Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Μόλις είδα ότι επιβάλλει και η Ελλάδα καραντίνα 10 ημερών για όσους ταξιδέψουν από 18 Δεκεμβρίου έως 7 Ιανουαρίου. It's official, Χριστούγεννα στην αστόλιστη Deutschland.

Με άλλα λόγια μας λένε να μην κάνουμε διακοπές Ελλάδα. Πίκρα. Πρώτη φορά βρίσκω αεροπορικά εισιτήρια στα ταρταρα για αυτήν την περίοδο αλλά τι να το κάνεις...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Με άλλα λόγια μας λένε να μην κάνουμε διακοπές Ελλάδα. Πίκρα. Πρώτη φορά βρίσκω αεροπορικά εισιτήρια στα ταρταρα για αυτήν την περίοδο αλλά τι να το κάνεις...
Με αλλα λογια σου λενε οτι δε σ αφηνουν να κανεις διακοπες ειτε ελλαδα ειτε εξω...επιδειξη δυναμης διχως λογο και αιτια αφου αν καποιος ρθει απο εξωτερικο και εχει αρνητικο pcr και rαpid το να μπει σε καραντινα ειναι τερμα ανουσιο,αλλα πως θα σου καταστρεψουν τις γιορτουλες λιγο ακομα??ωστοσο οσοι ειχατε σκοπο να ερθετε ελλαδα και για χριστουγεννα και πρωτοχρονια,δε θα πρεπε να σας προβληματιζει το 10ημερο καραντινα διοτι με τα παντα κλειστα ελλαδα αναγκαστικα κλεισμενοι μεσα θα εισασταν θαρρω
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Ούτε εντός Ελλάδας μπορούμε να πάμε κάπου, έστω και πριν τις γιορτές που δεν θα έχει τόσο κόσμο. Απαγορεύεται η μετακίνηση από νομό σε νομό.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Με αλλα λογια σου λενε οτι δε σ αφηνουν να κανεις διακοπες ειτε ελλαδα ειτε εξω...επιδειξη δυναμης διχως λογο και αιτια αφου αν καποιος ρθει απο εξωτερικο και εχει αρνητικο pcr και rαpid το να μπει σε καραντινα ειναι τερμα ανουσιο,αλλα πως θα σου καταστρεψουν τις γιορτουλες λιγο ακομα??ωστοσο οσοι ειχατε σκοπο να ερθετε ελλαδα και για χριστουγεννα και πρωτοχρονια,δε θα πρεπε να σας προβληματιζει το 10ημερο καραντινα διοτι με τα παντα κλειστα ελλαδα αναγκαστικα κλεισμενοι μεσα θα εισασταν θαρρω
Δεν θα μας ένοιαζε καθόλου που είναι όλα κλειστά αλλά θα πρέπει ή να μέινουμε μόνοι μας σε ένα σπίτι 10 μέρες, οπότε μένουμε και εδώ...Η θα πρέπει για αυτές τις 10 μέρες να διαλέξουμε μόνο το ένα ζευγάρι γονείς/σπίτι οπότε το άλλο θα είναι ρηγμένο...Πόπο δεν θα ήθελα να μπω σε αυτή την διαδικασία :bleh:
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
ωστοσο οσοι ειχατε σκοπο να ερθετε ελλαδα και για χριστουγεννα και πρωτοχρονια,δε θα πρεπε να σας προβληματιζει το 10ημερο καραντινα διοτι με τα παντα κλειστα ελλαδα αναγκαστικα κλεισμενοι μεσα θα εισασταν θαρρω

Έχεις δίκιο αλλά οι γονείς μου πχ ζουν σε άλλο νομό από την αδερφή μου. Δεν έχει νόημα για μένα να γυρίσω.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Και εγώ είχα μια ελπίδα ότι θα μας διευκόλυναν προς το τέλος του χρόνου...ας ελπίσουμε μετά τις 7 Γενάρη.
Και πιο αναλυτικά "όσοι επιστρέφουν από το εξωτερικό, πέραν της γνωστής διαδικασίας υποβολής PLF, θα πρέπει να φέρουν αρνητικό μοριακό τεστ (PCR) 72 ωρών.
Παράλληλα, θα υπόκεινται σε rapid τεστ κατά την είσοδο, και θα μπαίνουν σε 10ημερη προληπτική καραντίνα εφόσον εισέρχονται κατά το διάστημα από την Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου 2020 έως την Πέμπτη 7 Ιανουαρίου 2021."
Εν ολίγοις, μην έρθετε! 😜
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Εν ολίγοις, μην έρθετε! 😜

Πρακτικά σχεδόν εξαφανίζεται ο τουρισμός στην χώρα. Αφού από εξωτερικό δύσκολα θα έρθεις(εκτός αν μείνεις στο σπίτι σου με συγγενείς) και αν συνεχίσει η απαγόρευση μετακίνησης από νομό σε νομό δεν μπορεί καν να πάει π.χ. ένας Αθηναίος στο Ναύπλιο.
Εκτός αν μετρήσει για τουρισμός να κλείσει κάποιος διαμονή σε ορεινό κατάλυμα εντός του νομού διαμονής του που είναι ελάχιστες οι πιθανότητες.
Η μόνη περίπτωση ανάσας για όσους έχουν καταλύματα, είναι να επιτραπούν οι μετακινήσεις έστω και για ένα τμήμα της χώρας(όπως είχε ακουστεί), έστω για τις περιοχές που δεν είναι στο "κόκκινο".
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Μόλις είδα ότι επιβάλλει και η Ελλάδα καραντίνα 10 ημερών για όσους ταξιδέψουν από 18 Δεκεμβρίου έως 7 Ιανουαρίου. It's official, Χριστούγεννα στην αστόλιστη Deutschland.
Και είχα κλείσει ακριβώς για τις 18 Δεκεμβρίου...
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Δεν θα μας ένοιαζε καθόλου που είναι όλα κλειστά αλλά θα πρέπει ή να μέινουμε μόνοι μας σε ένα σπίτι 10 μέρες, οπότε μένουμε και εδώ...Η θα πρέπει για αυτές τις 10 μέρες να διαλέξουμε μόνο το ένα ζευγάρι γονείς/σπίτι οπότε το άλλο θα είναι ρηγμένο...Πόπο δεν θα ήθελα να μπω σε αυτή την διαδικασία :bleh:
Ε καλα, ζευγάρι είστε, μαζί μένετε, ας πάει ο καθένας στους δικούς του να 'ναι όλοι ευχαριστημένοι, να λείψετε και ο ένας στον άλλον :haha:
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Ε καλα, ζευγάρι είστε, μαζί μένετε, ας πάει ο καθένας στους δικούς του να 'ναι όλοι ευχαριστημένοι, να λείψετε και ο ένας στον άλλον :haha:
Χαχα δεν είναι μόνο αυτό.Είναι αδέρφια, γιαγιάδες (καλά αυτές δεν θα τις πλησιάζαμε παρόλο που την έχουν δει κομάντο τον τελευταίο καιρό)....Δεν έχει νόημα να μπούμε σε όλη αυτή την διαδικασία (τέστ, άγχος για είναι τα αποτελέσματα στην ώρα τους, έδω το πιο φθηνο pcr που έχω βρει είναι 130 το άτομο, ακυρώσεις πτήσεων κ.λπ) νομίζω μόνο και μόνο για να μέινουμε με τους έκαστους γονείς στο σπίτι 10 μέρες καραντίνα και με ότι άλλο προκύψει κατα τη διάρκεια της :p
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Και είχα κλείσει ακριβώς για τις 18 Δεκεμβρίου...
Αν γίνεται, άλλαξέ το για 17. Εκτός αν σε χαλάει η καραντίνα μετά. Εγώ στο σπίτι μου θα καθόμουν, Αθήνα. Αλλά θέλω να δω πατέρα, αδερφή, ανίψια. Μπορεί να πάω αμέσως μετά τις γιορτές αν δεν έχουμε άλλη έκπληξη. Πάντως, Γερμανία, μετά από ένα μήνα light lockdown, τα κρούσματα 22.000-23.000 καθημερινά, ακατέβατα.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Αν γίνεται, άλλαξέ το για 17. Εκτός αν σε χαλάει η καραντίνα μετά. Εγώ στο σπίτι μου θα καθόμουν, Αθήνα. Αλλά θέλω να δω πατέρα, αδερφή, ανίψια. Μπορεί να πάω αμέσως μετά τις γιορτές αν δεν έχουμε άλλη έκπληξη. Πάντως, Γερμανία, μετά από ένα μήνα light lockdown, τα κρούσματα 22.000-23.000 καθημερινά, ακατέβατα.
Το σκεφτόμουν, αλλά θέλω να πάω Τρίκαλα και δε ξέρω αν θα μπορώ με τους περιορισμούς από νομό σε νομό. Υπολόγιζα ότι αυτό δε θα ίσχυε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom