Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Το πιστοποιητικό εμβολιασμού βγαίνει την επόμενη μέρα από την δεύτερη δόση.Τώρα όταν το ζητήσουν και υπολογίσουν τις 14 μέρες από την δεύτερη δόση είναι άλλη ιστορία.

*Να προσθέσω ότι το πιστοποιητικό δεν έχει ημερομηνία έκδοσης.Μόνον τις ημερομηνίες των δόσεων εμβολιασμού.
Δεν το γνώριζα αυτό μιας και τη δεύτερη δόση θα την κάνω στις 30/6. Από κάποια σχετικά άρθρα όμως που είχα διαβάσει σχετικά με το πιστοποιητικό μου διαμορφώθηκε η λανθασμένη άποψη ότι μπορούμε να παραλάβουμε την βεβαίωση μόνο μετά το 14ήμερο απο την ολοκλήρωση του εμβολιασμού όπου και αποκτάται η πλήρη προστασία.
 

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Σίγουρα το πιστοποιητικό μπορείς να το εκδόσεις μετά τον τελικό εμβολιασμό, στην χειρότερη την επόμενη μέρα, ανάλογα με το πότε ενημερώνεται το σύστημα. Σε μία περίπτωση το βγάλαμε από το κινητό στο αμάξι γυρνώντας από το εμβολιαστικό κέντρο (περισσότερο για πλάκα, δε χρειαζόταν άμεσα).

Τώρα το πότε ισχύει, ο κάθε ένας το μακρύ και το κοντό του. Οι 14 μέρες δεν είναι η περίοδος μετά την οποία έχεις πλήρη προστασία αλλά η περίοδος στην οποία έγιναν οι δοκιμές κατά τις έρευνες και έχουμε δεδομένα. Σε άλλα εμβόλια ήταν 3 βδομάδες ή δύο μήνες.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Τώρα το πότε ισχύει, ο κάθε ένας το μακρύ και το κοντό του. Οι 14 μέρες δεν είναι η περίοδος μετά την οποία έχεις πλήρη προστασία αλλά η περίοδος στην οποία έγιναν οι δοκιμές κατά τις έρευνες και έχουμε δεδομένα. Σε άλλα εμβόλια ήταν 3 βδομάδες ή δύο μήνες.
Στη σελίδα του ΕΟΔΥ αναφέρουν πως "Πλήρως εμβολιασμένο άτομο έναντι της νόσου COVID-19, θεωρείται το άτομο που έχει λάβει τις δύο δόσεις των εμβολίων δύο δόσεων ή τη μια δόση του μονοδοσικού εμβολίου και έχει παρέλθει χρονικό διάστημα δύο εβδομάδων από την ολοκλήρωση του εμβολιαστικού σχήματος."
Παρόλα αυτά μου ακούγεται λογικό αυτό που λες εφόσον δεν έχουμε ένα τύπο εμβολίων ούτε και ίδιο χρονικό διάστημα ανάμεσα στις δύο δόσεις σε όλα τα εμβόλια. Για μια ακόμα φορά πιστεύω πως ακολουθείται μια γενικόλογη νόρμα προσδιορισμού που μάλλον θα ακολουθείται και ως προϋπόθεση του πράσινου πιστοποιητικού που θα ισχύσει από 1η Ιουλίου.
Σε κάθε περίπτωση καλό είναι και οι πλήρως εμβολιασμένοι να μην θεωρήσουμε τον εαυτό μας άτρωτους απέναντι στη ιο και να εξακολουθούμε να τηρούμε τα μέτρα προστασίας όπως και πριν ακολουθώντας τους βασικούς κανόνες προστασίας κατά συνείδηση και μέχρι να αποκτήσουμε το πολυπόθητο τοίχος ανοσίας σε μερικούς μήνες.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Σε περίπτωση που δηλώσεις πλήρη εμβολιασμό ως δικαιολογητικό υπάρχει περίπτωση να σου ζητηθεί να το επιδείξεις το πιστοποιητικό πράγμα που είναι αδύνατον να το κατέχεις πριν τις 14 μέρες απο τον δεύτερο εμβολιασμό.
Θα σου πρότεινα να κάνεις self test για να είσαι πλήρως καλυμένος και ουσιαστικά και νομικά.
Το πιστοποιητικό εμβολιασμού βγαίνει την επόμενη ημέρα από τη 2η δόση. Ήδη το έχω.

Στη σελίδα του ΕΟΔΥ αναφέρουν πως "Πλήρως εμβολιασμένο άτομο έναντι της νόσου COVID-19, θεωρείται το άτομο που έχει λάβει τις δύο δόσεις των εμβολίων δύο δόσεων ή τη μια δόση του μονοδοσικού εμβολίου και έχει παρέλθει χρονικό διάστημα δύο εβδομάδων από την ολοκλήρωση του εμβολιαστικού σχήματος."
Παρόλα αυτά μου ακούγεται λογικό αυτό που λες εφόσον δεν έχουμε ένα τύπο εμβολίων ούτε και ίδιο χρονικό διάστημα ανάμεσα στις δύο δόσεις σε όλα τα εμβόλια. Για μια ακόμα φορά πιστεύω πως ακολουθείται μια γενικόλογη νόρμα προσδιορισμού που μάλλον θα ακολουθείται και ως προϋπόθεση του πράσινου πιστοποιητικού που θα ισχύσει από 1η Ιουλίου.
Σε κάθε περίπτωση καλό είναι και οι πλήρως εμβολιασμένοι να μην θεωρήσουμε τον εαυτό μας άτρωτους απέναντι στη ιο και να εξακολουθούμε να τηρούμε τα μέτρα προστασίας όπως και πριν ακολουθώντας τους βασικούς κανόνες προστασίας κατά συνείδηση και μέχρι να αποκτήσουμε το πολυπόθητο τοίχος ανοσίας σε μερικούς μήνες.
Το έντυπο δεν αναφέρεται σε πλήρως εμβολιασμένα άτομα αλλά σε ολοκλήρωση των απαραίτητων δόσεων, υπάρχει μεγάλη διαφορά στο μεν και το δε. Δε ξέρω αν ο Νόμος αναφέρει κάτι (ή η ΚΥΑ ή τι στο διάολο είναι).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το πιστοποιητικό εμβολιασμού βγαίνει την επόμενη ημέρα από τη 2η δόση. Ήδη το έχω.
Το πιστοποιητικό το έχεις, αλλά ισχύει από τη 14η μέρα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Σε 3-4 τουλάχιστον μεγάλες εφημερίδες γράφεται πως το πιστοποιητικό εμβολιασμού ισχύει είτε 14 μέρες μετά τη 2η δόση, είτε 4 βδομάδες μετά το μονοδοσικό. Οπότε κάποιος που κάνει π.χ. σήμερα την 2η δόση και θέλει να ταξιδέψει σε 4-5 μέρες, υπονοείται πως χρειάζεται να κάνει είτε ράπιντ είτε PCR.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Το πιστοποιητικό το έχεις, αλλά ισχύει από τη 14η μέρα.
ΟΚ, αλλά τι κουλό είναι αυτό, ας έβγαινε μετά από 14μ. Πώς ένα χαρτί βγαίνει και δεν ισχύει; Δε γράφει και πουθενά ότι δεν ισχύει μέχρι τη παρέλευση χψ ημερών.
Θα κάνω εννοείται σελφ τεστ να είμαι καλυμμένος.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
ΟΚ, αλλά τι κουλό είναι αυτό, ας έβγαινε μετά από 14μ. Πώς ένα χαρτί βγαίνει και δεν ισχύει; Δε γράφει και πουθενά ότι δεν ισχύει μέχρι τη παρέλευση χψ ημερών.
Θα κάνω εννοείται σελφ τεστ να είμαι καλυμμένος.
Γιατί ρε συ να βγαίνει τελευταία στιγμή; Κι εγώ Εκτύπωσα το boarding pass μου αλλά δεν μπορώ να πετάξω από την ώρα που το Εκτύπωσα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Γιατί ρε συ να βγαίνει τελευταία στιγμή; Κι εγώ Εκτύπωσα το boarding pass μου αλλά δεν μπορώ να πετάξω από την ώρα που το Εκτύπωσα.
Γιατί το ένα είναι πιστοποιητικό, γι αυτό, και κανονικά ισχύουν με την έκδοσή τους, όχι μετά από χψ ημέρες. Αυτό που μπορεί να παίξει, είναι να σου πει μια χώρα ότι θέλω το πιστοποιητικό συν 14 ημέρες αν είναι φάιζερ, αυτό ναι. Λέει πουθενά κάτι τέτοιο στα πλοία;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.672
Καλά εμάς βγαίνει αμέσως ακόμα και αν έχεις κάνει την 1 δόση. Δεν πάς πουθενά μ αυτό έξω,
παρά μόνο στα νησιά. (Βαλεαρίδες-Κανάρια).
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Να γράψω κι εγώ την εμπειρία μου από το σύντομο ακτοπλοϊκό ταξίδι μου στη Μύκονο. Παρασκευή πρωί φεύγουμε με το WorldChampion Jet. Μόνο έλεγχος εισιτηρίων. Ίσως επειδή μπήκαμε με το αυτοκίνητο γιατί είδα τους πεζούς να τους ελέγχουν για το χαρτί του υπουργείου ναυτιλίας. Στην επιστροφή της Κυριακής δεν έλεγξαν κανέναν. Τα πράγματα στη Μύκονο χαλαρά, κανείς δεν φορούσε μάσκα σε εξωτερικούς χώρους. Μάλιστα ούτε καν στους κοινόχρηστους χώρους του ξενοδοχείου (st john resort), μόνο το προσωπικό κι εμείς. Το νησί στα καλύτερα του, με ελάχιστο κόσμο, αρκετούς Γάλλους. Πήγαμε και Δήλο. Όλη η παρέα εμβολιασμένοι κάτι που με έκανε να χαλαρώσω αρκετά. Από Σάββατο υπήρχε και μουσική, υπήρχε ένας μικρός συνωστισμός έξω από κάποια ορθάδικα όπως το scarpa αλλά οκ. Στα εστιατόρια σωστές αποστάσεις και όλα τα μέτρα. Παραλίες τα ίδια. Αν εξαιρέσεις την έλλειψη μασκών στους εξωτερικούς χώρους (αλλά και τους εσωτερικούς χώρους του ξενοδοχείου) δεν είδα κάποια μεγάλη διαφορά από την Αθήνα.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom