Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Τη δήλωση υγείας την ζητούν στο πλοίο και στην επιστροφή από νησιά. Το λέω γιατί υπήρχε ένα μπέρδεμα αν χρειάζεται μόνο στο πήγαινε προς τα νησιά, αλλά στην επιστροφή δεν χρειάζεται. Τουλάχιστον εμάς μας ζήτησαν πριν μπούμε στο πλοίο δήλωση υγείας και στην επιστροφή προς Πειραιά.
Δεν είναι κάτι δύσκολο. Δηλώνεις αν έχεις κάνει ραπιντ ή pcr κλπ.. και τα στοιχεία σου.
Από πρόσφατη εμπειρία μου την Κυριακή όταν θελήσαμε να περάσουμε με το αυτοκίνητο από Γαλατά προς Πόρο που δεν το λες και ταξίδι, αυστηρή προϋπόθεση για να εκδόσω εισιτηρία ήταν η δήλωση υγείας που πρέπει να περιλαμβάνει και το αποτέλεσμα self test αντίστοιχα ή πιστοποιητικό πλήρους εμβολιασμού/νόσησης.
Ήταν μεσημέρι και τα δύο φαρμακεία κοντά στο λιμάνι ήταν κλειστά. Ρώτησα στο περίπτερο και μου είπε πως οι περισσότεροι απλώς συμπληρώνουν την δήλωση και ταξιδεύουν.Μάλιστα είχε και έτοιμες προς συμπλήρωση δηλώσεις που τις πουλούσε 20λεπτά. Πήραμε δύο τις συμπληρώσαμε και βγάλαμε τα εισιτήρια.
Στην παντόφλα κανένας έλεγχος ούτε καν για τα εισιτήρια που τα κρατούσαμε στο χέρι,πληρότητα 50% και μπήκαμε με μάσκες και δεν βγήκαμε απο το αυτοκίνητο.
Στην επιστροφή το βράδυ στο εκδοτήριο του Πόρου ρώτησα αν θέλουν τις δηλώσεις για την έκδοση και η υπάλληλος γέλασε. Μου είπε μάλιστα χαρακτηριστικά

-Μην τρελαθούμε με τις δηλώσεις. Ο καθένας δηλώνει ότι θέλει εφόσον δεν υπάρχει διασταύρωση διεξαγωγής του τεστ.Ακόμα κι εγώ που μένω Γαλατά για να περάσω να δουλέψω στο εκδοτήριο του Πόρου πρέπει να κάνω self test κάθε 24ωρο. Φυσικά και δεν κάνω παρά μόνο τα 3 δωρεάν που έχω δικαίωμα την εβδομάδα και τα υπόλοιπα τα δηλώνω απλώς σαν να έχουν γίνει...."
Δεν γνωρίζω αν κάποιος ασχολείται παραπάνω με τις δηλώσεις κατά την επιβίβαση στα πλοία της γραμμής αλλά εφόσον κανείς δεν ζητάει να δει και το αρνητικό self test δεν νομίζω να έχει πλέον κανένα νόημα αυτή η απαίτηση παρά μόνο στο ποσοστό που απευθύνεται σε ευσυνείδητους ταξιδιώτες που δεν έχουν πρόβλημα να αφιερώσουν μερικά λεπτά απο τον χρόνο τους και να πληρώσουν μερικά self tests από την τσέπη τους πριν συμπληρώσουν την δήλωση υγείας. Θεωρώ ότι η πλειοψηφία των επιβατών τώρα αλλά και ακόμα περισσότερο αργότερα δεν μπαίνει καν σε αυτή τη διαδικασία εφόσον δεν μπορεί να λειτουργήσει μηχανισμός διασταύρωσης και επαλήθευσης των απαιτούμενων τεστς.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
δεν νομίζω να έχει πλέον κανένα νόημα αυτή η απαίτηση παρά μόνο στο ποσοστό που απευθύνεται σε ευσυνείδητους ταξιδιώτες που δεν έχουν πρόβλημα να αφιερώσουν μερικά λεπτά απο τον χρόνο τους και να πληρώσουν μερικά self tests από την τσέπη τους πριν συμπληρώσουν την δήλωση υγείας.
Ακριβώς αυτό, αφορά μόνο τη περίπτωση που κάποιος θα κάτσει ν΄ασχοληθεί και θα είναι ειλικρινής βέβαια στο αποτέλεσμα του.
Είναι αντίστοιχο μέτρο με τη περσινή δήλωση υγείας, που τα πλοία απλά στοιβάζανε παλιόχαρτα από τους επιβάτες σε μαύρες σακούλες. Κανένα νόημα.
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Από την πρώτη μέρα ήταν θέμα ευσυνειδησίας. Το πρόβλημα για εμένα είναι ότι ο ευσυνείδητος γενικά θα προσέξει, θα φορέσει μάσκα, θα μείνει μέσα αν έχει ύποπτα συμπτώματα (πχ κρύωμα), θα πληρώσει ένα self test να σιγουρευτεί ανεξάρτητα αν απαιτείται.

Ο ασυνείδητος που δεν θα τα κάνει αυτά είναι και πιο πιθανό να συμπληρώσει το χαρτί χωρίς να κάνει έστω δειγματοληπτικά ένα τεστ, οπότε όλο το μέτρο είναι για να λένε μετά "ο κόσμος φταίει που το αγνόησε".

Επίσης δεν είμαι σίγουρος αν αυτά που σου είπε ο υπάλληλος ισχύουν. Για αυτούς που πρέπει να κάνουν τεστ καθημερινά, τα μισά τεστ που δεν καλύπτει το δημόσιο υποτίθεται τα καλύπτει ο εργοδότης. Μήπως πέτυχες το αφεντικό που κλαιγόταν ότι δεν βγαίνει, τα μισά του τα παίρνει η εφορία, αναγκάζεται να δουλεύει γκισέ και τέτοια;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Από την πρώτη μέρα ήταν θέμα ευσυνειδησίας. Το πρόβλημα για εμένα είναι ότι...
Δε διαφωνώ σε τίποτα απ' όσα γράφεις, ωστόσο αυτό που θέλουμε να αναδείξουμε είναι ότι επί της ουσίας δεν υφίσταται έλεγχος κι αν γίνεται αυτό Ιούνιο μήνα, ας φανταστούμε τι θα γίνεται Ιούλιο & Αύγουστο.
Αν θέλαμε να κάνουμε έλεγχο (ως κράτος) υπήρχαν πολύ περισσότερες δικλέιδες ασφαλείας που θα μπορούσαν να έχουν εφαρμογή, εις βάρος βέβαια του κέρδους κτλ.
Το να βασίζεσαι μόνο στο πολίτη, ευσυνείδητο και μή είναι το πιο εύκολο και το πιο ανεύθυνο.

Προσωπικά για το ερχόμενο τριήμερο προμηθεύτηκα δύο τεστ πέρα απ' αυτά που δικαιούμαι ως ιδ. υπάλληλος. Είμαι ωστόσο πολύ περίεργος να δω τι θα ελεγχθεί και τι όχι.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Επίσης δεν είμαι σίγουρος αν αυτά που σου είπε ο υπάλληλος ισχύουν. Για αυτούς που πρέπει να κάνουν τεστ καθημερινά, τα μισά τεστ που δεν καλύπτει το δημόσιο υποτίθεται τα καλύπτει ο εργοδότης. Μήπως πέτυχες το αφεντικό που κλαιγόταν ότι δεν βγαίνει, τα μισά του τα παίρνει η εφορία, αναγκάζεται να δουλεύει γκισέ και τέτοια;
Δεν μου φάνηκε για αφεντικό. Μία κοπελίτσα γύρω στα 25 ήταν που βρήκε δουλειά στον Πόρο να κόβει εισιτήρια. Προφανώς τα υπόλοιπα τεστς δεν τις τα κάλυπτε ο εργοδότης ή βαριόταν να μπει στην διαδικασία ανά 24ωρο. Για αφεντικό μου έκανε περισσότερο η μεσήλικη κυρία στα εκδοτήρια του Γαλατά που αρνήθηκε κατηγορηματικά όχι μόνο σε μένα αλλά και σε μια γυναίκα πριν από εμένα που είχε πιστοποιητικά εμβολιασμού και την έστειλε να τα φέρει από το αυτοκίνητο που όπως δήλωσε τα είχε.
Το μέτρο της δήλωσης υγείας στα ταξίδια με καράβι με βρίσκει απολύτως σύμφωνη αλλά δυστυχώς δεν υπέρχει η δυνατότητα να διασφαλιστεί η εγκυρότητά του. Ιδιαιτέρως σε ταξίδια αρκετών ωρών που αναπόφευκτα οι επιβάτες έρχονται σε επαφή με ή χωρίς μάσκες. Στο πέρασμα όμως Γαλατά Πόρου ή Σαλαμίνας ή Ωρωπού Ερέτριας για παράδειγμα το βρίσκω υπερβολικό και θα μπορούσε να αντικατασταθεί με την υποχρεωτική παραμονή μέσα στο όχημα και την χρήση μάσκας ( που έτσι και αλλιώς είναι υποχρεωτική) σε εξωτερικούς και εσωτερικούς χώρους.
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Δε διαφωνώ σε τίποτα απ' όσα γράφεις, ωστόσο αυτό που θέλουμε να αναδείξουμε είναι ότι επί της ουσίας δεν υφίσταται έλεγχος
Και εγώ δε διαφωνώ σε τίποτα από αυτά που έγραψες, μάλιστα είχα πει από την αρχή, βλέποντας στην πράξη πως γίνεται, ότι από την στιγμή που δεν υπάρχει τρόπος να ελεγχθεί δεν έχει ουσία. Γι αυτό λέω είναι θέμα ευσυνειδησίας πια.

Το μέτρο της δήλωσης υγείας στα ταξίδια με καράβι με βρίσκει απολύτως σύμφωνη αλλά δυστυχώς δεν υπέρχει η δυνατότητα να διασφαλιστεί η εγκυρότητά του. Ιδιαιτέρως σε ταξίδια αρκετών ωρών που αναπόφευκτα οι επιβάτες έρχονται σε επαφή με ή χωρίς μάσκες. Στο πέρασμα όμως Γαλατά Πόρου ή Σαλαμίνας ή Ωρωπού Ερέτριας για παράδειγμα το βρίσκω υπερβολικό και θα μπορούσε να αντικατασταθεί με την υποχρεωτική παραμονή μέσα στο όχημα και την χρήση μάσκας ( που έτσι και αλλιώς είναι υποχρεωτική) σε εξωτερικούς και εσωτερικούς χώρους.
Έχω την εντύπωση ότι το μέτρο για το self test είναι για να προστατευτούν στα νησιά και όχι στο καράβι.
 

Kostass

Member
Μηνύματα
211
Likes
362
Στο πέρασμα όμως Γαλατά Πόρου ή Σαλαμίνας ή Ωρωπού Ερέτριας για παράδειγμα το βρίσκω υπερβολικό και θα μπορούσε να αντικατασταθεί με την υποχρεωτική παραμονή μέσα στο όχημα και την χρήση μάσκας ( που έτσι και αλλιώς είναι υποχρεωτική) σε εξωτερικούς και εσωτερικούς χώρους.
Επειδη ταξιδευω σπανιοτατα με πλοιο και δε τα ξερω καλα,επιτρεπεται η παραμονη στο ιχ? Εχω την εντυπωση πως παλαιοτερα δεν επιτρεποταν αυτο για λογους ασφαλειας.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Το έντυπο για τα πλοία αναφέρει να δηλώσεις αν έχεις κάνει ή όχι όλες τις απαραίτητες δόσεις. Δεν αναφέρει κάτι για πάροδο 14μ, από τη 2 δόση δηλ. Άρα εγώ που εμβολιάστηκα χθες και με τη 2η, ταξιδεύω χωρίς αποτέλεσμα self test, σωστα;
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Επειδη ταξιδευω σπανιοτατα με πλοιο και δε τα ξερω καλα,επιτρεπεται η παραμονη στο ιχ? Εχω την εντυπωση πως παλαιοτερα δεν επιτρεποταν αυτο για λογους ασφαλειας.
Σε κοντινούς προορισμούς μέχρι μισάωρο για παράδειγμα επιτρέπεται αν όχι επιβάλλεται.
Προσωπικά ποτέ δεν βγαίνω απο το αυτοκίνητο σε περάσματα τύπου Ωρωπός -Ερέτρεια,Σαλαμίνα, Γαλατάς- Πόρος κλπ.
Σε μακρινούς προορισμούς απαγορεύεται η παραμονή στο αυτοκίνητο.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Το έντυπο για τα πλοία αναφέρει να δηλώσεις αν έχεις κάνει ή όχι όλες τις απαραίτητες δόσεις. Δεν αναφέρει κάτι για πάροδο 14μ, από τη 2 δόση δηλ. Άρα εγώ που εμβολιάστηκα χθες και με τη 2η, ταξιδεύω χωρίς αποτέλεσμα self test, σωστα;
Σε περίπτωση που δηλώσεις πλήρη εμβολιασμό ως δικαιολογητικό υπάρχει περίπτωση να σου ζητηθεί να το επιδείξεις το πιστοποιητικό πράγμα που είναι αδύνατον να το κατέχεις πριν τις 14 μέρες απο τον δεύτερο εμβολιασμό.
Θα σου πρότεινα να κάνεις self test για να είσαι πλήρως καλυμένος και ουσιαστικά και νομικά.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Σε περίπτωση που δηλώσεις πλήρη εμβολιασμό ως δικαιολογητικό υπάρχει περίπτωση να σου ζητηθεί να το επιδείξεις το πιστοποιητικό πράγμα που είναι αδύνατον να το κατέχεις πριν τις 14 μέρες απο τον δεύτερο εμβολιασμό.
Θα σου πρότεινα να κάνεις self test για να είσαι πλήρως καλυμένος και ουσιαστικά και νομικά.
Το πιστοποιητικό εμβολιασμού βγαίνει την επόμενη μέρα από την δεύτερη δόση.Τώρα όταν το ζητήσουν και υπολογίσουν τις 14 μέρες από την δεύτερη δόση είναι άλλη ιστορία.

*Να προσθέσω ότι το πιστοποιητικό δεν έχει ημερομηνία έκδοσης.Μόνον τις ημερομηνίες των δόσεων εμβολιασμού.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Έχει κάποιος άμεση γνώση σχετικά με το εάν υπάρχει καραντίνα στην Ολλανδία μετά από πτήση από την Αθήνα; Η AEGEAN γράφει για υποχρεωτική καραντίνα 10 ημερών, η KLM γράφει ότι δεν υπάρχει πλέον υποχρεωτική καραντίνα, παρά μόνο αρνητικό PCR
Δεν υπάρχει υποχρεωτική καραντίνα στην Ολλανδία, ο κουμπάρος μου είναι κάτοικος Ρόττερνταμ, έφυγε χθες το πρωί από Αθήνα για Ολλανδία με αρνητικό PCR. Από το αεροδρόμιο πήγε απευθείας στη δουλειά του.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.601
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom