία - Αλβανία. Αφού τους δεχόμαστε εμείς, του πούστη, θα μας δεχτούν και αυτοί. Μένει η συμφωνία με το Μαυροβούνιο, χωρίς αυτό το ταξίδι δε γίνεται (χωρίς Κόσοβο ναι).
Για πες και το πρόγραμμα αν δεν βαριέσαι γιατί μας μπαίνουν και σε μας ιδέες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom