Ρόδος Τετραήμερη στη ΡΟΔΟ- αναζήτηση πληροφοριών

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
για καφε ποτο στα Λουτρα καλλιθέας ...ατμοσφαιρικό ....όλα τα λεφτα
Παραδόξως συμφωνώ απολύτως με το Χρήστο... Βόλτα στις εντυπωσιακές ολοκαίνουριες εγκαταστασεις των Θερμων, χαζι της εκθεσης φωτο, βουτιά στον όμορφο μικρό κολπίσκο και για το τέλος καφέ ή ποτό... Εδώ γυρίστηκε το Δόλωμα, και διάφορες άλλες ταινίες.

Κι αν βγεις εκτός λουτρών, σε ένα διπλανό κολπίσκο, πάνω στα βράχια και μπροστά στο κύμα θα βρείτε την καντίνα του Τάσου... τρομερός άνθρωπος και απίθανοι μεζέδες... πάνω στη θάλασσα λεμεεεε!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Παραδόξως συμφωνώ απολύτως με το Χρήστο... Βόλτα στις εντυπωσιακές ολοκαίνουριες εγκαταστασεις των Θερμων, χαζι της εκθεσης φωτο, βουτιά στον όμορφο μικρό κολπίσκο και για το τέλος καφέ ή ποτό... Εδώ γυρίστηκε το Δόλωμα, και διάφορες άλλες ταινίες.

Κι αν βγεις εκτός λουτρών, σε ένα διπλανό κολπίσκο, πάνω στα βράχια και μπροστά στο κύμα θα βρείτε την καντίνα του Τάσου... τρομερός άνθρωπος και απίθανοι μεζέδες... πάνω στη θάλασσα λεμεεεε!
σημερα θα βρέξει πάλι....
Ντόροθυ αφου συμφώνησες μαζί μου ...ε τότε θα βρείς και τα Κύθηρα που ψάχνεις :bleh::bleh:

στα λουτρά πήγα και πρωι για μπανάκι και ήταν τέλεια και βραδάκι για χαλαρη μουσική και ποτάκι και ήταν ακόμα πιό τέλεια

πρός Ντόροθυ : πές μας τι δουλειά κάνεις που πήγες Ρόδο για δουλειά ?:shock: και πρόλαβες να πάς και σε όσα προτείνεις και να πιέις και καταπληκτικό μοχίτο's :haha::haha:
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Αγαπητέ μου XRISTOS71, καταρχήν να πω ότι είναι η δεύτερη χρονιά που πηγαίνω στη Ρόδο οπότε, όπως καταλαβαίνεις, τα περσινά στέκια εμπλουτίζονται με νέα. Κι άλλωστε, ο σωστός ρεπορτερ του travelstories δεν υπολογίζει κόπο και χρόνο προκειμένου να φέρει στους συμφορουμίτες του, και ειδικά στο leftriB τα best of κάθε προορισμού, τα πιο φρεσκα νεα, τις πιο must διευθύνσεις. Για σας δουλεύω βρεεεε. :D
Τέλος να σε ενημερώσω ότι είμαι και μικρό κοριτσάκι και αντέχω απανωτά ξενύχτια μετά τη δουλειά. Όχι σαν κάτι άλλα παππούδια που με το που δείχνει το ρολόι 12 εξαφανίζονται πάραυτα σαν τη Σταχτοπούτα!!! :bleh:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ok. Υπάρχει ένα ορεινό χωριό, πίσω από τις Πεταλούδες, το λένε Μαριτσά. Μπαίνοντας σ΄αυτό το χωριό, στην πρώτη ταβέρνα που συναντάς κάθεσαι, βράδυ μόνο, σε υπέροχη ατμόσφαιρα, πολύ ρομαντικά;), και απολαμβάνεις εξαιρετικό Ροδίτικο φαγητό και σε σπέσιαλ τιμές...
Υπόσχομαι αύριο να ψάξω να βρω την κάρτα του και να σ΄ενημερώσω...
Το όνομα του μαγαζιού είναι " Μασασούρα ".

Απ΄ότι διάβασα είσαι κομπλέ...;) Το γράφω μόνο για να μην υπάρχει εκκρεμότητα...:cool:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Αγαπητέ μου XRISTOS71, καταρχήν να πω ότι είναι η δεύτερη χρονιά που πηγαίνω στη Ρόδο οπότε, όπως καταλαβαίνεις, τα περσινά στέκια εμπλουτίζονται με νέα. Κι άλλωστε, ο σωστός ρεπορτερ του travelstories δεν υπολογίζει κόπο και χρόνο προκειμένου να φέρει στους συμφορουμίτες του, και ειδικά στο leftriB τα best of κάθε προορισμού, τα πιο φρεσκα νεα, τις πιο must διευθύνσεις. Για σας δουλεύω βρεεεε. :D
Τέλος να σε ενημερώσω ότι είμαι και μικρό κοριτσάκι και αντέχω απανωτά ξενύχτια μετά τη δουλειά. Όχι σαν κάτι άλλα παππούδια που με το που δείχνει το ρολόι 12 εξαφανίζονται πάραυτα!!! :bleh:
αξιαγάπητη Dorotija σε ευχαριστούμε όλοι για τόν σκληρό αγώνα που δίνεις για την ενημέρωση του night life τής Ρόδου και όχι μόνο ...ώστε να μπορεί ο φίλος λευτέρης να περάσει υπέροχα στήν Ρόδο ..:D

Τέλος να σε ενημερώσω ότι και τα άτομα τής τρίτης ηλικίας έχουν ψυχή και πρέπει να τους βοηθάμε να περνάνε καλά .....εξάλλου και εσυ ακολουθείς το παράδειγμα μου αφιερώνοντας Μοχίτο's στήν υγειά τής τρίτης ηλικίας :bleh:
 

stellina

Member
Μηνύματα
96
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδορ
Ταξίδι-Όνειρο
παντού
επίσης να προτείνω για φαγητό τα "Μάνταλα" στην παλιά πόλη!
περίεργες γεύσεις, τέλειο περιβάλλον, μπροστά στην ανοιχτή κουζίνα η αυλή με τα τραπεζάκια! χρώματα έντονα κ προσεγμένη διακόσμηση!
βλέπεις τους σεφ να μαγειρεύουν, το μενού αλλάζει συνέχεια κ έχει τέλεια κοκτέηλ!
για ποτάκι το "Μικρό Καφέ" στη παλιά πόλη πάλι, αλλά και για μεζεδάκια - είναι δυο "αδερφάκια" απέναντι με διαφορετικό στυλ, θα δεις ποιο στυλ σου ταιριάζει,
εαν θελήσεις pasteria κ όχι παραδοσιακό το "red" κοντα στο καζίνο, καταπληκτικές μακαρονάδες! awww.homefood.gr_picture_files_articles_232_lez6.jpg <---"Μάνταλα"
 

afriend

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου να'ναι με καλή παρέα
Λίγο πολύ οι προλαλήσαντες τα είπαν όλα.

Τα μόνα που θα μπορούσα ακόμα να προτείνω για καφέ είναι:
Μέθεξη, Κούκος, Αποσπερίτης και Μέδουσα, "παραδοσιακοί" καφενέδες στο Νιοχώρι, κοντά στην οδό Ορφανίδου.

Υπάρχουν βέβαια και τα Σουηδικά και Φινλανδικά καφέ, αν σε ενδιαφέρουν, με πρώτο και καλύτερο το Θέρμαι, στο κέντρο της πόλης. Μάλιστα το Σουηδικό στην οδό Ορφανίδου νομίζω είναι ανοιχτό όλο το 24ωρο.

Για φαγητό:
στη νέα πόλη το Καζίνο

στην παλιά πόλη Χατζηκέλης, Λευτεράς και Πιζάνιας (ελληνικά εστιατόρια σε σχετικα ήσυχες περιοχές).

Δε ξέρω βέβαια αν όλα αυτά είναι ακριβώς "ατμοσφαιρικά" αλλά τα προτείνω...

ΥΓ: πότε θα είσαι Ρόδο; Εγώ τώρα είμαι Κω για δουλειά αλλά αν είναι να συναντηθούμε. Στείλε μήνυμα.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Θα συμφωνήσω με τον φίλο afriend για Swedco στην Ορφανίδου και για Finn Cafe. Φοβερό καφέ και γλυκά, πολλοί μάλιστα από τους φίλους που έκανα στη Ρόδο πήγαιναν εκεί για πρωινό. Επίσης συντάσσομαι με τον Κούκο, είναι πιο underground βεβαια αλλά κλασικό.

Να δώσω λοιπόν και μερικές διευθύνσεις. Besara Cafe, παλιά πόλη. Funky, ethnic, πολύχρωμο, η ιδιοκτήτρια του η Besara ήρθε νομίζω από την Αυστραλία, ερωτεύτηκε τη Ρόδο και ξώμεινε... Πολύ ενδιαφέρον μαγαζί στην οδό Σοφοκλέους, λίγο πάνω από το τζαμί του Σουλειμάν. Ολο επάνω το δρόμο είναι το Mandala, όπως είπε η Στελινα, δεν έφαγα αλλά έχει σούπερ cocktails και διοργανώνει μάλιστα και live με jazz- world music. Εγώ όταν πήγα, πέτυχα βραδιά gipsy jazz :shock:. Και βέβαια, απέναντι ακριβώς ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να χάσεις για κανένα λόγο το Χαμάμ. Μπουάτ το χειμώνα, bar το καλοκαίρι, after πρεπει να πούμε, και πάλι εδώ έχουμε live αλλά κάτι σε πιο ελληνικό έντεχνο απότι μου είπε ο Τσαμπίκος, ο ιδιοκτήτης.

Για σένα ειδικά θα πρότεινα το Belon στην πλατεία ιπποκράτους (με το σιντριβάνι). Wine bar, champagne bar, δεν έχω καταλάβει ακριβώς, σίγουρα είναι elegant επιλογή και πιστεύω θα σου αρέσει. Άνοιξε νομίζω πέρυσι.

Στην ίδια πλατεία βρίσκεται το bar-club Soho. Οι υπόλοιποι πίνουν τεκίλα στο όνομα του, εγώ ξενερώνω να λεω την αλήθεια. Προτιμώ το Baduz και το Moooi, πιο εναλλακτικά και λιγότερο δήθεν στέκια, που θα τα βρείς στα Δημοτικά Λουτρά
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις προτάσεις σας και την ταχύτατη ανταπόκριση σας να είσαστε καλά και καλά ταξίδια σε όλους;)
 

stellina

Member
Μηνύματα
96
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδορ
Ταξίδι-Όνειρο
παντού
Για φαγητό να προσθέσω την "Παλιά Ιστορία" κοντά στο λιμάνι να συμφωνήσω για Σουηδικό στην Ορφανίδου -πιάτο η θάλασσα, στιγμές χαλάρωσης, αρκεί να μην πήζει από κόσμο- και για μεζεδάκια στον Κούκο!
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
To συγκεκριμένο θέμα μου ήρθε κουτί γιατί επιτέλους? βγήκε η σύνταξη μου :clap: και με την βοήθεια των προσφορών της Αegean Airlines (Pink μεγαλιωτάτη, Pink....), σχεδίαση μια μικρή βόλτα στα γρήγορα μετά της κυρίας, για Ροδο 10-12 Ιούνη.
Αλίευσα με την άδεια σας πάντα κάποιες από τις ενδοιαφέρουσες πληροφορίες μου αναφέρθησαν, ετοίμασα τσαντούλα και Ρόδος σούρχομαι ..............

(Πως την είπατε την οδό που είναι τιγκα στις Σουηδέζες ?):D
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
επ τι εγινε εδω? ξεχαστηκαμε μου φαινεται. Για παμε...

ΛΙΝΔΟΣ
την πρωτη φορα που ειχα παει ειχα ξενερωσει απο τον πολυ τουριστα. Τη δευτερη, φετος, απλως αγαπησα αυτη τη μικρη κυκλαδιτισσα που μοιαζει να εχει ξεβραστει στη Ροδο. Θεωρω δεδομενο οτι θα πας, οπως και οτι θα φας στο Μαυρικο. Δεν το διαπραγματευομαστε καν! Οποτε ξεκιναμε απο δω και κατω.

Παρκινγκ: ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ το αμαξι στα στενακια της Λινδου. Δεν γινεται ουτως η αλλως να το περασεις μεσα σε αυτον τον κυκεωνα...! Κατεβαινοντας, θα δεις την ταμπελα που σε βγαζει αριστερα για Λινδο. Παιρνεις την κατηφοριτσα και βγαινεις στην κεντρικη πλατεια με τον πλατανο. Προσοχη, εδω το παρκαρισμα απαγορευεται για ΙΧ. Αριστερα σου ανοιγεται ενας δρομος, που λεει προς παρκινκ, προς παραλια κατι τετοιο, τον ακολουθεις και παρατας το αμαξακι σου εκει εναντι ?3. Αυτο ειναι και το συνηθεστερο μερος για αυτπυς που ερχονται πρωτη φορα.

Μπανιο: Δυο ειναι οι κυριες παραλιες της Λινδου. Η πρωτη, και δημοφιλεστερη, ειναι λιγο πιο κατω απο εκει που θα αφησεις το αμαξι σου. Στα συν, οτι ειναι κοντα στον οικισμο, οτι κανεις τις βουτιες σου στη σκια της εντυπωσιακης ακροπολης, οτι ειναι οργανωμενη κ βρισκεις 2 ξαπλωστρες κ ομπρελιτσα εναντι ?8. Στα μειον οτι παντα γινεται της κακομοιρας απο κοσμο!!! Απο την αλλη μερια της Λινδου, υπαρχει ο τοσος-δα κολπισκος που λεγεται Αγ. Παυλος, απο το ομωνυμο εκκλησακι, που βεβαια ειναι αρκετα πιο μακρια απο τη Λινδο, στην πισω, λιγοτερο τουριστικη πλευρα της ΑΛΛΑ ειναι πιο ρομαντικα, το παρκινγκ ειναι δωρεαν (για ξαπλωστρες δν ενθυμουμαι τιμη), εχει πολυ λιγοτερο κοσμο και νιωθεις οτι κολυμπας στην δικη σου ιδιωτικη λιμνη. Τελειος!

Φαγητο: ΑΝ διαπραξεις το σφαλμα και δεν φας στο Μαυρικο, η αν εν πασει περιπτωσει θες να φας και δευτερη φορα βρε αδερφε, δυο ειναι οι λυσεις: Μελενος και Αμβροσια. Η μεν Αμβροσια σερβιρει gourmet ελληνικη κουζινα αλλα και καποια πιατα πιο.. international ενω εχει αρκετες ετικετουλες κρασιων. Εχει μια τοση-δα αυλιτσα αλλα ιδιαιτερως ατμοσφαιρικη. (22440 31804)
Ο Μελενος, που οπου σταθω και οπου βρεθω τον διαφημιζω, μακαρι και να με πληρωνε δλδ, ειναι ενας βερος λινδιος, ιδιοκτητης του ομορφοτερου κατ'εμε ξενοδοχειου στην Ελλαδα. Εχει οκτω σουιτες, ντυμενες με αντικειμενα που εφερε ο ιδιος απο τα ταξιδια του στην Ανατολη αλλα και παραδοσιακα λινδιακα επιπλα. Μιλαμε για ξενοδοχειο-υπερπαραγωγη. Δεν σου προτεινω να μεινεις (εννοειται! η σουιτα δεν πεφτει κατω απο τα ?300) αλλα πιστευω ειναι αξιοθεατο απο μονο του. Αλλωστε εχει ενα εξαιρετικο εστιατοριο με ελληνικη κουζινα κ ενω πολλοι πηγαινουν απλως για να πιουν το καφεδακι τους με ολη τη λινδο στο πιατο. (τσεκαρε το Melenos Lindos :: Luxury Hotel in Greece) Αμα πας θα με ειδοποιησεις πρωτα!!! Ουτε ξερω ποσες ωρες εχω περασει με το Μιχαλη στα τραπεζια του, να λεμε για ταξιδια μακρινα και ονειρεμενα...!!!

Καφε-ποτο: Λοιπον, εδω οι επιλογες ειναι απειρες, αναλογως τι θες κιολας, δεν μπορεσα δυστυχως να επισκεφτω παρα ελαχιστα αλλα θα σου πω για αυτα. Ενα ειναι το Rainbird, που παιζει ροκακια και εχεις πολυ πολυ ομορφη θεα στην παραλια της Λινδου. Δυο ειναι το Εκλεκτον, που στεγαζεται σε ενα παλιο καπετανοσπιτο και σερβιρει, εκτος απο καφε, και γλυκα, κρεπες, ομελετες κτλ -και ενα μαγαζι που μοσχοβολαει ηδη απο την εισοδο δεν μπορεις να μην το λατρεψεις! Πηγα περυσι πηγα και φετος!!! πηγα και σε ενα τριτο, που δεν θυμαμαι πως το λενε κ δν βρισκω κ την καρτα του, αλλα ηταν το πρωτο που συναντας ανεβαινοντας απο το παρκινγκ, και βρισκεται στον πρωτο οροφο. Ποτο στο Sinatras, με εικονες της "ΦΩΝΗΣ" στους τοιχους και γενικως "μαφιοζικη" διαθεση (εμεις εκει συναντησαμε τη Marianne Faithful!!), yannis bar, κλασικο στεκι των ντοπιων και red rose -εδω δεν πηγα, αλλα αποτι ειπε η υπολοιπη αποστολη, τα cocktails του μετρανε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom