Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Ευλογες απορίες και σαν "γιατρός" του φορουμ απο αυτα που άκουσα 3 πράγματα συγκρατησα..
οτι τα εμβόλια θα μας επαναφέρουν σε 1,5 με 2 χρονια στην προτερα κατάσταση ..
Οτι ασφαλώς και δεν είναι για πάντα..
και οτι ο κορονοιος ήρθε για να μείνει εσαεί..

Εμένα θα με πάρει παραπάνω να βρω τον χαμένο μου εαυτό και να επανέλθω στην πρότερα κατάσταση αλλά τι να κάνεις; 😀
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Ευλογες απορίες και σαν "γιατρός" του φορουμ απο αυτα που άκουσα 3 πράγματα συγκρατησα..
οτι τα εμβόλια θα μας επαναφέρουν σε 1,5 με 2 χρονια στην προτερα κατάσταση ..
Οτι ασφαλώς και δεν είναι για πάντα..
και οτι ο κορονοιος ήρθε για να μείνει εσαεί..
Πολύ σωστά κατάλαβες.Αυτό που είναι σήμερα γνωστό στην επιστημονική κοινότητα είναι ότι α) είναι άγνωστη ακόμη η διάρκεια της ανοσίας που επιτυγχάνεται με τον εμβολιασμό (what the duration of immunity is for a given COVID-19 vaccine will only be resolved once community-wide vaccination programmes progress,δημοσίευση στο περιοδικό The Lancet στις 21-11-20) β) ότι η ανοσία των ασθενών με ήπιας-μέτριας βαρύτητας Covid κράτησε σε πολύ καλά επίπεδα τουλάχιστον για 5 μήνες μετά (we report that the vast majority of infected individuals with mild-to-moderate COVID-19 experience robust IgG antibody responses against the viral spike protein, based on a dataset of 30,082 individuals screened at Mount Sinai Health System in New York City. We also show that titers are relatively stable for at least a period approximating 5 months,δημοσίευση στο περιοδικό Science στις 28-10-20) και γ) τα μέτρα προφύλαξης θα πρέπει να τηρούνται και μετά τον εμβολιασμό (Do I need to wear a mask and avoid close contact with others if I have received 2 doses of the vaccine ? Yes. While experts learn more about the protection that COVID-19 vaccines provide under real-life conditions, it will be important for everyone to continue using all the tools available to us to help stop this pandemic, like covering your mouth and nose with a mask, washing hands often, and staying at least 6 feet away from others,οδηγία του CDC Updated Nov. 24, 2020).
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
To PLF εξόδου από την Ελλάδα πού το βρίσκουμε;
 

vasidarv

Member
Μηνύματα
42
Likes
87
Kανείς δεν εγγυάται ότι κάποιος που θα έχει κάνει το εμβόλιο δεν έχει Covid ή δε μπορεί να τη μεταδώσει. Όπως επίσης κανείς δεν σου εγγυάται αυτή τη στιγμή ότι το τεστ δεν είναι ψευδώς αρνητικό(είναι πολύ μεγάλο το ποσοστό). Τώρα ποιο είναι πιο αποτελεσματικό μέτρο δεν το ξέρω, πάντως σίγουρα προτιμάω να δείχνω μια βεβαίωση ότι έχω κάνει το εμβόλιο, απ' το να έχω να σκεφτώ για τεστ 48 ώρες πριν ταξιδέψω και πιθανότατα ξανά κατά τη διάρκεια του ταξιδιού, για να μην αναφέρω και το οικονομικό κομμάτι του θέματος.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409

Attachments

Last edited:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Kανείς δεν εγγυάται ότι κάποιος που θα έχει κάνει το εμβόλιο δεν έχει Covid ή δε μπορεί να τη μεταδώσει. Όπως επίσης κανείς δεν σου εγγυάται αυτή τη στιγμή ότι το τεστ δεν είναι ψευδώς αρνητικό(είναι πολύ μεγάλο το ποσοστό). Τώρα ποιο είναι πιο αποτελεσματικό μέτρο δεν το ξέρω, πάντως σίγουρα προτιμάω να δείχνω μια βεβαίωση ότι έχω κάνει το εμβόλιο, απ' το να έχω να σκεφτώ για τεστ 48 ώρες πριν ταξιδέψω και πιθανότατα ξανά κατά τη διάρκεια του ταξιδιού, για να μην αναφέρω και το οικονομικό κομμάτι του θέματος.
Σύντομα τα τεστ θα είναι φτηνότερα και με μεγαλύτερη πιστότητα, δυστυχώς με αυτά θα γίνει πιο φυσιολογική η ζωή μας αν δεν εμβολιαστούμε κάποτε, το θέμα είναι ότι θα γίνει η μύτη μας σαν του Πατσίνο στο σκαρφέις που ρουφούσε μισό κιλό κόκα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Προκειμένου τα τεστ να είναι αξιόπιστα (επειδη σε αξιόλογο ποσοστό δίνουν ψευδώς αρνητικά αποτελέσματα), πρέπει να γίνει και 2ο τεστ μετά από περίπου 5 ημέρες από το πρώτο. Ένα μόνο τεστ δεν εξασφαλίζει κανέναν.
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Ξέρει κανείς για την Φινλανδία; Χρειάζεται καραντίνα; Για να γυρίσεις Ελλάδα πόσο θα κοστίζει το τεστ εκεί;
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Kανείς δεν εγγυάται ότι κάποιος που θα έχει κάνει το εμβόλιο δεν έχει Covid ή δε μπορεί να τη μεταδώσει. Όπως επίσης κανείς δεν σου εγγυάται αυτή τη στιγμή ότι το τεστ δεν είναι ψευδώς αρνητικό(είναι πολύ μεγάλο το ποσοστό). Τώρα ποιο είναι πιο αποτελεσματικό μέτρο δεν το ξέρω, πάντως σίγουρα προτιμάω να δείχνω μια βεβαίωση ότι έχω κάνει το εμβόλιο, απ' το να έχω να σκεφτώ για τεστ 48 ώρες πριν ταξιδέψω και πιθανότατα ξανά κατά τη διάρκεια του ταξιδιού, για να μην αναφέρω και το οικονομικό κομμάτι του θέματος.
Προφανώς και όλοι αυτό θα προτιμούσαμε, να κάνουμε το εμβόλιο και να μας δέχονται όλες οι χώρες. Όσοι όμως δεν ανήκουμε στις επαγγελματικές ομάδες που θα εμβολιαστούν κατα προτεραιότητα ή δεν ανήκουμε σε ευπαθή ομάδα, θα αποκλειστούμε από τα ταξίδια για το 2021 επειδή δε θα υπάρχουν εμβόλια για εμάς;
Ας μας πουν και οι " λοιμωξιολόγοι" του φόρουμ που ξέρουν να διαβάζουν όλες τις μετα_ αναλύσεις όλων των ερευνών που κυκλοφορούν...
Η Ευρώπη θα εγκρίνει το εμβόλιο τέλη Δεκέμβρη, η Ελλάδα θα πάρει αρχικά 200.000 δόσεις, δηλαδή θα εμβολιαστούν σε πρώτη φάση μόλις 100.000 άτομα και κάποιοι εδώ μέσα ονειρεύονται υποχρεωτικούς εμβολιασμούς μαθητών για να γίνουν δεκτά στα σχολεία το Σπτέμβρη...
Δηλαδή, τώρα σοβαρά πιστεύετε ότι καμία σύγχρονη χώρα θα απαιτήσει υποχρεωτικό εμβολιασμό από τους επισκέπτες της;
Ίσως καμιά Αυστραλία ή Η.Π.Α. να το κάνει γιατί δεν την ενδιαφέρει ο τουρισμός. Οι υπόλοιπες πως θα το κάνουν οταν οι ίδιες δεν είναι σε θέση να εμβολιάσουν έγκαιρα τον δικό τους πληθυσμό;
Όπως δεν έμεινε κενή η μεσαία θέση στα αεροπλάνα, όπως δεν γίνεται κανένας έλεγχος τόσο μέσα στα αεροπλάνα από τους αεροσυνοδούς, όπως δεν γίνεται καν δειγματοληπτικός έλεγχος στις αφίξείς ( όπως τα έζησα στις 20.10.2020) , έτσι δεν θα μπορέσουν να επιβάλλουν αυστηρότερα μέτρα στους ταξιδιώτες, εκτός από αρνητικά τεστ Covid 19.
Και αυτό εάν καταφέρουμε να το απαιτήσει η Ελλάδα από τα εκατομμύρια των τουριστών της θα είναι μεγάλη επιτυχία...

"Στου εμβολίου την ποδιά σφάζονται παλικάρια!" :oops::)
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Προφανώς και όλοι αυτό θα προτιμούσαμε, να κάνουμε το εμβόλιο και να μας δέχονται όλες οι χώρες. Όσοι όμως δεν ανήκουμε στις επαγγελματικές ομάδες που θα εμβολιαστούν κατα προτεραιότητα ή δεν ανήκουμε σε ευπαθή ομάδα, θα αποκλειστούμε από τα ταξίδια για το 2021 επειδή δε θα υπάρχουν εμβόλια για εμάς;
Ας μας πουν και οι " λοιμωξιολόγοι" του φόρουμ που ξέρουν να διαβάζουν όλες τις μετα_ αναλύσεις όλων των ερευνών που κυκλοφορούν...
Η Ευρώπη θα εγκρίνει το εμβόλιο τέλη Δεκέμβρη, η Ελλάδα θα πάρει αρχικά 200.000 δόσεις, δηλαδή θα εμβολιαστούν σε πρώτη φάση μόλις 100.000 άτομα και κάποιοι εδώ μέσα ονειρεύονται υποχρεωτικούς εμβολιασμούς μαθητών για να γίνουν δεκτά στα σχολεία το Σπτέμβρη...
Δηλαδή, τώρα σοβαρά πιστεύετε ότι καμία σύγχρονη χώρα θα απαιτήσει υποχρεωτικό εμβολιασμό από τους επισκέπτες της;
Ίσως καμιά Αυστραλία ή Η.Π.Α. να το κάνει γιατί δεν την ενδιαφέρει ο τουρισμός. Οι υπόλοιπες πως θα το κάνουν οταν οι ίδιες δεν είναι σε θέση να εμβολιάσουν έγκαιρα τον δικό τους πληθυσμό;
Όπως δεν έμεινε κενή η μεσαία θέση στα αεροπλάνα, όπως δεν γίνεται κανένας έλεγχος τόσο μέσα στα αεροπλάνα από τους αεροσυνοδούς, όπως δεν γίνεται καν δειγματοληπτικός έλεγχος στις αφίξείς ( όπως τα έζησα στις 20.10.2020) , έτσι δεν θα μπορέσουν να επιβάλλουν αυστηρότερα μέτρα στους ταξιδιώτες, εκτός από αρνητικά τεστ Covid 19.
Και αυτό εάν καταφέρουμε να το απαιτήσει η Ελλάδα από τα εκατομμύρια των τουριστών της θα είναι μεγάλη επιτυχία...

"Στου εμβολίου την ποδιά σφάζονται παλικάρια!" :oops::)
παντως η Αυστρια που καιγεται για χειμερινο τουρισμο, ανακοινωσε οτι οσοι ερχονται απο χωρες υψιλου κινδυνου (με δεικτη πανω απο 100 ανα 100.000 για 14 μερες, δηλαδη σχεδον ολες οι χωρες της ΕΕ) θα πρεπει να μπαινουνε 10 μερες σε καραντινα η 5 αν την πεμπτη κανουν τεστ και ειναι αρνητικο...και επιπλεον ως 10 Ιανουαριου ξενοδοχεια και εστιατορια κλειστα
μιλαμε δηλαδη για μεγαλη οικονομικη ζημια για καποια κρατιδια οπως το Τιρολο που το 40% της χειμερινης σαιζον εινα το διαστημα 24 Δεκεμβριου με 10 Ιανουαριου

ποιος μου εγγυαται λοιπον οτι η Χ χωρα οπως η Αυστρια δεν θα πει αυριο, ok οποιος θελει ερχεται αλλα εχετε 2 επιλογες :
1. αποδειξη οτι κανατε το εμβολιο
2. οτι εγραψα παραπανω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.643
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom