Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πληροφορίες έχει εδώ
https://el.aegeanair.com/travel-updates/Κάποιος που ανέφερε παραπάνω για Γερμανία
Το γράφει κ στο link που παραθέτω αλλά κ γώ που πέταξα την Πέμπτη skg-sxf
Κ το μόνο που χρειάζονταν για να πετάξω ήταν να φοράω μάσκα
Ούτε φόρμες ούτε θερμόμετρηση ούτε αρνητικά τεστ όπως κάνουμε στην Ελλάδα
Ελλάς το μεγαλείο σου!!!
δεν είδες τα άρθρα που παρέθεσα πιό πάνω...μέχρι 8 ιουλίου ίσχυαν άλλα,στις 9 ιουλίου βγάζει η ΥΠΑ νέα οδηγία σχετικά με το PLF και μόλις χθές η γενική γραμματεία πολιτικής προστασίας άλλη...
έχουμε ακόμα να δούμε πολλά ευτράπελα...
 
  • Like
Reactions: MIX

chris7

Member
Μηνύματα
3.080
Likes
23.584
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Κάποιος που ανέφερε παραπάνω για Γερμανία
Το γράφει κ στο link που παραθέτω αλλά κ γώ που πέταξα την Πέμπτη skg-sxf
Ούτε φόρμες ούτε θερμόμετρηση ούτε αρνητικά τεστ όπως κάνουμε στην Ελλάδα
1594666794433.png

Αυτό του ζήτησαν να συμπληρώσει.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Κορωνοϊός: Με πλαστά πιστοποιητικά προσπαθούν να περάσουν τον Προμαχώνα

H κυβέρνηση αποφάσισε ότι από την προσεχή Τετάρτη θα γίνονται δεκτά μόνο τα πιστοποιητικά από 100 πιστοποιημένα σημεία στα Βαλκάνια.

Δεν αποκλείεται μάλιστα, από την Τετάρτη και μετά αν παρατηρηθούν πολλά εισαγόμενα κρούσματα, να κλείσει εντελώς ο Προμαχώνας για κάποιες ημέρες.

https://www.typosthes.gr/koinonia/2...oiitika-prospathoyn-na-perasoyn-ton-promahona
 

Knik

Member
Μηνύματα
68
Likes
58
Πληροφορίες έχει εδώ
https://el.aegeanair.com/travel-updates/Κάποιος που ανέφερε παραπάνω για Γερμανία
Το γράφει κ στο link που παραθέτω αλλά κ γώ που πέταξα την Πέμπτη skg-sxf
Κ το μόνο που χρειάζονταν για να πετάξω ήταν να φοράω μάσκα
Ούτε φόρμες ούτε θερμόμετρηση ούτε αρνητικά τεστ όπως κάνουμε στην Ελλάδα
Ελλάς το μεγαλείο σου!!!
Ευχαριστώ πολύ!!!
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
455
Likes
1.492
Η φόρμα PLF είναι με βάση το Ελληνικό υγειονομικό πρωτόκολλο ώστε να αποφασίζεται άμεσα με το bar code αν ο επιβάτης προέρχεται από επικίνδυνη ή όχι χώρα ώστε να του γίνει ή όχι τεστ . Πλέον άλλαξε και έγινε 24 ώρες πριν τη πτήση από 48 που ήταν αρχικά. Εχω διαβάσει πολλές αναφορές απο επιβατες ότι η μη συμπλήρωση φόρμας δημιούργησε καθυστέρηση αφού απαιτήθηκε η συμπλήρωση της στην άφιξη. Πουθενά ότι επιβλήθηκε πρόστιμο ή αρνήθηκε η επιβίβαση σε κάποιον προς Ελλάδα λόγω μη ύπαρξης QR code. Προφανώς οι φόρμες που αναφέρετε θα αφορούν υγειονομικά πρωτόκολλα άλλων χωρών σε πτησεις προς το εξωτερικό που θα έχουν τα κλασσικά ερωτηματολόγια, αν ήρθατε σε επαφή, αν αρρωστήσες κτλ κτλ.

Ας το πάω παρακάτω όμως. Υπάρχουν και τα εταιρικά εισιτήρια, αυτών που δουλεύουν σε αεροπορική ή οι συγγενείς τους 1 ου βαθμού, στα οποία πετάς εφόσον υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις και είσαι στη λίστα ψηλά ώστε να μπεις . Σ αυτή τη περίπτωση ΔΕΝ γνωρίζεις από πριν αν θα πετάξεις με τη πτήση των 9:15 ή αν πχ δε μπεις εκεί με την επόμενη στις 11:15 ή στις 18:30. Άρα εδώ επί της ουσίας είναι αδύνατο να έχεις συμπληρωμένη φόρμα 24 ώρες πριν . Εκτός αν συμπληρώσεις φόρμα για κάθε πτήση, έτσι να υπάρχει καβατζα , και οποια κάτσει. Αν έχεις μαζί σου 3 4 άτομα θέλεις 3 επί 4 ισον 12 φορμες και αν για καποιο λογο αναμένεις και 2η μέρα, 24 φόρμες. Εδω υπαρχει και ο αστερισκος για το αν συγκεκριμένος αριθμος τηλεφωνου δυναται να συνδεθει με παραπανω απο μια πτησεις την ιδια μερα απο τον ιδιο προορισμό. Το συγκεκριμένο ερώτημα/διαδικασία έχω αποστείλει ερώτημα σε : ΓΓΠΠ (αρμόδια), αλλα και σε ΥΠΑ, Ελ.Βενιζελος, Aegean, Υπ Τουρισμού μπας και εχει ασχοληθεί κανείς, χωρίς να έχω λάβει καμία απάντηση.

Να αναφέρω εδώ ότι έχω διαβάσει απίστευτα πράγματα του στυλ : πες ψέμματα ότι δεν έρχεσαι από ΗΠΑ, ή άλλη απαγορευμένη χώρα μέσω Γερμανίας, αλλά απο Γερμανία ώστε να μη κάνεις τεστ και δε μπορούν να βρουν αν λες αλήθεια αφού συμπληρωνεις τη φόρμα με VPN Γερμανίας..... Εγώ βέβαια, όχι μόνο Θέλω να κάνω τεστ αλλά ετοιμάζομαι και για αυτοκαραντινα κάμποσες μέρες πρώτου έρθω σε επαφή με οποιονδήποτε. Θα ενημερώσω σχετικά με το τι συνάντησα την επόμενη εβδομάδα.

Υ.Γ Και έρχεσαι μετά και καταργεις τα πανηγυρια βάζοντας ταφόπλακα αφού, καταργεις τις ρίζες και την ιδιοσυγκρασία του σοφού λαού.
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Η φόρμα PLF είναι με βάση το Ελληνικό υγειονομικό πρωτόκολλο ώστε να αποφασίζεται άμεσα με το bar code αν ο επιβάτης προέρχεται από επικίνδυνη ή όχι χώρα ώστε να του γίνει ή όχι τεστ . Πλέον άλλαξε και έγινε 24 ώρες πριν τη πτήση από 48 που ήταν αρχικά. Εχω διαβάσει πολλές αναφορές απο επιβατες ότι η μη συμπλήρωση φόρμας δημιούργησε καθυστέρηση αφού απαιτήθηκε η συμπλήρωση της στην άφιξη. Πουθενά ότι επιβλήθηκε πρόστιμο ή αρνήθηκε η επιβίβαση σε κάποιον προς Ελλάδα λόγω μη ύπαρξης QR code. Προφανώς οι φόρμες που αναφέρετε θα αφορούν υγειονομικά πρωτόκολλα άλλων χωρών σε πτησεις προς το εξωτερικό που θα έχουν τα κλασσικά ερωτηματολόγια, αν ήρθατε σε επαφή, αν αρρωστήσες κτλ κτλ.

Ας το πάω παρακάτω όμως. Υπάρχουν και τα εταιρικά εισιτήρια, αυτών που δουλεύουν σε αεροπορική ή οι συγγενείς τους 1 ου βαθμού, στα οποία πετάς εφόσον υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις και είσαι στη λίστα ψηλά ώστε να μπεις . Σ αυτή τη περίπτωση ΔΕΝ γνωρίζεις από πριν αν θα πετάξεις με τη πτήση των 9:15 ή αν πχ δε μπεις εκεί με την επόμενη στις 11:15 ή στις 18:30. Άρα εδώ επί της ουσίας είναι αδύνατο να έχεις συμπληρωμένη φόρμα 24 ώρες πριν . Εκτός αν συμπληρώσεις φόρμα για κάθε πτήση, έτσι να υπάρχει καβατζα , και οποια κάτσει. Αν έχεις μαζί σου 3 4 άτομα θέλεις 3 επί 4 ισον 12 φορμες και αν για καποιο λογο αναμένεις και 2η μέρα, 24 φόρμες. Εδω υπαρχει και ο αστερισκος για το αν συγκεκριμένος αριθμος τηλεφωνου δυναται να συνδεθει με παραπανω απο μια πτησεις την ιδια μερα απο τον ιδιο προορισμό. Το συγκεκριμένο ερώτημα/διαδικασία έχω αποστείλει ερώτημα σε : ΓΓΠΠ (αρμόδια), αλλα και σε ΥΠΑ, Ελ.Βενιζελος, Aegean, Υπ Τουρισμού μπας και εχει ασχοληθεί κανείς, χωρίς να έχω λάβει καμία απάντηση.

Να αναφέρω εδώ ότι έχω διαβάσει απίστευτα πράγματα του στυλ : πες ψέμματα ότι δεν έρχεσαι από ΗΠΑ, ή άλλη απαγορευμένη χώρα μέσω Γερμανίας, αλλά απο Γερμανία ώστε να μη κάνεις τεστ και δε μπορούν να βρουν αν λες αλήθεια αφού συμπληρωνεις τη φόρμα με VPN Γερμανίας..... Εγώ βέβαια, όχι μόνο Θέλω να κάνω τεστ αλλά ετοιμάζομαι και για αυτοκαραντινα κάμποσες μέρες πρώτου έρθω σε επαφή με οποιονδήποτε. Θα ενημερώσω σχετικά με το τι συνάντησα την επόμενη εβδομάδα

όχι έχει ξαναλλάξει...μπορείς και 1 ώρα πριν να συμπληρώσεις το plf
το έγραψα σε προηγούμενο μηνυμα ,
το ξαναδίνω τώρα
https://www.tourismtoday.gr/τι-αλλάζει-στη-συμπλήρωση-του-plf-πόση-ώρ/
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
455
Likes
1.492

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
είσαι σίγουρος γιαυτα που γράφεις;;;;
ΠΟΟΙ δεν την άφησαν να επιβιβασθεί στο αεροπλάνο;;;οι γερμανο?
τι δουλειά έχουν οι γερμανοί με το ελληνικό πρωτόκολλο;;;;
αν προσγειωθείς και δεν εχεις να δείξεις τον κωδικό στην ελλάδα τότε ¨"τιμωρείσαι"
εκτός κι αν προέκυψε πάλι κάτι καινούργιο και το μαθαίνουμε τώρα ...
Ναι, δυστυχώς έχουν συμβεί τέτοια περιστατικά εδώ στη Γερμανία και τα γνωρίζω κι εγώ.
Οι Γερμανοί βλέπουν μια "αυστηρή" ανακοίνωση άλλου κράτους, θεωρούν δεδομένο πως πρέπει να συμμορφωθούν.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εν τω μεταξύ μία απλή εκτύπωση της φόρμας δεν τους κάνει, πρέπει να έχεις το QR CODE (αν έχω καταλάβει σωστά).


Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο, το υπουργείο τουρισμού που έχει καρεκλοκένταυρους που πλάθουν στο μυαλό τους σενάρια με QR codes κτλ ή το υπουργείο (λογικό ψηφιακής πολιτικής αν το λέω σωστά) που δεν μπορεί να φτιάξει σωστά την διαδικασία?
Το μεγάλο ζήτημα προέκυψε γιατί η εν λόγω απόφαση (ενώ πλήττει κυρίως τον τουρισμό) βγήκε από οκτώ Υπουργούς αλλά όχι τον Τουρισμού...υποχρεώνοντας ουσιαστικά τους ανθρώπους του τουρισμού να τρέχουν εκ των υστέρων για damage control και διορθώσεις
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Αφου η πυλη εισοδου απο Κακαβια ειναι κλειστη, ειναι αντιληπτο ποιοι ειναι οι 1000 που ελεγχθηκαν κατα την εισοδο τους στη χωρα σε 2 μερες το περασμενο σαββατοκυριακο?
Το ιδιο γινεται και στη Γευγελη.
20200714_134310.jpg
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αφου η πυλη εισοδου απο Κακαβια ειναι κλειστη, ειναι αντιληπτο ποιοι ειναι οι 1000 που ελεγχθηκαν κατα την εισοδο τους στη χωρα σε 2 μερες το περασμενο σαββατοκυριακο?
Το ιδιο γινεται και στη Γευγελη.
οι (ελαχιστοι) τουριστες εχουν αποκλειστει μονο...
Η είσοδος στην Ελλάδα, σύμφωνα με όσα ισχύουν σήμερα, επιτρέπεται για τους Έλληνες πολίτες κατόχους ειδικού δελτίου ταυτότητας ομογενούς, τους κατόχους άδειας παραμονής στη χώρα, όσους έχουν κύρια κατοικία ή συνήθη διαμονή στη χώρα. Επιτρέπεται ακόμη η διέλευση φορτηγών οχημάτων για την μεταφορά εμπορευμάτων και η είσοδος προσώπων για επαγγελματικές μετακινήσεις που αποδεικνύονται με τα κατάλληλα έγγραφα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
όχι έχει ξαναλλάξει...μπορείς και 1 ώρα πριν να συμπληρώσεις το plf
το έγραψα σε προηγούμενο μηνυμα ,
το ξαναδίνω τώρα
https://www.tourismtoday.gr/τι-αλλάζει-στη-συμπλήρωση-του-plf-πόση-ώρ/
Το επισημο λινκ αλλα λεει. Τη μερα πριν συμπληρωνεις κ το qr φτανει πριν τις 00.00 της ημερας αφιξης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom