Αυστρία Ιταλία Τιρόλο για 5 μέρες

SugarBlue

Member
Μηνύματα
261
Likes
4.392
Γεια σας ,είμαι καινούργια στο φορουμ και δεν ξέρω καν αν άνοιξα το θέμα στο σωστό μέρος..εχω ξεμείνει με δύο εισιτήρια πήγαινε έλα Ryanair για Μπολόνια. Αφού άλλαξα δύο φορές τις ημερομηνίες γιατί όλο κάτι τύχαινε κατέληξα 26 με 31 Δεκεμβρίου ( δεν αλλάζει, τα χάνω αν δεν παω) Έχω πάει άπειρες φορές Ιταλια και έχω δει τα περισσότερα αλλά μου έχει ξεφύγει η Βερόνα. Σκέφτομαι λοιπόν και κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη , να πάω Μπολζανο 1 βράδυ ,μετα να περάσω Ινσμπρουκ για 2 βράδια και μετά επιστροφη 2 βράδια Βερόνα. Θα έχω πρόβλημα Ιταλία προς Αυστρια; Αξίζει για τοσο λίγες μέρες τόσα τρένα;;
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.647
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
να πάω Μπολζανο 1 βράδυ ,μετα να περάσω Ινσμπρουκ για 2 βράδια και μετά επιστροφη 2 βράδια Βερόνα. Θα έχω πρόβλημα Ιταλία προς Αυστρια;
Το είχα κάνει πριν μερικά χρόνια αλλά ανάποδα, δηλαδή Ιπνσμπουργκ προς Μπολτζάνο και επιστροφή.
Το μόνο πρόβλημα πήραν ότι έπρεπε να αλλάξεις τραίνο στα σύνορα. Μάλιστα στην 1η διαδρομή από Αυστρία προς Ιταλία δεν βρήκαμε κανέναν στα σύνορα για να βγάλουμε το 2ο εισιτήριο και πήγαμε τσάμπα.
Κατά τα άλλα η διαδρομή ήταν σχετικά σύντομη και ενδιαφέρουσα.
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
261
Likes
4.392
Το είχα κάνει πριν μερικά χρόνια αλλά ανάποδα, δηλαδή Ιπνσμπουργκ προς Μπολτζάνο και επιστροφή.
Το μόνο πρόβλημα πήραν ότι έπρεπε να αλλάξεις τραίνο στα σύνορα. Μάλιστα στην 1η διαδρομή από Αυστρία προς Ιταλία δεν βρήκαμε κανέναν στα σύνορα για να βγάλουμε το 2ο εισιτήριο και πήγαμε τσάμπα.
Κατά τα άλλα η διαδρομή ήταν σχετικά σύντομη και ενδιαφέρουσα.
Σε ευχαριστώ πολύ gkalla ...με τόσες ακυρώσεις τον τελευταίο ενάμιση χρόνο φυσάμε και το γιαούρτι πλέον!:cry:
 

Jakis

Member
Μηνύματα
80
Likes
611
Bolzano με Innsbruck υπάρχει direct τραινο, ειναι το Eurocity που ξεκινα απο Μοναχο και καταληγει Verona , Venice ή Bologna. Δες τo site της ΟΒΒ Reiseangebote in Österreich und innerhalb Europas.

Εχω κάνει πολλές φορές τη διαδρομή, μερικώς ή όλικώς με τα συγκεκριμένα δρομολόγια.

Εχε υπόψιν ότι δεν ειναι πολύ σύντομη χρονικά, λόγω Brenner. Για τοσες λίγες ημέρες (και μάλιστα με επιστροφή) προσωπικά δεν θα το έκανα, κυρίως λόγω της στάσης στο Bolzano.
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
261
Likes
4.392
Εχε υπόψιν ότι δεν ειναι πολύ σύντομη χρονικά, λόγω Brenner.
Bolzano με Innsbruck υπάρχει direct τραινο, ειναι το Eurocity που ξεκινα απο Μοναχο και καταληγει Verona , Venice ή Bologna. Δες τo site της ΟΒΒ Reiseangebote in Österreich und innerhalb Europas.

Εχω κάνει πολλές φορές τη διαδρομή, μερικώς ή όλικώς με τα συγκεκριμένα δρομολόγια.

Εχε υπόψιν ότι δεν ειναι πολύ σύντομη χρονικά, λόγω Brenner. Για τοσες λίγες ημέρες (και μάλιστα με επιστροφή) προσωπικά δεν θα το έκανα, κυρίως λόγω της στάσης στο Bolzano.
Jakis σε ευχαριστώ πολύ για το site...βλέπω η μέγιστη διαδρομή μου θα είναι η επιστροφή από Innsbruck για Verona περίπου 3,5 ώρες..το Brenner που αναφέρεις είναι στα σύνορα ε; Επίσης αν θυμάσαι, γίνονται έλεγχοι πριν την επιβίβαση στο direct τρενο ή στην αποβίβαση στην Αυστρία; Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου..
 

Jakis

Member
Μηνύματα
80
Likes
611
Καλημέρα,

Δεν έχω περάσει συνορα εν καιρώ covvid. Παλιότερα ειχα πετύχει random on-board ελέγχους από αστυνομία όταν είχαμε περάσει απο Αυστρία προς Γερμανία και σποραδικούς ελέγχους από τους Ιταλούς πάνω στην πλατφόρμα αναμονής στο Brenner (τραινο με κατεύθυνση προς νοτο).

Φετος που πήρα Eurocity απο Brenner μέχρι Innsbruck δεν έγινε κάποιος έλεγχος. Σε κάθε περίπτωση άπαξ και έχεις τα απαραίτητα έγγραφα που ζητά η κάθε χώρα μαζί σου δεν θα έχεις κάποιο θέμα.

Απλά φρόντισε να έχεις την πλέον πρόσφατη ενημέρωση για το τι θα ισχύει το διάστημα που θα πάτε.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Εφόσον σκέφτεσαι Βερόνα και Τιρόλο, θα πρότεινα όχι συνδυασμό, αλλά μια από τις εξής δύο επιλογές. Είτε Βερόνα και λίμνη Γκάρντα είτε Τρεντίνο-Νότιο Τιρόλο (Δολομίτες).

Μεταξύ των δύο προκρίνω τη δεύτερη επιλογή ιδίως για την περίοδο των Χριστουγέννων. Πολλές πανέμορφες πόλεις, υπέροχη φύση (Δολομίτες) και αυστριακός αέρας στα πάντα (φαγητό, αρχιτεκτονική, γλώσσα). Τουτέστιν ιδανικό χειμερινό σκηνικό. Το μόνο αρνητικό είναι ότι μετά την ημέρα των Χριστουγέννων δεν θα είναι ανοιχτές όλες οι χριστουγεννιάτικες αγορές.

Η πρόσβαση από Μπολόνια είναι εύκολη. Παίρνετε τρένο (Trenitalia, Italotreno ή ÖBB) ή λεωφορείο (Flixbus, Megabus). Εμείς πήγαμε Μπολόνια-Τρέντο με ÖBB (αυστριακοί σιδηρόδρομοι) και επιστρέψαμε με Flixbus (μας έτυχε αρκετή καθυστέρηση εκείνη τη μέρα).

Εκδρομή στο Ίνσμπρουκ είναι επίσης εφικτή. Ανάλογα με το πού θα μένετε μπορείτε να πάρετε Flixbus ή την ημερήσια κάρτα μεταφορών για το Νότιο Τιρόλο, η οποία θα σας καλύψει ως το Μπρένερο και από εκεί το αυστριακό τρένο μέχρι το Ίνσμπρουκ.

Αν θέλετε οπωσδήποτε να πάτε και Βερόνα μπορείτε να την δείτε είτε πηγαίνοντας είτε επιστρέφοντας στην Μπολόνια. Και τα τρένα και τα λεωφορεία στη διαδρομή από την Μπολόνια προς τον Βορρά κάνουν στάση στη Βερόνα. Ωστόσο, το Τρεντίνο και Νότιο Τιρόλο έχουν πολλά μέρη να δει κανείς, γι'αυτό προσωπικά θα άφηνα τη Βερόνα για άλλο ταξίδι μαζί με την Γκάρντα.

Ίσως βοηθήσει η ιστορία που είχα γράψει για ταξίδι στην περιοχή την εβδομάδα πριν τα Χριστούγεννα.
Ιταλία - Χριστούγεννα στους Δολομίτες: mini ταξιδιωτική ιστορία
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
261
Likes
4.392
[QUOTE="Eurotraveler, post: 850913 το Τρεντίνο και Νότιο Τιρόλο έχουν πολλά μέρη να δει κανείς, γι'αυτό προσωπικά θα άφηνα τη Βερόνα για άλλο ταξίδι μαζί με την Γκάρντα.

Ίσως βοηθήσει η ιστορία που είχα γράψει για ταξίδι στην περιοχή την εβδομάδα πριν τα Χριστούγεννα.
Ιταλία - Χριστούγεννα στους Δολομίτες: mini ταξιδιωτική ιστορία
[/QUOTE]
Eurotravelerer πανέμορφες οι φωτογραφίες στην ταξιδιωτική σου ιστορία! Δεν είχα ιδέα ότι είναι τόσο ξεχωριστό το νότιο τιρολο ειδικά την εποχή που πήγες. Μάλλον θα βγάλω τη Βερόνα από το πρόγραμμα για να μείνω περισσότερο Bolzano και Brennero αλλά το Ινσμπρουκ θέλω να το παλέψω οπωσδήποτε! Σε ευχαριστώ πολύ για όλα, ήρθε η ώρα να κοιτάξω τιμες ξενοδοχείων.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Στο δικό μου ταξίδι στο νότιο Τιρόλο τον Νοέμβριο του 2018 έκανα διανυκτερεύσεις σε Bolzano και Bressanone και από αυτές τις δύο πόλεις έκανα ημερήσιες εκδρομές σε Canazei, Ortisei, Cortina d' Ampezzo και ήταν πανέμορφα.
Το τουρ έγινε με νοικιασμένο αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο του Μπέργκαμο.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Στο δικό μου ταξίδι στο νότιο Τιρόλο τον Νοέμβριο του 2018 έκανα διανυκτερεύσεις σε Bolzano και Bressanone και από αυτές τις δύο πόλεις έκανα ημερήσιες εκδρομές σε Canazei, Ortisei, Cortina d' Ampezzo και ήταν πανέμορφα.
Το τουρ έγινε με νοικιασμένο αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο του Μπέργκαμο.
Τώρα το χειμώνα με τους δρόμους εκεί βρήκατε κάποια δυσκολία @makisg? Πρέπει πχ να επιλέξω και αλυσίδες στο ενοικιαζομενο
αυτοκίνητο (έχει χειμερινά λάστιχα όπως τσέκαρα)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Τώρα το χειμώνα με τους δρόμους εκεί βρήκατε κάποια δυσκολία @makisg? Πρέπει πχ να επιλέξω και αλυσίδες στο ενοικιαζομενο
αυτοκίνητο (έχει χειμερινά λάστιχα όπως τσέκαρα)

Το δικό μας ταξίδι τελείωσε στις 16 Νοεμβρίου. Κανένα πρόβλημα δεν υπήρχε στους δρόμους γιατί ο καιρός ήταν μαλακός και δεν έκανε ιδιαίτερο κρύο. Και οι επαρχιακοί δρόμοι ήταν πολύ καλοί. Από τίς 16 Νοεμβρίου όμως όπως διάβασα στο σάιτ της εταιρείας που νοίκιασα το αμάξι έλεγε ότι είναι υποχρεωτικό να έχεις μαζί σου αλυσίδες οπότε και τους υποχρεωσα να μου δώσουν ένα ζευγάρι για τυχόν έλεγχο της τροχαίας πράγμα που έκαναν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.676
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom