Τελικά ο παράδεισος στη ταυλάνδη που είναι??

haRis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
γεια σας

σκεφτομαι τα νησια της ταυλάνδης για τον επομενο μου προορισμό τον ερχομενο Μαρτιο.

εγινα μολις μελος και πραγματικα διαβαζοντας λιγο απ τις συζητησεις σας νιωθω να ξερω ηδη περισσοτερα πραγματα για την ταυλανδη

αυτο που με προβληματιζει ειναι το τι θα συναντησω μιας που ο πολυς τουρισμος δεν μου αρεσει και αλλωστε τον εζησα περσι στο μπαλι-μπανγκονγκ που πηγα

δεν λεω ξετρελαθηκα με το μπαλί αλλα φέτος θα ηθελα κατι λιγο διαφορετικο από ριζορτ και πολυτελειες(ταχα μου)

σκεφτομαι το σαμουι-κο πανγκαν-κο ταο αλλα από φωτο που είδα ειδικά στο σαμουι εχω ξενερωσει πληρως

ξερει κανεις απο τους πολυταξιδεμενους που ειναι αυτα τα ξυλινα σπιτακια πανω στη θάλασσα....επιτελους!! Θα εκτιμουσα πολυ τις συμβουλές σας για το πως θα ηταν καλλυτερο να οργανωσω το ταξιδι μου ετσι ωστε να δω τον πραγματικο παραδεισο.....

ευχαριστω
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ξέχνα το samui και το Pouket ..παραγνωριστήκαμε...τα ξέχασα πρίν 10 χρόνια!
στα Κο ταο και Κο παγκάν να πάς..
μην κλείσεις τίποτα απο δώ.νοίκιασε ένα παπί,φορτώσου τις σαγιονάρες σου και θα συναντήσεις τον παράδεισο..
 

pan

Member
Μηνύματα
20
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Περού;
φιλε μου... οτι πληρωσεις περνεις
τα σπιτακια πανω σε πασαλους και τα ιδιωτικα νησια (10-40 ατομων) υπαρχουν σε πολλα μερη του κοσμου... με τις αντιστοιχες τιμες....

Παντως εκτος το νησι που θα επιλεξεις, παιζει ρολο και η περιοχη/παραλια ή ακομα και το ξενοδοχειο που θα διαλεξεις.
Εχω ταξιδεψει στην Ταυλανδη -στο Κο Σαμουι- και ειδα αρκετες διαφορες απο παραλια σε παραλια.

Lamai: ησυχα (για ζευγαρια), με λιγα μαγαζια, με ισως την καλυτερη θαλασσα του νησιου

Chaweng: το κεντρο του νησιου - πολλα μαγαζια - πολυς κοσμος - πολλα μπαρ... ομορφη/οργανωμενη θαλασσα/παραλια

Bophut: το πιο γραφικο/ ομορφο χωριο του νησιου - χαλια ομως θαλασσα (βουρκος!!!)
 

haRis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Ξέχνα το samui και το Pouket ..παραγνωριστήκαμε...τα ξέχασα πρίν 10 χρόνια!
στα Κο ταο και Κο παγκάν να πάς..
μην κλείσεις τίποτα απο δώ.νοίκιασε ένα παπί,φορτώσου τις σαγιονάρες σου και θα συναντήσεις τον παράδεισο..

χμ...μαλλον εχεις δικιο..απλα απ τα τουριστικα γραφεία που έχω μιλησει λενε γινεται χαμος δεν θα υπαρχει διαθεσιμοτητα...!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
χμ...μαλλον εχεις δικιο..απλα απ τα τουριστικα γραφεία που έχω μιλησει λενε γινεται χαμος δεν θα υπαρχει διαθεσιμοτητα...!
ο κόσμος καταπίνει οτι εύκολο του πασάρουν..
εσύ μην πας με την "αγέλη";)
 

pan

Member
Μηνύματα
20
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Περού;
χμ...μαλλον εχεις δικιο..απλα απ τα τουριστικα γραφεία που έχω μιλησει λενε γινεται χαμος δεν θα υπαρχει διαθεσιμοτητα...!
μαλλον να πουλησουν πακετο θελουν. Εαν τον Μαρτιο γινεται χαμος Καλοκαιρι Και Χριστουγεννα τι γινεται? πολεμος

(αν και καλοκαιρι δεν ειναι ολο για ταυλανδη, αντε μεχρι Ιουλιο)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.028
Η αλήθεια είναι ότι ο Μάρτιος είναι πολύ καλή εποχή από άποψη καιρού για Ταϋλάνδη, όμως δεν μπορώ να ακούω τις βλακείες των πρακτορείων ότι δεν θα βρείς τίποτα!
Πέρσι τέτοια εποχή αποφάσισα να πάω Ταϋλάνδη τον Μάρτιο και μέσα στο Φεβρουάριο βρήκα και εισητήρια και ξενοδοχεία και τις εκεί εκδρομές που ήθελα να κάνω...μόνη μου χωρίς τουριστικό γραφείο... οπότε άσε τα πρακτορεία και φτιάξε μόνος σου το ταξίδι σου!
Α! Για περιοχή επέλεξα το Κράμπι... δεν είναι εντελώς παρθένο αλλά πολύ πιο ήσυχο από Πουκέτ!
Καλά να περάσεις!
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Συμφωνώ με το Κράμπι (αλλά μόνο στο Ράιλέι) και μετά Κο Λάντα (ίσως και Κο Γιάο για πολύ πολύ ήρεμα και χωρίς κανένα τουρίστα). Απέφυγε Πουκέτ και ΠιΠι καθώς και Σαμούι απο την άλλη μεριά. Μακριά απο ότι ακούει σαν Μάγια μπέι και τζέιμς μπόντ κτλ κτλ.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Η αλήθεια είναι ότι ο Μάρτιος είναι πολύ καλή εποχή από άποψη καιρού για Ταϋλάνδη, όμως δεν μπορώ να ακούω τις βλακείες των πρακτορείων ότι δεν θα βρείς τίποτα!
Πέρσι τέτοια εποχή αποφάσισα να πάω Ταϋλάνδη τον Μάρτιο και μέσα στο Φεβρουάριο βρήκα και εισητήρια και ξενοδοχεία και τις εκεί εκδρομές που ήθελα να κάνω...μόνη μου χωρίς τουριστικό γραφείο... οπότε άσε τα πρακτορεία και φτιάξε μόνος σου το ταξίδι σου!
Α! Για περιοχή επέλεξα το Κράμπι... δεν είναι εντελώς παρθένο αλλά πολύ πιο ήσυχο από Πουκέτ!
Καλά να περάσεις!
Συμφωνούμε απολύτως! :D
Παρεπιπτόντως, το Sabah (στη Μαλαισία) τό'ψαξες?
 

MarilenaAth

Member
Μηνύματα
121
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ...
ξερει κανεις απο τους πολυταξιδεμενους που ειναι αυτα τα ξυλινα σπιτακια πανω στη θάλασσα....επιτελους!! Θα εκτιμουσα πολυ τις συμβουλές σας για το πως θα ηταν καλλυτερο να οργανωσω το ταξιδι μου ετσι ωστε να δω τον πραγματικο παραδεισο.....


Στις Μαλδίβες.... :cool:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ξερει κανεις απο τους πολυταξιδεμενους που ειναι αυτα τα ξυλινα σπιτακια πανω στη θάλασσα....επιτελους!! Θα εκτιμουσα πολυ τις συμβουλές σας για το πως θα ηταν καλλυτερο να οργανωσω το ταξιδι μου ετσι ωστε να δω τον πραγματικο παραδεισο.....


Στις Μαλδίβες.... :cool:
Το μόνο σίγουρο είναι οτι τα ξύλινα σπιτάκια που λές δεν είναι σε τουριστικές ζώνες!
θα τα βρείς άν περιηγηθείς το μέρος που θα πάς,οδηγώντας στο πουθενά..
δύσκολο σου φαίνεται αλλα ειναι πολύ απλό!
δεν είναι παρά μερικά μέτρα απο εκεί που αμολάνε τους τουρίστες τα πρακτορεία.
ψάξε στο google αναζήτησε στο ψαχτήρι bangalows που θα σε κάνουν να ζήσεις τον παράδεισο!!:cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.991
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom