Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Άντε ντε, περιμένω. Στο νέο μέρος πια, καλοκαίρι όλο το χρόνο. Η @go2dbeach πρέπει να είναι περήφανη για μένα :sharkisland:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Άντε ντε, περιμένω. Στο νέο μέρος πια, καλοκαίρι όλο το χρόνο. Η @go2dbeach πρέπει να είναι περήφανη για μένα :sharkisland:
Εννοείται είμαι περήφανη, αλλά για να γίνεις μέλος των παραλιάκηδων θέλεις πολλές ώρες στην αιώρα και να λιωσεις βατραχοπέδιλα τον ύφαλο. Ότι είσαι δεινός στο trekking το ξέρουμε (?) να σε δούμε και στη θάλασσα τώρα!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Συγχωρέστε με εκ των προτέρων αν ξανά γράφτηκε πιο πάνω, πρέπει να ταξιδέψω άμεσα σε Γερμανία Ολλανδία, πρώτο ταξίδι μετά κορονοϊού εποχής. Τι πρέπει να ξέρω;;;
 
D

Delmem38130

Guest
Συγχωρέστε με εκ των προτέρων αν ξανά γράφτηκε πιο πάνω, πρέπει να ταξιδέψω άμεσα σε Γερμανία Ολλανδία, πρώτο ταξίδι μετά κορονοϊού εποχής. Τι πρέπει να ξέρω;;;
χθες γύρισα απο Ολλανδία,
χρειάζεσαι πιστοποιητικό εμβολιασμού ή αρνητικού τεστ για μπεις Ολλανδία.. το public health declaration που σημειώνεται οτι πρέπει να το εχεις συμπληρωμένο μαζι σου, δεν μου το ζήτησαν.. ισως το συμπλήρωσαν ψηφιακά η αεροπορική εταιρεία, την ωρα του check in (transavia)
τώρα στο Amsterdam, σχεδόν κανεις δεν φοράει μάσκα ή κραταει αποστάσεις, (εστιατόρια, bar, coffe shops, εμπορικά)..
έκατσα σε εσωτερικο χώρο για φαγητό και δεν έδειξα τίποτα (πλατεια Dam), μπήκα madam tussauds χωρίς πιστοποιητικό και κανεις δεν φορουσε μασκα..
σε ξενοδοχείο, sex show theater, boat ride, μου ζήτησαν corona certs με ταυτοποίηση διαβατηρίου..
στην επιστροφή την ωρα του check in στο Schiphol ζητάνε plf και πιστοποιητικό ή αρνητικο τεστ,
στο Βενιζελος ξαναδειχνεις το plf..
πάντως, εκεί έχουν φτασει περιπου 8.000 ημερήσια κρούσματα,
ηδη συζητανε για αποφασεις και ισως για νεα μετρα για τους ανεμβολιαστους διάβασα..
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
πρέπει να ταξιδέψω άμεσα σε Γερμανία Ολλανδία, πρώτο ταξίδι μετά κορονοϊού εποχής. Τι πρέπει να ξέρω;;;
Ενημέρωση για την είσοδο στη Γερμανία στο site www.einreiseanmeldung.de. Μπαίνεις στη σελίδα,δηλώνεις από που έρχεσαι και που πας και σου βγάζει αυτόματα αν χρειάζεσαι PLF.Οσον αφορά τα μέτρα που ισχύουν εξαρτάται από το κρατίδιο που πηγαίνεις.Στα περισσότερα ισχύουν τα εξής:σε μπαρ,εστιατόρια κλπ μπαίνουν οι εμβολιασμένοι,οι αναρρώσαντες το τελευταίο εξάμηνο και οι ανεμβολίαστοι με αρνητικό τεστ (PCR 48ωρο ή rapid 24ωρο).Τα τεστ τα δέχονται μόνο από συγκεκριμένα εξεταστικά κέντρα που βρίσκονται σε διάφορα σημεία της πόλης.Μάσκα υποχρεωτική σε κλειστούς χώρους,ΜΜΕ κλπ.Η μάσκα πρέπeι να είναι χειρουργική ή ffp2,όχι υφασμάτινη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
χθες γύρισα απο Ολλανδία,
χρειάζεσαι πιστοποιητικό εμβολιασμού ή αρνητικού τεστ για μπεις Ολλανδία.. το public health declaration που σημειώνεται οτι πρέπει να το εχεις συμπληρωμένο μαζι σου, δεν μου το ζήτησαν.. ισως το συμπλήρωσαν ψηφιακά η αεροπορική εταιρεία, την ωρα του check in (transavia)
τώρα στο Amsterdam, σχεδόν κανεις δεν φοράει μάσκα ή κραταει αποστάσεις, (εστιατόρια, bar, coffe shops, εμπορικά)..
έκατσα σε εσωτερικο χώρο για φαγητό και δεν έδειξα τίποτα (πλατεια Dam), μπήκα madam tussauds χωρίς πιστοποιητικό και κανεις δεν φορουσε μασκα..
σε ξενοδοχείο, sex show theater, boat ride, μου ζήτησαν corona certs με ταυτοποίηση διαβατηρίου..
στην επιστροφή την ωρα του check in στο Schiphol ζητάνε plf και πιστοποιητικό ή αρνητικο τεστ,
στο Βενιζελος ξαναδειχνεις το plf..
πάντως, εκεί έχουν φτασει περιπου 8.000 ημερήσια κρούσματα,
ηδη συζητανε για αποφασεις και ισως για νεα μετρα για τους ανεμβολιαστους διάβασα..
Για Ολλανδία αρκεί το πιστοποιητικό εμβολιασμού;
 
D

Delmem38130

Guest
Για Ολλανδία αρκεί το πιστοποιητικό εμβολιασμού;
ναι, αρκει το πιστοποιητικο εμβολιασμου ή αρνητικο τεστ..

Are you travelling from a high-risk area?
Checklist when travelling from a high-risk area within the EU/Schengen area
1. No EU travel ban
You may travel to the Netherlands. The EU travel ban does not apply to you if you are coming from a country/region in the EU/Schengen.
2. Proof of vaccination, proof of recovery or a negative test result required
You need to show proof of vaccination, proof of recovery or a negative test result (this includes the Digital COVID Certificate) if you are travelling from a high-risk country/region in the EU/Schengen.
  • You can show proof of vaccination or proof of recovery (this includes the Digital COVID Certificate)
Travellers within the EU who can show proof of vaccination or proof of recovery (for example a Digital COVID Certificate) don't need to show a negative NAAT or antigen test result.
  • You can't show proof of vaccination or proof of recovery, or your proof of vaccination is not valid.
If can't show a proof of vaccination or proof of recovery (this includes the Digital COVID Certificate) you must be able to show a negative COVID-19 test result. This applies to everyone aged 12 or over.
3. No self-quarantaine required
You do not need to self-quarantine when entering or returning to the Netherlands from a country or region within the EU/Schengen area.
4. Health declaration
If you are travelling by air you must fill in a health declaration (only when aged 13 or above) and carry it with you. Some airlines allow you to complete this health declaration digitally when you check in.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Συγχωρέστε με εκ των προτέρων αν ξανά γράφτηκε πιο πάνω, πρέπει να ταξιδέψω άμεσα σε Γερμανία Ολλανδία, πρώτο ταξίδι μετά κορονοϊού εποχής. Τι πρέπει να ξέρω;;;
Αν δεν έχεις πιστοποιητικό εμβολιασμού, μπορείς να κλείνεις ραντεβού σε ιδιωτικά κέντρα για δωρεάν rapid τεστ (ισχύει για 24 ώρες) αν το χρειαστείς για είσοδο σε κλειστούς χώρους εστίασης.
Testen voor toegang - Laat je testen voor toegang

Επίσης, αν δεν έχεις πιστοποιητικό εμβολιασμού, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την παραπάνω δυνατότητα για να επιστρέψεις Ελλάδα χωρίς να χρεωθείς το rapid τεστ στην Ολλανδία. Για να το κάνεις αυτό θα πρέπει στην εφαρμογή CoronaCheck, να μετατρέψεις το qr code του rapid τεστ που θα λάβεις απ' το ιδιωτικό κέντρο σε International.
 

x7777

Member
Μηνύματα
872
Likes
3.396
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Επειδη δε βρισκω το καταλληλο θεμα κανω την ερωτηση εδω. Εχω μια πτηση Λιμα-Αμστερνταμ- Ρωμη. Αλλα επειδη στην Ιταλια δε θελω να μπλεξω γιατι μαλλον θα πρεπει να μπω καραντινα (εχεις καποιες εξαιρεσεις αλλα δε ξερω αν θα γινει δεκτο και δε θελω να το ρισκαρω) μπορω να παραλλειψω την πτηση Αμστερνταμ-Ρωμη και να κατεβω στο Αμστερνταμ? Τι συνεπειες μπορει να εχει αυτο εφοσον δεν εχω αλλη πτηση με την ιδια εταιρεια ? Υπαρχει περιπτωση να αρνηθει το short check (εχω σχεδον 6 ωρες αναμονη) ? Η KLM μου ειπε οτι δεν μπορει να αλλαξει το εισιτηριο ουτε με εξτρα κοστος για να κατεβω στο Αμστερνταμ. Η απαντηση ηταν η εξης «We are back with an update,
. We regret to inform you that we cannot proceed with the change of your flight to Lima to Amsterdam only as you have purchased a round-trip ticket and you have return back to Rome. Please let us know how you wish to proceed». (@taver, @Samion, @Yorgos εσεις μου ηρθατε πρωτοι στο μυαλο, γιατι πιθανον το εχετε κανει).

ΥΓ Transit με αλλη εταιρεια στην Ιταλια (που ηταν μια λυση) οπως μου ειχε προτεινει ο @Samion δεν γινεται τουλαχιστον απο την Aegean. Μου απαντησαν το παρακατω: «Καλημέρα . Για να θεωρηθούν οι πτήσεις transit, θα πρέπει να έχουν κλειστεί στην ίδια κράτηση και υπό τον ίδιο αριθμό εισιτηρίου. Οπότε θα χρειαστεί να κλείσεις τις πτήσεις μαζί, σαν connecting δρομολόγια.»
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.497
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom