Τι έκπληξη!Θέμα-αναζήτησης προορισμού εξωτερικό

Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ντρέπομαι και το παραδέχομαι: έχει πόσο καιρό που υποστηρίζω στο φόρουμ με ζέση την εκστρατεία "μένουμε Ελλάδα" τώρα με την κρίση..και μαντέψτε...μάλλον λύγισα κι εγώ...
ΑΑΑΝ έχετε καμιά καλή ιδέα καλοδεχούμενη είναι φίλτατοι συμφορουμίτες..
Ψάχνω καλοκαιρινό προορισμό για εξωτερικό, περίπου 6 ημέρες, τέλη Αυγούστου- αρχές Σεπτεμβρίου, ζευγάρι, budget 2000-2300.
Μας ενδιαφέρει η ομορφιά του μέρους, το καλό φαγητό και το να υπάρχει η dolce vita στην ατμόσφαιρα :p

Ψάχναμε Αμάλφι αλλά 1) μάλλον εκτός budget μας.. 2)είπατε θέλει οπωσδήποτε αμάξι και με πιάνει ταχυκαρδία σε στενούς/απόκρημνους δρόμους..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους μπήκαν στον κόπο να διαβάσουν ακόμα ένα τόπικ αναζήτησης προορισμού..
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Εγώ λέω να πατε!!!!

budget-αποδεχτό, μάλλον με κάποιες θυσίες.

Μέναμε 8 μέρες συνολικά (στην ακτή+Ρώμη)....στα μέτρια ξενοδοχεία μείναμε, φάγαμε 2 φορές την ημέρα έξω, πίναμε αμέτριτους καφέδες,αξιοθέατα πολλά (εκεί που σε ενδιαφέρει εσένα κοντά πήγαμε Πομπηία), πήγαμε Καπρι,ψονίζαμε αρκετά, κάποια και άσχετα...πλοίο με ΙΧ και καμπίνα στο πήγαινε...κλπ...ξοδέψαμε 3800. μέση Ιουλίου

εσείς μην ψονίζετε (εκτός αν θέλετε), μην πάτε Καπρι που θα σας βγάλει ένα 200 τουλάχιστον, βγάλτε απο το σύνολο και εισιτήρια της Ρώμης για διάφορα, δείτε και εισιτήρια του πλοίου αν είναι πιο φθηνά τότε και πιστεύω ότι θα σας φτάσουν τα λεφτά, αφού θεωρω ότι εμείς μπορύσαμε να ξοδέψουμε και λιγότερα...λέμε τώρα.

ας πούμε

πλοίο -300-450 ευρώ εξερτάται από τι θα επιλέξεις (εμείς πήγαμε με εσωτερική 2κ καμπίνα, γυρίσαμε στο deck-ήταν μέρα), μικρό Ιχ=444 ευρώ, από Ιγουμενίτσα)
ξενοδοχεία- πες μέχρι 900 για ένα στάνταρ (ούτε άσχημο ούτε πολυτέλια...δεν ξέρω τι παίζει με τιμές τότε...δες το)
σας παραμένουν γύρω στα 1000 = cca 160-170 την ημέρα...όχι και άσχημα. (δες βενζίνη και πάρκινγκ (το καλύτερο είναι να βρείς Ξενοδοχείο που το περιλαμβάνει, αλλίως είναι ακριβό), διόδια δεν θυμάμαι αν είναι συνολικά 27, η μιας καθευτυνσης)

Γνώμη μου.Αν θες να έχεις περισσότερη άνεση από αυτά...δλδ να μην σε νοιάζει πόσα θα φάς ημερισιως και να πας σε πιο ακριβα ξενοδοχεία, μην πας εκεί.

Καλά να περάσεις όπου και να πάτε.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ivana σ'ευχαριστώ, αλλά νομίζω θα καταπιεστώ να είμαι κοστιέρα και να μην πάω Κάπρι - άσε που το έχω δει μόνο ημέρα και θέλω να δω πώς είναι τη νύχτα! Ως τώρα αυτό που είδα είναι περίπου 600 ευρώ αεροπορικά εισιτήρια για 2 άτομα για Νάπολη, βάλε σίγουρα 600 για διαμονή, πρόσθεσε και 2-3 κατοστάρικα για ενοικίαση αυτοκινήτου ή τρένα..δε νομίζω ότι βγαίνει.

Μήπως έχει κανείς άλλη πρόταση για καλοκαιρινό προορισμό; Είτε πάλι στην Ιταλία, είτε Ισπανία, Γαλλία.. (κάνω κι έρευνα μόνη μου, μη νομίζετε!)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.046
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ψάχνω καλοκαιρινό προορισμό για εξωτερικό, περίπου 6 ημέρες, τέλη Αυγούστου- αρχές Σεπτεμβρίου, ζευγάρι, budget 2000-2300.
Αν δε θες να κάνεις διαδρομές με αυτοκίνητο, καλύτερα να πας σε μία πόλη. Ε, και φυσικά όταν μιλάμε για πόλη.... Παρίσι, τι άλλο?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.690
Likes
50.584
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μας ενδιαφέρει η ομορφιά του μέρους, το καλό φαγητό και το να υπάρχει η dolce vita στην ατμόσφαιρα :p

Στη Γαλικία να πάτε. Εκπληκτικές πόλεις, πανέμορφη φύση, ενδιαφέροντα αγροκτήματα και μνημειώδη ξενοδοχεία, η πιο όμορφη πόλη του κόσμου, θα φάτε απίστευτα πράγματα πολύ φτηνά και θα σας περισσέψουν και λεφτά.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ όταν σε ρώτησα γιατί μου είπες ότι είναι πάτος τον Αύγουστο;

Επίσης να πάτε,να μας πείτε κι εμάς γιατί μας τα'χει κάνει τούμπανο με τη Γαλικία.Κι αν καταφέρετε και να ξοδέψετε μόνο 2000 χωρίς να τρώτε σε καντίνες να μας πείτε πως γίνετε γιατί έχω αρχίσει ειλικρινά να αναρωτιέμαι.

Αν τώρα για την πρόσβαση φάτε τις δύο από τις έξι μέρες δεν τρέχει τίποτα.Οι υπόλοιπες τέσσερις θα είναι στο καλύτερο μέρος του κόσμου.

Καλήμερα Γιώργο,είχα όρεξη!

υ.γ. Όλα αυτά βέβαια αν δεν είστε οι κλασσικοί αστοιχείωτοι,απαίδευτοι και κομπλεξαρισμένοι Έλληνες και θέλετε να ξαπλώνετε σε αληθινά κρεβάτια χωρίς να μοιράζεστε την τουαλέτα σας με άλλους δώδεκα και των δύο φύλων.Έτσι είναι οι Ευρωπαίοι βρε.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Α,ναι.Με τα ρέστα που θα σας περισσέψουν πετάγεστε και τριήμερο στη Ρώμη.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αν δε θες να κάνεις διαδρομές με αυτοκίνητο, καλύτερα να πας σε μία πόλη. Ε, και φυσικά όταν μιλάμε για πόλη.... Παρίσι, τι άλλο?
Η ιδέα καλή αλλά ήμασταν εκεί πριν λίγο καιρό... Σε άλλα θέματα έχω δει ότι προτείνεται να αποφεύγονται οι μεγάλες πόλεις τον Αύγουστο λόγω τουριστών και ζέστης, στο Παρίσι παλεύεται η κατάσταση;

ΥΓ. Απορώ τι θα φοράνε οι Παριζιάνες κατακαλόκαιρο αν μέσα στο χιονιά ήταν όλες με μίνι!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Μας ενδιαφέρει η ομορφιά του μέρους, το καλό φαγητό και το να υπάρχει η dolce vita στην ατμόσφαιρα :p

Στη Γαλικία να πάτε. Εκπληκτικές πόλεις, πανέμορφη φύση, ενδιαφέροντα αγροκτήματα και μνημειώδη ξενοδοχεία, η πιο όμορφη πόλη του κόσμου, θα φάτε απίστευτα πράγματα πολύ φτηνά και θα σας περισσέψουν και λεφτά.
!!!! Έριξες ιδέα μεγατόνων!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Εγώ όταν σε ρώτησα γιατί μου είπες ότι είναι πάτος τον Αύγουστο;

Επίσης να πάτε,να μας πείτε κι εμάς γιατί μας τα'χει κάνει τούμπανο με τη Γαλικία.Κι αν καταφέρετε και να ξοδέψετε μόνο 2000 χωρίς να τρώτε σε καντίνες να μας πείτε πως γίνετε γιατί έχω αρχίσει ειλικρινά να αναρωτιέμαι.

Αν τώρα για την πρόσβαση φάτε τις δύο από τις έξι μέρες δεν τρέχει τίποτα.Οι υπόλοιπες τέσσερις θα είναι στο καλύτερο μέρος του κόσμου.

Καλήμερα Γιώργο,είχα όρεξη!

υ.γ. Όλα αυτά βέβαια αν δεν είστε οι κλασσικοί αστοιχείωτοι,απαίδευτοι και κομπλεξαρισμένοι Έλληνες και θέλετε να ξαπλώνετε σε αληθινά κρεβάτια χωρίς να μοιράζεστε την τουαλέτα σας με άλλους δώδεκα και των δύο φύλων.Έτσι είναι οι Ευρωπαίοι βρε.
Ρε Yorgo!! Με παγιδεύεις;; :bleh:
Maltakias οι μέρες δεν είναι πρόβλημα, η άδεια είναι μεγάλη, απλώς λόγω budget τις περιορίσαμε σε 6.
Γμτ, εγώ είμαι λίγο ελληναρού, θέλω να έχω δεσμό αίματος με όποιον μοιράζομαι την τουαλέτα :bleh::bleh:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.690
Likes
50.584
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ όταν σε ρώτησα γιατί μου είπες ότι είναι πάτος τον Αύγουστο;

Τη λέξη πάτος τη χρησιμοποιώ μόνο για τα ορθωτικά που βάζω στα παπούτσια μου. Ειδικά για το Σαντιάγο δε θα τη χρησιμοποιούσα ποτέ.

Ο Ιούλιος και ο Αύγουστος είναι οι χειρότεροι μήνες για να πάει κανείς στο Σαντιάγο, διότι είναι οι μόνοι μήνες που
α) είναι γεμάτο από τουρίστες (ειδικά γύρω από τη γιορτή του Αγ. Ιακώβου)
β) οι φοιτητές (που είναι και όλη η ζωή της πόλης) είναι διακοπές.

Και τα δύο μειονεκτήματα μετριάζονται πολύ αν μιλάμε για τέλη Αυγούστου με αρχές Σετπέμβρη.

Κι αν καταφέρετε και να ξοδέψετε μόνο 2000 χωρίς να τρώτε σε καντίνες να μας πείτε πως γίνετε γιατί έχω αρχίσει ειλικρινά να αναρωτιέμαι.

Αν τώρα για την πρόσβαση φάτε τις δύο από τις έξι μέρες δεν τρέχει τίποτα.
Με Ιμπέρια (δεν μιλάω καν για τις loco που τις χρησιμοποιούν κάτι αναίσχυντοι) κοστίζει 303? μετ' εσπιστροφής με τους φόρους και τα όλα του. Οι δυο μέρες που θα φάτε στην πρόσβαση που λέει ο μαλτάκιας είναι ότι η πτήση φέυγει από Αθήνα στις 4:30 το πρωί και είστε στο Σαντιάγο στις 11 το πρωί. Στη χώρα του μαλτάκια οι δύο μέρες κρατούν 7,5 ώρες.

Καλήμερα Γιώργο,είχα όρεξη!

Τα πανάκριβα και χάλια καταλύματα του Σαντιάγο στα οποία είναι ειδήμων ο μαλτάκιας είναι μαζεμένα εδώ:
Aloxamentos » Web oficial de turismo Santiago de Compostela

Για να πάρεις μια ιδέα, δίκλινο στο κεντρικότερο όλων Suso, που στεγάζεται σε πανέμορφο κτίριο του 18. αιώνα, στον καλύτερο δρόμο του ιστορικού κέντρου, με θέα σε ανακαινισμένο δωμάτιο, κάνει 45? (ναι, το δίκλινο). Σκέτη ακρίβεια,όπως τα λέει ο μαλτάκιας. Και το κατάλυμα χάλια, κοίτα κριτικές...

Hostal Suso (Santiago de Compostela, Spain) - Hostel Reviews - TripAdvisor

Με ελάχιστα περισσότερα μένετε σε πρώην μοναστήρια, αναπαλαιωμένα παλατάκια με ιστορικά έπιπλα.

Το φαγητό, άστα, χειρότερα κι από τις άψητες μπριζόλες Ιταλίας που πληρώνει ο μαλτάκιας... Αρκεί να σου πως σε μια πολη γεμάτη από γκουρμέ μαγαζάκια με φοβερές μίξεις (τελυαταί παίζει πολύ το γιαπωνέζικο-γαλιέγικο-νουβό) πληρώνεις 9,5? για ολοκληρωμένο γεύμα. Αν θες να τα σκάσεις, με 22?/άτομο τρως απίθανα πράγματα, στην περιοχή της Ευρώπης με τα καλύτερα ψαρικά.

υ.γ. Όλα αυτά βέβαια αν δεν είστε οι κλασσικοί αστοιχείωτοι,απαίδευτοι και κομπλεξαρισμένοι Έλληνες και θέλετε να ξαπλώνετε σε αληθινά κρεβάτια χωρίς να μοιράζεστε την τουαλέτα σας με άλλους δώδεκα και των δύο φύλων.Έτσι είναι οι Ευρωπαίοι βρε
.

Για πληροφορίες του πώς θα μοιραστείς τουαλέτες και να σε πιάσουν και Κώτσο, απευθυνθείτε στον μαλτάκια.

Καλημέρα βρε!

Εν κατακλείδι:
Αεροπορικά: 350/άτομο
Διανυκτερεύσεις 30/άτομο/ημέρα Χ 6 μέρες = 180
Μεταφορικά: Ενοικίαση αυτοκινήτου κατά βούληση, αλλά με τα πολύ καλά τους τραίνα πας άνετα και σχεδόν τσάμπα για ημερήσιες Κορούνια, Ποντεβέδρα, Λούγο, Οουρένσε κλπ. Άντε να βάλω15/ημέρα και πολλά λέω.
Φαγητό: Επειδή παραείναι φτηνά μέχρι στιγμής, βάζω 40/άτομο/ημέρα για να σκάσετε, δηλαδή 240/διαμονή/άτομο

Σύνολο: Ούτε χιλιάρικο το άτομο... Τα υπόλοιπα δώστε τα στον μαλτάκια. Θέλει να πάει κάπου να μοιραστεί την τουαλέτα του.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Είχα συγκάτοικο από Γαλικία και την είχα πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου ως προορισμό, γι'αυτό και με ενθουσίασε η ιδέα σου. Η αλήθεια είναι πως όταν ερχόταν σπίτι η μητέρα της που ήταν και επαγγελματίας μαγείρισσα, το σπίτι γέμιζε με πιατέλες ψαρικών και θαλασσινών των οποίων τα ονόματα καν δεν ήξερα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.135
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom