Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Ήδη από 15 Μαίου ξεκίνησαν πτήσεις από Γερμανία μεταξύ άλλων. Προσέξτε μην έχει χειμωνιάσει όταν αποφασίσετε να βγείτε απ' την καραντίνα και πέσετε πάνω στο δεύτερο κύμα.
https://www.newsbeast.gr/world/arth...apo-episkepsi-se-estiatorio-stin-kato-saxonia
50 θαμώνες του εστιατορίου της Σαξονίας σε 14 ημερών καραντινα και 7 κρουσματα εντός χώρου εστιασης.

Προσέξτε να βγάλετε με ανοιχτή ημερομηνία επιστροφή όπου αποφασίσετε να μετακινηθειτε γιατί μπορεί να μη προλάβετε την πτήση σας η να μη σας επιτραπεί η επιστροφη .........
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Με μένα που είμαι Έλληνας και θα έχω επιστρέψει από την Ιταλία ή την Ισπανία τι θα κάνεις;
@Pierre_1976 Αδερφέ, ενημερωτικά, τα σουβλατζίδικα και τις ταβέρνες με ντόπιους να φοβάσαι. Οι τουρίστες θα είναι κατά κύριο λόγο υπό πρωτόκολλα, οσο γινεται, και δε θα σουλατσαρουν εδω και κει ειδικά οσοι ειναι στα all inc.. Να δω πως θα ξεχωρίζεις αυτούς τους χιλιάδες που έφυγαν από την Ελλάδα μετά το 2010 και τους ομογενείς...Και άντε αν ο θείος Σαμ φοράει κανένα γραφικό δαχτυλίδι εκτός μόδας θα τον καταλάβεις, τον Έλληνα που μετακόμισε πρόπερσι στη Σουηδία ή την Ολλανδία ή την Ισπανία, πως θα τον αναγνωρίσεις?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
@Pierre_1976 Αδερφέ, ενημερωτικά, τα σουβλατζίδικα και τις ταβέρνες με ντόπιους να φοβάσαι. Οι τουρίστες θα είναι κατά κύριο λόγο υπό πρωτόκολλα, οσο γινεται, και δε θα σουλατσαρουν εδω και κει ειδικά οσοι ειναι στα all inc.. Να δω πως θα ξεχωρίζεις αυτούς τους χιλιάδες που έφυγαν από την Ελλάδα μετά το 2010 και τους ομογενείς...Και άντε αν ο θείος Σαμ φοράει κανένα γραφικό δαχτυλίδι εκτός μόδας θα τον καταλάβεις, τον Έλληνα που μετακόμισε πρόπερσι στη Σουηδία ή την Ολλανδία ή την Ισπανία, πως θα τον αναγνωρίσεις?
Την κυρια ΣΑΣ ΦΕΡΑΜΕ ΤΗΝ ΕΥΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΕΡΟΣΟΛΥΜΑ τη θυμασαι?
Εμεις ναι :p
Πρεπει να ειναι η πιο τραγικη ατακα των τελευταιων ετων.
 
Last edited:

xalara

Member
Μηνύματα
216
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora-bora
Εδω Αγγλια υπάρχει ενας μεγάλος αριθμός Ελληνων που περιμενουν να ξανααρχισουν οι πτήσεις να έρθουν καλοκαιρινές διακοπές. Βέβαια οι περισσότεροι θα πάνε στα χωρια/νησιά τους να δουνε τους δικους τους και οσοι εχουν μικρα παιδιά να ταφησουν στους παππούδες. Καποιοι μαλιστα που μπορούν να δουλεύουν απο το σπίτι σκέφτονται να ρθουν νωρίς να δουλέψουν απο απόσταση για 1-2 μηνες αφού αρκετές εταιρίες δεν πρόκειται να ανοίξουν τα γραφεία σύντομα.

Την τελευταία βδομάδα πολλές αεροπορικές ανανέωσαν το πρόγραμμα πτησεων για το καλοκαίρι με αποτέλεσμα να βρίσκεις εισητηρια 15 Αύγουστο με 60 ευρω (που αλλες χρονιες ήταν 150+).

Προσωπικά πάντως απορώ αν θα γίνουν τοσες πολλές πτήσεις αφου δεν βλέπω αντίστοιχο ενδιαφέρον απο τους ξένους συναδέλφους μου. Οι Άγγλοι (στον κυκλο μου) φαίνεται να προτιμάνε να μείνουν Βρετανία ή αντε να πανε καμια εκδρομή Γαλλια οταν ανοίξουν τα σύνορα με το αμαξι. Το να κλείσουν αεροπορικά εισητηρια και διαμονη για δυο μήνες μετά, εκτος απο το οικονομικο ρισκο να βρεθεις με ενα ψιλόαχρείστο βαουτσερ, εχει και το συνεχες αγχος της ακυρωσης των διακοπών. Μονο αν βγουν σχετικα οικονομικά πακετα σε φαση αναχωρηση σε 1-2 βδομαδες θα υπάρξει σχετικη κινηση.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Εδω Αγγλια υπάρχει ενας μεγάλος αριθμός Ελληνων που περιμενουν να ξανααρχισουν οι πτήσεις να έρθουν καλοκαιρινές διακοπές. Βέβαια οι περισσότεροι θα πάνε στα χωρια/νησιά τους να δουνε τους δικους τους και οσοι εχουν μικρα παιδιά να ταφησουν στους παππούδες. Καποιοι μαλιστα που μπορούν να δουλεύουν απο το σπίτι σκέφτονται να ρθουν νωρίς να δουλέψουν απο απόσταση για 1-2 μηνες αφού αρκετές εταιρίες δεν πρόκειται να ανοίξουν τα γραφεία σύντομα.

Την τελευταία βδομάδα πολλές αεροπορικές ανανέωσαν το πρόγραμμα πτησεων για το καλοκαίρι με αποτέλεσμα να βρίσκεις εισητηρια 15 Αύγουστο με 60 ευρω (που αλλες χρονιες ήταν 150+).

Προσωπικά πάντως απορώ αν θα γίνουν τοσες πολλές πτήσεις αφου δεν βλέπω αντίστοιχο ενδιαφέρον απο τους ξένους συναδέλφους μου. Οι Άγγλοι (στον κυκλο μου) φαίνεται να προτιμάνε να μείνουν Βρετανία ή αντε να πανε καμια εκδρομή Γαλλια οταν ανοίξουν τα σύνορα με το αμαξι. Το να κλείσουν αεροπορικά εισητηρια και διαμονη για δυο μήνες μετά, εκτος απο το οικονομικο ρισκο να βρεθεις με ενα ψιλόαχρείστο βαουτσερ, εχει και το συνεχες αγχος της ακυρωσης των διακοπών. Μονο αν βγουν σχετικα οικονομικά πακετα σε φαση αναχωρηση σε 1-2 βδομαδες θα υπάρξει σχετικη κινηση.
Επισης το ΗΒ νομιζω ανακοινωσε καραντινα 14 ημερών για οποιον μπαινει στη χωρα αρχης γενομενης απο τις 8 Ιουνιου. Και καθε τρεις εβδομαδες θα επανααξιολογειται το μετρο. Λιγο δυσκολο να προγραμματισει κανεις διακοπες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εδω Αγγλια υπάρχει ενας μεγάλος αριθμός Ελληνων που περιμενουν να ξανααρχισουν οι πτήσεις να έρθουν καλοκαιρινές διακοπές. Βέβαια οι περισσότεροι θα πάνε στα χωρια/νησιά τους να δουνε τους δικους τους και οσοι εχουν μικρα παιδιά να ταφησουν στους παππούδες. Καποιοι μαλιστα που μπορούν να δουλεύουν απο το σπίτι σκέφτονται να ρθουν νωρίς να δουλέψουν απο απόσταση για 1-2 μηνες αφού αρκετές εταιρίες δεν πρόκειται να ανοίξουν τα γραφεία σύντομα.

Την τελευταία βδομάδα πολλές αεροπορικές ανανέωσαν το πρόγραμμα πτησεων για το καλοκαίρι με αποτέλεσμα να βρίσκεις εισητηρια 15 Αύγουστο με 60 ευρω (που αλλες χρονιες ήταν 150+).

Προσωπικά πάντως απορώ αν θα γίνουν τοσες πολλές πτήσεις αφου δεν βλέπω αντίστοιχο ενδιαφέρον απο τους ξένους συναδέλφους μου. Οι Άγγλοι (στον κυκλο μου) φαίνεται να προτιμάνε να μείνουν Βρετανία ή αντε να πανε καμια εκδρομή Γαλλια οταν ανοίξουν τα σύνορα με το αμαξι. Το να κλείσουν αεροπορικά εισητηρια και διαμονη για δυο μήνες μετά, εκτος απο το οικονομικο ρισκο να βρεθεις με ενα ψιλόαχρείστο βαουτσερ, εχει και το συνεχες αγχος της ακυρωσης των διακοπών. Μονο αν βγουν σχετικα οικονομικά πακετα σε φαση αναχωρηση σε 1-2 βδομαδες θα υπάρξει σχετικη κινηση.
Ναι είναι η πρώτη φορά στα χρονικά που τα εισιτηρια για την φουλ καλοκαιρινή σεζόν για λονδίνο είναι πολύ πεσμένα,επίσης παρατήρησα και πτώση στις τιμές των ξενοδοχείων!τα πολύ κεντρικά βέβαια παραμένουν στα ύψη αλλά λίγο πιο περιφερειακά που ανέκαθεν επίσης τέτοια εποχή ήταν σε ψηλές τιμές έχουν διαφορά,εγώ είχα κλείσει για Αύγουστο σε καλό ξενοδοχείο στο Wembley ,το ίδιο ήδη έριξε την τιμή του και προτίμησα και ξαναέκλεισα σε Ιbis της περιοχής που η τιμή που έδινε για αυγουστο πριν 6 μήνες περίπου ήταν πάνω απο 100 ευρώ και τώρα είναι γύρω στα 60.Ειναι ευκαιρία για όποιον δεν φοβάται να πάει ...
Περιμένουμε μόνο να φύγει η καραντίνα απο τη μέση ...
 
Last edited:

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Έκανα την Πέμπτη την πρώτη πτήση μετά τις αρχές Μαρτίου. Αθήνα-Ηράκλειο 4 το απόγευμα, άδειο το Ελ. Βενιζέλος. Είχε μόνο 7 πτήσεις από εκείνη την ώρα μέχρι τα μεσάνυχτα.

Όλες οι πτήσεις φεύγανε από πύλες με φυσούνα, υπήρχαν σχετικές ανακοινώσεις για αποστάσεις ασφαλείας και ότι το αεροπλάνο απολυμάνθηκε πριν την επιβίβαση. Όταν πήγα να περάσω τον έλεγχο ασφαλείας, μου είπαν να βάλω την μάσκα υποχρεωτικώς γιατί γίνονται ελέγχοι (δεν είδα πουθενά ούτε αστυνομία, ούτε ελέγχους από το προσωπικό).
IMG_0407.jpg
IMG_0408.jpg
IMG_0409.jpg


Η πτήση Αθήνα-Ηράκλειο, είχε περίπου 60-70 άτομα, επομένως ο διαμερισμός των θέσεων μέσα στο αεροπλάνο ήταν σε ακριανά καθίσματα κατα βάση. Εγώ παρέδωσα την χειροπασκευή στο γκισέ, οι υπόλοιποι που είχαν πάει στο gate με την χειραποσκευή, τους είπαν ότι πρέπει να την παραδώσουν υποχρεωτικώς και να κρατήσουν μόνο την προσωπική τσάντα.

Δεν υπήρχε service, πήραμε ένα μπουκαλάκι νερό στην είσοδο και το σνακ. Στο αεροδρόμιο του Ηρακλείου που συνήθως έβαζαν λεωφορείο για απόσταση 100-150 μέτρων (που το θεωρούσα και ανευ λόγου), τώρα πήγαμε με τα πόδια για την είσοδο στο αεροδρόμιο και την παραλαβή των αποσκευών.

Σαν υποσημείωση, τα προτερήματα της gold κάρτας μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα. Το Fast Lane έχει καταργηθεί (λογικό, άδειο το αεροδρόμιο), η βαλίτσα 23kg είναι ίδια για όλους, το lounge δεν λειτουργεί (επίσης, λογικό), αλλά και για την είσοδο στο αεροσκάφος δίνουν προτεραιότητα σε οικογένειες και παιδιά, όχι στους gold κατόχους.
 
Last edited:

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Εγώ παρέδωσα την χειροπασκευή στο γκισέ, οι υπόλοιποι που είχαν πάει στο gate με την χειραποσκευή, τους είπαν ότι πρέπει να την παραδώσουν υποχρεωτικώς και να κρατήσουν μόνο την προσωπική τσάντα.
Μόνο να τολμήσουν να χάσουν καμιά αποσκευή οι αεροπορικές τώρα, ιδίως αν είναι επιβατών που υπό κανονικές συνθήκες θα τις είχαν μαζί τους στην καμπίνα...

https://www.lifo.gr/now/world/28313...tateytikes-formes-oi-aerosynodoi-stis-ptiseis

Ολόκληρες κολεξιόν θα βγουν... συλλεκτικές μάσκες με το λογότυπο κάθε αεροπορικής για τους επιβάτες θα σκεφτούν να λανσάρουν;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom