Τουρκία Την επόμενη φορά που θα πάω Κωνσταντινούπολη θα...

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Και το βασικότερο όλων !!!!!
Επειδή οι φίλοι μου με κοροιδεύουν που δεν έχω πάει Νέα Υόρκη θα περιμένω να μεγαλώσουν οι ουρανοξύστες της Πόλης ώστε να νοιώσω οτι βρίσκομαι στο Manhattan !!!!!!!!!!!!!!!!

ευχαριστώ
Οχι μην το κάνεις, θα βρωμανε ντονέρ.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Aς επιβεβαιώσει ή διαψεύσει κάποιος, που έχει πάει προσφάτως, την πληροφορία ότι η είσοδος στην Αγία Σοφία κοστίζει 25 λίρες (10 ευρώ)...Συζητούσαμε προχθές με κάτι φίλους και είχαμε μια διαφωνία επί του θέματος...
Ήμουν πριν 3 εβδομάδες. Για Αγία Σοφία και Τοπ Καπί 25 λίρες. Μονή της Χώρας και Βασιλική Κινστέρνα 15, Αρχαιολογικό Μουσείο και Δεξαμενή 1001 κιόνων10, Μουσείο Μωσαϊκών 8. Στο Ντολμαμπαχτσέ δεν πήγα αλλά έμαθα για 30 και στο Μοντέρνας Τέχνης 15. Η ισοτιμία εκείνες τις μέρες ήταν 1 ΕΥΡΩ=2,3 λίρες.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
στα φαγάδικα που έχουν αυτοί (εκεί που παίρνεις τον δίσκο και τους ζητάς να σου βάλουν ότι θες)τα φαγητά τους μένουν πολλές ώρες ''απροστάτευτα'' (ότι καταλάβατε καταλάβατε!!) και χάνουν την γεύση τους..για παράδειγμα πήρα μια απλή σαλατούλα με ντομάτα,αγγούρι,κρεμμύδι και μύριζε ψυγείο.
Αυτού του είδους τα εστιατόρια που περιγράφεις (που παίρνεις δίσκο) είναι τουριστοπαγίδες και αποτελούν το 0,01% των εστιατορίων της Κωνσταντινούπολης. Απορώ, είπες ότι διάβασες όλα τα θέματα για την Πόλη, έχουμε γράψει εδώ μέσα δεκάδες καταπληκτικά μέρη για φαγητό, εσύ πήγες στα τουριστάδικα της Istiklal;
 
Μηνύματα
64
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Kashmir
Ακριβώς!Πήγαμε με γκρουπ και μας πήγαιναν σε συγκεκριμένα μέρη αλλά και πάλι δεν είναι δικαιολογία..Σίγουρα θα υπήρχαν πολύ ωραία εστιατόρια δεν αμφιβάλλω.
 

joch

Member
Μηνύματα
40
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΥΠΕΡΣΙΒΗΡΙΚΟΣ-ΚΑΜΤΣΑΤΚΑ
Ως τουρίστας πάντα θα είσαι ευάλωτος στα τουριστοπαγίδες των ντόπιων.....και δω στην Ελλάδα έχουμε δει όλοι μας να γίνονται "κόλπα" με τους τουρίστες. Από κει και πέρα, συνεκτιμάς το τι σου προσφέρουν και του τι δίνεις, και έπειτα κρίνεις εαν αξίζει ή όχι. (value for money).
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ακριβώς!Πήγαμε με γκρουπ και μας πήγαιναν σε συγκεκριμένα μέρη αλλά και πάλι δεν είναι δικαιολογία..Σίγουρα θα υπήρχαν πολύ ωραία εστιατόρια δεν αμφιβάλλω.
Γιαυτό δεν πέρασες καλά, έπρεπε να δεις με το γκρουπ τα βασικά και μετά να κανεις τις επιλογές σου σε μια πόλη που 9 στους 10 την καταευχαριστιούνται.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Μια χαρά ήταν το θέμα σου.
Όπως τα ένοιωσες, έτσι τα γραψες. Απλά την επόμενη φορά πριν πας , ρίξε μια αναζήτηση στο φόρουμ.
Για την Πόλη υπάρχει εκπληκτικό υλικό...
Και για κάτι άθλιους που σε "εκραξαν" κράτησε τα κονσερβοκούτια )
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Απ'τα μούτρα σε πήρανε βρε stormrider2art.. Πάντως και γω αν πήγαινα οδικώς, με το αμάξι μου, θα έπαιρνα μαζί μερικά μπουκαλάκια νερό.. Το δικό τους εμφιαλωμένο (κάποια από αυτά που πήραμε) είχαν κάπως πικρή γεύση, χάλια.. Και το εξάγουν κιόλας. Είχε τύχει να πάρουμε την ίδια τούρκικη μάρκα εμφιαλωμενου στην ολλανδία και ήταν το ίδιο χάλια..
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
ζ)τσάμπα μάθαινα αραβικά 3 χρόνια ,Ελληνικά αρκούν για συννενόηση
Όντως τζάμπα τα μάθαινες,γιατί μιλάνε Τουρκικά.
Έχεις τόσες άλλες χώρες να τα χρησιμοποιήσεις όμως γλωσσομαθή.
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
429
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Χαχαχα παιδιά μην βαράτε..δεν έδωσα συμβουλές ..είπα τι θα κάνω εγώ όταν θα πάω!Συμφωνώ με όσα λέτε και ίσως επειδή πήγαμε λίγο ανοργάνωτα μου φάνηκε έτσι..θα διαγράψω το θέμα.
δεν χρειάζεται να διαγράψεις τίποτα, ήταν πολύ διασκεδαστικά αλλά το βασικότερο είναι η αποψη σου ,αυτό που ένιωσες. Δεν είναι ανάγκη να διαμορφώνεις τις αποψεις σου με τις αναγκες των αλλων. οπως είπες ειναι τι θελεις εσυ να κανεις ή μην κανεις, απλά ψαξτο περισσοτέρο την επομενη φορά για να μην μετανιωσεις για κάτι.Ασε που σε ενα ταξίδι μονο δεν προλαβαινεις να κανεις ολα οσα θα ήθελες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom