Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Στη Γερμανία πάντως είναι υποχρεωτική στα ΜΜΕ και τα μαγαζιά, όπως φαρμακεία και σούπερ μάρκετ. Και ναι, στο μετρό κυρίως και το λεωφορείο κάνουν παρατήρηση οι άλλοι πολίτες αν δε φοράς ή φοράς τη μισή (αυτό το απίστευτο με τη μύτη έξω).

Ήμουν σίγουρη για τους Γερμανούς πως θα το τηρούσαν και θα έκαναν παρατήρηση σε όποιον δεν φορά.:)
Είναι υποχρεωτική και στα εμπορικά κέντρα; Λένε πως κι εδώ στην Ελλάδα συζητιέται να επεκταθεί η υποχρεωτική χρήση σε όλους τους κλειστούς χώρους, όπως γίνεται κι αλλού....
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Στη Γερμανία πάντως είναι υποχρεωτική στα ΜΜΕ και τα μαγαζιά, όπως φαρμακεία και σούπερ μάρκετ. Και ναι, στο μετρό κυρίως και το λεωφορείο κάνουν παρατήρηση οι άλλοι πολίτες αν δε φοράς ή φοράς τη μισή (αυτό το απίστευτο με τη μύτη έξω).
Ήμουν σίγουρη για τους Γερμανούς πως θα το τηρούσαν και θα έκαναν παρατήρηση σε όποιον δεν φορά.:)
Είναι υποχρεωτική και στα εμπορικά κέντρα; Λένε πως κι εδώ στην Ελλάδα συζητιέται να επεκταθεί η υποχρεωτική χρήση σε όλους τους κλειστούς χώρους, όπως γίνεται κι αλλού....
Στο Βερολίνο είναι εδώ και καιρό υποχρεωτική (από αρχές Ιούλη αν θυμάμαι καλά) και στα ΜΜΜ, πληρώνεις πρόστιμο αν σε πιάσουν χωρίς. Στα εμπορικά κέντρα ήταν πάντα υποχρεωτική.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ήμουν σίγουρη για τους Γερμανούς πως θα το τηρούσαν και θα έκαναν παρατήρηση σε όποιον δεν φορά.:)
Είναι υποχρεωτική και στα εμπορικά κέντρα; Λένε πως κι εδώ στην Ελλάδα συζητιέται να επεκταθεί η υποχρεωτική χρήση σε όλους τους κλειστούς χώρους, όπως γίνεται κι αλλού....
Ναι, στη Φρανκφούρτη είναι υποχρεωτική και στα εμπορικά κέντρα, όπως και στα μουσεία και γενικά όπου συνωστίζεται πολύς κόσμος. Τους θυμάμαι από μικρή τους Γερμανούς, μια ζωή μαζί τους πια, έβγαινε η γιαγιά και έκανε παρατήρηση αν πάρκαρες παράνομα...;)
 

kate.th

Member
Μηνύματα
26
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
"Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ"
Καλησπέρα σε όλους!
Σκοπεύουμε, αν μας βγει τελικά με όλα αυτά που συμβαίνουν, να ταξιδέψουμε για Κροατία 1 με 12 Αυγούστου οδικώς από Θεσσαλονίκη. Γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει με τα σύνορα της Αλβανίας, Μαυροβουνίου και Σερβίας? Είναι ανοιχτά, μπορούμε να περάσουμε και να επιστρέψουμε? Γιατί μας λένε ότι ανάλογα με τις εξελίξεις κλείνουν και ανοίγουν.
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Στη Γερμανία πάντως είναι υποχρεωτική στα ΜΜΕ και τα μαγαζιά, όπως φαρμακεία και σούπερ μάρκετ. Και ναι, στο μετρό κυρίως και το λεωφορείο κάνουν παρατήρηση οι άλλοι πολίτες αν δε φοράς ή φοράς τη μισή (αυτό το απίστευτο με τη μύτη έξω).
Στα μουσεία στο Μόναχο ξέρεις τι ισχύει όσον αφορά τη χρήση μάσκας?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.280
Μας αρέσει η δεν μας αρέσει θα πρέπει να καταλάβουμε ότι είναι απαραίτητο να έχουμε μαζί μας μάσκα/μάσκες και να προσαρμοζόμαστε στους κανονισμούς που ισχύουν στην χώρα του ταξιδιού μας και ανάλογα σε ΜΜΜ,μουσεία,κλειστούς χώρους κτλ.Δεν είναι κάτι τόσο δύσκολο ή δυσάρεστο νομίζω.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Στα μουσεία στο Μόναχο ξέρεις τι ισχύει όσον αφορά τη χρήση μάσκας?
Ναι, υπάρχει η υποχρέωση μάσκας και για το προσωπικό και για τους επισκέπτες.
αν ξέρετε γερμανικά, αυτό το link θα βοηθούσε: https://www.muenchen.de/veranstaltungen/aktuell/2020/corona-lockerungen-museen-oeffnung.html, νομίζω αν μπείτε στο site έχει και στα αγγλικά τις πληροφορίες.
 

Xristina.j

Member
Μηνύματα
12
Likes
10
Καλησπέρα σε όλους!
Σκοπεύουμε, αν μας βγει τελικά με όλα αυτά που συμβαίνουν, να ταξιδέψουμε για Κροατία 1 με 12 Αυγούστου οδικώς από Θεσσαλονίκη. Γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει με τα σύνορα της Αλβανίας, Μαυροβουνίου και Σερβίας? Είναι ανοιχτά, μπορούμε να περάσουμε και να επιστρέψουμε? Γιατί μας λένε ότι ανάλογα με τις εξελίξεις κλείνουν και ανοίγουν.
Ταξίδεψα πριν 15 μέρες από Ελλάδα Αλβανία και πάλι πίσω. Για όσους είναι με ελληνική ταυτότητα η διαβατήριο δεν υπάρχει κανένας απολύτως περιορισμός!
 

kate.th

Member
Μηνύματα
26
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
"Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ"
Ταξίδεψα πριν 15 μέρες από Ελλάδα Αλβανία και πάλι πίσω. Για όσους είναι με ελληνική ταυτότητα η διαβατήριο δεν υπάρχει κανένας απολύτως περιορισμός!
Σε ευχαριστώ πολύ!
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Συμπληρώνω τώρα την ηλεκτρονική φόρμα για την είσοδο στην Ελλάδα (Passenger Locator Form). Μου ζητάει μια λίστα με όλα τα μέρη που θα μείνω τις 14 μέρες μετά την άφιξή μου. Ήδη έχω μπερδευτεί.... Στην ηλεκτρονική φόρμα έχει μόνο δύο επιλογές για τα μέρη που θα μείνω. Εγώ όμως ήδη ξέρω ότι θα μείνω τουλάχιστον σε 3 μέρη... ένα στην Αθήνα, ένα στην πόλη μου και ένα στο χωριό. Όπως το λέει η φόρμα νομίζω ότι είναι σαν να είσαι περιορισμένος σε 2 μέρη. Επιπλέον στις διευθύνσεις ζητάει οδό και όχι αριθμό!! (Ενώ στην διεύθυνση κατοικίας μου ζητάει και τα 2). Πιστεύω ότι 2 ενδεχόμενα μπορεί να ισχύουν και κλίνω περισσότερο στο 1ο επειδή Ελλάδα είσαι. Το 1ο είναι ότι η φόρμα έγινε στο πόδι από κάποιον σε 5 λεπτά. Το 2ο ότι όντως μπορώ να μείνω σε 2 μέρη στις 14 μέρες μου εκεί και αλλιώς θα πληρώσω πρόστιμο. Τουλάχιστον δεν φαίνεται να υπάρχει περιορισμός που θα είναι αυτά τα μέρη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.410
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom