Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Τα ίδια με το δήμαρχο του Ντιτρόιτ λέει και ο Ευρωπαϊκός Οργανισμός Φαρμάκων. Άρα και να εμβολιαστεί και ο τελευταίος μοναχός του Μπουτάν με AZ, αυτό δε σημαίνει ότι αυτομάτως η χώρα θα είναι ασφαλής covid-free προορισμός, όπως κάποιοι θέλουν να μας παρουσιάσουν.

EMA recommends COVID-19 Vaccine AstraZeneca for authorisation in the EU - European Medicines Agency
These showed a 59.5% reduction in the number of symptomatic COVID-19 cases in people given the vaccine (64 of 5,258 got COVID-19 with symptoms) compared with people given control injections (154 of 5,210 got COVID-19 with symptoms). This means that the vaccine demonstrated around a 60% efficacy in the clinical trials.
Το άρθρο είναι από τις 29/1, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι. Βασικά δεν ξέρω καν αν είχε πάρει έγκριση τότε.

Η παρανόηση είναι ότι τα εμβόλια γενικά σε προστατεύουν 100% από οτιδήποτε. Το οποίο όμως δεν είναι σωστό. Τα εμβόλια έχουν (σχεδόν) 100% αποτελεσματικότητα από το να σε γλιτώσουν από θάνατο και μεθ. Όχι να μην κολλήσεις. Και της άστρα νομίζω είναι στο 100%.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Δεν υπάρχει καμία παρανόηση. Το συγκεκριμένο εμβόλιο έχει ελάχιστη αποτελεσματικότητα 60% και ανώτερη 80%, όπως μπορείς να δεις από το ενημερωμένο επίσημο site του ολλανδικού ΕΟΔΥ (ελπίζω τα παρακάτω να στοιχεία να προσφέρονται και από τον αντίστοιχο δικό μας ΕΟΔΥ για την πληροφόρησή μας).

The COVID-19 vaccines | RIVM
The vaccine is 60-80% effective in preventing disease caused by the coronavirus SARS-CoV-2. This means that in a group of vaccinated people, there will be 60-80% fewer people who get COVID-19 symptoms than in a group (of the same size) of unvaccinated people. The vaccine is especially effective in protecting against serious illness. Hospital admissions among vaccinated people are 90% lower than among unvaccinated people.

Αφού λοιπόν το συγκεκριμένο εμβόλιο μπορεί να έχει αποτελεσματικότητα έως και μόνο 60%, πώς γίνεται το μέλος πιο πάνω να μας παρουσιάζει την ειδυλλιακή εικόνα των μοναχών του Μπουτάν που σύντομα θα έχουν όλοι εμβολιαστεί με το ΑΖ και η χώρα θα ανοίξει ασφαλώς για τουρισμό; Δηλαδή το 20%-40% που μπορεί να νοσήσει όντας εμβολιασμένοι μας φαίνεται ξαφνικά μικρό ποσοστό, μόνο και μόνο επειδή ολοκληρώθηκε ο εμβολιασμός;

Και της άστρα νομίζω είναι στο 100%.
90%.
 
Last edited:

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Μα ΑΥΤΟ λέω. Θα πας στο Μπουτάν, όντας εμβολιασμένος, και είναι σχεδόν απίθανο να πάθεις κάτι σοβαρό. Όχι απίθανο να κολλήσεις.
Δε ξέρω, μπορεί να μην τα μεταφέρω σωστά και να φταίω εγώ.

Whatever. Προχωράμε.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η ουρα εμεινε. 8/5 η 1η πτηση της ΑΑ απο JFK στο φιουμιτσινο χωρις καραντινα κλπ. Μονο ραπιντ πριν κ στη αφιξη (δωρεαν αυτο εννοειται). Αδικαιολογητα εμεις επιμενουμε σε παραλογη καραντινα απο το εξωτερικο.
American Airlines: da maggio voli senza quarantena da Roma a New York - Trasporti-Italia.com
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
H Μαλτα πληρωνει με 100-200 ευρω τους πρωτους 35.000 τουριστες του Ιουνη αν μεινουν πανω απο 3 βραδια.
COVID-battered Malta to pay tourists who visit this summer
Καλά ζήσε Μάη μου. Τα ξερουμε αυτά. Τους "πρώτους". Θα σου πουν δε πρόλαβες...Τέλος πάντων ότι μπορούν κάνουν κ αυτοί...εμείς έτσι που πάει το πράμα ούτε του Αγ. Πνεύματος δε θα μπορέσουμε να πάμε κάπου σαν άνθρωποι...ούτε καν Ελλάδα...έχω απελπιστεί πως με κατάντησαν έτσι, εμένα, τον πιο αισιόδοξο άνθρωπο :klaps:
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Πάντως δεν είναι απλό φαίνεται να εχει πολλή γραφειοκρατία το θέμα όπως θα δείτε από το τρόπο που περιγράφεται στη φόρμα συμμετοχής των ξενοδοχείων.. γι αυτό αν σας ενδιαφέρει μη βιαστείτε να κλείσετε γιατί νομίζω δε συμμετέχουν όλα τα ξενοδοχεία.. να παρακολουθείτε τις ιστοσελίδες των ξενοδοχείων

20210411_110300.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.683
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom