Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.604
Likes
12.423
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Φίλοι και φίλες, πάω να συμπληρώσω το έντυπο και δεν μου δίνει την αυριανή ημέρα που ταξιδεύω αλλά την επόμενη. Είχα την εντύπωση ότι συμπληρώνεται 24 ώρες πριν τουλάχιστον....
Είσαι πλεον στην ημέρα που ταξιδευεις.
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Αυτό τι σημαίνει ;(Με τρομάζεις! Λες να ξεμείνω πίσω; )
Μα κι εσυ περιμένεις το τελευταίο 24ωρο για να ασχοληθείς με αυτό; Συμπλήρωσε το 3-4 μέρες πριν να ξεμπερδεύεις πια. Δυστυχώς είναι πιθανό να σου αρνηθούν την επιβίβαση.Φαντάζομαι έχεις ακούσει για ανάλογες περιπτώσεις.
 
Last edited:

evik

Member
Μηνύματα
25
Likes
10
Μα κι εσυ περιμένεις το τελευταίο 24ωρο για να ασχοληθείς με αυτό; Συμπλήρωσε το 3-4 μέρες πριν να ξεμπερδεύεις πια. Δυστυχώς είναι πιθανό να σου αρνηθούν την επιβίωση.Φαντάζομαι έχεις ακούσει για ανάλογες περιπτώσεις.
Το αμέλησα τελείως! ...Δλδ "κάηκε" αυτό το εισιτήριο; Να κλείσω άλλο για την επόμενη;
 
Last edited:

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Το αμέλησα τελείως! ...Δλδ "κάηκε" αυτό το εισιτήριο; Να κλείσω άλλο για την επόμενη;
Δε ξέρω,δε μπορείς να πεις όμως και με σιγουριά.Ισως ταξιδέψεις κανονικά.Εξαρταται και τη χώρα.Εχω διαβάσει ότι κάποιοι από Γερμανία είχαν προβλήματα. Βέβαια ύπαρχει και το θέμα με το ενδεχόμενο πρόστιμο των 500€ στην Ελλάδα.
 

Knik

Member
Μηνύματα
68
Likes
58
Επιστροφη στη χωρα της φαιδρας πορτοκαλεας: τα τεστ στην αφιξη γινονται δειγματοληπτικα κοιτωντας τον ληγοντα αριθμο του PLF,, ουτε καν σκαναριστηκε, και δυστυχως δεν ημουν στο δειγμα. Αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να απομονωθω εθελοντικα για λιγες μερες για παν ενδεχομενο, ενα αν ειχα τεσταριστει θα ηξερα οτι δεν εχω κολλησει η οτι εχω.
Στον Γρηγορη του Ελ Βενιζελος για καφε οι μισοι φορανε ασπιδακι πηγουνιου, θετοντας τον εαυτο τους πρωτα και τους αλλους μετα σε κινδυνο. Καλα κρασια.
Βοηθήστε με λίγο γιατί έχω μπερδευτεί η ταξιδιωτική οδηγία που έβγαλε η ιταλική κυβέρνηση για το τεστ που πρέπει να γίνει φαντάζομαι ότι αφορά όλους και όχι μόνο τους Ιταλούς πολίτες.ευχαριστω!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.011
Likes
40.954
Βοηθήστε με λίγο γιατί έχω μπερδευτεί η ταξιδιωτική οδηγία που έβγαλε η ιταλική κυβέρνηση για το τεστ που πρέπει να γίνει φαντάζομαι ότι αφορά όλους και όχι μόνο τους Ιταλούς πολίτες.ευχαριστω!!!
Οταν μπηκα στην Ιταλια, δεν υπηρχε ακομη ταξιδιωτικη οδηγια, βγηκε 3 μερες μετα. Νομιζω οτι αφορα και ελληνες
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Εντέλει η απαίτηση για τεστ από όσους έρχονται από Ισπανία, Βέλγιο, Ολλανδία, κτλ, δεν αφορά μόνο το από που πετάνε, όπως αναφέρει, αλλά μάλλον και το που βρέθηκαν τις προηγούμενες μέρες, παρότι -αν δεν κάνω λάθος- δε λέει πουθενά κάτι τέτοιο.
Πήγα να συμπληρώσω δοκιμαστικά PLF και μου εμφάνισε την ύπαρξη αρνητικού τεστ σαν προαπαιτουμενο για να μπορέσω να πετάξω.
(Είμαι Ολλανδία, αλλά πραγματικά στη μέση του πουθενά, και σκεφτόμουν να γυρίσω από Γερμανία για να γλυτώσω το 100αρι του τεστ)
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Εντέλει η απαίτηση για τεστ από όσους έρχονται από Ισπανία, Βέλγιο, Ολλανδία, κτλ, δεν αφορά μόνο το από που πετάνε, όπως αναφέρει, αλλά μάλλον και το που βρέθηκαν τις προηγούμενες μέρες, παρότι -αν δεν κάνω λάθος- δε λέει πουθενά κάτι τέτοιο.
Πήγα να συμπληρώσω δοκιμαστικά PLF και μου εμφάνισε την ύπαρξη αρνητικού τεστ σαν προαπαιτουμενο για να μπορέσω να πετάξω.
(Είμαι Ολλανδία, αλλά πραγματικά στη μέση του πουθενά, και σκεφτόμουν να γυρίσω από Γερμανία για να γλυτώσω το 100αρι του τεστ)
Συμπληρώνεις από ποια χώρα ξεκινάς. Εσύ έβαλες Γερμανία και ζητάει να τσεκάρεις ότι θα έχεις τεστ;
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Το θέμα είναι ότι δε μου ζητάει να συμπληρώσω από ποια χώρα πετάω, αλλά:
"Previously Visited Country(Optional)

If in the 14 days prior to your arrival you have stayed in a country (not transit) other than your permanent address, declare below the name of country."
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Εντέλει η απαίτηση για τεστ από όσους έρχονται από Ισπανία, Βέλγιο, Ολλανδία, κτλ, δεν αφορά μόνο το από που πετάνε, όπως αναφέρει, αλλά μάλλον και το που βρέθηκαν τις προηγούμενες μέρες, παρότι -αν δεν κάνω λάθος- δε λέει πουθενά κάτι τέτοιο.
Πήγα να συμπληρώσω δοκιμαστικά PLF και μου εμφάνισε την ύπαρξη αρνητικού τεστ σαν προαπαιτουμενο για να μπορέσω να πετάξω.
(Είμαι Ολλανδία, αλλά πραγματικά στη μέση του πουθενά, και σκεφτόμουν να γυρίσω από Γερμανία για να γλυτώσω το 100αρι του τεστ)
Έχεις δίκιο τελικά. Αυτό που σκαρφίστηκαν τώρα οι ειδικοί είναι να μη χρειάζεται τεστ μόνο όποιος πετάει απ' την Ολλανδία αλλά και όποιος βρισκόταν στην Ολλανδία τις τελευταίες 14 ημέρες ακόμα κι αν η μόνιμη κατοικία του είναι στην Ελλάδα ή αν απλά βρέθηκε για τουρισμό. Αυτό δεν ίσχυε παλιότερα (βλπ. Άγγλοι που πέταγαν Ελλάδα τον Ιούλιο μέσω Σόφιας) και επιπλέον δεν αναφέρεται πουθενά στις ενημερώσεις ή στα ελληνικά ΜΜΕ εκτός από τη σχετική ανακοίνωση της πρεσβείας της Ολλανδίας στην Ελλάδα.


In tegenstelling tot eerder verkregen informatie, geldt dit dus ook voor reizigers uit Nederland die vanuit Duitsland of een ander land reizen. (Contrary to previously obtained information, this also applies to travellers from the Netherlands traveling from Germany or another country.)

Η πρεσβεία μας στη Χάγη δεν έχει ενημερωθεί φυσικά ακόμα και μιλάει για πτήσεις μόνο από ολλανδικά αεροδρόμια, ό,τι να'ναι.

 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.118
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom