Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Πλέον σε πάρα πολλές πόλεις της Γαλλίας, κάθε μέρα μπαίνουν κι άλλες πόλεις στην λίστα. Αστυνομοι σε πολλά σημεία και σου ορμανε αν δεν την φοράς κανονικά. Μερικοί την φοράνε κολαρο....

Γενικά τα μέτρα θα τα παίρνει κάθε περιοχή ξεχωριστά. Λενε ότι γίνεται για να αποφύγουμε νέο lockdown. Δεν είμαι αισιόδοξος😟
Γνωρίζεις Señor_Nada τι κατάσταση επικρατεί σε Μασσαλία και Λυών? Σε τι επίπεδο γενικότερα βρίσκονται τα κρούσματα και τα περιοριστικά μέτρα?
Έπεσε μια σκέψη στο τραπέζι μήπως και καταφέρναμε να κάνουμε μια επίσκεψη εξπρές μέσα Σεπτεμβρίου αν δεν μας κλειδώσουν πάλι στο καβούκι μας.....
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Γνωρίζεις Señor_Nada τι κατάσταση επικρατεί σε Μασσαλία και Λυών? Σε τι επίπεδο γενικότερα βρίσκονται τα κρούσματα και τα περιοριστικά μέτρα?
Έπεσε μια σκέψη στο τραπέζι μήπως και καταφέρναμε να κάνουμε μια επίσκεψη εξπρές μέσα Σεπτεμβρίου αν δεν μας κλειδώσουν πάλι στο καβούκι μας.....
κοιτα,ο ξαδελφος μου ηρθε απο αβινιον,αεροπορικως,στο ηρακλειο,μ ενα απλο plf,μες στην καλη χαρα,χωρις τεστ,χωρις τιποτα,αυριο παει μυκονο,επισης μες στο κεφι και την τρελη χαρα,μασκες σε εσωτερικους χωρους ναι,αλλα δεν τρελαινονται οπως εμεις εδω...οι περισσοτεροι το περασαν,και δεν πεθαναν,αλλα και παλι εγω προσωπικα ψιλοφοβαμαι,ελεγα να πεταχτω οκτωβρη μασσαλια,αλλα θα δουμε μεχρι τοτε.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.468
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Γνωρίζεις Señor_Nada τι κατάσταση επικρατεί σε Μασσαλία και Λυών? Σε τι επίπεδο γενικότερα βρίσκονται τα κρούσματα και τα περιοριστικά μέτρα?
Έπεσε μια σκέψη στο τραπέζι μήπως και καταφέρναμε να κάνουμε μια επίσκεψη εξπρές μέσα Σεπτεμβρίου αν δεν μας κλειδώσουν πάλι στο καβούκι μας.....

Η Λυών είναι απ'τις λίγες πόλεις που δεν έχει κάνει υποχρεωτική την χρήση μάσκας σε εξωτερικούς χώρους και ισχυρίζονται ότι δεν έχουν πολλά κρούσματα αυτή τη στιγμή. Όμως υπάρχουν φοβίες ότι θα σκάσει το πρόβλημα σε μερικές βδομάδες.

Μαρσειγ υποχρεωτική χρήση μάσκας και σε εξωτερικούς χώρους.

Κατά τ'αλλα δεν υπάρχουν περιορισμοί,αλλα αυτό μπορεί να αλλάξει από ώρα σε ώρα!

Αυτή τη στιγμή είμαι στη Μονπελιέ κι έχει πολλούς τουρίστες, ειδικά από βόρεια Ευρώπη. Πολλά ξενοδοχεία είναι φουλ. Μέχρι χθες γινόταν χαμός στα μπαρ ο ένας πάνω στον άλλο στην κυριολεξία κι από σήμερα έγινε υποχρεωτική η μάσκα και σε εξωτερικούς χώρους. Λένε ότι θα κρατήσει μέχρι μέσα Σεπτέμβρη!

Θα πρότεινα σε κάποιον να κλείσει μόνο αν δεν το πειράζει να ακυρωθεί η πτήση του. Γιατί αυτό είναι πολύ πιθανό σενάριο. Τα εισιτήρια για τρένα είναι σε πραγματικά χαμηλές τιμές αυτή την περίοδο. Δεν το έχω ξαναδεί αυτό το πράγμα.

Οφτοπικ:η νότια Γαλλία είναι μακράν το πιο ενδιαφέρον κομμάτι της Γαλλίας για ταξιδι. Έχει τις πιο όμορφες πόλεις και τα εντυπωσιακοτερα αξιοθέατα κατά την γνώμη μου.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Η Λυών είναι απ'τις λίγες πόλεις που δεν έχει κάνει υποχρεωτική την χρήση μάσκας σε εξωτερικούς χώρους και ισχυρίζονται ότι δεν έχουν πολλά κρούσματα αυτή τη στιγμή. Όμως υπάρχουν φοβίες ότι θα σκάσει το πρόβλημα σε μερικές βδομάδες.

Μαρσειγ υποχρεωτική χρήση μάσκας και σε εξωτερικούς χώρους.

Κατά τ'αλλα δεν υπάρχουν περιορισμοί,αλλα αυτό μπορεί να αλλάξει από ώρα σε ώρα!

Αυτή τη στιγμή είμαι στη Μονπελιέ κι έχει πολλούς τουρίστες, ειδικά από βόρεια Ευρώπη. Πολλά ξενοδοχεία είναι φουλ. Μέχρι χθες γινόταν χαμός στα μπαρ ο ένας πάνω στον άλλο στην κυριολεξία κι από σήμερα έγινε υποχρεωτική η μάσκα και σε εξωτερικούς χώρους. Λένε ότι θα κρατήσει μέχρι μέσα Σεπτέμβρη!

Θα πρότεινα σε κάποιον να κλείσει μόνο αν δεν το πειράζει να ακυρωθεί η πτήση του. Γιατί αυτό είναι πολύ πιθανό σενάριο. Τα εισιτήρια για τρένα είναι σε πραγματικά χαμηλές τιμές αυτή την περίοδο. Δεν το έχω ξαναδεί αυτό το πράγμα.

Οφτοπικ:η νότια Γαλλία είναι μακράν το πιο ενδιαφέρον κομμάτι της Γαλλίας για ταξιδι. Έχει τις πιο όμορφες πόλεις και τα εντυπωσιακοτερα αξιοθέατα κατά την γνώμη μου.
Σε ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερέστατη απάντηση. Η σκέψη για Λυών ήρθε κυρίως επειδή ακούσαμε πως είναι καλύτερη η κατάσταση εκεί, για την ώρα, και λόγω του περιορισμένου χρόνου που έχουμε στη διαθεσή μας. Σίγουρα η Μασσαλία είναι πολύ πιο ελκυστική αλλά μας είπαν πως τα κρούσματα είναι πολύ περισσότερα εκεί κάτω και θεωρώ ότι χρειάζονται παραπάνω απο 4 μέρες για να την απολαύσεις.
Ακόμα δεν κλείσαμε τίποτα, απλώς μας τριγυρίζει σαν σκέψη,αν και δύσκολο το βλέπω.....
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Για πτησεις απο Σουηδία, Τσεχία, Βέλγιο, Ισπανία και Ολλανδία απο 17/8, ηδη στο reopen eu αναφέρεται οτι οι Έλληνες εξαιρούνται από την προσκόμιση αρνητικού τεστ. Το travel.gov.gr έχει να ανανεωθεί απο 7/8.
.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Για πτησεις απο Σουηδία, Τσεχία, Βέλγιο, Ισπανία και Ολλανδία απο 17/8, ηδη στο reopen eu αναφέρεται οτι οι Έλληνες εξαιρούνται από την προσκόμιση αρνητικού τεστ. Το travel.gov.gr έχει να ανανεωθεί απο 7/8.
.
Απο όσο διάβασα η προσκόμιση αρνητικού τεστ είναι υποχρεωτική για έλληνες πολίτες όπως και για κατόχους αδειών παραμονής μόνο στα χερσαία σύνορα της Κακαβιάς απο 17/8.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Απο όσο διάβασα η προσκόμιση αρνητικού τεστ είναι υποχρεωτική για έλληνες πολίτες όπως και για κατόχους αδειών παραμονής μόνο στα χερσαία σύνορα της Κακαβιάς απο 17/8.
Για ολα τα χερσαία σύνορα ισχύει.

Επανήλθα για να μην μείνουν οι ενδιαφερόμενοι με λανθασμένη εντύπωση στη συζήτηση που είχε γίνει πιο πριν.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.468
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
θεωρώ ότι χρειάζονται παραπάνω απο 4 μέρες για να την απολαύσεις.
Ακόμα δεν κλείσαμε τίποτα, απλώς μας

100% ναι! Με 4 μέρες δεν θα μπορείτε να αποφασίσετε σε ποια κοντινή στην μαρσειγ πόλη να πρωτοπατε. Έχει πολύ ψωμί! Θέλει μέρες η περιοχή. Καλύτερα Λυών για τόσες μέρες.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
100% ναι! Με 4 μέρες δεν θα μπορείτε να αποφασίσετε σε ποια κοντινή στην μαρσειγ πόλη να πρωτοπατε. Έχει πολύ ψωμί! Θέλει μέρες η περιοχή. Καλύτερα Λυών για τόσες μέρες.
Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία..... Ας παρακολουθήσουμε τις εξελίξεις και βλέπουμε.....
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.353
Φαντάζομαι ισχύει και για όσους έρχονται με πλοίο από Ιταλία;
Μέχρι στιγμής όχι.Αρκει η φόρμα plf με τον κωδικό QR που σ στέλνουν.Αναλογα τον κωδικό προκύπτουν δύο αποτελέσματα,α) είτε περνάς χωρίς έλεγχο β) είτε περνάς για να σ κάνουν το τέστ όπου για 24 ώρες έως ότου βγεί το αποτέλεσμα είσαι σε αυτοπεριορισμο.

Τα παραπάνω τα καθορίζει το ιμειλ που θα σου στείλουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.624
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom