Ιράν Τεχεράνη - Shiraz

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Όσον αφορά τα αεροπλάνα στο Ιράν,γενικά υπάρχει ένα κακό ιστορικό,όμως η πλειφοψηφία των δυστυχημάτων αφορά εταιρείες με αεροσκάφη τύπου Tupolev (παλιά και κακοσυντηρημένα) που ακόμα και ο Lonely planet συνιστά να αποφεύγουμε.Αντίθετα η Iran air θεωρείται η πιο αξιόπιστη.Τώρα αν έγινε και ένα ατύχημα,αυτό έχει συμβεί σε όλες τις εταιρείες του κόσμου.Θα σταματήσουμε να πετάμε;
1. Όλα τα αεροσκάφη της Iran Air και των υπόλοιπων εταιριών είναι παλιά... εξάλλου από τα Tupolev δεν έχουν μείνει και πολλά... καινούργια αεροπλάνα έχει να πάρει δεκαετίες...
2. Η Ιran Air είναι στην ίδια μοίρα με τις άλλες αφού η συντήρηση δεν νομίζω να απέχει πολύ από εταιρία σε εταιρία...
3. Εγώ προσωπικά θα το ρισκάριζα να πετάξω αλλά δεν είμαι και το μέτρο... γενικά πάντως το αεροπορικό στο Ιran έχει ένα θεματάκι... σαφώς και δεν θα σταματήσουμε να πετάμε επειδή έπεσε ένα αεροπλάνο αλλά στο Iran το κακό έχει παραγίνει... κάθε χρόνο πέφτει και ένα... δεν νομίζω να είναι η κακιά η ώρα ή σατανική σύμπτωση...
4. Στα θετικά είναι πως τα αεροπορικά εισιτήρια στο εσωτερικό είναι πάρα πολύ φτηνά...
5. Από το ΙΚΑ δεν εκτελούνται εσωτερικές πτήσεις τουλάχιστον μέχρι πέρσι που το κοίταζα και δεν νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι από τότε... η απόσταση από το ΙΚΑ στο Mehrabad σε συνθήκες κίνησης είναι κανένα δύωρο...
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Αντέχεις 15 ώρες με ιρανικά ΚΤΕΛ? Πιθανολογώ πως όχι.
Πάρε αεροπλάνο. Και η Air France έχει δυστηχήματα, αυτό πάει να πει ότι δεν την προτιμάς?
Ε τώρα μη συγκρίνουμε Air France με Iran Air...
Θα πάρω τα VIP λεωφορεία ;)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν τελικά επιλέξεις τη λύση της πτήσης, έχε υπόψη ότι οι πτήσεις εσωτερικού αναχωρούν από διαφορετικό αεροδρόμιο (THR) κι όχι από το διεθνές (IKA).

Η Iran Air είναι μερικώς banned στην ΕΕ, οι άλλες εταιρίες δεν είναι banned (Mahan Air κλπ). http://ec.europa.eu/transport/air-ban/doc/list_en.pdf

ΥΓ. Με πρόλαβαν άλλοι...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Δεν είμαι γνώστης επί των αεροπορικών και καλύτερα να ακολουθήσετε τις προτροπές των προλαλήσαντων αγαπητών συμφορουμιτών που το παρακαλουθούν στενότερα το θέμα (κι εγώ αυτούς ρωτάω όταν έχω απορία σχετικά με εταιρείες ή τύπους αεροσκαφών).
Πέταξα με την Iranair, έκανα το σταυρό μου, μια προσευχή στον Αλλάχ (εναλλακτικά) και αισίως με τις 4 εσωτερικές πτήσεις είμαι πίσω σώος και αβλαβής. Πάντως σε τιμές δεν παίζονται. Πάμφθηνες ίσως γιατί δεν χρεώνουν διαφορετικό ναύλο στους ξένους απ'ότι στους ντόπιους. Τα ΚΤΕΛ τα βρήκα μια χαρά. Έκανα και πολύωρο ταξίδι απροβλημάτιστο και μάλιστα ήταν εξαιρετική ευκαιρία για κοινωνικοποίηση καθώς οι επιβάτες έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον να μας γνωρίσουν.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.274
Ας ρωτήσω εδώ για να μην ανοίγω άλλο θέμα.Πιστεύω οτι δεν θα ενοχλήσει τον συντονιστή.

Επειδή μόλις προέκυψε απίστευτη σύμπτωση που μπορει να οδηγήσει σε ξαφνικό ταξίδι στο Ιράν,τέλος Οκτωβρίου(18-30 περίπου) πώς είναι ο καιρός στο Ιράν?Τεχεράνη-Σιράζ-Γιάζντ-Ισφαχάν.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Γενικά η προτροπή είναι να επισκεφθεί κανείς το Ιράν άνοιξη ή φθινόπωρο. Νομίζω θα είναι καλά, ίσως από θερμοκρασία, ίσως καμμιά βροχούλα. Το βράδυ θα το θέλει το μπουφανάκι ίσως
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.774
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom