Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Απλά δεν ξέρω με τα τεστ covid τι θα ισχύει τότε... Αν είναι να χρειαστεί τεστ και να το πληρώσω κιόλας, δεν το συζητάω...
 

Knik

Member
Μηνύματα
68
Likes
58
Απλά δεν ξέρω με τα τεστ covid τι θα ισχύει τότε... Αν είναι να χρειαστεί τεστ και να το πληρώσω κιόλας, δεν το συζητάω...
Έχω μιλήσει με την ελληνική πρεσβεία στη Ρώμη και μου απάντησαν ότι είτε το κάνουμε από Ελλάδα είτε δωρεάν στο αεροδρόμιο κατά την άφιξη.Δεχονται και αρνητικό τεστ αντισωμάτων εκτός από τον μοριακό έλεγχο.Στην Ελλάδα οι τιμές για τεστ αντισωμάτων που είναι και η πιο φθηνή εξέταση ποικίλουν ξεκινούν από 25€.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
Έχω μιλήσει με την ελληνική πρεσβεία στη Ρώμη και μου απάντησαν ότι είτε το κάνουμε από Ελλάδα είτε δωρεάν στο αεροδρόμιο κατά την άφιξη.Δεχονται και αρνητικό τεστ αντισωμάτων εκτός από τον μοριακό έλεγχο.Στην Ελλάδα οι τιμές για τεστ αντισωμάτων που είναι και η πιο φθηνή εξέταση ποικίλουν ξεκινούν από 25€.
Ο @Samion το εχει πει οτι γινεται δωρεαν στο αεροδρομιο. Γιατι να πετατε λεφτα που μπορειτε να δωσετε σε παγωτα;
 

Knik

Member
Μηνύματα
68
Likes
58
Ο @Samion το εχει πει οτι γινεται δωρεαν στο αεροδρομιο. Γιατι να πετατε λεφτα που μπορειτε να δωσετε σε παγωτα;
Συμφωνώ με την άποψη σου και το εχω σκεφτεί ο μόνος λόγος που σκέφτομαι να κάνω το τεστ αντισωμάτων είναι ώστε να ξερω την εικόνα μου από πριν.Αν πάω εκεί και βρεθώ θετική;
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Covid-19 nasal or throat swab test with a negative result 72 hours before entering Italy. οταν σου λεει ετσι τοτε δεν θελουν αντ
Έχω μιλήσει με την ελληνική πρεσβεία στη Ρώμη και μου απάντησαν ότι είτε το κάνουμε από Ελλάδα είτε δωρεάν στο αεροδρόμιο κατά την άφιξη.Δεχονται και αρνητικό τεστ αντισωμάτων εκτός από τον μοριακό έλεγχο.Στην Ελλάδα οι τιμές για τεστ αντισωμάτων που είναι και η πιο φθηνή εξέταση ποικίλουν ξεκινούν από 25€.
..Covid-19 nasal or throat swab test with a negative result 72 hours before entering Italy. οταν σου λεει ετσι τοτε δεν θελουν αντισωματα θελουν pcr και η πρεσβεια ενημερωση χαλια...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
Συμφωνώ με την άποψη σου και το εχω σκεφτεί ο μόνος λόγος που σκέφτομαι να κάνω το τεστ αντισωμάτων είναι ώστε να ξερω την εικόνα μου από πριν.Αν πάω εκεί και βρεθώ θετική;
Δεν ειναι μονο το τεστ το προβλημα αλλα και τι κανεις εκει αν αρχισει πυρετος και αλλα συμπτωματα. Μπορεις να οργανωσεις αυστηρο social distancing τυπου καραντινας λιγες μερες πριν;
Αν δεν μπορεις να οργανωσεις κατι τετοιο, το τεστ ειναι μια καλη λυση για να πας μη βεβαιοτητα.
 

Knik

Member
Μηνύματα
68
Likes
58
Δεν ειναι μονο το τεστ το προβλημα αλλα και τι κανεις εκει αν αρχισει πυρετος και αλλα συμπτωματα. Μπορεις να οργανωσεις αυστηρο social distancing τυπου καραντινας λιγες μερες πριν;
Αν δεν μπορεις να οργανωσεις κατι τετοιο, το τεστ ειναι μια καλη λυση για να πας μη βεβαιοτητα.
Προσπαθώ όσο μπορώ να περιορίσω τις μετακινήσεις μου και στη δουλειά παιρνω όλες τις απαραίτητες προφυλάξεις. Φαντάσου ότι πήγα στο εξοχικό σε κοντινό προορισμό στην Αθήνα και βγήκα ΕΛΆΧΙΣΤΑ! Τουλάχιστον λέω ας κάνω το τεστ από εδώ και όποιο και αν είναι το αποτέλεσμα τουλάχιστον θα είμαι σπίτι μου και δεν θα τρέχω πανικόβλητη!

Covid-19 nasal or throat swab test with a negative result 72 hours before entering Italy. οταν σου λεει ετσι τοτε δεν θελουν αντ

..Covid-19 nasal or throat swab test with a negative result 72 hours before entering Italy. οταν σου λεει ετσι τοτε δεν θελουν αντισωματα θελουν pcr και η πρεσβεια ενημερωση χαλια...
Μίλησα με την πρεσβεία και μου έστειλαν και εγγράφως την ανακοίνωση ότι δέχονται είτε αρνητικό μοριακό έλεγχο είτε αρνητικό τεστ αντισωμάτων το οποίο και αυτό γίνεται 72 ώρες πριν .Επιβεβαιωμένη πληροφορια.
 

Attachments

Last edited by a moderator:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Aλλο αντιγονο και αλλο αντισωμα... ..στο ποστ ελεγε τεστ αντισωματων.. αλλο το ενα αλλο το αλλο..η ανακοινωση ειναι σωστη ελεγχος μοριακος του ιου , των αντιγονων του ιου και οχι αντισωματων,..αν πας με τεστ αντισωματων δεν ειναι το ιδιο πραγμα...θα σου κανουν εκει το pcr
 
Last edited:

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Καλημέρα κ από μένα..έχω 7-11/10 ταξίδι για Βέλγιο ...τι ισχύει αυτή την στιγμή? Κάνω τεστ για να επιστρέψω?
 

Knik

Member
Μηνύματα
68
Likes
58
Aλλο αντιγονο και αλλο αντισωμα... ..στο ποστ ελεγε τεστ αντισωματων.. αλλο το ενα αλλο το αλλο..η ανακοινωση ειναι σωστη ελεγχος μοριακος του ιου , των αντιγονων του ιου και οχι αντισωματων,..αν πας με τεστ αντισωματων δεν ειναι το ιδιο πραγμα...θα σου κανουν εκει το pcr
Το ίδιο ειναι αντιγόνα ή αντισώματα καθώς έχω πάρει τηλ σε 5 διαγνωστικά και μου είπαν ότι είναι το ίδιο και το διευκρίνισα ότι λέει αντιγόνα.Ο σύζυγός είναι μικροβιολόγος...

] IMG_20200902_110457.jpg

ενημερώνω για όσους ενδιαφέρονται, ότι σε προσωπική επικοινωνία με την πρεσβεία σχετικά με τη φράση τεστ αντιγόνων εννοείται ότι είναι το τεστ αντισωμάτων.Προεβη σε αυτή την επικοινωνία καθώς ήθελα να διευκρινίσω τα λεγόμενά.Μου το έστειλαν και γραπτώς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.676
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom