Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Έχουμε σαν χώρα τα τρίτα λιγότερα κρουσμάτα στην Ευρώπη (πίσω από Φιλανδία και Νορβηγία) και τους περισσότερους περιορισμούς. Έχουμε γίνει αναξιόπιστος προορισμός πλέον για τους ξένους.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Πού βρίσκω να αναγράφεται η υποχρέωση καραντίνας για 3 μέρες μετά την επιστροφή από το εξωτερικό; Ή δεν υφίσταται πλέον τέτοια υποχρέωση μετά τις 7/1;
Δε ξέρω άν έβγαλες άκρη, εγώ πάντως πριν περίπου ένα μήνα είχα μιλήσει για το θέμα αυτό με τη
Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας (με είχαν ανακατευθύνει από το Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη) στο τηλ 2131510176 και μου λύθηκαν όλες οι απορίες.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.005
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Για τα χερσαία σύνορα τι ισχύει; πάλι εφταημερη καραντίνα;

Xαχαχαχαχαχαχα ετοιμαζεις οδικο ταξιδακι και βαριεσαι τα τηλεφωνα γι' αυτο του προτεινες να παρει στον Προμαχωνα? Λεω και γω, πως του ηρθε αυτο? Και γιατι να παρει στον Προμαχωνα και οχι ΕΟΔΥ ή εστω προστασια του Πολιτη που ειπε η μικρη τσοπανα. Εισαι μεγαλη μαρκα! :)
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Xαχαχαχαχαχαχα ετοιμαζεις οδικο ταξιδακι και βαριεσαι τα τηλεφωνα γι' αυτο του προτεινες να παρει στον Προμαχωνα? Λεω και γω, πως του ηρθε αυτο? Και γιατι να παρει στον Προμαχωνα και οχι ΕΟΔΥ ή εστω προστασια του Πολιτη που ειπε η μικρη τσοπανα. Εισαι μεγαλη μαρκα! :)
Μπα Νικόλα πριν λίγες μέρες γύρισα από Βουλγαρία μου έκαναν κ ραπιντ τεστ και πρόλαβα τριήμερη καραντίνα. Από απλή περιέργεια ρωτάω, γιατί γράφει για όσους εισέρχονται από αεροδρόμια, βαρέθηκα τα plf, κ τα 95λεβα στα τεστ επιστροφής . Για την ώρα δεν ετοιμάζω τίποτα μέχρι να ομαλοποιηθει λίγο η κατάσταση να ανοίξει κ η εστίαση κ τα mall στους γείτονες να πίνουμε κ κανένα καφεδάκι σαν άνθρωποι.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
Μπα Νικόλα πριν λίγες μέρες γύρισα από Βουλγαρία μου έκαναν κ ραπιντ τεστ και πρόλαβα τριήμερη καραντίνα. Από απλή περιέργεια ρωτάω, γιατί γράφει για όσους εισέρχονται από αεροδρόμια, βαρέθηκα τα plf, κ τα 95λεβα στα τεστ επιστροφής . Για την ώρα δεν ετοιμάζω τίποτα μέχρι να ομαλοποιηθει λίγο η κατάσταση
Οδικώς πηγαινοήρθες Βουλγαρία; Με γρήγορο τεστ μπήκες και βγήκες από την χώρα;PLF χρειάστηκες και για το οδικό ταξίδι;
Ρωτάω γιατί γενικά δεν ξέρω πολλούς που να τόλμησαν να πάνε εξωτερικό αυτή την περίοδο.Οδικώς μέχρι τα σύνορα τι μήνυμα στέλνεις αφού δεν επιτρέπονται οι μετακινήσεις μεταξύ νομών;
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Οδικώς πηγαινοήρθες Βουλγαρία; Με γρήγορο τεστ μπήκες και βγήκες από την χώρα;PLF χρειάστηκες και για το οδικό ταξίδι;
Ρωτάω γιατί γενικά δεν ξέρω πολλούς που να τόλμησαν να πάνε εξωτερικό αυτή την περίοδο.Οδικώς μέχρι τα σύνορα τι μήνυμα στέλνεις αφού δεν επιτρέπονται οι μετακινήσεις μεταξύ νομών;
ναι οδικώς. Οι Βούλγαροι δεν θέλουν τεστ για να μπεις στη χώρα τους. Για τη μετακίνηση προς τα σύνορα είχα το plf και μια υπεύθυνη δήλωση με γνήσιο υπογραφής από το Gov.gr
https://www.gov.gr/ipiresies/polite...e-kai-exousiodotese/ekdose-upeuthunes-deloses
Για την επιστροφή χρειάζεσαι plf και τεστ μοριακό από κάποιο από τα πιστοποιημένα εργαστήρια της χώρας. https://www.mfa.gr/bulgaria/images/stories/sofia/docs/2020/pcr_certified_laboratories.pdf
Επίσης μόλις φτάνεις προμαχώνα σου κάνουν γρήγορο τεστ περιμένεις 10 λεπτά να βγει το αποτέλεσμα και σε αφήνουν να φύγεις.
Για να φτάσεις σπίτι σου στην επιστροφή έχεις αποδεικτικό ότι επιστρέφεις από Βουλγαρία το plf , την απόδειξη των διοδίων 2 ευρω μόλις περνάς τα σύνορα και το μήνυμα που σου στέλνει στο κινητό ο ΕΟΔΥ ότι υποβλήθηκες σε τεστ και είσαι αρνητικός.
 

kwstas travel

Member
Μηνύματα
30
Likes
14
Για την επιστροφή χρειάζεσαι plf και τεστ μοριακό από κάποιο από τα πιστοποιημένα εργαστήρια της χώρας. https://www.mfa.gr/bulgaria/images/stories/sofia/docs/2020/pcr_certified_laboratories.pdf
θα είχες την καλοσύνη να προτείνεις κάποιο εργαστήριο σε Σόφια ή Μπλαγκόεβγραντ? Σάβαβτο , Κυριακή γνωρίζεις αν είναι ανοιχτά???
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
θα είχες την καλοσύνη να προτείνεις κάποιο εργαστήριο σε Σόφια ή Μπλαγκόεβγραντ? Σάβαβτο , Κυριακή γνωρίζεις αν είναι ανοιχτά???
Σε όποιο και να κάνεις από την λίστα είναι το ίδιο. Απλά θα πρέπει να συνεννοηθείς για ώρα και ημέρα μη σε πάρω στο λαιμό μου γιατί τα ωράρια αλλάζουν, εγώ είχα πέσει και μέσα στις γιορτές και ένα Σάββατο δεν δούλεψαν. Συνήθως είναι ανοιχτά μέχρι Σάββατο μεσημέρι, αλλά να υπολογίσεις ότι τα αποτελέσματα στα δίνουν την επόμενη ημέρα.
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.465
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom