Ρόδος Τετραήμερη στη ΡΟΔΟ- αναζήτηση πληροφοριών

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.772
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
δεν είμαι ο τύπος του ξεσαλώματος στις διακοπές... λίγο κρασί (και πολύ δε με πειράζει) λίγο θάλασσα και το κορίτσι μου;)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
εε τοτε αφιερωμενο βρε Λευτερη!!!:clap::clap:
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Yemen
Λοιπον ηρθα κι εγω, και παροτι δεν θα χα προβλημα να μην ξανακουσω ΠΟΤΕ τη λεξη Ροδος, σηκωνω μανικια και ξεκιναω. Για το φιλο μου το Λευτερακη ρε γαμωτο!!!

Επειδη όμως τις καρτες μου τις εχω στη δουλεια κ δν θυμαμαι αποξω ονοματα-διευθυνσεις, λιγο καποια γενικα στην αρχη

ΦΑΓΗΤΟ ΣΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΠΟΛΗ
Στην Παλια Πολη κατα κανονα ΔΕΝ καθομαστε για φαγητο. Πολυ τουριστιλα, πανικος απο κοσμο και κυριως πολυ κακη σχεση ποιοτητας τιμης. Πληρωσαμε ?70 για 3 ορεκτικα 2 κυριως και 2 μπιρες σε αθλια ταβερνα με προχτεσινες πατατες. Ναι μαλιστα! Ο Alexis, βεβαια, αξιζει, αλλα ειναι πανακριβου, το ιδιο και ο Ντινορης. Σαρρης μακρια και αλαργα, πας να καρφωσεις το κεφτεδακι και πεταγεται στο διπλανο τραπεζι. Αν παρολα αυτα εμπνευστεις απο το ολο μεσαιωνικο κλιμα και θες να φας σωνει και ντες, χωρις να σου στοιχισει το budget ολης της εκδρομης, Νεκταρ Και Αμβροσια για διεθνη κουζινα καθως και το Λα Βαρκα για ψαρομεζεκλικια, στο δρομο πανω από το τζαμι του σουλειμαν, είναι αξιοπρεπεστατες λυσεις.

ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΤΕΙΧΩΝ -nightlife
Δυνατο nightlife στη Νεα Πολη της Ροδου παιζει σε ένα δρομο που λεγεται Ορφανιδου (η αλλιως bar street) αναμεσα στον capsi και την Παλια πολη. Δρομος που αντενδεικνυται για παντρεμενους, καθως είναι τιγκα στις σουηδες… Ωστοσο, εκει θα βρεις το Pazo, ένα εξαιρετικο μαγαζι που είναι κατι σαν all day bar-restaurant, εχει δηλαδη καφεδακια και γλυκα, το μεσημερι και το βραδυ σερβιρει φαγητο, ενώ ειναι ιδανικο για ποτακι (sosara Οι καναπεδες!). Εσυ θα γουσταρεις με τις 60 ετικετες κρασιου. Εγω γουσταρα με το Μαξ, τον απιθανο barmanαπό το Μιλανο! (εεεε…. Αντιλαμβανεστε ότι εννοω τα cocktails του, όχι τον ιδιο πιστευω…:oops:) τελος παντων, φτιαχνει εκπληκτικη caipiroska και σου λεει και τα μισα στα ιταλικα!!! Τελειος λεμε! Επισης, ενδιαφερον είναι το KONTIKI, πλωτο barrestaurant στο Μανδρακι. Και προτεινω να πας βραδυ, να πιεις το ποτο σου στο μπαλκονι του πλοιου, με θεα τα εντυπωσιακα τειχη της μεσαιωνικης πολης που το βραδυ φωτισμενα ειναι σουπερ. (Οχι δυστυχως δεν κινειται.. δεν εχει μηχανες.. το ρωτησα.. :haha:) Τελος, σε παρακαλω μη χασεις στη Νεα Πολη το barSand ιδιοκτησιας ενος αργεντινου. Μιλαμε για Mojito υπερπαραγωγη, από τα καλυτερα που εχω πιει everκαι σε ολες του τις παραλλαγες!!! (Θα εσκαγα αν δεν τολεγα!!!)

Περισσοτερα, με γεωγραφικες συντεταγμενες, διευθυνσεις και τηλεφωνα, αυριο!!!
 
Last edited by a moderator:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.422
Likes
7.772
Λοιπον ηρθα κι εγω, και παροτι δεν θα χα προβλημα να μην ξανακουσω ΠΟΤΕ τη λεξη Ροδος, σηκωνω μανικια και ξεκιναω. Για το φιλο μου το Λευτερακη ρε γαμωτο!!!

Επειδη όμως τις καρτες μου τις εχω στη δουλεια κ δν θυμαμαι αποξω ονοματα-διευθυνσεις, λιγο καποια γενικα στην αρχη

ΦΑΓΗΤΟ ΣΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΠΟΛΗ
Στην Παλια Πολη κατα κανονα ΔΕΝ καθομαστε για φαγητο. Πολυ τουριστιλα, πανικος απο κοσμο και κυριως πολυ κακη σχεση ποιοτητας τιμης. Πληρωσαμε ?70 για 3 ορεκτικα 3 κυριως και 2 μπιρες σε αθλια ταβερνα με προχτεσινες πατατες. Ναι μαλιστα! Ο Alexis, βεβαια, αξιζει, αλλα ειναι πανακριβου, το ιδιο και ο Ντινορης. Σαρρης μακρια και αλαργα, πας να καρφωσεις το κεφτεδακι και πεταγεται στο διπλανο τραπεζι. Αν παρολα αυτα εμπνευστεις απο το ολο μεσαιωνικο κλιμα και θες να φας σωνει και ντες, χωρις να σου στοιχισει το budget ολης της εκδρομης, Νεκταρ Και Αμβροσια για διεθνη κουζινα καθως και το Λα Βαρκα για ψαρομεζεκλικια, στο δρομο πανω από το τζαμι του σουλειμαν, είναι αξιοπρεπεστατες λυσεις.

ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΤΕΙΧΩΝ -nightlife
Δυνατο nightlifeστη Νεα Πολη της Ροδου παιζει σε ένα δρομο που λεγεται Ορφανιδου (η αλλιως barstreet) αναμεσα στον capsi και την Παλια πολη. Δρομος που αντενδεικνυται για παντρεμενους, καθως είναι τιγκα στις σουηδες… Ωστοσο, εκει θα βρεις το Pazo, ένα εξαιρετικο μαγαζι που είναι κατι σαν alldaybar-restaurant, εχει δηλαδη καφεδακια και γλυκα, το μεσημερι και το βραδυ σερβιρει φαγητο, ενώ ειναι ιδανικο για ποτακι (sosara Οι καναπεδες!). Εσυ θα γουσταρεις με τις 60 ετικετες κρασιου. Εγω γουσταρα με το Μαξ, τον απιθανο barmanαπό το Μιλανο! (εεεε…. Αντιλαμβανεστε ότι εννοω τα cocktails του, όχι τον ιδιο πιστευω…:oops:) τελος παντων, φτιαχνει εκπληκτικη caipiroska και σου λεει και τα μισα στα ιταλικα!!! Τελειος ΛΕΜΕ! Επισης, ενδιαφερον είναι το KONTIKI, πλωτο barrestaurant στο Μανδρακι. Και προτεινω να πας βραδυ, να πιεις το ποτο σου στο μπαλκονι του πλοιου, με θεα τα φοβερα εντυπωσιακα τειχη της μεσαιωνικης πολης. (Οχι δυστυχως δεν κινειται.. δεν εχει μηχανες.. το ρωτησα.. :haha:) Τελος, σε παρακαλω μη χασεις στη Νεα Πολη το barSand ιδιοκτησιας ενος αργεντινου. Μιλαμε για Mojito υπερπαραγωγη, από τα καλυτερα που εχω πιει everκαι σε ολες του τις παραλλαγες!!! (Θα εσκαγα αν δεν τολεγα!!!)

Περισσοτερα, με γεωγραφικες συντεταγμενες, διευθυνσεις και τηλεφωνα, αυριο!!!

Εσύ, είπαμε, για δουλειά πήγες στη Ρόδο??? :haha::haha::haha:
 
Last edited by a moderator:

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.772
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
μη μου χαλάτε το θέμα :bleh: άσε τη dorothy να εξομολογηθεί!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
Εγω γουσταρα με το Μαξ, τον απιθανο barman από το Μιλανο! (εεεε…. Αντιλαμβανεστε ότι εννοω τα cocktails του, όχι τον ιδιο πιστευω…:oops:)
χμμμ... φαντάζομαι του έπιασες κουβέντα και μάθαμε ότι είναι από το μιλάνο για επαγγελματικούς λόγους πάντα ε? :rolleyes:

τελος παντων, φτιαχνει εκπληκτικη caipiroska και σου λεει και τα μισα στα ιταλικα!!! Τελειος λεμε!
χμμμ...στο να φτιάχνει coctails αναφέρεσαι πάντα ε? :rolleyes:
 
Last edited by a moderator:

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Απο φαγητο θα βρεις αρκετες επιλογες στη Ροδο....εχει ενα μεγαλο αριθμο απο κινεζικα.μεξικανικα, και Σκανδιανβικα εστιατορεια....
Τοσα πολλα Κινεζικα δεν μπορεις να φανταστεις....τωρα θα μου πεις Σκανδιναβικη κουζινα στη Ροδο ??? εμενα παντως μου αρεσε...
Κα βεβαια μια μονοημερη εκδρομη στη Συμη ειναι must εναι πανεμορφη....
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Yemen
χμμμ... φαντάζομαι του έπιασες κουβέντα και μάθαμε ότι είναι από το μιλάνο για επαγγελματικούς λόγους πάντα ε? :rolleyes:
Κυρία μου, είναι ένας εξαιρετικός επαγγελματίας. Όφειλα, νομίζω, να τον πλησιάσω, να μάθω γιαυτόν, για την τέχνη του και για τη δουλειά του. Άλλωστε, θεωρώ καθήκον μου να προειδοποιήσω το φίλο μου το Λευτεράκη ότι σε κάποια μέρη δεν πρέπει να πάει με τη γυναίκα του !!! :cool:

Μη σου πω, ήταν τόσο καλό παιδί, που προσφέρθηκε να μου δώσει και mail,τηλέφωνα κτλ ώστε να με βοηθήσει με tips, που το καλοκαίρι πάω στην πατρίδα του!!! :bleh:

ΥΓ. Λευτέρη επίσης στο δρόμο από Ιξιά προς παλιά πολή, Cavo Tango, χαλαρό μπαράκι με θέα θάλασσα, "κυκλαδίτικη" διακόσμηση πέτρα και τα σχετικά, ελληνικά και ξένα ροκάκια!!!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Λευτέρη δυό πραγματάκια θα σου πώ για φαγητό στόν Μαυρίκο στήν Λίνδο που έχει αναφερθεί ήδη ....απαιχτες ψαροκαταστάσεις ..αξίζει με 1000
και για καφε-ποτάκι νωρίς βραδάκι στά ανακαινισμένα λουτρά Καλλιθέας πρίν το Φαλιράκι πολύ κοντά στήν πόλη
και φυσικά μήν και δέν φάς παγωτο καταίφι στα ζαχαροπλαστεία mikes τα βρίσκεις παντού στό νησί
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.772
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
μαυρίκος οκ, παγωτό κανταίφι οκ και καφέ ποτό στα μέρη που προτείνει η dorothy από φαγητό είμαι πλήρης αν ξέρετε κάποιο καλό μέρος για καφέ ακόμη...;)
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
μαυρίκος οκ, παγωτό κανταίφι οκ και καφέ ποτό στα μέρη που προτείνει η dorothy από φαγητό είμαι πλήρης αν ξέρετε κάποιο καλό μέρος για καφέ ακόμη...;)

Λευτέρη βγές από την βαρκα γιατί ζαλίστηκες ..:bleh::bleh::bleh:

για καφε ποτο στα Λουτρα καλλιθέας ...ατμοσφαιρικό ....όλα τα λεφτα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.624
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom