Τουρκία Την επόμενη φορά που θα πάω Κωνσταντινούπολη θα...

Μηνύματα
64
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Kashmir
Και ναι επιτέλους το ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη έγινε!Λοιπόν καιρό διάβαζα εμπειρίες από την Κωνσταντινούπολη για το πως θα κάνεις χίλια δυο πράγματα για το τι θα συναντήσεις εκεί, που να πας και τι να κάνεις από πολύ πιο έμπειρους και κοσμογυρισμένους ταξιδιώτες, οπότε πιστεύω πως το θέμα έχει κλείσει με όλα τα απαραίτητα που πρέπει να δει και να κάνει εκεί κάποιος.Έτσι σκέφτηκα να ανοίξω ένα θέμα με το τι θα κάνω την επόμενη φορά που θα ξαναπάω..οπότε αυτό το θέμα αφορά στην πλειονότητα αυτούς που έχουν ταξιδέψει ήδη μία φορά στην Τουρκία.
Ξεκινάω λοιπόν:
α)Δεν θα ξαναπάω στα μουσεία-ναούς.Αφού τα είδα μια φορά και καλή τα χόρτασα δεν έχουν κάτι παραπάνω πέρα του ότι ήταν αρκετά ακριβά τα εισιτήρια.
β)Θα πάρω μεγάλα μπουκάλια νερού από την Ελλάδα.Για τις 5 μέρες που κάτσαμε είχαμε κορακιάσει..πήγαινες να φας και ένα ποτήρι νερό δεν έφερναν!Το νερό στην Κωνσταντινούπολη δεν είναι πόσιμο οπότε πρέπει να πληρώσεις για να πιεις:shock: !Καλά δεν το συζητώ θα αγοράσεις και από εκεί απλώς θα ήταν χρήσιμο να έχεις νερό στο ξενοδοχείο βρε παιδί μου!
γ)κονσέρβες εννοείται!!Γενικά δεν είμαι ιδιότροπη με το φαγητό έφαγα και κεμπαπ και μου άρεσε απλώς στα φαγάδικα που έχουν αυτοί (εκεί που παίρνεις τον δίσκο και τους ζητάς να σου βάλουν ότι θες)τα φαγητά τους μένουν πολλές ώρες ''απροστάτευτα'' (ότι καταλάβατε καταλάβατε!!) και χάνουν την γεύση τους..για παράδειγμα πήρα μια απλή σαλατούλα με ντομάτα,αγγούρι,κρεμμύδι και μύριζε ψυγείο.
δ)στα πριγκηπονήσια δεν θα κάτσω για φαγητό.Αν κάτσω θα προσέξω πάρα πολύ καλά τις τιμές στον κατάλογο που έχουν έξω και θα δω τα φαγητά που τρώνε οι άλλοι στο εστιατόριο.Εκμεταλλεύονται στο έπακρο τους τουρίστες.Εγώ παρήγγειλα γαρίδες (μην αναφέρω ότι μου έφεραν άλλο παρόλο που τους το έδειξα και στην φωτογραφία) με το ζόρι να ήταν 15-16 μικρές κατεψυγμένες παρακαλώ γαριδούλες και το πλήρωσα 20 λίρες:mad:
ε)Στην αγορά θα κάνω παζάρια και θα διώχνω τις φίλες μου από δίπλα μου.Έγινε ένα εντελώς τραγελαφικό γεγονός :haha: Είναι πολύ κλέφτες και στην αρχή ήμουν ψαρωμένη και δεν είχα θάρρος να παζαρέψω..μετά από μια ώρα περίπου μου άρεσε όλο το κλίμα του παζαριού!
ζ)Θα ξανά φάω παγωτό στο mado στην taksim:cool: Ήταν υπέροχο
η)θα μιλάω ελληνικά!Α όλα και όλα γίνεται στην taksim να μην ξέρουν ούτε τα βασικά αγγλικά.Πήγαμε να πάρουμε καφέ και δεν ξέραμε πως να τους δώσουμε να καταλάβουνε..τελικά παραγγείλαμε ότι να 'ναι.Περισσότερα ελληνικά ξέρουν παρά αγγλικά.
θ)θα ξανακάνω ναργιλέ σε ένα μαγαζί κοντά στην ταξίμ.Το κλίμα υπέροχο πραγματικά διασκέδαζαν..οι άντρες :haha: ήταν οικονομικές οι τιμές.Ένας ναργιλές 20 λίρες για 4-5 άτομα(λέμε τώρα)Είχε και πολύ ωραία μουσική για τσιφτετέλι!
ι)Θα ξαναπάω στα πριγκηπονήσια μόνο και μόνο για την διαδρομή με το καραβάκι υπέρ αξίζει..4 λίρες για να πας συνεπώς 8 λίρες το πάνε-έλα.Φυσικά και θα πάω ξανά στην σχολή της Χάλκης..υπέροχο και γαλήνιο μέρος.
κ)Θα κάτσω στο Βόσπορο!Είναι η ωραιότερη περιοχή στην τουρκία!
Αυτά περίπου είναι αυτά που θα και δεν θα κάνω όταν με το καλό ξαναπάω..Γενικά είναι μια πολύ ωραία και τεράστια πόλη..σε 5 χρόνια πιστεύω δεν θα ξεχωρίζει από την νέα Υόρκη στα κτήρια..ήδη γίνονται πάρα πολλές κατεδαφίσεις:( για να χτιστούν ουρανοξύστες.Όπως και να 'χει είναι ένα must ταξίδι για τον καθένα μας..!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.997
γ)κονσέρβες εννοείται!!Γενικά δεν είμαι ιδιότροπη με το φαγητό έφαγα και κεμπαπ και μου άρεσε απλώς στα φαγάδικα που έχουν αυτοί (εκεί που παίρνεις τον δίσκο και τους ζητάς να σου βάλουν ότι θες)τα φαγητά τους μένουν πολλές ώρες ''απροστάτευτα'' (ότι καταλάβατε καταλάβατε!!) και χάνουν την γεύση τους..για παράδειγμα πήρα μια απλή σαλατούλα με ντομάτα,αγγούρι,κρεμμύδι και μύριζε ψυγείο.
Το ενδεχομενο να ψαξεις και να βρεις κανονικα εστιατορια που να σερβιρουν κανονικο φαγητο το σκεφτηκες? :D
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.422
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
varioAthens said:
Το ενδεχομενο να ψαξεις και να βρεις κανονικα εστιατορια που να σερβιρουν κανονικο φαγητο το σκεφτηκες? :D
Αφού θέλει η κοπέλα την γνήσια γεύση του φαγητού. Κονσέρβα με γεύση κονσέρβας. Εσυ τι το κάνεις θέμα; :-*
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
5 χρόνια στο travelstories τελικά είχα μάθει τα μισά !!!!!
πλέον έμαθα οτι πρέπει να έχω μαζί μου :

α) νερό σε μπουκάλια απο το σπίτι ( οχι εμφιαλωμένο ,κοστίζει )

β) κονσέρβες φαγητού ( εχεις κάποιες συγκεκριμένες που προτείνεις ???)

γ) μια φορά αρκεί για να δώ όλα τα μουσεία και τις εκκλησίες της Πόλης

δ) στα πριγκιπόνησα θα πάω μόνο για βόλτα ,ΔΕΝ θα κάτσω να φάω ,γιατί αλλο θα παραγγείλω και άλλο θα φάω .

ε) παγωτό θα φάω μόνο στην ''δωδώνη'' της Τουρκίας

ζ)τσάμπα μάθαινα αραβικά 3 χρόνια ,Ελληνικά αρκούν για συννενόηση

στ) παζάρια ??? θα προσπαθήσω να κάνω !!

κ) θα μπαφιάσω στο ναργιλέ ( δεινός καπνιστής )

λ)Θα κάτσω αναπαυτικά να απολαύσω τον Βόσπορο ,( γέρος άνθρωπος που να στέκομαι τόσες ωρες όρθιος !!!)

καμιά καλή πρόταση διαμονής -διασκέδασης έχουμε ??? μην πάμε και ξεκρέμαστοι εντελώς ????

Και το βασικότερο όλων !!!!!
Επειδή οι φίλοι μου με κοροιδεύουν που δεν έχω πάει Νέα Υόρκη θα περιμένω να μεγαλώσουν οι ουρανοξύστες της Πόλης ώστε να νοιώσω οτι βρίσκομαι στο Manhattan !!!!!!!!!!!!!!!!

ευχαριστώ
 

joch

Member
Μηνύματα
40
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΥΠΕΡΣΙΒΗΡΙΚΟΣ-ΚΑΜΤΣΑΤΚΑ
Aς επιβεβαιώσει ή διαψεύσει κάποιος, που έχει πάει προσφάτως, την πληροφορία ότι η είσοδος στην Αγία Σοφία κοστίζει 25 λίρες (10 ευρώ)...Συζητούσαμε προχθές με κάτι φίλους και είχαμε μια διαφωνία επί του θέματος...
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Επιβεβαιώνω ότι κοστίζει 25 λίρες. Πήγα τον Μάρτιο φέτος.
 

joch

Member
Μηνύματα
40
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΥΠΕΡΣΙΒΗΡΙΚΟΣ-ΚΑΜΤΣΑΤΚΑ
25 να είναι οι ώρες τους.....
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
12 euro μια χαρά είναι. Άλλοι πληρώνουν 20 λίρες για το Μαντάμ Τισόντ, και δε βλέπω παράπονα από εκεί
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θα συμφωνήσω, είναι μια λογική τιμή. 23 ευρώ για να μπεις στο γήπεδο της Μπαρτσελόνα και 20 στο Κάσα Μπατλό του Γκαουντί είναι πολύ πιο εξωφρενικό.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
5 χρόνια στο travelstories τελικά είχα μάθει τα μισά !!!!!
πλέον έμαθα οτι πρέπει να έχω μαζί μου :

α) νερό σε μπουκάλια απο το σπίτι ( οχι εμφιαλωμένο ,κοστίζει )

β) κονσέρβες φαγητού ( εχεις κάποιες συγκεκριμένες που προτείνεις ???)

γ) μια φορά αρκεί για να δώ όλα τα μουσεία και τις εκκλησίες της Πόλης

δ) στα πριγκιπόνησα θα πάω μόνο για βόλτα ,ΔΕΝ θα κάτσω να φάω ,γιατί αλλο θα παραγγείλω και άλλο θα φάω .

ε) παγωτό θα φάω μόνο στην ''δωδώνη'' της Τουρκίας

ζ)τσάμπα μάθαινα αραβικά 3 χρόνια ,Ελληνικά αρκούν για συννενόηση

στ) παζάρια ??? θα προσπαθήσω να κάνω !!

κ) θα μπαφιάσω στο ναργιλέ ( δεινός καπνιστής )

λ)Θα κάτσω αναπαυτικά να απολαύσω τον Βόσπορο ,( γέρος άνθρωπος που να στέκομαι τόσες ωρες όρθιος !!!)

καμιά καλή πρόταση διαμονής -διασκέδασης έχουμε ??? μην πάμε και ξεκρέμαστοι εντελώς ????

Και το βασικότερο όλων !!!!!
Επειδή οι φίλοι μου με κοροιδεύουν που δεν έχω πάει Νέα Υόρκη θα περιμένω να μεγαλώσουν οι ουρανοξύστες της Πόλης ώστε να νοιώσω οτι βρίσκομαι στο Manhattan !!!!!!!!!!!!!!!!

ευχαριστώ
Αγαπητε συνονοματε,με καλυψες απολυτα!Δεν χρειαζεται να προσθεσω λεξη!
 
Μηνύματα
64
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Kashmir
Χαχαχα παιδιά μην βαράτε..δεν έδωσα συμβουλές ..είπα τι θα κάνω εγώ όταν θα πάω!Συμφωνώ με όσα λέτε και ίσως επειδή πήγαμε λίγο ανοργάνωτα μου φάνηκε έτσι..θα διαγράψω το θέμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.527
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom