Ισπανία Τιποτα για Μαδριτη?

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Στο Escorial πήγα και μ' εντυπωσίασε, όχι τόσο το ανάκτορο σαν κτίσμα, αλλά το περιεχόμενό του, ειδικά στα υπόγειά του... Εκεί, σε διάφορους χώρους, σχεδόν σαν μικρή πολιτεία, φυλάσσονται οι σαρκοφάγοι των μελών των βασιλικών οικογενειών και άλλων επιφανών, με καταπληκτικές παραστάσεις, αγάλματα και περίτεχνα σχέδια...

Είναι αρκετά μακάβριο το θέαμα, μάλιστα είδα και τους ...εν αναμονή τάφους του Χουάν Κάρλος και της Σοφίας :shock: , όμως, είναι κι αυτό, η ιστορία τους...

Στο δίλημμά σου, συστήνω ανεπιφύλακτα το Τολέδο, μακράν το καλύτερο, μια μεσαιωνική, ατμοσφαιρική πολιτεία, που αξίζει να την περπατήσεις! Είναι εντυπωσιακή και αξίζει κάθε γωνιά της...

Καλά να περάσεις! :)
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Μηπως ξερει κανεις την επισημη ιστοσελιδα της πολης του Τολεδου για να δω ωρες και τιμες μουσειων?Αντε με βαλατε στην πριζα για Τολεδο
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Ευχαριστω Ερση.Τελικα θα παω και Τολεδο.Εκανα και τον προγραμματισμο(μουσεια δρομολογια μετακινησεις)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καλά να περάσεις λοιπόν και να μας πεις τα νέα αου όταν με το καλό γυρίσεις.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Βλεπω οτι αντι για ESCORIAL μου προτεινεται Τολεδο?Γιατι?Δεν λεει το Escorial?
θα χάσεις αν δεν πάς στο τολέδο!!!!πανέμορφο!!! μία ωρίτσα και κάτι από σταθμό ατότσα.απο τον σταθμό στο τολέδο έχει λεωφορείο που σε πάει στο κέντρο.στο εσκοριαλ δεν πήγα από επιλογή.δεν μου έκανε κλίκ..ειναι η πόλη του ελ γκρέκο..μόνο και μόνο για αυτό αξίζει να πάς!! να περπατήσεις στα βήματα του..να δεις το σπίτι του..τους πίνακέσ του.
 

anlazar

Member
Μηνύματα
134
Likes
917
Ταξίδι-Όνειρο
Περού,Γαλλική Πολυνησία
Φίλε σου απαντώ σε ακόμη κάποιες απορίες σου...τα tapas παραδοσιακά είναι μικρά πιατάκια με ικανοποιητική βέβαια ποσότητα, σαν μεζεδάκια, που πολλές φορές μάλιστα στα σερβίρουν και δωρεάν μαζί με το ποτό. Αυτό όμως συμβαίνει μόνο στην Ανδαλουσία και η τιμή τους είναι γύρω στα 3-4ευρώ. Όμως στη Μαδρίτη τέτοιες τιμές περίπου θα βρείς μόνο στην αλυσίδα canas y tapas που σου είχα προτείνει...Απο κει και πέρα σε όλα τα υπόλοιπα εστιατόρια τα σερβίρουν σαν κανονική μερίδα, που όμως σαν ποσότητα δεν είναι ικανοποιητική και κοστίζουν σχεδόν παντού 9-12 ευρώ. Σαν τις μερίδες στις δικές μας ταβέρνες δηλαδή αλλά πολύ πιο ακριβά και με μικρότερη ποσότητα. Επίσης για παέλια είναι καλό να είστε πολλά άτομα γιατί οι μερίδες μερικές φορές είναι τεράστιες και η τιμή συνήθως στα 20ευρώ. Από κει και πέρα σε πρόχειρο και φτηνό φαγητό είναι τα δισεκατομμύρια mc donalds και burger king ενώ παρόμοιο ακριβώς με το εστιατόριο στη Βαρκελώνη που λες υπάρχει και στη Μαδρίτη και λέγεται fresco !!! Υπάρχουν νομίζω 3 τέτοια και το ένα από αυτά βρίσκεται πολύ κοντά στη gran via σε μία κάθετη...Μοιράζουν καρτελάκια του εστιατορίου οι μαύροι στο δρόμο οπότε δεν θα δυσκολευτείς να το βρεις. Mε 10ευρώ τρως όσο θέλεις από ένα φοβερά μεγάλο μπουφέ !!! Συμφέρει τρελλά !!! Σχετικά με το εμφιαλωμένο νερό κυμαίνεται από 1 μέχρι 2ευρώ στη χειρότερη των περιπτώσεων !!! Το νερό της Μαδρίτης, τουλάχιστον στην εστία που έμενα εγώ γιατί πήγα με ένα πρόγραμμα ανταλλαγών της ιατρικής, ήταν πόσιμο...Αλλά και στα ξενοδοχεία τώρα που θυμάμαι το έπιναν. Τις μετακινήσεις τις έκανα κυρίως με μετρό...Είναι πανεύκολο, χρησιμότατο και με πολύ ανεπτυγμένο δίκτυο.Το εισητήριο μιας διαδρομής κοστίζει 1ευρώ ενώ υπάρχουν και των 10 διαδρομών στην τιμή των 7ευρώ. Από την άλλη υπάρχει και η μηνιαία κάρτα γύρω στα 40 ευρώ για απεριόριστες διαδρομές εντός της Μαδρίτης. Για να τη βγάλεις βέβαια πρέπει να πας σε ένα περίπτερο "κιοσκο" όπου πρέπει να δώσεις και μια φωτογραφία σου!!! Ακόμη κάτι, ένα πολύ καλό και νεανικό μέρος για να πιεις φτηνή και αρκετή sangria είναι το las cuevas de sesamo στην οδό "7 calle principe" πολύ κοντά στην puerta del sol.....

Αυτά φίλε μου...Ελπίζω να περάσεις καλά!!! Κι ευχαριστώ πολύ τον defkalion για την διευκρίνισή του...
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
madrid!!πανεμορφη πολη!δεν εχω να προσθεσω πολλα!απο μουσεια και εγω σε αυτα τα 3 ειχα παει!prado, thyssen bornemisza και reina sofia(σε αυτο τον πανω πανω οροφο μπορεις και να τον παραλειψεις), ανακτορα και κηποι ανακτορων, ο καθεδρικος ειναι ακριβως διπλα απο τα ανακτορα(λεγεται almudena),templo de debod (μνημειο αρκετα εντυπωσιακο που δωρισαν οι αιγυπτιοι στους ισπανους),το γηπεδο της real(μπαινεις και μεσα, με τσουχτερο εισιτηριο),parque del retiro(αν εχει αερα, την βαρκαδα στην λιμνουλα παρελειψε την),εγω επειδη εχω τρελα με τον goya, πηγα και σε ενα εκκλησακι στην ακρη της πολης(ναος του αγιου αντωνιου της florida) οπου εχει ζωγραφισει τον θολο και εκει εχουν και καποια λειψανα του..αλλα αυτο το προτεινω μονο στους fans!επισης, εμεις την πρωτη μερα πηραμε κατι κοκκινα λεωφορειακια 2οροφα, που διασχιζουν την πολη!κανουν 2 δρομολογια ενα στην "παλια"μαδριτη και ενα στην "μοντερνα"..εχουν και ακουστικα και ακους ξεναγηση πληρεστατη!εμενα αυτο με βοηθησε να εχω μια γενικη εικονα της πολης!αν παρεις εισιτηριο και για τις 2 διαδρομες για την ιδια μερα ειναι πιο οικονομικο!τελος, για φαι, εμεις τρωγαμε καθε μα καθε μεσημερι στο "museo de jamon"!ειναι αλυσιδα, με πολλα υποκαταστηματα στην μαδριτη!μπορεις να παρεις κατι στο χερι, να κατσεις να φας στον παγκο ή να κατσεις στον χωρο με τα τραπεζια οπου λειτουργει κανονικα σαν εστιατοριο!καθε μεσημερι εχει μενου σε πολυ καλη τιμη με 3 πιατα!εμεις ειχαμε ξετρελαθει!το εν λογω μαγαζι εχει decor με αλλαντικα κρεμασμενα στους τοιχους!να δοκιμασεις οπωσδηποτε το jamon iberico(κατι αναμεσα σε ζαμπον και προσουτο, εκπληκτικο!)!τα πρωινα παιρναμε απο εκει σε σακουλα σαντουιτσακια με τυρι και jamon (=> 1 euro το ενα!!)!!!επισης αν θες burger, προτιμησε τα burger king, φοβερη αλυσιδα junk food που δυστυχως στην ελλαδα δεν εχει ερθει ακομη!εννοειται πως πρεπει να δοκιμασεις tapas!ειναι υπεροχα, αλλα δυστυχως απο μονα τους δεν σε χορταινουν!καλο ταξιδι!!!
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
οτι και να κανεις στην μαδριτη απο οσα σου προτεινουν ειναι πολυ ωραια.. αλλα μην παραλειψεις να ξετρυπωσεις ατμοσφαιρικα κλαμπακια με χορο σαλσα και υπεροχους χορευτες/τριες που σε παροτρυνουν να χορεψεις μαζι τους! απελευθερωτικη εμπειρια!!!
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
αν γύρισες και έχεις κάτι να προτείνεις "ρίχτω", θα είμε Μαδρίτη 24-28/12
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Που θα μεινεις? Ξενοδοχειο? ποια περιοχη? εχω κατι στο νου..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν ξέρω πόσες μέρες έχεις, αλλα εγώ ως μη οπαδός τις Mαδρίτης, θα περνούσα περισσότερο χρόνο στις γύρω πόλεις και ειδικά στο Toledo (μείνε το βραδυ, μετά τις 5pm φεύγουν οι τουρίστες και είναι άψογα), την πανέμορφη Σεγκόβια και φυσικά τα τείχη τις Avila, που ειδικά μετά so σούρουπο είναι το κάτι άλλο. Ο κόσμος είναι φιλικότερος, οι τιμές σαφώς καλύτερς και οι τρεις πόλεις ομορφότερες από τι Μαδρίτη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.301
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom