Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

vasilios

Member
Μηνύματα
55
Likes
105
Το έψαχνα κι εγώ αυτό. Προς το παρόν δεν υπάρχει κάποια πρόβλεψη για το τι μπορεί να συμβαίνει τότε, απλώς από όσο έχω δει, τουλάχιστον για φέτος, η διάσχιση πολλών συνόρων δεν είναι καλή ιδέα.

Κάθε σύνορο είναι λίγο ρίσκο, πόσο μάλλον τρια, ειδικά χωρών που μέχρι στιγμής έχουν εντελώς διαφορετικούς επιδημιολογικούς δείκτες.
Ιταλια το ιδιο ισχυει?δεν υπαρχει προβλεψη?
 

anttheo

Member
Μηνύματα
74
Likes
60
Καλημερα παιδια. Υπαρχει κανενα νεοτερο για την πορεια του green pass- πιστοποιητικου εμβολιασμου? Ακουγοταν οτι θα ξεκινησει δοκιμαστικα απο μερικες χωρες(μαζι και η Ελλαδα) δτις 14 Μαιου και εως τον Ιουνιο θα μπει σε κανονικη ισχυ. Ψαχνοντας ομως δεν μπορω να βρω καποιο update για την πορεια του..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Καλημερα παιδια. Υπαρχει κανενα νεοτερο για την πορεια του green pass- πιστοποιητικου εμβολιασμου? Ακουγοταν οτι θα ξεκινησει δοκιμαστικα απο μερικες χωρες(μαζι και η Ελλαδα) δτις 14 Μαιου και εως τον Ιουνιο θα μπει σε κανονικη ισχυ. Ψαχνοντας ομως δεν μπορω να βρω καποιο update για την πορεια του..
Πιστοποιητικό εμβολιασμού βγαίνει κανονικά.Μόλις έβγαλα για συγγενή μου που έκανε χθές και την δεύτερη δόση.
 

anttheo

Member
Μηνύματα
74
Likes
60
Πιστοποιητικό εμβολιασμού βγαίνει κανονικά.Μόλις έβγαλα για συγγενή μου που έκανε χθές και την δεύτερη δόση.
Δεν εθεσα σωστα την ερωτηση. Το γνωριζω οτι βγαινει. Το θεμα ειναι εαν και ποτε θα αρχισει να χρησιμοποιειται για ταξιδια εντος ΕΕ χωρις να απαιτειται pcr test για τους εμβολιασμενους και οσους εχουν νοσησει και αποκτησει αντισωματα. Πανω σε αυτο υπαρχει καποιο νεοτερο ή ακομη ειναι στο φλου?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Δεν εθεσα σωστα την ερωτηση. Το γνωριζω οτι βγαινει. Το θεμα ειναι εαν και ποτε θα αρχισει να χρησιμοποιειται για ταξιδια εντος ΕΕ χωρις να απαιτειται pcr test για τους εμβολιασμενους και οσους εχουν νοσησει και αποκτησει αντισωματα. Πανω σε αυτο υπαρχει καποιο νεοτερο ή ακομη ειναι στο φλου?
Ρευστή είναι ακόμη η κατάσταση για ταξίδια εξωτερικού.
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Η μάχη του τουρισμού: Ποιες χώρες ανοίγουν τα σύνορά τους σε εμβολιασμένους (και μη) ταξιδιώτες και με ποιους όρους | TRAVEL | iefimerida.gr

Αυτό διάβασα σήμερα.
Αν θέλετε δείτε το.
Λέει ποιες χώρες δέχονται ταξιδιώτες και με ποιους όρους η κάθε χώρα ξεχωριστά.
Δυστυχώς είναι ελάχιστες προς το παρόν.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Η μάχη του τουρισμού: Ποιες χώρες ανοίγουν τα σύνορά τους σε εμβολιασμένους (και μη) ταξιδιώτες και με ποιους όρους | TRAVEL | iefimerida.gr

Αυτό διάβασα σήμερα.
Αν θέλετε δείτε το.
Λέει ποιες χώρες δέχονται ταξιδιώτες και με ποιους όρους η κάθε χώρα ξεχωριστά.
Δυστυχώς είναι ελάχιστες προς το παρόν.
Να ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει; Το green pass θα λειτουργήσει κατά πάσα πιθανότητα τέλος Ιουνίου, ήδη κάποιες χώρες το δοκιμάζουν. Τα μέλη της Ε.Ε. δεν θα έχουν κοινή πολιτική; π.χ. υπάρχει περίπτωση να είμαι εμβολιασμένος και να μου ζητήσουν και PCR test εντός 72 ωρών για ταξίδι σε χώρα της Ε.Ε. ;
 

mosaicm

Member
Μηνύματα
104
Likes
49
Απο οσο θυμαμαι η Ελλαδα ειναι απο τις πρωτες 7 χωρες που θα βαλουν μπρος το πρασινο πιστοποιητικό απο 1/6 . Για ολες τις χωρες της Ε.Ε. θα εχει τελειωσει στα τελη Ιουνιου. Η Κροατια το εχει τρεξει ηδη δοκιμαστικα

Να ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει; Το green pass θα λειτουργήσει κατά πάσα πιθανότητα τέλος Ιουνίου, ήδη κάποιες χώρες το δοκιμάζουν. Τα μέλη της Ε.Ε. δεν θα έχουν κοινή πολιτική; π.χ. υπάρχει περίπτωση να είμαι εμβολιασμένος και να μου ζητήσουν και PCR test εντός 72 ωρών για ταξίδι σε χώρα της Ε.Ε. ;
To προβλημα για μενα δεν ειναι το PCR , αλλα μη φας καραντινα
 

alexm 678

Member
Μηνύματα
16
Likes
22
Να ρωτησω αν εχει κανεις feedback απο Αυστρια. Απο Ελλαδα μπαινουν καραντινα ? Στο site τους ετσι λεει.
Απο Γερμανια μπαινουν (προς Αυστρια) ? Ρωταω γιατι θα γινει μεταβαση απο Μοναχο προς Αυστρια
Η Αυστρία χαλαρώνει τα μετρα από αύριο 19 Μαΐου. Ο καλύτερος τρόπος που έχω βρει για να τσεκάρεις αυτά real time είναι μέσο του σαιτ της skyscanner, επιλέγεις χώρα προέλευσης άφιξης και σου λέει τι ισχύει στο παρόν.
 

zade

Member
Μηνύματα
158
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Η μάχη του τουρισμού: Ποιες χώρες ανοίγουν τα σύνορά τους σε εμβολιασμένους (και μη) ταξιδιώτες και με ποιους όρους | TRAVEL | iefimerida.gr

Αυτό διάβασα σήμερα.
Αν θέλετε δείτε το.
Λέει ποιες χώρες δέχονται ταξιδιώτες και με ποιους όρους η κάθε χώρα ξεχωριστά.
Δυστυχώς είναι ελάχιστες προς το παρόν.
Και προσοχή γιατί περιέχει και ανακρίβειες το άρθρο. Πχ για την Ισλανδία που έχω ήδη κανονισμένο ταξίδι προς το παρόν ισχύει καραντίνα ΑΚΟΜΑ και για τους εμβολιασμένους. Αυτό αναμένεται να αλλάξει μεν αλλά προς το παρόν οι πληροφορίες που περιέχει το άρθρο είναι ανακριβείς.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Απο οσο θυμαμαι η Ελλαδα ειναι απο τις πρωτες 7 χωρες που θα βαλουν μπρος το πρασινο πιστοποιητικό απο 1/6 . Για ολες τις χωρες της Ε.Ε. θα εχει τελειωσει στα τελη Ιουνιου. Η Κροατια το εχει τρεξει ηδη δοκιμαστικα


To προβλημα για μενα δεν ειναι το PCR , αλλα μη φας καραντινα
Και αυτό θα πρέπει να δούμε αλλά επειδή θα είμαι εμβολιασμένος και θα έχει περάσει και ενα διάστημα αρκετό για ανοσία, η ερώτηση μου είναι αν θα χρειαστεί να κάνω μοριακό όντας πλήρως εμβολιασμένος;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.789
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom