Μαρόκο Τιτιβίσματα, των δυονών μας, στην Μαροκινή Σαχάρα

themischar

Member
Μηνύματα
489
Likes
4.569
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Ένα έχω να πω…
Σας κρατάω μούτρα που δεν με πήρατε μαζί!!!
Πω, πω, τι κρίμα ! ! !
Και ήμασταν σίγουροι πως δεν θα άφηνες το νησί, με τίποτα, καλοκαιριάτικα!
Ευχαριστούμε από καρδιάς για τις ευχές, υγεία και καλά ταξίδια.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.249
Likes
6.715
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Πω, πω, τι κρίμα ! ! !
Και ήμασταν σίγουροι πως δεν θα άφηνες το νησί, με τίποτα, καλοκαιριάτικα!
Ευχαριστούμε από καρδιάς για τις ευχές, υγεία και καλά ταξίδια.
Το νησί είναι της συζύγου κι εγώ ψάχνω ευκαιρία να την κοπανάω από εκεί. 30 χρόνια νομίζω είναι αρκετά. Να πάμε και κανένα Μαρόκο...
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.540
Likes
8.512
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Πολύ ωραία ιστορία και καταπληκτικές φωτογραφίες, μου θύμισε ωραία μέρη που έχω δει και έφτιαξα κι ένα ταξίδι με μέρη που δεν έχω δει για το 2022. Ευχαριστώ! Πολύ όμορφη χώρα!
 

themischar

Member
Μηνύματα
489
Likes
4.569
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Πολύ ωραία ιστορία και καταπληκτικές φωτογραφίες, μου θύμισε ωραία μέρη που έχω δει και έφτιαξα κι ένα ταξίδι με μέρη που δεν έχω δει για το 2022. Ευχαριστώ! Πολύ όμορφη χώρα!
Εγώ, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Και χαίρομαι που συνέβαλα στο να ´´τρέξεις´´ και ένα μακρινό ταξιδιωτικό πρόγραμμα από τώρα !
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Συγχαρητήρια για την ιστορία σας! Όποτε έχεις χρόνο μας δίνεις τα highlight του ταξιδιού, μαζί με ό,τι εκ των υστέρων θα ήθελες να μην είχες κάνει και με ό,τι ήθελες αλλά δεν έκανες;
 

themischar

Member
Μηνύματα
489
Likes
4.569
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Συγχαρητήρια για την ιστορία σας!
Καλησπέρα,
Σ´ ευχαριστούμε, πολύ-πολύ και ιδιαίτερα για την αμέριστη βοήθεια στο ανέβασμα των φωτογραφιών στην πρώτη ανάρτηση ( τότε που άλλοι τις έβλεπαν και άλλοι πάλι, για κάποιο λόγο, όχι ! ).

Όποτε έχεις χρόνο μας δίνεις τα highlight του ταξιδιού, μαζί με ό,τι εκ των υστέρων θα ήθελες να μην είχες κάνει και με ό,τι ήθελες αλλά δεν έκανες;
Αν θα ήθελα να άλλαζα κάτι κλπ :
  1. Θα πρόσθετα, ασυζητητί, εκείνες τις τρεις ημέρες που με περισσή ευκολία έκοψα από τον αρχικό προγραμματισμό (θέλαμε να είμαστε πίσω στα γενέθλια της μικρής ...) Και κάπως έτσι χάθηκε, η περισσότερη άνεση του roadtrip μαζί βέβαια με τις πόλεις Tetuán & Agadir και ένα χάζεμα στην Casablanca !
  2. Θα διαχειριζόμουν, ορθότερα το χρονοδιάγραμμα της τέταρτης μέρας (στη διαδρομή, Skoura - Merzouga) δηλ. θα επιμήκυνα το χρόνο παραμονής στα φαράγγια Dades & Todra και θα έφθανα, αργά, μετα το ηλιοβασίλεμα, στην Merzouga.
  3. Θα καλοεξέταζα την περίπτωση της μιας -επιπλέον- διανυκτέρευσης στην πόλη Ifrane, που ήταν ομολογουμένως μια ξεχωριστή έκπληξη.
  4. Θα προσπαθούσαμε περισσότερο στα παζάρια που, διάολε, δεν το'χουμε !
Τα Highlights, δεν είναι δα και τόσο εύκολο αλλά θα το επιχειρήσω επιγραμματικά :
  1. Από το Marrakesh (πλατεία Jemaa el-Fnaa, κήπος Jardin Majorelle & το Bahia Palace)
  2. Το Ksar of Ait-Ben-Haddou.
  3. Το φαράγγι Dades με τα ανεπανάληπτα στροφιλίκια του.
  4. Το Cameltrek & η ¨επιτηδευμένη¨ διανυκτέρευση στην ¨ξανθή¨ έρημο Σαχάρα.
  5. Οι αντιθέσεις των πόλεων Ifrane & Chefchaouen.
  6. Από την Fes (η -με διαφορά απ´όλες- Medina & ο αρχέγονος χώρος των βυρσοδεψείων).
  7. Η αρχαία Ρωμαική πόλις Volubilis.
  8. Από την Rabat (το κάστρο Kasbah des Qudaias με την απίστευτη θέα στον Ατλαντικό Ωκεανό & το Mausoleum of Mohammed V).
  9. Και, τέλος, η ακαταμάχητη σε όλα της παραθαλάσσια Essaouira, μια πόλη -που θα´θελες- για να ζεις !
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα,
Σ´ ευχαριστούμε, πολύ-πολύ και ιδιαίτερα για την αμέριστη βοήθεια στο ανέβασμα των φωτογραφιών στην πρώτη ανάρτηση ( τότε που άλλοι τις έβλεπαν και άλλοι πάλι, για κάποιο λόγο, όχι ! ).



Αν θα ήθελα να άλλαζα κάτι κλπ :
  1. Θα πρόσθετα, ασυζητητί, εκείνες τις τρεις ημέρες που με περισσή ευκολία έκοψα από τον αρχικό προγραμματισμό (θέλαμε να είμαστε πίσω στα γενέθλια της μικρής ...) Και κάπως έτσι χάθηκε, η περισσότερη άνεση του roadtrip μαζί βέβαια με τις πόλεις Tetuán & Agadir και ένα χάζεμα στην Casablanca !
  2. Θα διαχειριζόμουν, ορθότερα το χρονοδιάγραμμα της τέταρτης μέρας (στη διαδρομή, Skoura - Merzouga) δηλ. θα επιμήκυνα το χρόνο παραμονής στα φαράγγια Dades & Todra και θα έφθανα, αργά, μετα το ηλιοβασίλεμα, στην Merzouga.
  3. Θα καλοεξέταζα την περίπτωση της μιας -επιπλέον- διανυκτέρευσης στην πόλη Ifrane, που ήταν ομολογουμένως μια ξεχωριστή έκπληξη.
  4. Θα προσπαθούσαμε περισσότερο στα παζάρια που, διάολε, δεν το'χουμε !
Τα Highlights, δεν είναι δα και τόσο εύκολο αλλά θα το επιχειρήσω επιγραμματικά :
  1. Από το Marrakesh (πλατεία Jemaa el-Fnaa, κήπος Jardin Majorelle & το Bahia Palace)
  2. Το Ksar of Ait-Ben-Haddou.
  3. Το φαράγγι Dades με τα ανεπανάληπτα στροφιλίκια του.
  4. Το Cameltrek & η ¨επιτηδευμένη¨ διανυκτέρευση στην ¨ξανθή¨ έρημο Σαχάρα.
  5. Οι αντιθέσεις των πόλεων Ifrane & Chefchaouen.
  6. Από την Fes (η -με διαφορά απ´όλες- Medina & ο αρχέγονος χώρος των βυρσοδεψείων).
  7. Η αρχαία Ρωμαική πόλις Volubilis.
  8. Από την Rabat (το κάστρο Kasbah des Qudaias με την απίστευτη θέα στον Ατλαντικό Ωκεανό & το Mausoleum of Mohammed V).
  9. Και, τέλος, η ακαταμάχητη σε όλα της παραθαλάσσια Essaouira, μια πόλη -που θα´θελες- για να ζεις !
Ευχαριστώ πολύ! Άρα δεν θα αφαιρουσες τίποτα. Μόνο θα πρόσθετες. Οϊμέ αυτό το Μαρόκο ! :eek:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.202
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom