Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Δεν νομίζω να έκανα κάποιο υπαινιγμό 'η πρόταση να πάει κάποιος στο Μαρόκο. Απλά ανέφερα
τι επικρατεί εκεί.
Μην ξεχνάμε όμως ότι είμαστε σε ένα φόρουμ που κάποια μέλη είναι ήδη εμβολιασμένα και κάθε
μέρα που περνά θα γίνονται και περισσότεροι και καλό είναι να ξέρουν που θα βρουν ανοιχτά και
όχι καραντίνες και κλειστά τα πάντα. Υπάρχουν μέλη που έχουν πάει σε Ινδίες με βρώμες και
δυσωδίες και ασθένειες πολύ χειρότερες από το covid και μέλη που παίρνουν χάπια για την ελονοσία για να ταξιδέψουν ή κάνουν κι εγώ δεν ξέρω τι εμβόλια. Επίσης διακοπές στο Τσερνομπίλ και στο παράδεισο της Β. Κορέας και πετάνε με τα υπέροχα αεροπλάνα της Air Koryo που ο λογικός
άνθρωπος δεν θα έστελνε ούτε διαβασμένο γράμμα. Και σε πολλά άλλα. Αλλά ας μην κουράζω
αυτούς που διαβάζουν το νήμα.
Δεν ισχυρίστηκα ότι έκανες πρόταση για Μαρόκο που και αυτό φυσικά και είναι αποδεκτό σε μια ανοιχτή ταξιδιωτική κοινότητα όπως την δική μας. Απλώς κατέθεσα την προσωπική μου γνώμη για ένα τέτοιο ταξίδι που για κάποιους άλλους μπορεί να μοιάζει δελεαστικό λόγω της έλλειψης περιοριστικών μέτρων και καραντίνας αλλά εμένα ομολογώ με φοβίζει.
Παρόλα αυτά θαυμάζω όσους τολμούν να ταξιδεύουν σε προορισμούς αυξημένης επικινδυνότητας και θα μπορούσα να πω ότι τους ζηλεύω κιόλας, ακόμα κι αν για προσωπικούς λόγους δεν θα έπαιρνα το ίδιο ρίσκο μόνο και μόνο από την ανάγκη μου να ταξιδέψω.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Το μικρό βασίλειο του Μπουτάν ανακοίνωσε σήμερα ότι κατάφερε μέσα σε 9 ημέρες να εμβολιάσει για την Covid-19 περίπου το 60% του πληθυσμού του. Από τους περίπου 770.000 κατοίκους της χώρας οι 470.000 έχουν κάνει την πρώτη δόση του εμβολίου της AstraZeneca που πρόσφερε στο Μπουτάν η Ινδία. Η καλύτερη και ασφαλέστερη λοιπόν πρόταση για ταξίδι. Ανθρωποι,φύση,αυθεντικότητα,αρχιτεκτονική όλα υπέροχα.:heart:Από δω και πέρα καλύτερος μήνας ο Σεπτέμβριος,έχουν τελειώσει οι μουσώνες και αρχίζουν τα φεστιβάλ σε Bumthang,Thimphu,Gangtey, και Wangdue Phodrang.Τι ωραίες εικόνες μου θύμησε η είδηση :)

How Bhutan managed to vaccinate more than half its citizens in a single week

εμβόλιο.png
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Το μικρό βασίλειο του Μπουτάν ανακοίνωσε σήμερα ότι κατάφερε μέσα σε 9 ημέρες να εμβολιάσει για την Covid-19 περίπου το 60% του πληθυσμού του. Από τους περίπου 770.000 κατοίκους της χώρας οι 470.000 έχουν κάνει την πρώτη δόση του εμβολίου της AstraZeneca που πρόσφερε στο Μπουτάν η Ινδία. Η καλύτερη και ασφαλέστερη λοιπόν πρόταση για ταξίδι. Ανθρωποι,φύση,αυθεντικότητα,αρχιτεκτονική όλα υπέροχα.:heart:Από δω και πέρα καλύτερος μήνας ο Σεπτέμβριος,έχουν τελειώσει οι μουσώνες και αρχίζουν τα φεστιβάλ σε Bumthang,Thimphu,Gangtey, και Wangdue Phodrang.Τι ωραίες εικόνες μου θύμησε η είδηση :)

How Bhutan managed to vaccinate more than half its citizens in a single week

View attachment 345485
Όλα υπέροχα κι ενδεχομένως κι ασφαλή αλλά να αναφέρουμε κι ότι είναι ένα αρκετά δαπανηρό ταξίδι, λόγω των ιδιαίτερων προϋποθέσεων που ισχύουν για την είσοδο των τουριστών (και προ-κορωνοιού).
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Η καλύτερη και ασφαλέστερη λοιπόν πρόταση για ταξίδι.
H καλύτερη και ασφαλέστερη πρόταση εν μέσω φονικής πανδημίας είναι να μην ταξιδεύουμε. Επίσης, εμβόλια όπως της ΑΖ με 60% αποτελεσματικότητα δε διασφαλίζουν ασφαλή ταξίδια εν μέσω φονικής πανδημίας και τη μη εξάπλωσή της από τους εμβολιασμένους επισκέπτες και κατοίκους.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
H καλύτερη και ασφαλέστερη πρόταση εν μέσω φονικής πανδημίας είναι να μην ταξιδεύουμε. Επίσης, εμβόλια όπως της ΑΖ με 60% αποτελεσματικότητα δε διασφαλίζουν ασφαλή ταξίδια εν μέσω φονικής πανδημίας και τη μη εξάπλωσή της από τους εμβολιασμένους επισκέπτες και κατοίκους.
Ε για αυτό λέει για ταξίδι ο άνθρωπος. Δε λέει γενικά "ουάου η καλύτερη πρόταση αυτή την περίοδο είναι ταξιδεύουμε, γιούπιιιιι".

Και αυτό με το 60% είναι άλλη μία παρανόηση. Νομίζω τα ίδια έλεγε και ο δήμαρχος του Ντιτρόιτ.

Οι πιο ειδικοί βέβαια να με διορθώσουν αν χρειάζεται (καλά αν έχουν όρεξη με τόσα που έχουν ακούσει)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Και αυτό με το 60% είναι άλλη μία παρανόηση. Νομίζω τα ίδια έλεγε και ο δήμαρχος του Ντιτρόιτ.
Τα ίδια με το δήμαρχο του Ντιτρόιτ λέει και ο Ευρωπαϊκός Οργανισμός Φαρμάκων. Άρα και να εμβολιαστεί και ο τελευταίος μοναχός του Μπουτάν με AZ, αυτό δε σημαίνει ότι αυτομάτως η χώρα θα είναι ασφαλής covid-free προορισμός, όπως κάποιοι θέλουν να μας παρουσιάσουν.

EMA recommends COVID-19 Vaccine AstraZeneca for authorisation in the EU - European Medicines Agency
These showed a 59.5% reduction in the number of symptomatic COVID-19 cases in people given the vaccine (64 of 5,258 got COVID-19 with symptoms) compared with people given control injections (154 of 5,210 got COVID-19 with symptoms). This means that the vaccine demonstrated around a 60% efficacy in the clinical trials.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom