Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Το 2ο ότι όντως μπορώ να μείνω σε 2 μέρη στις 14 μέρες μου εκεί και αλλιώς θα πληρώσω πρόστιμο. Τουλάχιστον δεν φαίνεται να υπάρχει περιορισμός που θα είναι αυτά τα μέρη.
Αν σιγουρευτείς ότι είναι έτσι,βάλτο εδώ να ξέρουμε γιατί κι εγώ σε κανένα μήνα θα κάνω σχεδόν το ίδιο.Μετά το γυρισμό 1 εβδομάδα σε χωριό και από κει και πέρα στην πόλη.
 
Last edited:

ThaliaVen

Member
Μηνύματα
14
Likes
8
Σχετικά με αυτό το PLF, να ρωτήσω αν έχω καταλάβει σωστά. Εγώ επιστρέφω Ελλάδα 26 Αυγούστου. 23-24 του μήνα θα συμπληρώσω ό,τι χρειάζεται ηλεκτρονικά και τα μεσάνυχτα στις 26 θα μου στείλουν μέσω μέιλ ένα QR Code το οποίο θα δείχνω όταν μου ζητηθεί και τέλος; Δεν χρειάζεται να εκτυπώσω κάποιο χαρτί ή κάτι άλλο;
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλησπέρα σε όλους!
Σκοπεύουμε, αν μας βγει τελικά με όλα αυτά που συμβαίνουν, να ταξιδέψουμε για Κροατία 1 με 12 Αυγούστου οδικώς από Θεσσαλονίκη. Γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει με τα σύνορα της Αλβανίας, Μαυροβουνίου και Σερβίας? Είναι ανοιχτά, μπορούμε να περάσουμε και να επιστρέψουμε? Γιατί μας λένε ότι ανάλογα με τις εξελίξεις κλείνουν και ανοίγουν.
Επειδή πήγα πρόσφατα στο Μαυροβούνιο, έχει κλειστά σύνορα για προερχόμενους από Σερβία και Αλβανία, εκτός αν περάσεις transit. Δεν πρέπει να έχεις διανυκτερεύσει δηλαδή σε αυτές τις χώρες.
 

kate.th

Member
Μηνύματα
26
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
"Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ"
Επειδή πήγα πρόσφατα στο Μαυροβούνιο, έχει κλειστά σύνορα για προερχόμενους από Σερβία και Αλβανία, εκτός αν περάσεις transit. Δεν πρέπει να έχεις διανυκτερεύσει δηλαδή σε αυτές τις χώρες.
Οκ, σε ευχαριστώ πολύ!
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σχετικά με αυτό το PLF, να ρωτήσω αν έχω καταλάβει σωστά. Εγώ επιστρέφω Ελλάδα 26 Αυγούστου. 23-24 του μήνα θα συμπληρώσω ό,τι χρειάζεται ηλεκτρονικά και τα μεσάνυχτα στις 26 θα μου στείλουν μέσω μέιλ ένα QR Code το οποίο θα δείχνω όταν μου ζητηθεί και τέλος; Δεν χρειάζεται να εκτυπώσω κάποιο χαρτί ή κάτι άλλο;
Καλημέρα. Πρέπει να έχεις μαζί σου, εκτυπωμένη ή όχι (στο τηλέφωνο αν μπορείς να βλέπεις τα mails σου) την επιβεβαίωση που σου στέλνουν όταν συμπληρώνεις την PLF. Αν ειδικά ταξιδεύεις βράδυ και φτάνεις μετά την αλλαγή της ημέρας, ο QR Code έρχεται τα μεσάνυχτα, οπότε θα σου έρθει όσο θα ταξιδεύεις. Στην περίπτωση αυτή πρέπει να έχεις οπωσδήποτε το επιβεβαιωτικό μέιλ για να ταξιδέψεις.
 

ThaliaVen

Member
Μηνύματα
14
Likes
8
Καλημέρα. Πρέπει να έχεις μαζί σου, εκτυπωμένη ή όχι (στο τηλέφωνο αν μπορείς να βλέπεις τα mails σου) την επιβεβαίωση που σου στέλνουν όταν συμπληρώνεις την PLF. Αν ειδικά ταξιδεύεις βράδυ και φτάνεις μετά την αλλαγή της ημέρας, ο QR Code έρχεται τα μεσάνυχτα, οπότε θα σου έρθει όσο θα ταξιδεύεις. Στην περίπτωση αυτή πρέπει να έχεις οπωσδήποτε το επιβεβαιωτικό μέιλ για να ταξιδέψεις.

Πετάω 8:30 το πρωί οπότε υποθέτω μεσάνυχτα 25 προς 26 Αυγούστου θα έχω το QR code. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια Vicks! :)
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πετάω 8:30 το πρωί οπότε υποθέτω μεσάνυχτα 25 προς 26 Αυγούστου θα έχω το QR code. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια Vicks! :)
Να είσαι καλά, τυχερή είσαι! εγώ φτάνω Αθήνα 01:15, ελπίζω να μου έρθει ο κωδικός όσο είμαι εν πτήσει... :confused:
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
7.981
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Συγγνώμη για να καταλάβω,εγώ φεύγω από Φρανκφούρτη 2100 και φτάνω Αθήνα 0100 πως και πότε θα δω-βρω-τυπώσω η λάβω το qr ?
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Συγγνώμη για να καταλάβω,εγώ φεύγω από Φρανκφούρτη 2100 και φτάνω Αθήνα 0100 πως και πότε θα δω-βρω-τυπώσω η λάβω το qr ?
την ίδια ώρα ταξιδεύω, με Lufthansa. Αναχωρώ 24/7 από Φρανκφούρτη στις 21:15 και φτάνω 01:15 ώρα Αθήνας. Ως εκ τούτου, στη φόρμα PLF συμπλήρωσα ως ημερομηνία άφιξης που ζητάει την 25η Ιουλίου, εφόσον θα αλλάξει η μέρα. Λογικά ο κωδικός θα μου έρθει τα μεσάνυχτα 24ης προς 25η Ιουλίου, δηλαδή μία ώρα περίπου πριν προσγειωθώ. Ο Θεός βοηθός.
Αν σε βοηθάει, τη φόρμα τη συμπλήρωσα 21/7, το επιβεβαιωτικό μέιλ μου ήρθε αμέσως και αναφέρει πάνω πως εάν η άφιξη είναι την επόμενη μέρα, μπορείς να ταξιδέψεις με αυτό, χωρίς να έχεις τον κωδικό.

στο μέιλ θα σου έρθει, δε μπορείς να το δεις στο κινητό; εκτύπωση πιο δύσκολα
 
Last edited by a moderator:

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
στο μέιλ θα σου έρθει, δε μπορείς να το δεις στο κινητό; εκτύπωση πιο δύσκολα
Update: Εφτασα Αθήνα 01:40. Η πτήση της Lufthansa από Φρανκφούρτη γεμάτη, οι Γερμανοί δεν κοίταζαν τίποτα, επιβίβαση σε γκρουπ μόνο με την κάρτα επιβίβασης. Ο QR Code μου ήρθε λίγο μετά τα μεσάνυχτα ώρα Ελλάδας, η πτήση είχε ίντερνετ και το είδα άμεσα.
Στο Ελ. Βενιζέλος αποβιβαστήκαμε ανά σειρά θέσεων. Μπαίναμε σε πούλμαν, δείχναμε τον κωδικό και είτε σε άφηναν προς την έξοδο, είτε έμπαινες σε παραβάν όπου σου έκαναν το τεστ... Δεν κατάλαβα πώς γίνεται η επιλογή, ίσως κάτι στους αριθμούς των κωδικών. Από την ώρα της προσγείωσης έως την έξοδο από το αεροδρόμιο αφού παρέλαβα και βαλίτσα, ζήτημα αν μεσολάβησε ένα τέταρτο, εντυπωσιάστηκα! Ομολογώ πως με τόσα που είχα ακούσει, η φάση αποδείχτηκε πολύ κακό για το τίποτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.210
Μηνύματα
883.805
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom