Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
μόλις πριν λίγο συμπλήρωσα κι εγώ και σ αυτό το σημείο έβαλα τη χώρα από την οποία ταξιδεύω προς ελλάδα
και ολα οκ
κενο δεν το δέχεται
Ευχαριστώ! Και γω ξαναέκανα και πάλι στο αποτέλεσμα στο pdf προς αποθήκευση μου γράφει professional driver:no, Greek/eu citizen:no. Αλλά στο άλλο pdf που ήρθε στο email δε τα γράφει αυτά οπότε έσωσα εκείνο..
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.768
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Νομίζω ένα-κουφό- σκεπτικό είναι ότι αν είσαι από χώρα με λίγα εμβόλια δε φταις εσύ που δεν εμβολιαστηκες ακόμη, δεν είναι ότι είσαι αρνητής, σε δεχόμαστε. Δε βλέπω άλλη εξήγηση. Βέβαια μέσα σε ελάχιστες εβδομάδες έχει περάσει τόσα κουφά η κυβέρνηση Καστίγιο που ένα μπρος πίσω σε κανονισμούς εισόδου (συνηθισμένο πράγμα σε πολλά κρατη) είναι το λιγότερο.
Και έχουμε το ανάποδο παράδειγμα της Αμερικής της μηδέν ευελιξίας, που κράτησε επί 18 μήνες τους περιορισμούς που είχε εκδόσει η κυβέρνηση Trump τον Μάρτιο του 2020 για εισερχόμενους μόνο από χώρες εκτός Σένγκεν, λες και ήταν πιο safe να μπει κάποιος πολίτης χώρας εντός Σένγκεν από την Τουρκία, αλλά όχι από την χώρα καταγωγής/διαμονής του.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Πήγα πίσω αρκετές σελίδες και είδα αρκετούς που ρωτάνε αν φτάνει να συμπληρώσουν ένα ελληνικό PLF με τα μέλη της οικογένειας που συνταξιδεύουν ή πρέπει να κάνουν ξεχωριστό για τον καθένα, χωρίς σαφή απάντηση.

Στο travel.gov.gr λέει:

1632262675671.png


και όταν πας να το ξεκινήσεις
1632262643306.png


Αλλά όταν το εκδίδεις βγαίνει στο όνομα του κυρίου ταξιδευτή, που είναι και ο μόνος που συμπληρώνει με ποιο τρόπο εισέρχεται στην χώρα (εμβολιασμό, test ή νόσηση).

Τελικά πόσοι έχουν συμπληρώσει ένα για κάθε μέλος της οικογένειας και πόσοι πέρασαν με ένα για όλους;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αλλά όταν το εκδίδεις βγαίνει στο όνομα του κυρίου ταξιδευτή, που είναι και ο μόνος που συμπληρώνει με ποιο τρόπο εισέρχεται στην χώρα (εμβολιασμό, test ή νόσηση).
λογικο αφου ο σκοπος του plf, οπως λεει κ το ονομα, ειναι να σε εντοπισουν, οχι ο ελεγχος εμβολιασμου κλπ. αυτο ειναι ξεχωριστο εγγραφο. παντα 1 συμπληρωνω για ολους κ εχω περασει 4-5 φορες νομιμα χωρις κανενα θεμα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Πήγα πίσω αρκετές σελίδες και είδα αρκετούς που ρωτάνε αν φτάνει να συμπληρώσουν ένα ελληνικό PLF με τα μέλη της οικογένειας που συνταξιδεύουν ή πρέπει να κάνουν ξεχωριστό για τον καθένα, χωρίς σαφή απάντηση.

Στο travel.gov.gr λέει:

View attachment 370467

και όταν πας να το ξεκινήσεις
View attachment 370466

Αλλά όταν το εκδίδεις βγαίνει στο όνομα του κυρίου ταξιδευτή, που είναι και ο μόνος που συμπληρώνει με ποιο τρόπο εισέρχεται στην χώρα (εμβολιασμό, test ή νόσηση).

Τελικά πόσοι έχουν συμπληρώσει ένα για κάθε μέλος της οικογένειας και πόσοι πέρασαν με ένα για όλους;
Και γω ένα συμπλήρωσα που ταξιδεύω μεθαύριο και θα είμαστε δυο άτομα. Λέει με έντονα γράμματα πως πρέπει να έχεις πιστοποιητικό για να μπεις στη χώρα οπότε μάλλον γι'αυτό δε ρωτάει και για τα άλλα μέλη της οικογένειας αν έχουν εμβολιαστεί κτλ. Κανονικά βέβαια δε θα έπρεπε να ρωτάει ούτε για τον κύριο ταξιδευτή αφού δεν είναι αυτός ο λόγος ύπαρξης του plf, αλλά τι να πεις.. Φαίνεται προχειροφτιαγμένο.. Πιστοποιητικό και plf τα εκτυπώσετε ή είμαστε εντάξει να τα δείξουμε από το κινητό;
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ
Καλημέρα παιδιά!τι κάνουμε;που μπορούμε να δούμε συγκεντρωμένα τις χώρες που δέχονται μόνο τεστ και χωρίς καραντίνα αν δεν είσαι εμβολιασμενος;
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Απο έγκυρο νομίζω λογαριασμο insta..
Screenshot_20210922_110838.jpg
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Πήγα πίσω αρκετές σελίδες και είδα αρκετούς που ρωτάνε αν φτάνει να συμπληρώσουν ένα ελληνικό PLF με τα μέλη της οικογένειας που συνταξιδεύουν ή πρέπει να κάνουν ξεχωριστό για τον καθένα, χωρίς σαφή απάντηση.

Στο travel.gov.gr λέει:

View attachment 370467

και όταν πας να το ξεκινήσεις
View attachment 370466

Αλλά όταν το εκδίδεις βγαίνει στο όνομα του κυρίου ταξιδευτή, που είναι και ο μόνος που συμπληρώνει με ποιο τρόπο εισέρχεται στην χώρα (εμβολιασμό, test ή νόσηση).

Τελικά πόσοι έχουν συμπληρώσει ένα για κάθε μέλος της οικογένειας και πόσοι πέρασαν με ένα για όλους;
Ένα συμπλήρωσα για 5 συνολικά άτομα. Εγώ φαινόμουν ως πρώτο άτομο και με λεπτομέρειες για τον εμβολιασμό μου. Τα άλλα 4 άτομα απλά αναγραφόταν το όνομά τους. Εγώ πέραν του άντρα μου και των παιδιών μου έβαλα στο plf και την αδερφή μου ως non family/ not the same household. Όλα μια χαρά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.561
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom