Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Στα ΚΕΠ βγάζουν σίγουρα πιστοποιητικά. Έβγαλε συνάδελφος πριν δύο μέρες.

Επίσης, τσέκαρε τον ΑΜΚΑ σου αν έχει σωστά στοιχεία. Μπορείς και διαδικτυακά να το ελέγξεις εδώ AMKA - Έχω ΑΜΚΑ;
Είναι λαθος τα στοιχεια του AMKA οντως. Θα παω σε ΚΕΠ να τα αλλαξω. Ελπίζω να γίνει γρήγορα η αλλαγή στο συστημα και να εκδώσω πιστοποιητικο με σωστή ημερομηνία γιατι την αλλη Παρασκευή πετάω και δε θελω να εχω εκκρεμότητες. Ευχαριστώ πολυ!!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Είναι λαθος τα στοιχεια του AMKA οντως. Θα παω σε ΚΕΠ να τα αλλαξω. Ελπίζω να γίνει γρήγορα η αλλαγή στο συστημα και να εκδώσω πιστοποιητικο με σωστή ημερομηνία γιατι την αλλη Παρασκευή πετάω και δε θελω να εχω εκκρεμότητες. Ευχαριστώ πολυ!!
Εμένα υπήρχε ένα λάθος στην ορθογραφία του επώνυμού μου στον ΕΟΠΠΥ και δεν μπορούσα να εκδώσω κάρτα ευρωπαικης ασφάλισης με τα σωστά στοιχεία.
Μου απάντησαν το παρακάτω:

"Προκειμένου να γίνει διόρθωση στοιχείων στο Γενικό Αρχείο Ασφαλισμένων του e-ΕΦΚΑ, θα πρέπει να απευθυνθείτε σε τμήμα μητρώου Υποκαταστήματος e-ΕΦΚΑ του τέως φορέα σας, κοινοποιώντας, κατόπιν συνεννόησης, το προς διόρθωση παραστατικό και το κατά περίπτωση σχετικό έγγραφο, όπου απαιτείται. Στοιχεία επικοινωνίας των περιφερειακών Υποκαταστημάτων θα βρείτε ακολουθώντας το σύνδεσμο: Στοιχεία Επικοινωνίας ΕΦΚΑ | e-ΕΦΚΑ

Μπορείτε να έρθετε σε επικοινωνία με το αρμόδιο υποκατάστημα από την ακόλουθη εφαρμογή: www.efka.gov.gr/rv)

Για την εξυπηρέτησή σας, μπορείτε να υποβάλλετε στην ίδια πλατφόρμα ηλεκτρονικά το αίτημά σας το οποίο θα προωθηθεί στην αρμόδια μονάδα, η οποία θα το διεκπεραιώσει και θα σας ενημερώσει. Εφόσον απαιτηθεί να αποστείλετε δικαιολογητικά αυτά θα σας ζητηθούν μέσω του e-mail σας ενώ εάν το αίτημά σας είναι επείγον και απαιτηθεί η φυσική παρουσία σας στην υπηρεσία, θα λάβετε e-mail για ραντεβού σε συγκεκριμένη ημέρα και ώρα."

Έκανα ηλεκτρονικά το αίτημα & διορθώθηκε μετά από περίπου 7 μέρες αν θυμάμαι καλά.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Να ρωτήσω κάτι πρακτικό η άσχετη γιατί έχω να ταξιδέψω δυο χρόνια (κλαψ) με αεροπλάνο? Επιτρέπονται οι υφασμάτινες μάσκες μέσα στο αεροπλάνο ή σου κάνουν παρατήρηση και θέλει πχ χειρουργική?
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Να ρωτήσω κάτι πρακτικό η άσχετη γιατί έχω να ταξιδέψω δυο χρόνια (κλαψ) με αεροπλάνο? Επιτρέπονται οι υφασμάτινες μάσκες μέσα στο αεροπλάνο ή σου κάνουν παρατήρηση και θέλει πχ χειρουργική?
Οχι δεν επιτρεπονται. Στις οδηγίες έλεγε ΚΝ95, αλλά οι περισσότεροι ειχαν απλη χειρουργική.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Να ρωτήσω κάτι πρακτικό η άσχετη γιατί έχω να ταξιδέψω δυο χρόνια (κλαψ) με αεροπλάνο? Επιτρέπονται οι υφασμάτινες μάσκες μέσα στο αεροπλάνο ή σου κάνουν παρατήρηση και θέλει πχ χειρουργική?
Δεν επιτρέπονται.Αλλά αισθάνεσαι αρκετά ασφαλής με υφασμάτινη;Εκτός αν δεν μπορείς τις άλλες για προσωπικούς λόγους πχ αλλεργία κτλ.
 

Laloa

Member
Μηνύματα
67
Likes
433
Καλημέρα έχω μια απορία αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος. Ζούσα στην Αμερική και έχω εμβολιαστεί πλήρως εδώ και δύο μήνες(έχω το πιστοποιητικό που εκδίδεται εκεί) . Έχω γυρίσει στην Ελλάδα εδώ και ενα μήνα και θελω να ταξιδέψω από Ελλάδα προς Κοπεγχάγη. Τα μέτρα εισόδου που ανακοινώνονται για κάθε χώρα πχ για Αμερική μπαίνεις ελεύθερα αν έχεις εμβολιαστεί πλήρως ισχύουν για όσους έχουν πτήση αναχώρησης από Αμερική ή για όλους ακόμα κι αν η αφετηρία είναι διαφορετική? Εγώ βέβαια δεν εχω καν διπλή υπηκοότητα μόνο ελληνική.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Καλημέρα έχω μια απορία αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος. Ζούσα στην Αμερική και έχω εμβολιαστεί πλήρως εδώ και δύο μήνες(έχω το πιστοποιητικό που εκδίδεται εκεί) . Έχω γυρίσει στην Ελλάδα εδώ και ενα μήνα και θελω να ταξιδέψω από Ελλάδα προς Κοπεγχάγη. Τα μέτρα εισόδου που ανακοινώνονται για κάθε χώρα πχ για Αμερική μπαίνεις ελεύθερα αν έχεις εμβολιαστεί πλήρως ισχύουν για όσους έχουν πτήση αναχώρησης από Αμερική ή για όλους ακόμα κι αν η αφετηρία είναι διαφορετική? Εγώ βέβαια δεν εχω καν διπλή υπηκοότητα μόνο ελληνική.
Υπάρχει η εξής οδηγία σχετικά με τους πολίτες που έχουν κάνει την πρώτη δόση στο εξωτερικό και θα πρέπει να κάνουν την επαναληπτική τους δόση στην χώρα μας.
  • Από 17/06/2021, θα πρέπει να επισκεφθούν ένα ΚΕΠ, προσκομίζοντας τα έγγραφα του πρώτου τους εμβολιασμού που πραγματοποιήθηκε στο εξωτερικό.
  • Έπειτα από τον έλεγχο και την ταυτοποίηση των στοιχείων, θα γίνει και η καταχώρηση του εμβολιασμού της πρώτης τους δόσης στο σύστημα των ραντεβού μας.
  • Στην συνέχεια ο πολίτης θα μπορεί να κλείσει ραντεβού δεύτερης δόσης μέσω των γνωστών διαδικασιών
Μήπως αν πας στο ΚΕΠ με το έγγραφο του εμβολιασμού σου μπορούν να σε βάλουν στο σύστημα στην ομάδα των εμβολιασθέντων και πάρεις έτσι το πράσινο πιστοποιητικό ?
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Επιτρέπονται οι υφασμάτινες μάσκες μέσα στο αεροπλάνο ή σου κάνουν παρατήρηση και θέλει πχ χειρουργική?
Οπως ήδη απαντήθηκε δεν επιτρέπονται.Πρόσφατη εμπειρία με την Austrian,ήθελε οπωσδήποτε μάσκα FFP2,σε όσους δεν είχαν η αεροσυνοδός τους έδινε τέτοια μάσκα με την είσοδο τους στο αεροπλάνο.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Στην Aegean ταξιδεύεις με χειρουργική μάσκα ή χρειάζεται ΚΝ95;
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.336
Αν δεν έχει αλλάξει κάτι πολύ πρόσφατα, χειρουργική ή γενικά ότι θες εκτός από πάνινη.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Στην Aegean ταξιδεύεις με χειρουργική μάσκα ή χρειάζεται ΚΝ95;
Ανάλογα. Αν φοράς χειρουργική μάσκα ακόμα και περπατώντας στη φύση ή στην παραλία μακριά από κόσμο, τότε θα πρέπει να ανέβεις επίπεδο προστασίας σε έναν κλειστό περιορισμένο χώρο με εκατό και βάλε ανθρώπους. Πάντως βάσει λογικής, όταν κάθεσαι μισό μέτρο απ' την ανάσα κάποιου και αν υποθέσουμε ότι η μετάλλαξη δέλτα μεταδίδεται τόσο ακαριαία όσο λένε δηλ. ένας στους εννιά, οι εννιά στους ογδόντα ένα κ.ο.κ., μια χειρουργική μάσκα δεν ξέρω πόση πραγματική προστασία μπορεί να προσφέρει στο χώρο της καμπίνας.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
ή γενικά ότι θες εκτός από πάνινη
Δεν είδα κανέναν να κάνει παρατήρηση για τις πάνινες πάντως, ούτε να μοιράζει άλλου τύπου μάσκες σε πρόσφατη πτήση.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.732
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom