Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Knik

Member
Μηνύματα
68
Likes
58
Να περιγράψω κ γω την δική μου πρώτη εμπειρία (μετά την καραντίνα)
το ταξίδι σε Βερολίνο Πράγα Βουδαπέστη

Το αεροδρόμιο Μακεδονία ένα άδειο εργοτάξιο πάνε οι καλές εποχές που περιμένες στην ουρά στον έλεγχο
Το αεροπλάνο της easyJet για Βερολίνο εμείς κ άλλα 30 άτομα το πολύ όλοι μάσκες κ στο αεροδρόμιο Μακεδονία κ στο αεροπλάνο κ στο Βερολίνο
Φτάσαμε στο βροχερό άδειο από τουρίστες Βερολίνο σε όλα τα μμμ έβρισκες θέση να κάτσεις τα εμπορικά καταστήματα όμως γεμάτα από Γερμανούς (καθώς προχωρούσαμε προς το ξενοδοχείο έφαγε κ μια μπουνιά η κοπέλα της παρέας από έναν ποδηλάτη επειδή μες στην βροχαρα έκανε το τεράστιο λάθος να περπατήσει στην άκρη του ποδηλατόδρομου βέβαια μάγκας πάνω στο ποδήλατο δ σταμάτησε να του πούμε δυο "ελληνικά")
Στην πύλη του Βραδεμβούργου 10 άτομα να βγαίναμε φωτό το πολύ

Στην Πράγα πολιτισμικό σοκ !!!
Ήλιος κ βροχή κ πολύ κόσμος στο μετρό αλά ΟΑΣΘ η φάση μόνο φιλάκια δ έδινες
ελάχιστη μάσκα στα μμμ έξω κάνεις πουθενά τίποτα (μόνο οι Ασιάτες φορούσαν σίγουρα)
Η Πράγα είχε τουρίστες όχι παρά πολλούς αλλά σίγουρα μόνο το 10% από ότι φυσιολογικές εποχές
επίσης πολλά μαγαζιά στην παλιά πόλη κλειστά
Στην Τσεχία εδώ κ δέκα μέρες η χρήση μάσκας είναι προαιρετική και όλα κινούν σαν τις εποχές προ κρίσης όπως λένε οι ντόπιοι (στην Πράγα τώρα βιώνουν την κρίση λογικό αν σκεφτούμε ότι είσαι μια πόλη 1εκ κατοίκων κ ζεις αποκλειστικά από τους 10+εκ. Τουρίστες που έρχονται το χρόνο και ξαφνικά δ υπάρχει ψυχή )
Σύμφωνα με τους ντόπιους πήγαμε την κατάλληλη περίοδο καθώς πρώτη φορά στα χρονικά να μπορούμε να περπατήσουμε άνετα στην παλιά πόλη στην γέφυρα του Καρόλου κ γενικά στο τουριστικό κέντρο
Το αεροδρόμιο της Πράγας άδειο κ αυτό!!!
Ελάχιστος κόσμος πτήσεις κυρίως προς τουριστικούς προορισμούς (Μάλτα Ρόδος Σάμος Αθήνα πήρε το μάτι μου να πετάνε την ίδια μέρα )

Πτήση προς Βουδαπέστη με το μικρό Ατ42 των Τσεχίκων αερογραμμών 35 άτομα σχεδόν γεμάτο!!!😜

Το Αεροδρόμιο Βουδαπέστης είχε τον περισσότερο κόσμο που συνάντησα σε αεροδρόμιο έλεγχος ταυτότητων δ κατάλαβα το γιατί (παραλίγο να μην με αφήσουν να μπω λόγω "ταλαιπωρημένης" ταυτότητας) πολλά μαγαζιά κλειστά αλλά "να ναι καλά" η Ryanair κ η wizz που γεμίζουν τα αεροπλάνα κ δίνουν ζωή στο αεροδρόμιο

Το αεροπλάνο της Ryanair προς Θεσσαλονίκη ήρθε γεμάτο (δ ξέρω από που προέρχονταν όχι από Ελλάδα)έφυγε γεμάτο σαν τις παλιές καλές εποχές το ίδιο κ η δίπλα πτήση προς Barcelona

Back to Thessaloniki μοναδική πτήση που προσγειώθηκε εκείνη την ώρα (μετά τις 19.30 είχε 3 πτήσεις που προσγειωνόταν στο Μακεδονία)
Λεωφορείο δ ήρθε περπάτημα μέχρι την ουρά για τον έλεγχο του qr code το οποίο το κοιτούσαν οι αστυνομικοί τους αριθμούς στα γρήγορα κ αναλόγως δεξιά ουρα για τεστ αριστερά έφυγες!!!
Ελλάς το μεγαλείο σου!!!

Σόρρυ αν σας κούρασα απλά θέλω να μεταφέρω την εμπειρία μου για να βοηθήσω όσους θέλουν να ταξιδέψουν στο εξωτερικό μετά τον κωρονοιο
Καλησπέρα!μια διευκρίνιση για ήθελα γιατί δεν έχω καταλάβει.σε ταξίδι μου προς τη Ρώμη δεν θα χρειαστεί qr code στην επιστροφή όμως θα πρέπει να έχω;;;; ευχαριστώ
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα!μια διευκρίνιση για ήθελα γιατί δεν έχω καταλάβει.σε ταξίδι μου προς τη Ρώμη δεν θα χρειαστεί qr code στην επιστροφή όμως θα πρέπει να έχω;;;; ευχαριστώ
Ναι. Χρειάζεται για όλα τα ταξίδια προς Ελλάδα.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
Συγγνὼμη, προφανὼς ὲχει απαντηθεὶ αλλὰ εὶπα να ρωτὴσω. Τὶ ισχὺει τὼρα;



Μπαὶνεις στὴς ετζὴαν/wizz/ ρἀϊαν/ την ιστιοσελὶδα (sic), κλεὶνεις ὲνα εισιτὴριο και τσουλὰει η φὰσις ὲτσι απλά; Παγαίνεις δηλαδὴς στὸ αερολιμὰνι μὲ μὰσκα τὸ μοναδικὸ ἐφὸδιο καὶ ευκὸλως διὲρχεσαι τοὺ αρεοδρὸμιου τοὺ παραλὴπτου;
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Καλησπέρα! Για να ταξιδέψω με aegean και Ryanair πρέπει να υποβάλλω κάποια φόρμα για τον covid? Αν ναι, πού τη βρίσκω;
 

MIX

Member
Μηνύματα
18
Likes
33
Καλησπέρα! Για να ταξιδέψω με aegean και Ryanair πρέπει να υποβάλλω κάποια φόρμα για τον covid? Αν ναι, πού τη βρίσκω;
Https://travel.gov.gr/#/Με οποιαδήποτε εταιρεία κ αν πετάς προς την Ελλάδα συμπληρώνεις αυτή την "χαζομάρα"

Δηλώνεις τα στοιχεία σου
Τα στοιχεία της πτήσης σου
Που θα μείνεις
Ποιες χώρες έχεις επισκεφθεί
Τα μεσάνυχτα πριν την πτήση σου θα σε έρθει στο mail σου ένα QR code
Κ όταν με το καλό επιστρέψεις γεμάτος νέες εμπειρίες θα περιμένεις στην ουρά για να δει o αστυνομικός που στην έχει στημένη κ σε περιμένει τον αριθμό του QR code κ αναλόγως δεξιά έλεγχος
Αριστερά έφυγες!!!😉
 

ZoReN

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα. Στις 4 Αυγούστου πετάω για βουδαπεστη. Θα χρειαστώ κάποιο έγγραφο για την είσοδο στην βουδαπεστη; από ότι κατάλαβα το plf θα το συμπληρώσω όσο είμαι εκεί. Θα το χρειαστώ δηλαδή μόνο για να μπω στην Ελλάδα σωστά; η πτήση μου για την Ελλάδα είναι στις 7 το πρωί. Από πότε μπορώ να το συμπληρώσω και πότε θα έρθει το qr; πολλές ερωτήσεις ελπίζω να μην κούρασα
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Https://travel.gov.gr/#/Με οποιαδήποτε εταιρεία κ αν πετάς προς την Ελλάδα συμπληρώνεις αυτή την "χαζομάρα"

Δηλώνεις τα στοιχεία σου
Τα στοιχεία της πτήσης σου
Που θα μείνεις
Ποιες χώρες έχεις επισκεφθεί
Τα μεσάνυχτα πριν την πτήση σου θα σε έρθει στο mail σου ένα QR code
Κ όταν με το καλό επιστρέψεις γεμάτος νέες εμπειρίες θα περιμένεις στην ουρά για να δει o αστυνομικός που στην έχει στημένη κ σε περιμένει τον αριθμό του QR code κ αναλόγως δεξιά έλεγχος
Αριστερά έφυγες!!!😉
Σ' ευχαριστώ πολύ! Συμπληρώνω το ίδιο και για ταξίδι προς εξωτερικό;
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Σ' ευχαριστώ πολύ! Συμπληρώνω το ίδιο και για ταξίδι προς εξωτερικό;
Παιδιά, η PLF είναι ελληνική διαδικασία, μόνο για όσους, Έλληνες και ξένους ταξιδεύουν ΠΡΟΣ Ελλάδα.
Για ταξίδια προς άλλες χώρες, πρέπει να ενημερώνεστε για τις διαδικασίες των χωρών αυτών.
Υπομονή και καλά ταξίδια σε όλους, είναι δύσκολοι οι καιροί.
 

maria84

Member
Μηνύματα
90
Likes
42
Σκεφτόμασταν αν θα πηγαίναμε Κωνσταντινούπολη 26 Αυγ. αλλά η Α3 μας έβγαλε από τη δύσκολη θέση. Ακυρώθηκαν και οι δυο πτήσεις. Τέλος και αυτό....
Εμένα δεν λέει πάντως να με βγάλει από τη δύσκολη θέση για πτήση 26 Σεπτέμβρη.Στην πρωινή πτήση που έχω κλείσει και το εισητήριο λέει ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις.Ελπίζω να ακυρώσει γιατί είναι και πέντε εισητήρια ,αλλιώς θα κλαίω τα λεφτά μου
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ας μοιραστώ κι εγώ την εμπειρία μου από το πρώτο ταξίδι μετά καραντίνας (αν και λίγο ετεροχρονισμένα).

Αναχώρηση 29/06 για Amsterdam, από ένα θλιβερά άδειο Βενιζέλο 10 η ώρα το πρωί. Πιο άδειο κι από τις πτήσεις που έχω πάρει στις 6παρά, λες και το χαμε κλείσει για πάρτη μας.
Ταχύτατος έλεγχος, και στην πύλη έλεγχοι από την αστυνομία σε όποιον δεν φαινόταν και τόσο Ευρωπαίος λόγω χρώματος ή ρουχισμού.
Αναχώρηση Transavia με φυσούνα και από το MTB (δεν ξέρω τι ίσχυε προ covid). Όλοι μάσκα μέσα, και το cabin crew προσπαθούσε να μετακινήσει σε άδειες 3αδες εκείνους που ταξίδευαν μόνοι μιας και το αεροπλάνο ήταν 3/5 γεμάτο.

Άφιξη σε ένα επίσης τραγικά άδειο Schiphol. Υποθετικά για άφιξη στην Ολλανδία εκείνον τον καιρό έπρεπε ήδη να έχεις κλείσει κάπου διαμονή πηγαίνοντας και να μπορείς να το αποδείξεις αυτό κατά την άφιξη. Στην πραγματικότητα απλά γινόταν έλεγχος για ταυτότητα/διαβατήριο πολίτη ΕΕ.
Η Ολλανδία αρκετά χαλαρή θα έλεγα στο θέμα κορώνα. Μάσκα μόνο στα ΜΜΜ κι αυτό επειδή είναι υποχρεωτικό. Μάσκα στο δρόμο, μόνο από ελάχιστους τουρίστες στο Άμστερνταμ και τη Χάγη. Σούπερ μάρκετ-μαγαζιά, με πλαφόν ατόμων και ουρά απ' έξω, αλλά καμία χρήση μάσκας. Τα εστιατόρια/μπαρ λειτουργούν κυρίως με κρατήσεις αλλά και last minute μπορείς να πας αν υπάρχει χώρος. Ορισμένα μαγαζιά δε δέχονταν μετρητά λόγω της κατάστασης.
Μιας που έμενα Utrecht και το Amsterdam το είδα μόνο σε μονοήμερη και είχα χρόνια να το ξαναδώ, δεν μπορώ να κάνω εκτίμηση για την ποσότητα του κόσμου εκεί. Υπήρχε και κυκλοφορούσε, αλλά ας πούμε πως στη Dam square μπορούσες να αράξεις τηρώντας αποστάσεις.

Αναχώρηση από Eindhoven για Ciampino με Ryan στις 06/07. Στο EIN, είσοδος μόνο σε ταξιδιώτες και, όπως και στο Schiphol αν δεν κάνω λάθος, η μάσκα είναι υποχρεωτική μόνο σε check-in/έλεγχο/πύλη. Ο κόσμος φανερά περισσότερος από μία βδομάδα πριν στο Schiphol. Η πτήση Ryan, μια πτήση από τα παλιά. Σχεδόν full, 25' turnaround time, μάσκα όλοι (κι αν κάποιος την έβγαζε και κάποιος άλλος τον ρουφιάνευε, δεχόταν παρατήρηση από το cabin crew).
Άφιξη σε ένα όχι τόσο άδειο Ciampino (είναι και μικρό να πεις). Θερμικές κάμερες κατά την άφιξη, κι από τα γραφειάκια εκεί στις αφίξεις μόνο ένα ανοιχτό με τεράστια ουρά για να βγάλει ο κόσμος εισιτήρια (θυμάμαι ότι είχε και ticket machines κάποτε, μάλλον αφαιρέθηκαν πια.)
Στην ~4ωρη στάση Ρώμη πήγα μέχρι Re Di Roma για pizza και Moretti, άρα όχι τόσο τουριστοκεντρικά για να 'χω εκτίμηση κόσμου. Μάσκα στα μέσα, μάσκα στο super market, μάσκα και στο pizzάδικο, μάσκα ακόμα κι από κάποιο λίγο κόσμο όταν περπατούσε έξω.

Αναχώρηση από CIA για ATH. Τσεκάρισμα boarding pass και νομίζω θερμική κάμερα κατά την είσοδο. Το security πήρε κάποιο χρόνο μιας που μόνο ένας διάδρομος ήταν ανοιχτός. Ύστερα, η πιο άδεια πτήση Ryan που 'χω πετύχει προσωπικά, το πολύ 3/5 full (απορώ πως δεν ακυρώθηκε ομολογώ).
Άφιξη στο Satellite αλλά λεωφορειάκι για το Main. Φωνές να έχουμε έτοιμα τα QR στη διαδρομή για το Main, κι όποιος δεν το είχε συμπληρωμένο να το συμπλήρωνε σε χαρτί επιτόπου.
Πράγματι επελέγησαν κάποιοι από την πτήση για τεστ. Ο αλγόριθμος επιλογής θα υποθέσω ότι λαμβάνει υπόψιν το αν θα πεις "Hello" ή "Χαίρετε" στον αστυνομικό, μιας που αυτό που ελεγχόταν ήταν μόνο το ίδιο το QR από ένα ανθρώπινο μάτι 😵. Συνολικά πρέπει να πήγαν καμιά δεκαριά άτομα για τεστ.

Συμπερασματικά λοιπόν, απ' τα 4 μόνο στην Αθήνα είδα μονάδες για τεστ στις αφίξεις. Θα έλεγα ότι στη Ρώμη αντιλαμβανόσουν πολύ περισσότερο τη διαφορά από την pro covid εποχή σε σχέση με την Ολλανδία.
(11 μέρες μετά, και νιώθω υγιής. 🥳)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.717
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom