Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κ να το ξεχασει κανεις τους το θυμιζει το μαγαζι, στημενο ακριβως μπροστα στα ντεσκ τσεκ ιν των ολλανδων..αλλα 20€ κεφαλικος φορος, τπτ σπουδαιο η διαδικασια.
Αλλού είναι το πρόβλημα, όχι στο Βενιζέλος. Πχ στη Μαδρίτη δεν υπάρχει rapid test στο αεροδρόμιο κι εγώ έρχομαι από τράνζιτ στο Μπαραχας για πτήση με KLM. Πρέπει να βγω από το αεροδρόμιο, να πάω Μαδρίτη, να κάνω rapid , να πάρω αποτέλεσμα και να πετάξω. Δεν τους κάνει καν το rapid που έχω κάνει πριν φτάσω Μαδρίτη, το θέλουν να είναι το πολύ 4 ωρες πριν την πτήση πως Άμστερνταμ.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λοιπόν για πτήσεις μέσω Άμστερνταμ η διαδικασία στο Ελ. Βενιζέλος είναι η εξής: online check in δε γίνεται διότι το rapid test είναι προαπαιτούμενο. Το γραφειο στο αεροδρομιο οπου γιμονται τα rapid ανοιγει 4 ωρες πριν την πτήση της KLM, πληρωνεις 20 ευρώ, κανεις το τεστ, σε λιγότερο από 15 λεπτά έχεις αποτέλεσμα. Με αυτό το χαρτί στο χέρι κάνεις τσεκ ιν για Άμστερνταμ, δείχνοντας και ό,τι άλλο έγγραφο απαιτείται, ανάλογα με τον προορισμό, πχ δήλωση υγείας, ελληνικό PLF, PCR, ξένο PLF και ό,τι άλλο δικαιολογητικό απαιτείται. Προφανώς στο Άμστερνταμ δεν απαιτείται νέο rapid για την επόμενη πτήση.
 

Stanley21r

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
καλημέρα σε όλη την παρέα, θα με ενδιέφερε να ταξιδέψω για Αίγυπτο στις 25-02 για ένα τριήμερο, έψαξα λίγο στο scyscanner και προσπάθησα μάθω από το site της πρεσβείας αν έχει περιορισμούς και τα λοιπά. Από ότι κατάλαβα επιτρέπονται όλοι οι ταξιδιώτες απλά πριν την άφιξη θα πρέπει να έχουν μέχρι 72 ώρες το τέστ και δεν απαιτείτε καραντίνα, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ... στην επιστροφή απαιτείτε εκ νέου τέστ ;;;; Μήπως δεν κατάλαβα κάτι σωστά, οτιδήποτε πληροφορία θα βοηθούσε ιδιαιτέρως καθώς είμαι στο ''τσάκ'' να κλείσω .. δεν πάει άλλο σκάσαμε :) , καλή υπομονή σε όλους!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
καλημέρα σε όλη την παρέα, θα με ενδιέφερε να ταξιδέψω για Αίγυπτο στις 25-02 για ένα τριήμερο, έψαξα λίγο στο scyscanner και προσπάθησα μάθω από το site της πρεσβείας αν έχει περιορισμούς και τα λοιπά. Από ότι κατάλαβα επιτρέπονται όλοι οι ταξιδιώτες απλά πριν την άφιξη θα πρέπει να έχουν μέχρι 72 ώρες το τέστ και δεν απαιτείτε καραντίνα, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ... στην επιστροφή απαιτείτε εκ νέου τέστ ;;;; Μήπως δεν κατάλαβα κάτι σωστά, οτιδήποτε πληροφορία θα βοηθούσε ιδιαιτέρως καθώς είμαι στο ''τσάκ'' να κλείσω .. δεν πάει άλλο σκάσαμε :) , καλή υπομονή σε όλους!
Για την επιστροφή χρειάζεται και τεστ και υπάρχει και καραντίνα.Αυτά βέβαια μέχρι 22/2.Αλλά πιθανότατα θα παραταθεί.
 

las

Member
Μηνύματα
85
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Για την επιστροφή χρειάζεται και τεστ και υπάρχει και καραντίνα.Αυτά βέβαια μέχρι 22/2.Αλλά πιθανότατα θα παραταθεί.
Που βρήκες ότι η επιστροφή από Αίγυπτο θέλει καραντινα; Γιατί εγώ δεν βρίσκω κάτι τέτοιο..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Που βρήκες ότι η επιστροφή από Αίγυπτο θέλει καραντινα; Γιατί εγώ δεν βρίσκω κάτι τέτοιο..
Δεν αφορά την Αίγυπτο.Αφορά όλες τις χώρες εξωτερικού σύμφωνα με την notam που ισχύει μέχρι 22/2.Μπορείς να βρεις την οδηγία οπουδήποτε.Ενδεικτικά εδώ:

ΥΠΑ: Παρατείνονται οι notams για πτήσεις εσωτερικού και εξωτερικού
 

giota235

Member
Μηνύματα
140
Likes
364
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
καλημέρα σε όλη την παρέα, θα με ενδιέφερε να ταξιδέψω για Αίγυπτο στις 25-02 για ένα τριήμερο, έψαξα λίγο στο scyscanner και προσπάθησα μάθω από το site της πρεσβείας αν έχει περιορισμούς και τα λοιπά. Από ότι κατάλαβα επιτρέπονται όλοι οι ταξιδιώτες απλά πριν την άφιξη θα πρέπει να έχουν μέχρι 72 ώρες το τέστ και δεν απαιτείτε καραντίνα, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ... στην επιστροφή απαιτείτε εκ νέου τέστ ;;;; Μήπως δεν κατάλαβα κάτι σωστά, οτιδήποτε πληροφορία θα βοηθούσε ιδιαιτέρως καθώς είμαι στο ''τσάκ'' να κλείσω .. δεν πάει άλλο σκάσαμε :) , καλή υπομονή σε όλους!
Καλησπέρα! Πριν έναν μήνα επεστεψα από το καιρο! Στην επιστροφή για την Ελλάδα, είναι απαραίτητο το pcr, το οποίο στο καιρο είναι ιδιαίτερα ακριβό (110€ περίπου το άτομο), και θα πρέπει να το έχεις κάνει μέχρι 72 ώρες πριν την επιστροφή. Μάσκες παντού στους δημόσιους χώρους, ανοικτά όλα τα καταστήματα και εστιατόρια. Η καραντίνα στην Ελλάδα είναι υποχρεωτική, εάν θυμάμαι καλά μέχρι μέσα Φεβρουαρίου (δεν θυμάμαι ακριβή ημερομηνία). Στο Κάιρο δεν απαιτείται καραντίνα, εάν φέρεις αρνητικό pcr από την Ελλάδα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom